Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τα σχόλια εδώ μέσα δεν φαίνεται να παίζει ρόλο το πακέτο αν μικρό ή μεγάλο και αξίας η όχι, Το δικό μου που είναι τώρα τελωνείο μικρό είναι και κάτω από 20€

 

Καταλαβα δηλαδη ειναι καθαρα θεμα τυχης....η λυπητερη ξερουμε ποσα € ειναι ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

- ή τίποτα

- ή 3 ευρώ

- ή +24% φπα επί της τιμής που θα το αξιολογήσουν αυτοί ΚΑΙ +12 ευρώ τέλη ελτα (π.χ. για 30Ε, θα ήταν 0,24χ30+12=19,2 ευρώ)

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ..χθες εκανα μια παραγγελια απο aliexpress ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο και ερχεται με singapure post...το πηρα σε τιμη ξεφτιλας μονο 14€(λογο του aniversary) ενω εδω εχει 30€ ....λετε να περασει τελωνειο?το πακετο εικαι πολυ μικρο και σε μεγεθος και σε αξια ....κατατοπιστεμε λιγο γιατι ειμαι νεος στις αγορες απο κινα(μονο 8 μηνες)

Για κανα 3ευρω σε κοβω!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!Μετά από 70 μέρες και αμέτρητα mail με το «gearworst» πήρα την αποζημίωσή μου(αν και κουρεμένη κατά 4 ευρώ του shipping insurance-ήμουν έτοιμος να κάνω θέμα,αλλά πολύ κουράστηκα με αυτή την αγορά)...Έχω πάρει σημαντικά μαθήματα από τις τελευταίες 2 αγορές (κινητών) από το gearworst (το ένα ελαττωματικό,το δεύτερο δεν έφτασε ποτέ Ελλάδα)...Όχι δεν είμαι συγγενής του Μητσοτάκη!Έχω κάνεις αρκετές αγορές από το ebay(χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα),αλλά το gearworst με απογοήτευσε(δις). Ελπίζω οι υπόλοιποι να είστε πιο τυχεροί και φυσικά να φροντίζετε να γνωρίζετε τα δικαιώματά σας και τον (ευγενικό) τρόπο να τα προβάλετε,ώστε να μη γίνετε έρμαια του οποιουδήποτε πωλητή έχει δεσμεύσει τα πολύτιμα χρήματά σας και σας έχει στην αναμονή σε περιπτώσεις που αποτελούν εξόφθαλμες αστοχίες της μεταφορικής(ή και αποκλειστικά δική τους):wink:...
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!Μετά από 70 μέρες και αμέτρητα mail με το «gearworst» πήρα την αποζημίωσή μου(αν και κουρεμένη κατά 4 ευρώ του shipping insurance-ήμουν έτοιμος να κάνω θέμα,αλλά πολύ κουράστηκα με αυτή την αγορά)...Έχω πάρει σημαντικά μαθήματα από τις τελευταίες 2 αγορές (κινητών) από το gearworst (το ένα ελαττωματικό,το δεύτερο δεν έφτασε ποτέ Ελλάδα)...Όχι δεν είμαι συγγενής του Μητσοτάκη!Έχω κάνεις αρκετές αγορές από το ebay(χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα),αλλά το gearworst με απογοήτευσε(δις). Ελπίζω οι υπόλοιποι να είστε πιο τυχεροί και φυσικά να φροντίζετε να γνωρίζετε τα δικαιώματά σας και τον (ευγενικό) τρόπο να τα προβάλετε,ώστε να μη γίνετε έρμαια του οποιουδήποτε πωλητή έχει δεσμεύσει τα πολύτιμα χρήματά σας και σας έχει στην αναμονή σε περιπτώσεις που αποτελούν εξόφθαλμες αστοχίες της μεταφορικής(ή και αποκλειστικά δική τους):wink:...

 

Πρέπει να έχεις κάποια συγγένεια με την οικογένεια που ανέφερες... :p Γιατί εγώ έχω 8 παραγγελίες από το Gearbest (οι 2 με κινητό) και όλες έφτασαν στην ώρα τους και χωρίς προβλήματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω 30 παραγγελίες από gearbest ήρθαν όλες χωρίς θέματα και πολύ εξυπηρετικοί οι υπάλληλοι. Μαζί με banggood τα 2 καλύτερα καταστήματα από κίνα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ναι παιδια, το Gearbest εχει στρωσει πολυ. Καμια φορα αργει να στειλει μερικες μερες, αλλα πατας fast dispatch στη καρτελα με τα order σου και το επισπευδουν.

 

Shipping insurance περιττο, εφοσον παντα σε καλυπτει το paypal ;). Πλεον αφοβα και κινητο θα επαιρνα απο αυτους, ενω πριν 2-3 χρονια θα το σκεφτομουν σοβαρα.. Πολυ ατυχος εισαι φιλε μου, κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έχω και εγώ να πω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ..μιλησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι το πακετο ειναι δηλωμενο σαν metal tube οποτε τωρα αναμενουμε να ερθει ελλαδα και βλεπουμε ...παντως θα σας ενημερωσω για το τι εγινε...ευχαριστω και παλι!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενώ μέχρι τώρα οι παραγγελίες μου με SGpost έρχονταν αρκετά γρήγορα , στις 2 τελευταίες υπάρχει μικρή καθυστέρηση...

 

Είναι ακόμα σε κατάσταση : Αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό από 16/3 και 21/3 αντίστοιχα.

 

Έχει και κάποιος άλλος τα ίδια ; Είχα καλομάθει σε 9-10-12 ημέρες παραλαβή βλέπετε...

