Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι χύμα στο κύμα το πράγμα. Σκέψου, ότι εμένα με την ίδια ημερομηνία με εσένα (7/9) κουνήθηκε το δέμα μου χθες, και στο νέο Update μου γράφει "αντικείμενο προς εκτελωνισμό". Και έκτοτε τίποτε άλλο.

Ενώ του φίλου από πάνω, με ημερομηνία 10/9 του το ξεδιάλεξαν σήμερα ως (ΆΦΙΞΗ ΣΤΗΝ ΧΏΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ), και βγήκε κιόλας και από το τελωνείο. Οπότε ό'τι να 'ναι κυριολεκτικά.

Σίγουρα αυτές τις ημέρες θα σου έρθει κι εσένα Update. Λίγο ακόμη υπομονή..

 

Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το αστειο ειναι οτι απο εκεινη την ημερα εκανα 2 παραγγελειες, απ το ιδιο καταστημα, με ιδια μεθοδο αποστολης κλπ κλπ, με διαφορα 2 ωρων, εφυγαν την ιδια μερα, εφτασαν ελλαδα την ιδια μερα. το ενα φευγει απο αθηνα για πατρα, το αλλο, ακομη ειναι στο "εφτασε ελλαδα" :lol: :lol: :lol:

 

Προφανώς και θα "ξέπεσε" ο καθυστερημένος σάκος με το δέμα, με δέματα μεταγενέστερης σειράς διαλογής. Θέμα τύχης ξεκάθαρα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα με το priority της banggood ολα καλα? Εχω ακουσει οτι τα επιστρεφουν πλεον απο την αγγλια. Τι παιζει με αυτο? Σε αυτη την περιπτωση επιστρεφουν χρηματα πισω και αν ναι στα επιστρεφουν κανονικα ή σαν virtual για καταναλωση στο banggood?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..Εχω πάρει κι εγώ ενα δεματακι απο gearbest και απο 17/9 μου λεει αποστολη στη χωρα προορισμου..Ποτε περιπου λετε να το περιμενουμε;; Μικρο δεμα ηταν, 23Ε αξια, μια τσαντα πλατης..Λετε παει για κανεναν δασμο στο τελωνειο και αργει ή απλα την πίνουν τα ελτα και το τελωνειο;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..Εχω πάρει κι εγώ ενα δεματακι απο gearbest και απο 17/9 μου λεει αποστολη στη χωρα προορισμου..Ποτε περιπου λετε να το περιμενουμε;; Μικρο δεμα ηταν, 23Ε αξια, μια τσαντα πλατης..Λετε παει για κανεναν δασμο στο τελωνειο και αργει ή απλα την πίνουν τα ελτα και το τελωνειο;;

 

Καλησπέρα και σε εσένα. Με τι μέθοδο αποστολής είσαι φίλε μου;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε εσένα. Με τι μέθοδο αποστολής είσαι φίλε μου;

 

Ναι ξεχασα να το αναφερω αυτο.... Gearbest registered post NL με εξτρα insurance Που εχει την επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεχασα να το αναφερω αυτο.... Gearbest registered post NL με εξτρα insurance Που εχει την επιλογη

 

Οκ. Είσαι με απλο ταχυδρομείο, οπότε απλώς περιμένεις να μπεί τελωνείο. Από τις 17/9 θεωρώ δεδομένο ότι θα έχει σκαναριστεί ως Arrived (συνήθως 2 με 5 μέρες από την άφιξη-17/9), οπότε είσαι στη σειρά για τελωνείο ως προανέφερα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πληρώσεις δασμούς, καθότι αναφέροντας σου ένα γενικό κανόνα, πως με Ευρωπαϊκό tracking number (δεν μιλάμε για μεθόδους αποστολής μη μπερδευτείς), δε πληρώνονται δασμοί. Απλά θα περάσει ως τελωνειακώς ελεύθερο. Γενικά το αναφέρω. Στο λέω γιατί δεν είχες τη βεβαιότητα.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα με το priority της banggood ολα καλα? Εχω ακουσει οτι τα επιστρεφουν πλεον απο την αγγλια.

