Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έπεσες στην περίπτωση.

Έχω λάβει 3-4 το τελευταίο διάστημα σε max 20 μέρες από την παραγγελία.

 

Έπεσες στην περίπτωση, στην τύχη του πρωτάρη, καθώς αρχές καλοκαιριού είχες δηλώσει ο καλύτερος πελάτης των σκρουτζομάγαζων εννοώντας στο μέλος που συζητούσατε πως δεν αγοράζεις από Κίνα ή εξωτερικό, σε διχογνωμία που είχατε επειδή έκανε (εκείνος) αγορές από Κίνα.

Και προσωπικά είμαι σε τρία δέματα στις 36 μέρες από την παραγγελία.

Ίσως έχει να κάνει και με την παραγγελία, το είδος της, τις συγκυρίες, και το είδος του ταχυδρομείου του εξωτερικού. Παραγγελία με CN μου ήρθε σε χρόνο ρεκόρ, σε σχέση με όλες μου τις SG που περιμένω, και περιμένω.... ίσως είναι και αυτό συγκυριακό.

Άρα, ίσως είναι πιο σύνθετη η απάντηση.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Υπάρχει κάποιος που έχει παραλάβει από gearbest μέσο southall να μας πει σε πόσες μέρες έφτασε Αγγλία κ άλλαξε το status του tr?....

 

Από 13 του μήνα κ ακόμα σταθερό λες κ δεν έχει φτάσει ούτε καν Αγγλία...

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έπεσες στην περίπτωση, στην τύχη του πρωτάρη, καθώς αρχές καλοκαιριού είχες δηλώσει ο καλύτερος πελάτης των σκρουτζομάγαζων εννοώντας στο μέλος που συζητούσατε πως δεν αγοράζεις από Κίνα, σε διχογνωμία που είχατε επειδή έκανε (εκείνος) αγορές από Κίνα.

Και προσωπικά είμαι σε τρία δέματα στις 36 μέρες από την παραγγελία.

Ίσως έχει να κάνει και με την παραγγελία, το είδος της, τις συγκυρίες, και το είδος του ταχυδρομείου του εξωτερικού. Παραγγελία με CN μου ήρθε σε χρόνο ρεκόρ, σε σχέση με όλες μου τις SG που περιμένω, και περιμένω.... ίσως είναι και αυτό συγκυριακό.

Άρα, ίσως είναι πιο σύνθετη η απάντηση.

Σαφώς και όλα είναι συγκυριακά, ωστόσο σίγουρα δεν είναι η τύχη του πρωτάρη καθώς έχω τουλάχιστον άλλα 3 σε παρόμοια φάση (και μιλάω μόνο για Σεπτέμβρη '17).

Τα περί "καλύτερου πελάτη σκρουτζομάγαζων" εκτός από παρερμηνεία, είναι και εκτός θέματος οπότε δε θα σχολιάσω περαιτέρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους,

 

Υπάρχει κάποιος που έχει παραλάβει από gearbest μέσο southall να μας πει σε πόσες μέρες έφτασε Αγγλία κ άλλαξε το status του tr?....

 

Από 13 του μήνα κ ακόμα σταθερό λες κ δεν έχει φτάσει ούτε καν Αγγλία...

 

Ευχαριστώ.

Ναι είχα ένα τέτοιο προχτές

http://i68.tinypic.com/de7es1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Υπάρχει κάποιος που έχει παραλάβει από gearbest μέσο southall να μας πει σε πόσες μέρες έφτασε Αγγλία κ άλλαξε το status του tr?....

 

Από 13 του μήνα κ ακόμα σταθερό λες κ δεν έχει φτάσει ούτε καν Αγγλία...

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/QU

Δεν έχεις διάβασε την ανακοίνωση του gearbest greece ,για ελέγχους στα τελωνεία στην Αγγλία ,και εγώ περιμένω πότε θα παραδώσουν από το τελωνείο στην dpd ,, εκεί έχουν κολλήσει τα δέματα μας απλώς υπομονή ,αν τα παραδώσουν στην dpd σε 7_10 μέρες είναι Ελλάδα ,να ξέρεις ότι στην Ελλάδα τα παραδίδει η acs ,και μόλις δεις ότι έφτασε ελλαδα το δέμα πάρε τηλέφωνο την acs να σου δώσει το δικό της TN.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Υπάρχει κάποιος που έχει παραλάβει από gearbest μέσο southall να μας πει σε πόσες μέρες έφτασε Αγγλία κ άλλαξε το status του tr?....

 

Από 13 του μήνα κ ακόμα σταθερό λες κ δεν έχει φτάσει ούτε καν Αγγλία...

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγώ έχω ένα κολλημένο από 14/9 στο southall. Είχαν πει πως η 7/10 είναι η καταλυτικη ημερομηνία, αλλά αν δεν ανανεωθουν μέχρι τα ξημερώματα οι καταστάσεις, πάμε για πιο μακρινές ημερομηνίες δυστυχώς...

