Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με μια παραγγελία του banggood που έγινε με priority direct mail ...ήρθε το δέμα κανονικά στο ταχυδρομείο της περιοχής μου αλλά είχα συνεννοηθεί με το banggood να μην το παραλάβω γιατί είχαν ένα λάθος στην περιγραφή και δεν ήταν αυτό που ήθελα..ήρθε και ζήτησα να επιστραφεί πίσω.. Από τότε πέρα σε πανω απο 1.5 μήνας και το banggood δεν μου κάνει refund διότι το tracking number δείχνει μη παραλαβή και μετά έχει μείνει εκεί.Δεν δείχνει δηλαδή την πορεία του δέματος προς την Ολλανδία..μίλησα με το banggood και μου είπαν να κάνω αναζήτηση δεματος..πήγα σε δύο ελληνικά ταχυδρομεία και μου είπαν πως ο αποστολεας κανει αναζήτηση δεματος δηλαδή από ολλανδια επίσημα και τα ΕΛΤΑ του απαντούν επίσημα..Εγώ στην συγκεκριμένη περίπτωση είμαι ο παραλήπτης..τι κάνουμε ξέρει κανείς;;

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η καλύτερη επιλογή ήταν να το παραλάβεις και να το επιστρέψεις εσύ ο ίδιος , όπως σου είπαν μόνο ο αποστολέας μπορεί να κάνει αναζήτηση ,οπότε ζητά από το banggood ,να κάνει αναζήτηση ,αν δεν έχεις κρατήσει κάποια αποδεικτικά στοιχεία ότι σου ζήτησαν να μην παραλαβέις,τότε και το paypal το banggood θα δικαιώσει γιατί θα φαίνεται ότι εσύ αρνήθηκες να παραλάβεις.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό περνάει ή όχι τελωνείο? Είναι στο ταχυδρομείο? Που είναι? Πρώτη φορα παραγγελεία απο Κίνα, την πάτησε το εταιρον ήμισι και νόμιζε οτι το σαιτ είναι ευρωπαικό και το δωράκι μου το βλέπω να παει άκλαυτο!

 

1tracking.net

 

Destination: Greece

Origin: Belgium

Query takes : 1388 MS

 

2018-07-08 15:16:51 Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2018-07-07 09:11:15 Departure to country of destination

2018-07-06 15:37:25 Parcel is handled

2018-07-03 13:00:59 Arrival at export hub

2018-07-02 05:53:59 Item is ready for transport

2018-07-02 04:53:59 Item is announced / bpost received the information

 

First vessel

Query takes : 1274 MS

 

2018-07-06 16:00:00 Customs clearance processing complete.

2018-07-06 14:00:00 Parcel is in clearance.

2018-07-05 00:00:08 Parcel arrived at the airport.

2018-07-03 00:00:58 Departed Hongkong Sorting Centre.

2018-07-02 14:00:00 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-07-01 17:00:00 Sent to HongKong Sorting Centre.

2018-06-29 09:34:42 Shipping Label Printed.

2018-06-29 09:34:23 Confirmed & Prepared For Packing.

2018-06-29 09:01:52 Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2018-06-29 01:09:59 Order Created.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό περνάει ή όχι τελωνείο? Είναι στο ταχυδρομείο? Που είναι? Πρώτη φορα παραγγελεία απο Κίνα, την πάτησε το εταιρον ήμισι και νόμιζε οτι το σαιτ είναι ευρωπαικό και το δωράκι μου το βλέπω να παει άκλαυτο!

 

1tracking.net

 

Destination: Greece

Origin: Belgium

Query takes : 1388 MS

 

2018-07-08 15:16:51 Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2018-07-07 09:11:15 Departure to country of destination

2018-07-06 15:37:25 Parcel is handled

2018-07-03 13:00:59 Arrival at export hub

2018-07-02 05:53:59 Item is ready for transport

2018-07-02 04:53:59 Item is announced / bpost received the information

 

First vessel

Query takes : 1274 MS

 

2018-07-06 16:00:00 Customs clearance processing complete.

2018-07-06 14:00:00 Parcel is in clearance.

2018-07-05 00:00:08 Parcel arrived at the airport.

2018-07-03 00:00:58 Departed Hongkong Sorting Centre.

2018-07-02 14:00:00 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-07-01 17:00:00 Sent to HongKong Sorting Centre.

2018-06-29 09:34:42 Shipping Label Printed.

2018-06-29 09:34:23 Confirmed & Prepared For Packing.

2018-06-29 09:01:52 Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2018-06-29 01:09:59 Order Created.