Edited by lakgav2
Link to comment
Share on other sites

Ενώ μέχρι τώρα οι παραγγελίες μου με SGpost έρχονταν αρκετά γρήγορα , στις 2 τελευταίες υπάρχει καθυστέρηση...

Είναι ακόμα σε κατάσταση : Αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό από 16/3 και 21/3 αντίστοιχα.

Έχει και κάποιος άλλος τα ίδια ;

 

Ναι φίλε, μετά το Despatched to overseas υπολόγισε 10-15 μέρες για σκαναρισμα.

Πιο πριν σε 2 μέρες μετά το Arrival at Destination Post ειχε γίνει η δουλειά, υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελιες με china post τωρα τελευταια δεν αναφερονται ,οπως και οι χρονοι τους απο παραγγελια μεχρι παραλαβη.

Εχουμε καποιους που πηραν προσφατα και σε τι χρονους?

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελιες με china post τωρα τελευταια δεν αναφερονται ,οπως και οι χρονοι τους απο παραγγελια μεχρι παραλαβη.

Εχουμε καποιους που πηραν προσφατα και σε τι χρονους?

 

CN Post εγώ παραλαμβανω μόνιμα πανω απο μήνα, καμια φορά ξεπερναω και το δίμηνο

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελιες με china post τωρα τελευταια δεν αναφερονται ,οπως και οι χρονοι τους απο παραγγελια μεχρι παραλαβη.

Εχουμε καποιους που πηραν προσφατα και σε τι χρονους?

Παραγγελία στον πωλητή 5/2, shipment 19/2, άφιξη Ελλάδα 9/3 αλλά πέρασε τελωνείο και παραλαβή εχθές 29/3

28/3/2017, 09:40:49 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

28/3/2017, 07:01:58 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

28/3/2017, 06:43:45 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

27/3/2017, 23:46:25 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

27/3/2017, 21:46:25 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

27/3/2017, 07:52:40 ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

27/3/2017, 06:54:23 ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

11/3/2017, 06:29:08 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

10/3/2017, 20:14:20 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

10/3/2017, 14:35:33 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

10/3/2017, 08:30:42 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

9/3/2017, 22:40:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/2/2017, 13:22:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

19/2/2017, 15:48:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

ενώ δέμα unregistered με China post πάλι ίδια μέρα παραγγελία, που δεν πέρασε ΥΕΔ το παρέλαβα 20/3

Link to comment
Share on other sites

ευρωπαικες αποθηκες η κινεζικα μαγαζια που υποστηριζουν τριγωνικη αποστολη ειναι η λυση πλεον. ειναι ποιο ακριβα 20 - 25 ευρω αλλα ερχονται γρηγορα και χωρις αλλα παρατραγουδα
Link to comment
Share on other sites

Ενώ μέχρι τώρα οι παραγγελίες μου με SGpost έρχονταν αρκετά γρήγορα , στις 2 τελευταίες υπάρχει μικρή καθυστέρηση...

 

Είναι ακόμα σε κατάσταση : Αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό από 16/3 και 21/3 αντίστοιχα.

 

Έχει και κάποιος άλλος τα ίδια ; Είχα καλομάθει σε 9-10-12 ημέρες παραλαβή βλέπετε...

Δεν είχα πρόβλημα με SG post. Μόνο μία φορά που το σταμάτησαν τελωνείο τον Ιανουάριο.. Έκτοτε όλα νορμάλ εκτός από κινητά πάντα! :p

0ec8b3450b7c77245b5e8f54fd0871ae.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν εμφανίσει στα ΕΛΤΑ την ένδειξη ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ακολουθεί μετα το τελωνείο ή το γλιτώσαμε? Ευχαριστώ. (ΥΓ Την ίδια ώρα το 17track.net γραφει K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) ) Edited by koraki3gr
Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν να έχει φτάσει το δέμα,και να έχουν περάσει 4 μέρες και να μην έχει ανοιχτεί ο σάκος . Συνήθως σε μία με δύο μέρες είχε ανοιχτεί και επιπλέον στο ολλανδικο σάιτ δείχνε ότι έχει φτάσει ελλαδα 28/3 , ενώ στο σάιτ των ΕΛΤΑ δείχνει ότι δεν υπάρχει . Αυτό το έκανε με το τσέχικο ταχυδρομείο όπου εμφάνιζε την αποστολή μόλις ανοιγόταν ο σάκος. Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω τρακινκ σε μορφή :RG99*****88BE. Μου είπαν έρχεται με βελγικό ταχυδρομείο, έρχεται συστημένο μέχρι το ταχυδρομείο μου ή στο Βέλγιο σταματάει το τρακινκ; ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν να έχει φτάσει το δέμα,και να έχουν περάσει 4 μέρες και να μην έχει ανοιχτεί ο σάκος . Συνήθως σε μία με δύο μέρες είχε ανοιχτεί και επιπλέον στο ολλανδικο σάιτ δείχνε ότι έχει φτάσει ελλαδα 28/3 , ενώ στο σάιτ των ΕΛΤΑ δείχνει ότι δεν υπάρχει . Αυτό το έκανε με το τσέχικο ταχυδρομείο όπου εμφάνιζε την αποστολή μόλις ανοιγόταν ο σάκος.

 

Μου έτυχε 2 φορές τους τελευταίους 4 μήνες που είχα πάρει κάτι από Κίνα και τείνω στο συμπέρασμα πως έχει γίνει καθεστώς αυτή η καθυστέρηση

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...