Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι. Θέλω να πω οτι έχω ενημέρωση απο τα ΕΛΤΑ όταν φύγει το πακέτο απο Κίνα, Σιγκαπούρη ή όπου αλλού βρίσκεται η ταχυδρομική. Αυτό σημαίνει το "Despatched to overseas". Μην το μπερδεύεις με το "Information received".

 

Τρεις παραγγελίες τον τελευταίο 1,5 μήνα και σε καμία δεν είχα ενημέρωση απ τα ΕΛΤΑ πριν φτάσει Ελλάδα το πακέτο...

 

Αν δεν είναι έτσι και μόνο σε εμένα έτυχε πάσο, My bad! :)

Edited by Nak3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίμενε βρε μάστορα. Θες να πεις ότι όταν παραγγέλνεις κάτι απο Κίνα πχ με το που πάρεις το tracking έχεις ενημέρωση από τα ΕΛΤΑ?

 

Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβασεις την πρώτη σελίδα αντί για επισημάνσεις...

Εντοπισμός στην Ελλάδα

Tracking system των ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ/ Receive Item From Customer...Το πακέτο παραληφθηκε από τον αποστολέα στο ταχυδρομείο της χώρας αποστολής

Link to comment
Share on other sites

Από την συνομιλία με την ταχυδρόμο, ισχύει αυτό που έγραψε φίλος παραπάνω έχουν μειώσει τα δρομολόγια ,απού το αεροδρόμιο πρός το κέντρο διαλογής . Οπότε πλέον θα βλέπουμε εκφόρτωση σε μεταφορικό μέσο αρκετές μέρες, εμένα ήταν από 7/2 και έφτασε κέντρο διαλογής 10/2 .
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου περίπτωση με usps και τελωνείο από τα ΕΛΤΑ.

 

Για 500 $ πακέτο πλήρωσα 163 τελωνείο και 14 ευρώ χρέωση ελτα

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ26-01-201712:02ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ27-01-201708:03ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ31-01-201714:24ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ31-01-201715:32ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ09-02-201710:11ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)09-02-201714:05 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ09-02-201718:57ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ11-02-201708:56ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ - ΤΑΧ

Σε εγδησαν άκου 177 ευρώ ακόμα για 500 ευρώ δέμα. Δεν ξέρουν από που να αρπάξουν λεφτα.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Από την συνομιλία με την ταχυδρόμο, ισχύει αυτό που έγραψε φίλος παραπάνω έχουν μειώσει τα δρομολόγια ,απού το αεροδρόμιο πρός το κέντρο διαλογής . Οπότε πλέον θα βλέπουμε εκφόρτωση σε μεταφορικό μέσο αρκετές μέρες, εμένα ήταν από 7/2 και έφτασε κέντρο διαλογής 10/2 .

 

Εστειλα email στα ΕΛΤΑ και μου απαντησαν οτι το πακετο βρισκεται σε διαδικασια προωθησης προς επιδοση.Τωρα τι ακριβως σημαινει δεν μπορω να καταλαβω :lol: Ας ελπισω και εγω για κατι πιο συντομο γιατι δυστυχως βιαζομαι να το παραλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Σε εγδησαν άκου 177 ευρώ ακόμα για 500 ευρώ δέμα. Δεν ξέρουν από που να αρπάξουν λεφτα.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

Ίσως δεν είναι ακριβώς έτσι... Αναλόγως του περιεχομένου, ενδέχεται να προβλέπονται δασμοί πέραν του ΦΠΑ...η κάθε κατηγορία εμπορευμάτων έχει ειδικό δασμολογικό καθεστώς...ίσως ο φίλος που πλήρωσε 165+14!!!(όχι 12) να εισήγαγε κάτι για το οποίο να υπαρχουν κι άλλες επιβαρύνσεις (ICF).Σε κάθε περίπτωση εισαγωγής από τρίτη χώρα, πρέπει ο αγοραστής να λάβει υπόψη του αυτή την επιβάρυνση και να τη συνυπολογίζει στη σύγκριση με την εγχώρια τιμή αγοράς. Επίσης, να έχει κατά νου οτι το κανονικό είναι να εκτελωνίζονται τα εμπορεύματα. Αυτά που πωλούνται από εγχώρια καταστήματα, τουλάχιστον, έχουν εκτελωνιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι προς αναζήτηση κανενός "φρέσκου" νέου αναφορικά με το τελωνείο αεροδρομίου (ΚΑΤ) και κυρίως τις ημερομηνίες εκτελωνισμού αντικειμένων προερχόμενων από Άπω Ανατολή...ο τελευταίος είχε πει ότι μπήκε 19/1, βγήκε 9/2...εγώ είμαι από τις 26/1 μέσα... τίποτα καινούργιο; Κάποιος;