Έχει έρθει και θα σου το παραδώσει το ΕΛΤΑ... Unregistered είναι... Δεν έχει τελωνείο

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδες από gearbest με priority mου ετειλαν αυτό το σαιτ https://www.1tracking.net/en για αναζητηση του τρακιν που δεν το χω ξαναδει !! το πριβε τρακιν τους είναι ??:lol: το χει ξαναδει κανεις ? :)

 

 

κανενας δεν το χει ξαναδει ? θα τον πιουμε μου φαινεται :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ακύρωσα παραγγελία από bangood είχα πληρώσει μέσω Paypal και βρήκα ένα άλλο κινητό που με ενδιαφέρει από ελληνικό μαγαζί. Ξέρετε πως μπορώ να πληρώσω??βλέπω αναφέρουν visa μπορώ να μεταφέρω τα χρήματα στην κάρτα?
Μην μετράς τον αριθμό των φίλων που έχεις. Μέτρα τον αριθμό των φίλων στους οποίους μπορείς να βασιστείς.
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι να πάρω πακέτο με 2 ρούτερ απο gear με Belgium registered.

Εχω καιρό να παρω και κολλάω στο ότι εβγαλαν την ασφάλεια τελωνείου τις τελευταίες μέρες όπως λέτε..

 

Το άλλο που λέτε ότι τα registered παίρνουν επιστροφή σε περίπτωση τελωνείου φαντάζομαι θα απαιτεί διαδικασία με σπάσιμο νεύρων και όχι 2-3 ανταλλαγές mail με το support για να κάνεις δουλειά όπως συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπεστρεψε η ασφάλεια τελωνείου στο gearbest ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Package status : In transit

Origin:Sweden

2018-07-12 09:22:20 Item pre-advice received.

 

frist_vessel:

2018-07-10 11:22:17 Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2018-07-10 09:38:18 Shipping Label Printed.

2018-07-10 09:37:45 Confirmed & Prepared For Packing.

2018-07-10 05:30:36 Order Created.

 

Ερώτηση: Τώρα αυτό δείχνει οτι έχει φτάσει Σουηδία και θα γινει η αποστολή απο εκεί ή οχι; Έχω μπερδευτεί.

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος να μου πει τι σημαινουν αυτα τα κολπα του gearbest γιατι δεν βγαζω ακρη ? και αν μπορω να κανω κατ γιατι ι στο τσατ που μιλησα μαζι τους μου ειπαν πως εινα ελλαδα αλλα δεν φαινεται αυτο απο τις ενδειξεις νομιζω

 

Destination: Unknow

Origin: Germany Query takes : 479 MS

2018-06-28 18:11:00The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

First vessel Query takes : 496 MS

2018-07-07 17:00:00Arrived at Sort Facility waiting for customs clearance.

2018-07-03 16:59:00Parcel arrived at the airport.

2018-07-03 10:28:00Departed Hongkong Sorting Centre.

2018-07-02 11:00:45Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-07-01 14:00:37Sent to HongKong Sorting Centre.

2018-06-28 14:30:53Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2018-06-28 10:36:56Shipping Label Printed.

2018-06-28 10:36:54Confirmed & Prepared For Packing.

2018-06-28 01:19:22Order Created.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Τώρα αυτό δείχνει οτι έχει φτάσει Σουηδία και θα γινει η αποστολή απο εκεί ή οχι; Έχω μπερδευτεί.

Όχι. Στην καλύτερη να έφυγε απλώς από Κίνα (και ίσως και όχι - το status που δίνει θα μπορούσε και να αναφέρερεται σε μετακινήσεις εντός Κίνας!)

και πως την ονομάζει?

Σωστή ερώτηση. Μέχρι πρότινος είχε "shipping insurance" (μάλλον για την περίπτωση που συνέβαινε κάτι στο δέμα καθ' οδόν) και "tariff insurance", που ήταν η ασφάλεια τελωνείου. Τώρα, βάζοντας δοκιμαστικά κάτι στο καλάθι μου, βλέπω μόνο ένα σκέτο "insurance"...

παιδια καποιος να μου πει τι σημαινουν αυτα τα κολπα του gearbest γιατι δεν βγαζω ακρη ? και αν μπορω να κανω κατ γιατι ι στο τσατ που μιλησα μαζι τους μου ειπαν πως εινα ελλαδα αλλα δεν φαινεται αυτο απο τις ενδειξεις νομιζω

Το status που παραθέτεις μοιάζει να προέρχεται από αυτό το καινούριο 1tracking (που νομίζω ότι το έχει στήσει το ίδιο το Gearbest - μόνοι τους ή με... παρέα, δεν ξέρω).

