Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να φανταστω οτι ειναι ακομα Κινα?εχει πολυ δρομο ακομα για να ερθει Ευρωπη?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν βλεπω τιποτα ανησυχιτικο, αλλα μαλλον εχεις σιγουρο το τελωνειο. ( λογω DHL )

 

Καλά μην παίρνεις και όρκο για το τελωνείο. κινέζοι είναι αυτοί .. :D

δείτε το παλικαρι στο πόστ #36571 τι αναφέρει. και εγώ στην ίδια μοίρα ακριβώς είμαι με τα ίδια ακριβώς βήματα. παραγγελιά απο gearbest. υπομονή και θα έρθει..

Edited by thanostek
Link to comment
Share on other sites

Σαν τι μπορούμε να κάνουμε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σαν τι μπορούμε να κάνουμε mylw4?

 

Κράξιμο, τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να κάνουν κάτι από την στιγμή που έφυγε από τα χέρια τους το δέμα

 

Αν το item is announced σημαίνει ότι έφυγε από αυτούς και ο Κινέζος ελτατζης είναι τεμπελχανας οκ, πάσο

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

επιστροφή που έχω κάνει στην coolicool γράφει ότι έχει άφιξη 19/11 στην χώρα προορισμού Κίνα , μετά ποιά είναι η διαδικασία πάει το παίρνει το δέμα η coolicool από το ταχυδρομείο?

Link to comment
Share on other sites

εμένα πέταξε για Ελλάδα το δέμα χθες. άμα γίνει κάνα τρελό και παραδώσουν Δευτέρα το κινητό, θα στείλω email στα κεντρικά ΕΛΤΑ γεμάτο καρδούλες!! :P #ονειρο_θερινης_νυκτος
Link to comment
Share on other sites

εμένα πέταξε για Ελλάδα το δέμα χθες. άμα γίνει κάνα τρελό και παραδώσουν Δευτέρα το κινητό, θα στείλω email στα κεντρικά ΕΛΤΑ γεμάτο καρδούλες!! :P #ονειρο_θερινης_νυκτος

 

:lol: :lol:

 

Και μένα τα ίδια... Δευτέρα το κόβω κομμάτι δύσκολο, αλλά ας είναι μέσα στην βδομάδα και τις καρδούλες θα τις πάρουν :O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Συγγνώμη που ρωτάω τα ίδια, αλλά μπερδεύτηκα...

Το Priority Line του Gearbest περνάει δίχως...;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εχω ενα δεμα απο Κινα με China EMS που μπηκε τελωνειο με αξια 22.76 με ισοτιμια λυρας εβγαινε τοσο,Μου ζητησαν να στειλω αποδειξη PAYPAL την οποια εστειλα και σημερα ελαβα το εξης

 

Καλημέρα σας.

 

Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παρασταστικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα. Σας ευχαριστούμε.

 

ΤΜΗΜΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ

 

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

 

τι εγινε τελικα θα πληρωσω η οχι ?

 

Ευχαριστω εκ το προτερων

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εχω ενα δεμα απο Κινα με China EMS που μπηκε τελωνειο με αξια 22.76 με ισοτιμια λυρας εβγαινε τοσο,Μου ζητησαν να στειλω αποδειξη PAYPAL την οποια εστειλα και σημερα ελαβα το εξης

 

Καλημέρα σας.

 

Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παρασταστικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα. Σας ευχαριστούμε.

 

ΤΜΗΜΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ

 

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

 

τι εγινε τελικα θα πληρωσω η οχι ?