Αυτο ειχε γινει στο gearbest, το banggood πηγαινει στην Ολλανδια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Είσαι με απλο ταχυδρομείο, οπότε απλώς περιμένεις να μπεί τελωνείο. Από τις 17/9 θεωρώ δεδομένο ότι θα έχει σκαναριστεί ως Arrived (συνήθως 2 με 5 μέρες από την άφιξη-17/9), οπότε είσαι στη σειρά για τελωνείο ως προανέφερα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πληρώσεις δασμούς, καθότι αναφέροντας σου ένα γενικό κανόνα, πως με Ευρωπαϊκό tracking number (δεν μιλάμε για μεθόδους αποστολής μη μπερδευτείς), δε πληρώνονται δασμοί. Απλά θα περάσει ως τελωνειακώς ελεύθερο. Γενικά το αναφέρω. Στο λέω γιατί δεν είχες τη βεβαιότητα.

 

Εγώ που τους ρώτησα αν επιλέξω το NL post αν γλυτωνω το τελωνείο, είπαν ότι δεν έχει να κάνει και ότι παίζει να έχει χρέωση τελωνείου.

Αναρωτιέμαι τι διαφορά έχουν όλα αυτά τα NL, BELGIUM και SWEDEN που προσφέρει, αν παίζει να έχουν τελωνειακή χρέωση.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τους ρώτησα αν επιλέξω το NL post αν γλυτωνω το τελωνείο, είπαν ότι δεν έχει να κάνει και ότι παίζει να έχει χρέωση τελωνείου.

Αναρωτιέμαι τι διαφορά έχουν όλα αυτά τα NL, BELGIUM και SWEDEN που προσφέρει, αν παίζει να έχουν τελωνειακή χρέωση.

 

 

Το Ολλανδικό, το Βελγικό, το σοθηδικό, το Γερμανικό και άλλα ταχυδρομεία της ΕΕ έχουν καταστήματα στην Κίνα και οι πωλητές επέλεγαν οποιοδήποτε για να στείλουν στην Ευρώπη τον παλιό καλό καιρό (πριν τον ΔΕΚ 2016 και οπωσδήποτε πριν τον ΙΟΥΝ 2017).

 

Και εμείς οι αγοράστές επιλέγαμε κάποιο απ' αυτά για την αποστολή, επειδή είχαμε ακούσει ότι το δέμα ερχόταν γρήγορα και χωρίς προβλήματα. Όλα αυτά άλλαξαν και κανένας δεν εγγυάται τη χρέωση εξόδων εκτελωνισμού εκτός από τη μέθοδο του Banggood, για όσο καιρό θα εξυπηρετεί ακόμη, μέχρι να το πάρουν χαμπάρι οι Ολλανδοί τελωνειακοί.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, η κατάσταση στα ΕΛΤΑ δεν πρόκειται να αλλάξει προς το παλαιό καθεστώς αφού ήδη προκήρυξαν νέο διαγωνισμό (60.000€) την 5/10/17 για 500 δέματα ημερησίως (αντί 1000 που είχαν στον 1ο του ΜΑΙ).

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τους ρώτησα αν επιλέξω το NL post αν γλυτωνω το τελωνείο, είπαν ότι δεν έχει να κάνει και ότι παίζει να έχει χρέωση τελωνείου.

Αναρωτιέμαι τι διαφορά έχουν όλα αυτά τα NL, BELGIUM και SWEDEN που προσφέρει, αν παίζει να έχουν τελωνειακή χρέωση.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά παιδιά.

Το μήνυμα μου, αυτό που μου παράθεσες, γράφω εντός παρανθέσεως: (δε μιλάμε για μεθόδους αποστολής, μη μπερδευτείς). Αναφέρομαι αποκλειστικά σε tracking number φίλε μου, και ο λόγος το παραπάνω μήνυμα του μέλους makap . :wink:

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς οι αγοράστές επιλέγαμε κάποιο απ' αυτά για την αποστολή, επειδή είχαμε ακούσει ότι το δέμα ερχόταν γρήγορα και χωρίς προβλήματα. Όλα αυτά άλλαξαν και κανένας δεν εγγυάται τη χρέωση εξόδων εκτελωνισμού εκτός από τη μέθοδο του Banggood, για όσο καιρό θα εξυπηρετεί ακόμη, μέχρι να το πάρουν χαμπάρι οι Ολλανδοί τελωνειακοί.