Γιατί δε δοκιμάζεις το tracking number σου και σε κάποια από τα πιο... παραδοσιακά tracking sites, όπως π.χ. το 17track.net;

Κανονικά το λεκτικό στα μηνύματα δε θα έπρεπε να διαφέρει από site σε site, αλλά υποψιάζομαι ότι η αρχική γλώσσα ίσως δεν είναι Αγγλικά και τα sites το μεταφράζουν, το καθένα με τον τρόπο του.

Ίσως το 17track (ή κάποιο άλλο απ' αυτά) να επιστρέψει κάτι πιο αναγνωρίσιμο και να βγει κάποια άκρη με το πού βρίσκεται το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπεστρεψε η ασφάλεια τελωνείου στο gearbest ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μπήκα να ολοκληρώσω παραγγελίες και το μόνο που βλέπω είναι ένα σκέτο "insurance" που μιλάει για damage/loss

Link to comment
Share on other sites

φιλε w2o4ts dyστηχως και ςγω αυτό βλεπω καποια κομπινα εχουν κανει γιατι στο 17 η στα ελτα δεν βγαζει τιποτε για να δουμε θα ενημερωσω για το μελον αλλα δεν είμαι αισιόδοξος δυστηχως:(
Link to comment
Share on other sites

μπήκα να ολοκληρώσω παραγγελίες και το μόνο που βλέπω είναι ένα σκέτο "insurance" που μιλάει για damage/loss

Κάτσε λίγο.

Το gearbest δεν επέστρεφε το ποσό που πλήρωνε κάποιος στο τελωνείο?

Προχτές το έκοψε αυτό.

Και χτες το ξεκίνησε πάλι.

 

Απ όσο γνωρίζω, δεν υπήρχε καποια επιλογή ώστε να ισχύει αυτό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μιλάς για κάτι το οποίο γίνετε αλλά χωρίς να τικαρεις κάτι?

Αυτό το αόριστο που έχει γράψει κάποιος σε ενα blog?

Δεν αμφιβάλλω ότι γίνετε αλλά εγω ρωτάω για επιλογή κατά την αγορά.

Πάνω απο 22€ εχω να παραγγείλω καιρό απο κίνα γι'αυτό και ρωτάω.

Παλιότερα με Belgium η priority απο banggood δεν είχα πρόβλημα.

 

Υπήρχε η όχι τελικά τέτοια επιλογή για φόρους.

 

(πριν μήνες πάντως που μίλησα με το support για αγορά μεγάλου αντικειμένου η απάντηση δεν ηταν ξεκάθαρη όσο και αν επέμεινα)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μακρια από gearbest …..εχουν φιαξει ένα σαιτ που δινει ασαφείς πληροφοριες για το πακετο , ενώ συχρονως ο ιδιος αριθμος πακετου ΔΕΝ ΑΝΙΧΝΕΥΕΤΑΙ σε κανενα άλλο διεθνες η ελληνικο σαιτ !!! προσοχή κατι παιζει παεριεργο

 

επ ευκαιρια ποσος καιρος πρπει να περασει για να ζητησω τα λεφτα μου πισω μεσω pay pal ? η παραγγελια εγινε 27 -6 -2018

Link to comment
Share on other sites

παιδια μακρια από gearbest …..εχουν φιαξει ένα σαιτ που δινει ασαφείς πληροφοριες για το πακετο , ενώ συχρονως ο ιδιος αριθμος πακετου ΔΕΝ ΑΝΙΧΝΕΥΕΤΑΙ σε κανενα άλλο διεθνες η ελληνικο σαιτ !!! προσοχή κατι παιζει παεριεργο

 

επ ευκαιρια ποσος καιρος πρπει να περασει για να ζητησω τα λεφτα μου πισω μεσω pay pal ? η παραγγελια εγινε 27 -6 -2018

 

Εμένα προσωπικά, ο αριθμός που μου έχουν δώσει ανιχνεύεται κανονικά και απο το sweden post. Μου δίνει κιόλας τον αριθμό αποστολής προς τα ΕΛΤΑ.

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά, ο αριθμός που μου έχουν δώσει ανιχνεύεται κανονικά και απο το sweden post. Μου δίνει κιόλας τον αριθμό αποστολής προς τα ΕΛΤΑ.

 

eμενα όχι φιλε πουθενα δε νφαινεται και πληρωσα priority line και ασφαλεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε λίγο.