 

Και εγώ φίλε μου από 26/1 είμαι. Πάντως στις 2/2 εκτελώνιζαν 6/1 (περίπτωση φίλου μου).Ξαφνικά μάθαμε ότι 9/2 εκτελώνιζαν 19/1.Άρα πιστεύω ότι την Δευτέρα θα έχουμε ευχάριστα νέα! Πάντως εάν κάποιος έχει κάτι καινούργιο παρακαλώ ενημερώστε μας.

Edited by giannishalde7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχουν και άλλοι με τόσο μεγάλη καθυστέρηση στην αποστολή;

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RS340129383CN

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-12-2016 10:09 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-12-2016 13:52 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

Έχω και εγώ ένα δέμα με την ίδια κατάσταση, και πιστεύω και άλλοι πολλοί, υπομονή χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

επειδη θελω να παρω αυτο http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_590408.html?wid=3

επειδη ειναι απο EU αποθηκη απο Gearbest δεν θα περασει τελωνειο σωστα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

επειδη θελω να παρω αυτο http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_590408.html?wid=3

επειδη ειναι απο EU αποθηκη απο Gearbest δεν θα περασει τελωνειο σωστα?

Αν πράγματι έρθει από EU, τότε όντως δεν επιβάλλονται δασμοί.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν είναι ακριβώς έτσι... Αναλόγως του περιεχομένου, ενδέχεται να προβλέπονται δασμοί πέραν του ΦΠΑ...η κάθε κατηγορία εμπορευμάτων έχει ειδικό δασμολογικό καθεστώς...ίσως ο φίλος που πλήρωσε 165+14!!!(όχι 12) να εισήγαγε κάτι για το οποίο να υπαρχουν κι άλλες επιβαρύνσεις (ICF).Σε κάθε περίπτωση εισαγωγής από τρίτη χώρα, πρέπει ο αγοραστής να λάβει υπόψη του αυτή την επιβάρυνση και να τη συνυπολογίζει στη σύγκριση με την εγχώρια τιμή αγοράς. Επίσης, να έχει κατά νου οτι το κανονικό είναι να εκτελωνίζονται τα εμπορεύματα. Αυτά που πωλούνται από εγχώρια καταστήματα, τουλάχιστον, έχουν εκτελωνιστεί.

Κοίτα ΦΠΑ να μπαίνει αλλά οτιδήποτε άλλο είναι νταβατζιλικι. Γιατί να περνουν 12 ευρώ ταρίφα οι τελωνειακοι? Δεν πληρώνονται σαν δημόσιοι υπάλληλοι? Αυτά δεν μου αρέσουν είναι νταβατζιλικια για το ΦΠΑ είμαι οκ.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ΦΠΑ να μπαίνει αλλά οτιδήποτε άλλο είναι νταβατζιλικι. Γιατί να περνουν 12 ευρώ ταρίφα οι τελωνειακοι? Δεν πληρώνονται σαν δημόσιοι υπάλληλοι? Αυτά δεν μου αρέσουν είναι νταβατζιλικια για το ΦΠΑ είμαι οκ.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

τα ΕΛΤΑ περνουν τα 12ε για την δουλεια του εκτελωνισμου και των εγγραφων μην λεμε οτι να ναι και λιγα περνουν σε σχεσει με τα κουριερ

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν είναι ακριβώς έτσι... Αναλόγως του περιεχομένου, ενδέχεται να προβλέπονται δασμοί πέραν του ΦΠΑ...η κάθε κατηγορία εμπορευμάτων έχει ειδικό δασμολογικό καθεστώς...ίσως ο φίλος που πλήρωσε 165+14!!!(όχι 12) να εισήγαγε κάτι για το οποίο να υπαρχουν κι άλλες επιβαρύνσεις (ICF).Σε κάθε περίπτωση εισαγωγής από τρίτη χώρα, πρέπει ο αγοραστής να λάβει υπόψη του αυτή την επιβάρυνση και να τη συνυπολογίζει στη σύγκριση με την εγχώρια τιμή αγοράς. Επίσης, να έχει κατά νου οτι το κανονικό είναι να εκτελωνίζονται τα εμπορεύματα. Αυτά που πωλούνται από εγχώρια καταστήματα, τουλάχιστον, έχουν εκτελωνιστεί.