 

Ευχαριστω εκ το προτερων

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

κανονικα πληρωνεις 15ευρω +24% φπα ....τωρα αν επειδη ειναι μονο 76 λεπτα παραπανω σε αφησουν και περασεις....θα δειξει...σε 3 -4 μερες παντως θα το εχεις

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

κανονικα πληρωνεις 15ευρω +24% φπα ....τωρα αν επειδη ειναι μονο 76 λεπτα παραπανω σε αφησουν και περασεις....θα δειξει...σε 3 -4 μερες παντως θα το εχεις
και εγώ αυτό ξέρω από αυτά που διαβάζω απλά είναι η πρώτη φορά που μπήκε δεμα στο τελωνείο.Επειδη στο email δεν γράφει κάποιο ποσό είπα μπας και τη γλιτωσα.Θα δούμε......

 

Ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τελικά παρέλαβα το Xiaomi mi a2 lite πριν λίγες μέρες που είχα παραγγείλει από banggood.

Ωστόσο χθες παρατήρησα δεξιά μια κάθετη γραμμή πολύ λεπτή η οποία σε άσπρο χρώμα θέλει πολύ προσπάθεια για να την παρατηρήσεις ενώ σε αποχρώσεις του γκρι ή σκούρου πράσινου είναι πιο εμφανής αλλά και πάλι περνάει σχεδόν απαραίτητη αν δεν το ξέρεις.

Τσαντίστηκα άσχημα όταν το πρόσεξα. Ωστόσο θέλω να ρωτήσω να μου πείτε την άποψη σας όσοι έχετε εμπειρία στο θέμα. Τι να κάνω?

Το να μπω σε διαδικασία να ζητήσω να το εξετάσουν και να το στείλω πίσω, να το ελέγξουν και να μου το ξαναστείλουν, μου μοιάζει χρονοβόρα διαδικασία και ίσως και να μην κάνουν τίποτα μιας και είναι τόσο αμελητέο το πρόβλημα.

Από την άλλη να το αφήσω έτσι με κάνει να έχω ένα αίσθημα αδικίας από τη στιγμή που το προϊόν φέρει ελάττωμα, έστω και αν δύσκολα το αντιλαμβάνεται κάποιος που δεν το γνωρίζει από πριν.

Προσωπικά δεν μου δημιουργεί πρόβλημα, αλλά φοβάμαι αυτό μην είναι μελλοντική ένδειξη ότι η οθόνη μπορεί να τα φτύσει και να μείνω με καμμένη οθόνη.

Το ενδεχόμενο για partial refund υπάρχει; Τουλάχιστον να ξέρω ότι αν καεί η οθόνη μελλοντικά, ότι θα μου έχουν πληρωμένο ένα ποσό.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας...θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει να μου πει σε τι φαση βρισκομαι γιατι ειμαι και αρχαριος σε αυτα

Δεν βλεπω τιποτα ανησυχιτικο, αλλα μαλλον εχεις σιγουρο το τελωνειο. ( λογω DHL )

Αυτό το "first vessel" που βλέπω στο tracking, μου... μυρίζει 1tracking.net και άρα gearbest. Αν είναι έτσι, μπορεί να μιλάμε για DHL Post, οπότε δε συνεπάγεται απαραίτητα τελωνείο (μάλλον κάποιο από τα... "τριγωνικά" σχήματά τους είναι).

Αν το item is announced σημαίνει ότι έφυγε από αυτούς και ο Κινέζος ελτατζης είναι τεμπελχανας οκ, πάσο

Γράφεται συχνά εδώ τριγύρω τον τελευταίο καιρό ότι το gearbest πειραματίζεται με ό,τι πιο... φτηνιάρικη μεταφορική μπορεί να βρει για το εντός κίνας κομμάτι, προσπαθώντας να περιορίσει το κόστος. Αν όντως ισχύει, εξηγεί και τα χάλια που βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Οντως απο το 1tracking ειναι φιλε μου και απο το gearbest εγινε η αγορα...απλα ειναι μολις η πρωτη μου φορα και δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω για την καθυστερηση ή οχι...ευχαριστω παντως για τις απαντησεις

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην παίρνεις και όρκο για το τελωνείο. κινέζοι είναι αυτοί ..