Το gearbest δεν επέστρεφε το ποσό που πλήρωνε κάποιος στο τελωνείο?

Προχτές το έκοψε αυτό.

Και χτες το ξεκίνησε πάλι.

 

Απ όσο γνωρίζω, δεν υπήρχε καποια επιλογή ώστε να ισχύει αυτό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είχε σταματήσει για τα unregistered, γιατί γινόταν πανηγύρι.Όχι τα άλλα.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια μακρια από gearbest …..εχουν φιαξει ένα σαιτ που δινει ασαφείς πληροφοριες για το πακετο , ενώ συχρονως ο ιδιος αριθμος πακετου ΔΕΝ ΑΝΙΧΝΕΥΕΤΑΙ σε κανενα άλλο διεθνες η ελληνικο σαιτ !!! προσοχή κατι παιζει παεριεργο

 

επ ευκαιρια ποσος καιρος πρπει να περασει για να ζητησω τα λεφτα μου πισω μεσω pay pal ? η παραγγελια εγινε 27 -6 -2018

Βάζεις το σωστό νούμερο ή βάζεις τον αριθμό παραγγελίας;έχεις επιλέξει registered ; έξυπνο ς φαίνεσαι

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το σωστό νούμερο ή βάζεις τον αριθμό παραγγελίας;έχεις επιλέξει registered ; έξυπνο ς φαίνεσαι

 

φιλε μου τωρα μολις εκλεισα τρεις φορες ερωτήσεις στο τσατ που εχουν ,και φυσικα δινω το τρακιν και φυσικα εχω register , alla kai τις τρεις φορες που ρωτησα γιατι δεν φαινεται πουθενα ,ελλαδα η εξωτερικο σαιτ το τρακιν αυτό ΔΕΝ μου απαντησαν τον λογο αλλα μου ειπαν να κοιταψ ΜΟΝΟ το σαιτ που εχουν στειλει αυτοι ….υποψιν επισης το σαιτ αυτό λεει προοορισμος ΑΓΝΩΣΤΟΣ και συγχρόνως ότι είναι στο τελωνειο για διεκπαιρεωση δασμων !!! σε ποια χωρα ποιο τελεωνειο ...κανεις δεν ξαιρει , είναι για κλαματα δυστηχως

 

οριστε και οι ενδείξεις του

 

 

 

 

Destination: Unknow

 

Origin: Germany

Query takes : 304 MS

 

2018-06-28 18:11:00

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

First vessel

Query takes : 306 MS

 

2018-07-07 17:00:00

Arrived at Sort Facility waiting for customs clearance.

 

2018-07-03 16:59:00

Parcel arrived at the airport.

 

2018-07-03 10:28:00

Departed Hongkong Sorting Centre.

 

2018-07-02 11:00:45

Arrived at Hongkong Sorting Centre.

 

2018-07-01 14:00:37

Sent to HongKong Sorting Centre.

 

2018-06-28 14:30:53

Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

 

2018-06-28 10:36:56

Shipping Label Printed.

 

2018-06-28 10:36:54

Confirmed & Prepared For Packing.

 

2018-06-28 01:19:22

Order Created.

Edited by aitos
Link to comment
Share on other sites

 

2018-06-28 18:11:00

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

Αν μπεις στο site της dhl.de δεν σου το εμφανίζει? Τουλάχιστον αυτό θα έπρεπε να φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Είχε σταματήσει για τα unregistered, γιατί γινόταν πανηγύρι.Όχι τα άλλα.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάντο λίγο λιανά αφου μπαίνεις στον κοπο.

Υπήρχε η δεν υπήρχε επιλογή και τους μίλαγες στο support?

Επεστρεφαν όσους φόρους πλήρωνες και πόσο μπλα μπλα ήθελε μαζί τους?

 

Λέγοντας οτι υπήρχε/γινόταν και τώρα όχι μας βάζει σε σκέψη...

 

Επειδή δεν παρακολουθώ το θέμα έχει αναφερθεί τελευταία η συχνα πρόβλημα με τελωνείο με Belgium registered από gear?

Κάτι παράπονα απο εδω και από εκεί που εχουν ακουστεί για το θέμα τελωνείου τα συναντάμε και εδώ μέσα?

 

Σίγουρα δεν αναφέρομαι στα ακυρα σχόλια αυτών που κάναν 1-2 αγορές και λένε μακριά κλπ για αλλους λόγους.

 

Εγω είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το gear/support/refund σε προβληματικά προϊόντα αλλά δεν μου έχει κάτσει συνδυασμός support και τελωνείο.. για να εχω άποψη.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...