Δεν ισχυει αυτο που λες. Ο φορος δεν εχει να κανει με την ενδιαμεση χωρα, αλλα με την χωρα προορισμου, και σε αυτην την περιπτωση ειναι η Ελλαδα. Εκει παρατηρουνται τα "χαρατσια" οπως εξηγησα αρκετες σελιδες παραπανω, και ουκ ολιγες φορες.

Μην μπερδευεσται

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες. Ο φορος δεν εχει να κανει με την ενδιαμεση χωρα, αλλα με την χωρα προορισμου, και σε αυτην την περιπτωση ειναι η Ελλαδα. Εκει παρατηρουνται τα "χαρατσια" οπως εξηγησα αρκετες σελιδες παραπανω, και ουκ ολιγες φορες.

Μην μπερδευεσται

 

Εάν δεν το κατάλαβες, αναφέρομαι, ειδικά, στο Banggood και στη μέθοδο Priority Line, μέσω Ολλανδίας, που ακόμη λειτουργεί σαν τριγωνική.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν το κατάλαβες, αναφέρομαι, ειδικά, στο Banggood και στη μέθοδο Priority Line, μέσω Ολλανδίας, που ακόμη λειτουργεί σαν τριγωνική.

 

Λειτουργει σαν τριγωνικη αλλα το Ολλανδικο ταχυδρομειο δεν το φορολογει, και ουτε τον ενδιαφερει που παει και τι εχει μεσα το πακετο, εφοσον δεν θα λαβει δασμους-αν εχει- που θα πανε στο Ολλανδικο κρατος. Λειτουργει σαν μεσαζοντας που το περνει απο το ενα μερος και το μεταφερει στο αλλο. Ολα τα πακετα σαρωνονται και αν εχει μπαταρια τοποθετουν ενα κιτρινο αυτοκολητο το οποιο λεει οτι δεν τηρει τους νομους της ΕΕ.

Πουθενα δεν εμπλεκονται τελωνειακοι σε αυτο το σημειο.

Μολις φτασει ελλαδα αρχιζουν τα παρατραγουδα

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα "μέχρι να το πάρουν χαμπάρι οι Ολλανδοί τελωνειακοί" με βάση το παράδειγμα του Gearbest που έστελνε με τριγωνική μέσω Αγγλίας, μέχρι που ξύπνησαν οι Άγγλοι τελωνειακοί και τους έγραψαν και οι εφημερίδες.

 

Και αυτοί έκαναν πως "δεν νοιαζόντουσαν", όπως λες για τους Ολλανδούς, και περνούσαν τα δέματα του Gearbest όλο το καλοκαίρι μέχρι που τους έκραξαν και μπλοκάρισε και αυτή η μέθοδος.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα "μέχρι να το πάρουν χαμπάρι οι Ολλανδοί τελωνειακοί" με βάση το παράδειγμα του Gearbest που έστελνε με τριγωνική μέσω Αγγλίας, μέχρι που ξύπνησαν οι Άγγλοι τελωνειακοί και τους έγραψαν και οι εφημερίδες.

 

Και αυτοί έκαναν πως "δεν νοιαζόντουσαν", όπως λες για τους Ολλανδούς, και περνούσαν τα δέματα του Gearbest όλο το καλοκαίρι μέχρι που τους έκραξαν και μπλοκάρισε και αυτή η μέθοδος.

 

η DPD καμια σχεση δεν εχει με τους εκαστοτε τελωνιακους, ειναι μια ανεξαρτητη υπηρεσια που προσφερει υπηρεσιες τελωνιου. Εκει την πατησε το Gear και επειδη ειναι λιγακι αρπακολες

αυτο που κανει το Bang ειναι οτι δινει "εμμεσα" τον φορο στο ολλανδικο ταχυδρομειο. Οποτε εχει πληρωσει ενα ποσο εξ αρχης στους Ολλανδους για να περνανε αερα πατερα τα δεματα τους. Οποτε οτι εισερχεται στην Ολλανδια ( βασικα στην Λειψια τις Γερμανιας σταματαει, και την επομενη ειναι Ολλανδια ) γνωρισει το ταχυδρομειο οτι εχει προπληρωθει το τελος. Οι τελωνειακοι θα επεμβουν μονο οταν πεσει "καρφωτη" οτι το δεμα εχει μεσα βομβα, 40 κιλα χασις κτλ κτλ. Πουθενα και σε καμια περιπτωση δεν επεμβαινουν , ακομα και αν δεν πληρωθει το τελος.