 

Αυτό που αγόρασα δεν ειναι κινητό, tablet κλπ, όποτε μάλλον δεν με έγδυσαν αλλά πλήρωσα τα νόμιμα ( ΦΠΑ + δασμούς + αμοιβή ΕΛΤΑ). Καλά να είμαστε παιδιά, στην περίπτωση μου είχα υπολογίσει στο περίπου το επιπλέον κόστος εκτελωνισμού και δεν με πείραξε, το περίμενα. Βέβαια αν το γλύτωνα δεν θα έλεγα όχι :rolleyes:

Edited by Gataros
Link to comment
Share on other sites

τα ΕΛΤΑ περνουν τα 12ε για την δουλεια του εκτελωνισμου και των εγγραφων μην λεμε οτι να ναι και λιγα περνουν σε σχεσει με τα κουριερ

Για τη δουλειά τους πληρώνονται κάθε μήνα αυτό γράφω γιατί να πάρουν παραπάνω χρήματα?

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

τα ΕΛΤΑ περνουν τα 12ε για την δουλεια του εκτελωνισμου και των εγγραφων μην λεμε οτι να ναι και λιγα περνουν σε σχεσει με τα κουριερ

Αν δηλαδή ένας κλέφτης μας παίρνει περισσότερα απο τον άλλο, πρέπει να λέμε ευχαριστώ στον "φτηνό" επειδή δεν μας γδύνει εντελώς; :p

 

Με €12 το πακέτο, μια χαρά μπάζα κάνει το δημόσιο ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Για τη δουλειά τους πληρώνονται κάθε μήνα αυτό γράφω γιατί να πάρουν παραπάνω χρήματα?

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

το τελωνιο ειναι εχτρα δουλεια για αυτους και το χρεωνουν τσαμπα θα το κανουν

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να λέμε πάλι καλά που υπάρχουν ακόμα τα ΕΛΤΑ με τη μορφή που ειναι γιατί είδαμε και τι θα συμβεί όταν ιδιωτικοποιηθούν. Θα το γυρίσουν στο ολιγοπώλιο, θα συνεννοηθούν με τις άλλες εταιρίες κούριερ (όπως κάνουν ήδη αυτές) και θα πέφτει εφάπαξ 100αρικο ως αμοιβή. Εκεί θα πέσει κλάμα..
Link to comment
Share on other sites

Βασικά να λέμε πάλι καλά που υπάρχουν ακόμα τα ΕΛΤΑ με τη μορφή που ειναι γιατί είδαμε και τι θα συμβεί όταν ιδιωτικοποιηθούν. Θα το γυρίσουν στο ολιγοπώλιο, θα συνεννοηθούν με τις άλλες εταιρίες κούριερ (όπως κάνουν ήδη αυτές) και θα πέφτει εφάπαξ 100αρικο ως αμοιβή. Εκεί θα πέσει κλάμα..

Εκεί απλά θα χάσουν τη δουλειά τους γιατί δεν θα παραγγέλνει κανεις από έξω. Ήδη έχουν λιγοστεψει πολύ οι παραγγελίες από κίνα Αμερική λόγω τελωνείου.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το τελωνιο ειναι εχτρα δουλεια για αυτους και το χρεωνουν τσαμπα θα το κανουν

Είναι μέσα στο 8ωρο που πρέπει να είναι εκεί στη δουλειά? Αν ναι τότε όχι δεν είναι έξτρα δουλειά.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ΦΠΑ να μπαίνει αλλά οτιδήποτε άλλο είναι νταβατζιλικι. Γιατί να περνουν 12 ευρώ ταρίφα οι τελωνειακοι? Δεν πληρώνονται σαν δημόσιοι υπάλληλοι? Αυτά δεν μου αρέσουν είναι νταβατζιλικια για το ΦΠΑ είμαι οκ.

 

 

Για τη δουλειά τους πληρώνονται κάθε μήνα αυτό γράφω γιατί να πάρουν παραπάνω χρήματα?

 

 

Η δουλειά τους είναι να διεκπεραιώνουν την αλληλογραφία και τα ταχυδρομικά δέματα.