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Υπάρχει κάποιος που έχει παραλάβει από gearbest μέσο southall να μας πει σε πόσες μέρες έφτασε Αγγλία κ άλλαξε το status του tr?....

 

Από 13 του μήνα κ ακόμα σταθερό λες κ δεν έχει φτάσει ούτε καν Αγγλία...

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/QU

Δεν έχεις διάβασε την ανακοίνωση του gearbest greece ,για ελέγχους στα τελωνεία στην Αγγλία ,και εγώ περιμένω πότε θα παραδώσουν από το τελωνείο στην dpd ,, εκεί έχουν κολλήσει τα δέματα μας απλώς υπομονή ,αν τα παραδώσουν στην dpd σε 7_10 μέρες είναι Ελλάδα ,να ξέρεις ότι στην Ελλάδα τα παραδίδει η acs ,και μόλις δεις ότι έφτασε ελλαδα το δέμα πάρε τηλέφωνο την acs να σου δώσει το δικό της TN.

Την έχω διαβάσει αλλά νόμιζα ότι αφορούσε αποστολές που έγιναν τον Αύγουστο όπως θα είδες κ παραπάνω φίλος με ίδια ημερομηνία με την δική μου έχει ήδη παραλάβει. Οπότε τι; Να υποθέσουμε ότι κ τα αγγλικά ταχυδρομεία είναι τα ίδια με τα δικά μας;

 

Υπομονή κ βλέπουμε....

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά ξέρω ότι έχει ξανά αναφερθεί αλλά η ταρίφα για ένα κινητό αξίας 120 ευρώ πόσο είναι στο τελωνείο? (αν φυσικά στο κοστολογήσουν τόσο αυτοί στο τελωνείο)
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω φίλο που ήδη έχει παραλαβέι,το θέμα είναι πότε θα ελεγχθούν από το τελωνείο και θα τα παραδώσουν στην dpd κάνεις δεν μπορεί να μας πει ακριβής η ημερομηνία απλώς θα κάνουμε υπομονή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βρε παιδιά ξέρω ότι έχει ξανά αναφερθεί αλλά η ταρίφα για ένα κινητό αξίας 120 ευρώ πόσο είναι στο τελωνείο? (αν φυσικά στο κοστολογήσουν τόσο αυτοί στο τελωνείο)

 

120*24%+15€

Link to comment
Share on other sites

απο gearbest greece facebook :

''UPDATE 8/10/2017

Αγορές PriorityLineEuExpress που έχουν καθυστερήσει πέραν του δηλωμένου μέγιστου χρόνο αποστολής, επιδέχονται πρόσθετης αποζημείωσης 5% επί της αξίας.

DPD EuExpress μεταφορές πλέον μόνο για αξία άνω των 200€ ή βάρος άνω των 2 κιλών.

(*Υπενθυμίζουμε ότι αγορές από Ευρωπαϊκές αποθήκες δεν Εκτελωνίζονται).

Προτεινόμενη μέθοδος Οκτωβρίου βάσει δοκιμών:

Belgium Registered Post

Δέματα που διακινούνται από τα ΕΛΤΑ αντιμετωπίζουν μεγάλες καθυστερήσεις (από το τελωνείο και τα ίδια τα ΕΛΤΑ).

H GearBestGreece ολοκλήρωσε την πρώτη έκδοση του Οδηγού Υποστήριξης (SupportWizard).

Μπορείτε να απευθύνεστε στον οδηγό για να λαμβάνετε άμεσα απαντήσεις στα πιο συχνά απαντώμενα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσετε στις αγορές σας από την GearBest: https://goo.gl/forms/9G3VabgMCriDrjYX2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

γνωριζει κανεις τι παιζει με ali express?

εχω βρει μια οθονη για το κινητο στα 25 E , δε βλεπω καποια δυνατοτητα αποστολης που να αποφευγει το τελωνειο..

σε τοσο χαμηλο ποσο τι να περιμενω ? καπου διαβασα οτι κατω απο 20Ε δεν περνα τελωνειο? ισχυει? να ζητησω να δηλωσουν μικροτερο ποσο?

ευχαριστω

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αφιξη με post NL στην Ελλαδα 14/9. (απο geek) Εκτοτε ουδεν νεωτερον απο το Ελτα μετωπον.

Εγώ είμαι 13/9/ και είμαι μια από τα ίδια........

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

γνωριζει κανεις τι παιζει με ali express?

εχω βρει μια οθονη για το κινητο στα 25 E , δε βλεπω καποια δυνατοτητα αποστολης που να αποφευγει το τελωνειο..

σε τοσο χαμηλο ποσο τι να περιμενω ? καπου διαβασα οτι κατω απο 20Ε δεν περνα τελωνειο? ισχυει? να ζητησω να δηλωσουν μικροτερο ποσο?