δείτε το παλικαρι στο πόστ #36571 τι αναφέρει. και εγώ στην ίδια μοίρα ακριβώς είμαι με τα ίδια ακριβώς βήματα. παραγγελιά απο gearbest. υπομονή και θα έρθει..

Aν ο φιλος μας επελεξε DHL και το χερι μου στην φωτια βαζω, οχι απλως ορκο.

Τελικά παρέλαβα το Xiaomi mi a2 lite πριν λίγες μέρες που είχα παραγγείλει από banggood.

ζαλισε τους τα παπακια, στειλε βιντεο, και οτι αλλη αποδειξη μπορεις. Αν εκανες βιντεο ξεπακεταρισματος τοτε μπορει να τσιμηπσεις ολο το ποσο πισω.

Γιαυτο κραζουμε και λεμε οταν παραγγελνουμε κατι αξιας απο Κινα, τοτε κανουμε ενα ωραιο βιντεο, και κανενας δεν μπορει να μας αμφισβητησει.

Γράφεται συχνά εδώ τριγύρω τον τελευταίο καιρό ότι το gearbest πειραματίζεται με ό,τι πιο... φτηνιάρικη μεταφορική μπορεί να βρει για το εντός κίνας κομμάτι, προσπαθώντας να περιορίσει το κόστος. Αν όντως ισχύει, εξηγεί και τα χάλια που βλέπουμε...

Να πειραματιστει, αλλα δυστυχως μας περνει στο λαιμο τους τις περισσοτερες φορεες.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Να πειραματιστει, αλλα δυστυχως μας περνει στο λαιμο τους τις περισσοτερες φορεες.

Και για ολική απώλεια πακέτων έχει ακουστεί, που είναι και το πιο χοντρό...

Link to comment
Share on other sites

Και για ολική απώλεια πακέτων έχει ακουστεί, που είναι και το πιο χοντρό...

 

Σωστος, να θυμησω το σκηνικο που παιχτηκε δυο χρονια απο αυτους και το ταχυδρομειο τις Σιγκαπουρης. Ολοκληροι σακοι "εξαφανιστηκαν". Το καταστημα στην αρχη επαιζε τρελιτσα, μετα οταν μπηκε το Paypal αμεσσως μαζευτικαν ...

Εικαζεται οτι το καταστημα την εκανε την λαδια, καθως το ταχυδρομειο πηρε πιο επισημη θεση.

Link to comment
Share on other sites

Aν ο φιλος μας επελεξε DHL και το χερι μου στην φωτια βαζω, οχι απλως ορκο.

 

ζαλισε τους τα παπακια, στειλε βιντεο, και οτι αλλη αποδειξη μπορεις. Αν εκανες βιντεο ξεπακεταρισματος τοτε μπορει να τσιμηπσεις ολο το ποσο πισω.

Γιαυτο κραζουμε και λεμε οταν παραγγελνουμε κατι αξιας απο Κινα, τοτε κανουμε ενα ωραιο βιντεο, και κανενας δεν μπορει να μας αμφισβητησει.

 

Να πειραματιστει, αλλα δυστυχως μας περνει στο λαιμο τους τις περισσοτερες φορεες.

Το θέμα αυτό προέκυψε μετά την 3η μέρα χρήσης. Επίσης είναι τόσο λεπτομερές που φαίνεται μόνο με πολύ προσοχή. Οπότε μόνο με αισθητήρα που έχει καλό macro ο φακός θα μπορούσε να φανεί. Θα ρωτήσω στην ενότητα με τους κατόχους αυτού του μοντέλου αν είχαν παρόμοιο θέμα επειδή μάλλον εκεί είναι πιο σχετική η αναζήτηση μου. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Priority line από GEARBEST

Έρχεται εντός ΕΕ με DHL Kαι τριγωνική Αποστολή

 

ΧΩΡΙΣ τελωνείο.

Παρέλαβα Λάπτοπ έτσι.

Μην τρομάζετε τον κόσμο.

Και δε χάνεται εύκολα

 

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...