Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο περήφανος είμαι κάθε φορά για την αγορά κινητού από την Κίνα, άλλο τόσο βασανιστικό είναι να το περιμένεις να έρθει με τα τράκκινγκ κτλ. Καλώς να έρθουν όλα μάγκες!

 

Αυτό ακριβώς φίλε μου.... σε σημείο να αναρωτιέσαι αν αξίζει η αναμονή και η αγωνία για 20-30ε διαφορά...

 

3/11 παραγγελία και είναι από 21/11 ελ. βενιζέλος (από ότι φαίνεται τουλάχιστον) και περιμένουμε ακόμα :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για εμένα δεν αξίζει. Παράγγειλα από gearbest, το τηλέφωνο δεν ήρθε ποτέ και ευτυχώς μετά από 3 μήνες με δικαίωσε το PayPal.

Το άγχος όμως και η αναμονή δεν αξίζει.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα δεν αξίζει. Παράγγειλα από gearbest, το τηλέφωνο δεν ήρθε ποτέ και ευτυχώς μετά από 3 μήνες με δικαίωσε το PayPal.

Το άγχος όμως και η αναμονή δεν αξίζει.

 

Έτσι είναι. Δεν είναι για όλους οι αγορές από Κίνα. Κάποιοι είμαστε "άρρωστοι" με την παρακολούθηση του tracking number αλλά και περήφανοι, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω που βρήκαμε μια καλή προσφορά που σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι καθόλου αμελητέα. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην παρούσα περίοδο τι ισχύει για το pdm Netherlands post?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Το pdm του Banggood είναι 100 % ασφαλές. Για του gearbest αν και δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά τα πρώτα δείγματα είναι θετικά. Το gearbest έχει 2 επιλογές όταν βάζεις pdm. Η ασφαλής είναι αυτή που λέει κάτι για eu priority. Διορθώστε με αν το γράφω λάθος.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς φίλε μου.... σε σημείο να αναρωτιέσαι αν αξίζει η αναμονή και η αγωνία για 20-30ε διαφορά...

 

3/11 παραγγελία και είναι από 21/11 ελ. βενιζέλος (από ότι φαίνεται τουλάχιστον) και περιμένουμε ακόμα :cry:

 

Δεν ειναι μονο το χρηματικο, αλλα και η κοροιδια απο μεγαλες αλυσιδες. Που παρουσιαζουν δηθεν δικα τους κινητα με διπλασιες τιμες απο οτι αν το επερνες απο Κινα στην μιση τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Δεν είναι για όλους οι αγορές από Κίνα. Κάποιοι είμαστε "άρρωστοι" με την παρακολούθηση του tracking number αλλά και περήφανοι, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω που βρήκαμε μια καλή προσφορά που σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι καθόλου αμελητέα. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το pdm του Banggood είναι 100 % ασφαλές. Για του gearbest αν και δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά τα πρώτα δείγματα είναι θετικά. Το gearbest έχει 2 επιλογές όταν βάζεις pdm. Η ασφαλής είναι αυτή που λέει κάτι για eu priority. Διορθώστε με αν το γράφω λάθος.

Το EU priority είναι dhl

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι μπερδεύονται με την DHL ,όπως εδώ υπάρχει τα ελτα και elta courier έτσι και η dhl έχει το απλό ταχυδρομείο με ονομασια dhl packet την οποία χρησιμοποιείται από το gearbest ως τριγωνική συναλλαγή χωρίς τελωνείο με priority line.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το παρακατω πακετο

 

RB648488703SG

 

Γραφει οτι μπηκε τελωνειο εκατσε 10 μερες και βγηκε χθες και ερχεται σε μενα. Ειναι ενα dock το πηρα 14 ευρω. Αν μου ερθει και θελει χρηματα τι ακριβως πρεπει να κανω? Να το στειλω πισω και να στειλω mail με την αποδειξη αγορας ωστε να αφαιρεσουν το τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το παρακατω πακετο

 

RB648488703SG

 

Γραφει οτι μπηκε τελωνειο εκατσε 10 μερες και βγηκε χθες και ερχεται σε μενα. Ειναι ενα dock το πηρα 14 ευρω. Αν μου ερθει και θελει χρηματα τι ακριβως πρεπει να κανω? Να το στειλω πισω και να στειλω mail με την αποδειξη αγορας ωστε να αφαιρεσουν το τελωνειο?

Η αξία του είναι κάτω από 22€ οπότε δεν θα έχεις θέμα.

 

Sent from my Xiaomi Mi A2 Lite using Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το παρακατω πακετο

 

RB648488703SG

 

Γραφει οτι μπηκε τελωνειο εκατσε 10 μερες και βγηκε χθες και ερχεται σε μενα. Ειναι ενα dock το πηρα 14 ευρω. Αν μου ερθει και θελει χρηματα τι ακριβως πρεπει να κανω? Να το στειλω πισω και να στειλω mail με την αποδειξη αγορας ωστε να αφαιρεσουν το τελωνειο?

 

Eδω λεει οτι αφιχθει ελλαδα δεν λεει πουθενα τελωνειο

https://t.17track.net/el#nums=RB648488703SG

Στα Ελτα δεν λεει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Eδω λεει οτι αφιχθει ελλαδα δεν λεει πουθενα τελωνειο

https://t.17track.net/el#nums=RB648488703SG

Στα Ελτα δεν λεει τιποτα

Μέχρι πριν 5 λεπτά εγραφε ότι μπήκε τελωνείο στις 20 και βγήκε στις 29 και τώρα έρχεται Θεσσαλονίκη. Λογικά θα το ξανά βάλουν στο tracking.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η αξία του είναι κάτω από 22€ οπότε δεν θα έχεις θέμα.