Σε αυτην τν περιπτωση, απλα γυρναει με συνοπτικες. Δεν θα εμπλεξουν κανενα τελωνιακο, παρα μονο 2-3 υπολογιστες

Link to comment
Share on other sites

Καμία "μέθοδος", από αυτές που ξεγελάνε τις οδηγίες της ΕΕ, δεν μπορεί να θεωρηθεί σίγουρη μακροπρόθεσμα, για την αποφυγή πληρωμής τουλάχιστον του ΦΠΑ, στα δέματα που εισάγονται στην ΕΕ από τρίτες χώρες.

 

Αυτό τουλάχιστον προκύπτει από την απόφαση της αρμόδιας Επιτροπής της ΕΕ (ΔΕΚ 2016) για την κατάργηση της ατέλειας και την αλλαγή του συστήματος φορολόγησης των δεμάτων αυτής της κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Παιδια μια παραγγελια που εκανα απο ebay κι ερχεται με απλο ταχυδρομειο (μετεωρολογικος σταθμος που στο μεγεθος μοιαζει με μικρο ταμπλετ) ειναι θεμα τυχης αν θα το σταματησουν τελωνειο;

Ευχαριστω.

 

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμία "μέθοδος", από αυτές που ξεγελάνε τις οδηγίες της ΕΕ, δεν μπορεί να θεωρηθεί σίγουρη μακροπρόθεσμα, για την αποφυγή πληρωμής τουλάχιστον του ΦΠΑ, στα δέματα που εισάγονται στην ΕΕ από τρίτες χώρες.

 

Αυτό τουλάχιστον προκύπτει από την απόφαση της αρμόδιας Επιτροπής της ΕΕ (ΔΕΚ 2016) για την κατάργηση της ατέλειας και την αλλαγή του συστήματος φορολόγησης των δεμάτων αυτής της κατηγορίας.

 

Δεν υπαρχει μεθοδος να ξεγελασεις καμια οδηγια. Απλα το καταστημα προκατεβαλε τον φορο, κατι που ειναι νομιμο. Το αλλο καταστημα πληρωσε για 5 αντικειμενα και εστειλε 100.

Αν το bang σταματησει να πληρωνει, θα εχει τα ιδια αποτελεσματα.

Ποιος σου ειπε εσενα για την καταργηση της Ατελιας και που τα διαβασες αυτα;

υπαρχει καπου εδω να το διαβασουμε;;

 

http://eur-lex.europa.eu/oj/direct-access.html?locale=el

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Παιδια μια παραγγελια που εκανα απο ebay κι ερχεται με απλο ταχυδρομειο (μετεωρολογικος σταθμος που στο μεγεθος μοιαζει με μικρο ταμπλετ) ειναι θεμα τυχης αν θα το σταματησουν τελωνειο;

Ευχαριστω.

 

 

Εξαρτάται αν το πήρες από τρίτη χώρα ή από χώρα της ΕΕ και εάν έρχεται με ταχυδρομείο ή courier.

Εάν έρχεται από τρίτη χώρα, ναι, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μπει στο τελωνείο και να χρεωθείς έξοδα αν η αξία του είναι ή εάν ο τελωνειακός ορίσει αξία πάνω από 22€.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα παω για δουλεια σε λιγο και δεν εχω ορεξη για αντιπαραθεση εδω ειναι η οδηγια που τα ΕΛΤΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΟΝΤΑΙ απο τις υπολοιπες χωρες τις ΕΕ σε σχεση με την ατελια των 22 ευρω

 

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?qid=1509175367871&uri=CELEX:52016XC1207(04)

 

Πραγμα που σημαινει στις υπολοιπες χωρες τις ΕΕ εισαγονται κανονικα, και στην Ελλαδα εισαι στο ελεος των ελτα

Την καλημερα μου και ελπιζω να σας διαφωτισα

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=CELEX:52016XC1207(04)&qid=1509191265484&from=EL

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει μεθοδος να ξεγελασεις καμια οδηγια. Απλα το καταστημα προκατεβαλε τον φορο, κατι που ειναι νομιμο. Το αλλο καταστημα πληρωσε για 5 αντικειμενα και εστειλε 100.