ευχαριστω

Αν στο στείλουν με China post (χωρίς tracking) λογικά δεν θα περάσει. Το θέμα είναι ότι το δέμα σου θα είναι χύμα. Αν στείλουν με sg τότε 99% θα περάσεις τελωνείο. Γενικά στο αλι δεν βλέπω να έχουν μεγάλη πέραση τα κόλπα του gb και των λοιπών κινεζομαγαζων.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αναγκαζομαι να στειλω ενα συστημενο δεμα πισω στην κινα για RMA, και θελω να ρωτησω τα εξης:

 

1) ποσο περιπου θα κοστισει για να παει?

2) οταν θα μου στειλουν τον αντικαταστατη, υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο? Μιλαμε για συσκευη mod 30€

 

Ευχαριστω και συγνωμη για το οφφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

απο gearbest greece facebook :

''UPDATE 8/10/2017

Αγορές PriorityLineEuExpress που έχουν καθυστερήσει πέραν του δηλωμένου μέγιστου χρόνο αποστολής, επιδέχονται πρόσθετης αποζημείωσης 5% επί της αξίας.

DPD EuExpress μεταφορές πλέον μόνο για αξία άνω των 200€ ή βάρος άνω των 2 κιλών.

Πω; ζητάμε αυτή την αποζημίωση? Έχω παραγγελία με EU Express που έχει κολλήσει πάνω από ένα μήνα.

Αυτό με το όριο των 200€ δεν φαίνεται να έχει ενεργοποιηθεί ακόμα. Έκανα πριν μια δοκιμή και η μόνη μέθοδος αποστολής ε΄που βγάζει είναι expedited με DHL.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αναγκαζομαι να στειλω ενα συστημενο δεμα πισω στην κινα για RMA, και θελω να ρωτησω τα εξης:

 

1) ποσο περιπου θα κοστισει για να παει?

2) οταν θα μου στειλουν τον αντικαταστατη, υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο? Μιλαμε για συσκευη mod 30€

 

Ευχαριστω και συγνωμη για το οφφ τοπικ

Για να μην είσαι οφφ-τόπικ: Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund) :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις παρελαβα (μου εφερε ταχυδρομος) απλα δεματακι-σακουλακι , σε μεγεθος μικρο βιβλιου να φανταστειτε, κατι που παρηγγειλα απο Κινα 27/9 με FREE Economy International Shipping αξιας 8.41USD . Το σακουλακι επανω στην ετικετα γραφει bpost belgian. Και δεν πληρωσα τπτ. Πολυ γρηγορα ηρθε.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ,τα δύο απλά δέματα από gearbest ,με άφιξη 29/9 με ολλανδικο ταχυδρομείο και το άλλο 27/9 με ταχυδρομείο από τα νησιά Σολομώντα , από ότι φαίνεται τα απλά έρχονται πιό γρήγορα .
Link to comment
Share on other sites

εχω παραγγειλει απο gearbest Κ ερχεται λεει με postnl.

02-10-2017 09:53 The item is processed at the PostNL sorting center GREECE

02-10-2017 09:53 The item is at the PostNL sorting center

26-09-2017 03:25 The item is pre-advised

και στο τρακ17

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-10-09 12:28

2017-10-02 09:52 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-10-09 12:28

2017-10-02 09:53 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-10-02 09:53 The item is at the PostNL sorting center

2017-09-26 03:25 The item is pre-advised

η ποστ νλ μου ειπε οτι κανονικα θα πρεπει να εχει φτασει κ η κοπελα στα ελτα (ενα τηλ που μου δωσανε) μου ειπε οτι δεν εχει φτασει καν ελλαδα.

ποσο να περιμενω ακομα λετε?

Link to comment
Share on other sites

εχω παραγγειλει απο gearbest Κ ερχεται λεει με postnl.

02-10-2017 09:53 The item is processed at the PostNL sorting center GREECE

02-10-2017 09:53 The item is at the PostNL sorting center

26-09-2017 03:25 The item is pre-advised

και στο τρακ17

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-10-09 12:28

2017-10-02 09:52 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-10-09 12:28

2017-10-02 09:53 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-10-02 09:53 The item is at the PostNL sorting center

2017-09-26 03:25 The item is pre-advised

η ποστ νλ μου ειπε οτι κανονικα θα πρεπει να εχει φτασει κ η κοπελα στα ελτα (ενα τηλ που μου δωσανε) μου ειπε οτι δεν εχει φτασει καν ελλαδα.

ποσο να περιμενω ακομα λετε?

Πολύ νωρίς ακόμη, ούτε 2 βδομάδες δεν είναι στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

α ερχεται ταχυτατα απ οτι βλεπω!!!!!!!!!! αρα σε αναμονη μεχρι τελος του μηνα, καταλαβα. σε αυτο φταιει η ολλανδικη εταιρια η κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

α ερχεται ταχυτατα απ οτι βλεπω!!!!!!!!!! αρα σε αναμονη μεχρι τελος του μηνα, καταλαβα. σε αυτο φταιει η ολλανδικη εταιρια η κατι αλλο?

Κανείς δε φταίει μεμονωμένα, είναι το σύνηθες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...