 

Sent from my Xiaomi Mi A2 Lite using Tapatalk

Αυτοί πως ξέρουν ότι έχει 14 ευρώ όμως που το πήρα? Official τιμή έχει 19 ευρώ στην Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι από χθες σταμάτησε να φαίνεται στο απλό ΕΛΤΑ tracking και φαίνεται πλέον στο ΕΛΤΑ κουριερ,χωρίς καμιά εξέλιξη βέβαια(21-11 έφυγε από Ολλανδία για Ελλάδα). σημαίνει κάτι αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το παρακατω πακετο

 

RB648488703SG

 

Γραφει οτι μπηκε τελωνειο εκατσε 10 μερες και βγηκε χθες και ερχεται σε μενα. Ειναι ενα dock το πηρα 14 ευρω. Αν μου ερθει και θελει χρηματα τι ακριβως πρεπει να κανω? Να το στειλω πισω και να στειλω mail με την αποδειξη αγορας ωστε να αφαιρεσουν το τελωνειο?

 

Δευτέρα παραλαμβάνεις, χωρις,χαλαρά https://www.elta-courier.gr/search

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα παραλαμβάνεις, χωρις,χαλαρά https://www.elta-courier.gr/search

 

Για να δουμε λογικα Δευτερη η Τριτη. Εκατσε πολλες μερες τελωνειο για αυτο σκεφτηκα μηπως το χρεωσαν. Δεν με εστειλαν sms να στειλω αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε λογικα Δευτερη η Τριτη. Εκατσε πολλες μερες τελωνειο για αυτο σκεφτηκα μηπως το χρεωσαν. Δεν με εστειλαν sms να στειλω αποδειξη.
Μαζί θα παραλάβουμε

Αν ήτανε να πληρώσουμε θα είχαν στείλει SMS e312bf1229c3808452b0968b09090584.jpg

Link to comment
Share on other sites

βλέπω 10 μέρες από τότε που φάνηκε στο αεροδρόμιο και με πιάνει φρίκη. εμένα πέταξε για Ελλάδα 21/11 κι ακόμα δεν έχει φανεί στο σύστημα. άμα φάω κι άλλο 10μερο,γ@μησε τα.
Link to comment
Share on other sites

βλέπω 10 μέρες από τότε που φάνηκε στο αεροδρόμιο και με πιάνει φρίκη. εμένα πέταξε για Ελλάδα 21/11 κι ακόμα δεν έχει φανεί στο σύστημα. άμα φάω κι άλλο 10μερο,γ@μησε τα.

 

Αν σε παρηγορεί ούτε εμένα έχει αλλάξει στατους, ακόμα περιμένει στο αεροδρόμιο :(

 

απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να εισαι απλα τυχερος ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ κατσει και πιασουν τη σακουλα σου... βλεπω και σε αλλα θεματα κτλ οτι δεματα που σταλθηκαν μετα απο το δικο μας περασαν το σταδιο Ολλανδια -> Ελλαδα -> Αεροδρομιο αερας :(

Link to comment
Share on other sites

έχει αρχίσει και τα φτύνει το redmi note 2 μου γι αυτό καίγομαι πιο πολύ αλλιώς δεν θα με πείραζε και τόσο. αλλά τα θέλει κι εμένα ο κωλ0ς μου που από τι στιγμή που καίγομαι παραγγέλνω από Κίνα.
Link to comment
Share on other sites

έκραξα έκραξα ε και πριν κάνα 2ωρο φάνηκε αεροδρόμιο. είναι πολύ αισιόδοξο να περιμένω παραλαβή αύριο? αν δεν περάσει από τελωνείο πάντα. LX581449250NL
Link to comment
Share on other sites

έκραξα έκραξα ε και πριν κάνα 2ωρο φάνηκε αεροδρόμιο. είναι πολύ αισιόδοξο να περιμένω παραλαβή αύριο? αν δεν περάσει από τελωνείο πάντα. LX581449250NL
Αν φύγει σήμερα από αεροδρόμιο... Ίσως μεθαύριο...

Τελικά το δικό μου που έρχεται με pdm έφτασε και έφυγε αμέσως για κ. Δ. Δεν μπήκε τελωνείο

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό να παραλάβουμε όλοι, ξεκόλλησε και το δικό μου σήμερα το πρωι

 


Ημερομηνία & Ώρα             	Περιοχή	                       Κατάσταση
2/12/2018, 10:50:57	Κ.Α.Τ.	ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
2/12/2018, 08:04:10	ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)	ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
2/12/2018, 06:14:35	ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)	ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
21/11/2018, 17:23:00	ΟΛΛΑΝΔΙΑ	ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

αρα λογικα σε 2-3 μέρες πρέπει να παραλαμβάνω σωστα :D;

Link to comment
Share on other sites

τελευταία φορά που είχα παραγγείλει κάτι με tracking Κυριακή πρωί το άνοιγαν, βράδυ έφτανε Θεσσαλονίκη και χαράματα ξεκινούσε για την πόλη μου γι αυτό είπα παραλαβή αύριο. :P ε ας το φέρουν Τρίτη, τι να κάνουμε. μόνο που δεν βλέπω ένα κολλημένο tracking number μου φτάνει. :P
Link to comment
Share on other sites

Τα γερμανικά ταχυδρομεία (dhl) μάλλον με τρολάρουν.

28.11.2018 13:03

Arrival at international place of exchange

Feucht, Deutschland

03.12.2018 05:11

Arrival at international place of exchange

Feucht, Deutschland

να έγινε κάποιο μπέρδεμα στα status ή να περιμένω δυο πακέτα :D

αποστολή απο gearbset αγορά 11-11. ανανεώθηκε σε κανέναν το ίδιο ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...