Αν το bang σταματησει να πληρωνει, θα εχει τα ιδια αποτελεσματα.

Ποιος σου ειπε εσενα για την καταργηση της Ατελιας και που τα διαβασες αυτα;

υπαρχει καπου εδω να το διαβασουμε;;

 

http://eur-lex.europa.eu/oj/direct-access.html?locale=el

 

"Εμένα" δεν μου το είπε κανένας γιατί ξέρω να διαβάζω και να ενημερώνομαι για τα θέματα αυτά.

Αφού δεν είσαι, λοιπόν, ενημερωμένος, διάβασε τι έχει αποφασίσει η Ευρωπαική Επιτροπή και ποια μέτρα έχει προτείνει την 1/12/2016 σχετικά με το θέμα του ΦΠΑ, που έχει προκληθεί, κυρίως, από τα δέματα με δηλωμένη αξία κάτω των 22€.

 

Πρόσεξε, ιδιαίτερα, την απόφαση "Για τους λόγους αυτούς, η Επιτροπή αποφάσισε να καταργήσει την εν λόγω εξαίρεση" (εννοεί την ατέλεια των 22€).

 

ΥΓ

Ούτε σ' εμένα αρέσουν οι αντιπαραθέσεις.

Απλά, παραθέτω έγκυρα στοιχεια και πληροφορίες που διαβάζω.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

"Εμένα" δεν μου το είπε κανένας γιατί ξέρω να διαβάζω και να ενημερώνομαι για τα θέματα αυτά.

Αφού δεν είσαι, λοιπόν, ενημερωμένος, διάβασε τι έχει αποφασίσει η Ευρωπαική Επιτροπή και ποια μέτρα έχει προτείνει την 1/12/2016 σχετικά με το θέμα του ΦΠΑ, που έχει προκληθεί, κυρίως, από τα δέματα με δηλωμένη αξία κάτω των 22€.

 

 

 

Πρόσεξε, ιδιαίτερα, την απόφαση "Για τους λόγους αυτούς, η Επιτροπή αποφάσισε να καταργήσει την εν λόγω εξαίρεση" (εννοεί την ατέλεια των 22€).

 

μενω Βελγιο και δουλευω στην μερικη διαλογη

Γιατι δεν ισχυει αυτο που λες;

Γερμανια, Φινλαδια ξερω σιγουρα οτι δεν ισχυει

γιατι αυτες οι χωρες "αγνοουν'΄αν θελεις την διαταξη και κανουν τα δικα τους.

Μηπως ισχυει η διαταξη που εγραψα παραπανω;

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν έχεις καταλάβει τι έγραψα και δεν διάβασες το δελτίο τύπου της Ευρ. Επιτροπής.

Την 1/12/2016 η Ευρωπαική Επιτροπή δημοσιοποίησε την απόφασή της για τη λήψη συγκεκριμένων μέτρων και πρότεινε στο Κοινοβούλιο και στο Συμβούλιο Υπουργών τη λήψη απόφασης, σύμφωνα με τις σχετικές διαδικασίες.

Όπως γίνεται με τις διαδικασίες αυτές, παίρνουν χρόνο για να ολοκληρωθούν, αλλά στο τέλος εκδίδεται οδηγία που είναι υποχρεωτική για όλα τα κράτη μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται αν το πήρες από τρίτη χώρα ή από χώρα της ΕΕ και εάν έρχεται με ταχυδρομείο ή courier.

Εάν έρχεται από τρίτη χώρα, ναι, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μπει στο τελωνείο και να χρεωθείς έξοδα αν η αξία του είναι ή εάν ο τελωνειακός ορίσει αξία πάνω από 22€.

Ναι απο κινα ερχεται κι οχι με κουριερ απλη αποστολη δεν εχει tr.number..η αξια του 21.5 ευρω..!

 

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...