Τα τέλη των 12€ αφορούν στην παραπανίσια δουλειά που θα έκανε ένας ιδιώτης εκτελωνιστής, δηλαδή να συντάξει τη διασάφηση και άλλα χαρτιά που είναι απαραίτητα για τον εκτελωνισμό του δέματος. Τα χαρτιά αυτά είναι απαραίτητα για την τελωνειακή διαδικασία που γίνεται σε συνεργασία με τον τελωνειακό που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ.

 

Είναι τόσο απλό για να το καταλάβουμε, πολύ περισσότερο αν σκεφτούμε πόσα χρεώνει ο ιδιώτης εκτελωνιστής για την ίδια δουλειά όταν το δέμα έρχεται με courier. Τα τέλη των (8+4=) 12€ καταβάλλονται στα ΕΛΤΑ και όχι στους τελωνειακούς υπαλλήλους του Υπ. Οικονομικών που υπηρετούν στα ΕΛΤΑ, όπως γράφεις παραπάνω.

 

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά τους είναι να διεκπεραιώνουν την αλληλογραφία και τα ταχυδρομικά δέματα.

Τα τέλη των 12€ αφορούν στην παραπανίσια δουλειά που θα έκανε ένας ιδιώτης εκτελωνιστής, δηλαδή να συντάξει τη διασάφηση και άλλα χαρτιά που είναι απαραίτητα για τον εκτελωνισμό του δέματος. Τα χαρτιά αυτά είναι απαραίτητα για την τελωνειακή διαδικασία που γίνεται σε συνεργασία με τον τελωνειακό που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ.

 

Είναι τόσο απλό για να το καταλάβουμε, πολύ περισσότερο αν σκεφτούμε πόσα χρεώνει ο ιδιώτης εκτελωνιστής για την ίδια δουλειά όταν το δέμα έρχεται με courier. Τα τέλη των (8+4=) 12€ καταβάλλονται στα ΕΛΤΑ και όχι στους τελωνειακούς υπαλλήλους του Υπ. Οικονομικών που υπηρετούν στα ΕΛΤΑ, όπως γράφεις παραπάνω.

 

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Αν πηγαίνει στα ΕΛΤΑ οκ νόμιζα ότι τα περνουν οι τελωνειακοι.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εκεί απλά θα χάσουν τη δουλειά τους γιατί δεν θα παραγγέλνει κανεις από έξω. Ήδη έχουν λιγοστεψει πολύ οι παραγγελίες από κίνα Αμερική λόγω τελωνείου.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι μέσα στο 8ωρο που πρέπει να είναι εκεί στη δουλειά? Αν ναι τότε όχι δεν είναι έξτρα δουλειά.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Τα χαρτιά ποιος θα τα κάνει Και ποιος θα τα πληρώσει;;ένα παραβολο πάνε κοψε και πες μου πόσο θα πληρώσεις.

Δηλαδή οι υπάλληλοι της DHL γιατί να σε χρεώσουν παραπάνω,δεν πληρώνονται;;όποιος δεν θέλει μπορεί να παει να εκτελωνησει αυτός..να παρακαλάμε να.Μην γίνουν ιδιωτικά γιατί θα πληρωνουνε 12€ έναν φάκελο εντός Ελλάδος όπως στην acs

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εκφόρτωση ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-02-2017 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ Αττικής 12-02-2017

4μερες έκανε το δέμα μου από Εκφόρτωση σε ΚΔΑ στο να περαστεί ότι έφτασε στο ΚΔΑ. Καθυστέρηση στην καθυστέρηση και όλα αυτά ενώ συμπληρώνω 2μηνες από την αποστολή...Όπως πάμε σε... 10 μέρες θα το έχω στα χέρια μου... υπομονή....

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε (επιτέλους) το σκανάρισμα της παρτίδας των δεμάτων που εμφανίζονται από 03/02 ως "The item has arrived in the country of destination".
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Aliexpress με Singapore Post εμφανίστηκε σήμερα στο αεροδρόμιο 8 μέρες αργότερα από το Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Number: RB*********SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2017-02-12 08:45 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-01-31 19:49 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Origin Country: Singapore

2017-02-04 08:45 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-01-31 19:49 Despatched to overseas (Country code: GR)

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Λίγο περίεργο, ενώ ενός φίλου του εμφανίζει το δέμα ως "The item has been processed in the country of destination" και στα καπάκια "K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)" ,εμένα είναι ενημερωμένο μόνο το πρώτο κομμάτι από το Ολλανδικό ταχυδρομείο "The item has been processed in the country of destination". Να υποθέσω προσωρινό κόλλημα του συστήματος των ΕΛΤΑ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...