Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην το γελάς, αυτό συμβαίνει ανομολογητα, συν την κομπίνα της ΠληροφοροΑναζητητριας

 

Δεν κανει τετοια πραγματα EνημερωΕρευνητρια (ναι καλα!!)

:cool::cool::X:X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω αγοράσει 2 tempered glasses από το aliexpress τα οποία στάλθηκαν με σουηδικό ταχυδρομείο. Μπαίνω στο tracking και λέει "Item detained (unfit for Airmail delivery).Please contact the company you made this purchase from" . Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; (Έχω ήδη στείλει και μήνυμα στον πωλητή)
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση αν μου στειλουν με dhl απο ebay ισπανιας η με αλλη κουριερ θα πληρωσω τελωνειο??ξερω οτι απο ευρωπη δεν πληρωνεις τελωνειο ...ισχυει και με κουριερ αυτο??

 

 

 

Ναι και με Κούριερ. Έλεγξε μονάχα την τοποθεσία του αντικείμενου πως είναι στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει 2 tempered glasses από το aliexpress τα οποία στάλθηκαν με σουηδικό ταχυδρομείο. Μπαίνω στο tracking και λέει "Item detained (unfit for Airmail delivery).Please contact the company you made this purchase from" . Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; (Έχω ήδη στείλει και μήνυμα στον πωλητή)

 

Αν το μεταφράζω σωστά ,το δέμα έχει κρατηθεί και δεν μπορεί να σταλθεί ,με αεροπορική αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι το περιεχόμενο δεν δικαιολογεί τέτοιο μήνυμα.

Μήπως σου έδωσε λάθος αριθμό αποστολής και αφορά κάποιο άσχετο πακέτο που περιέχει μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι ότι είπε και ο φίλος παραπάνω, για κάποιο λόγο το θεώρησαν ως μη συμβατό για αεροπορική αποστολή....πιάσε το αυγό και κούρεφτο :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για κατάσταση με τελωνείο:

Κινητό που μπήκε 20/1 βγήκε σήμερα και είναι ήδη στο κέντρο διαλογής.

 

Είσαι ΘΕΟΣ!...Άντε, να παίρνουμε σειρα κι εμείς από 26/1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αλάνια, σήμερα καθώς έμπαινα να χαζέψω διάφορες βλακείες στο ebay παρατήρησα πως είχα pm από τον φίλο Κινέζο που αγόρασα ένα προϊόν του.. Το μήνυμά του είναι το ακόλουθο:

 

"Dear friend

Thanks for your time

Thank you for shopping with us . Regretfully, our order system has some bugs and brings something wrong. So after Chinese New Year, we have changed another warehouse and supplier, But we got many message from buyer, they told me they don’t receive their goods. but receive any other items even empty parcel. So pretty sorry to cause you any inconvenience. We know You bought this item, but you may receive a pokeman card or am empty package. If you receive a pokaman card, pelase don’t worry, your right items is already on the way to you, they will arrive within 7-15 days. If you receive an empty package, please must tell me in time, we will resend you a new one with fast delivery. If you are worried still, we can retrun your refund in advance, when you receive, you can repay me again. Certainly, if you receive your items, but has something wrong, please tell me, we must give you a satisfied solution. so instead of negative feedback or EBAY intervention, which is so important for us, really hope you can understand us and forgive us,

Greetings."

 

Τι να κάνω?? Δεν έχω παραλάβει τίποτα ακόμα, το δέμα είναι unregistered και το τελευταίο tracking ήταν στις 28/01 όπου αναφέρετε πως το δέμα είναι στην Ελλάδα στο αεροδρόμιο..

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

1)Δέμα απο 4/12/16 απο Gearbest μέσω Ολλανδίας χάθηκε και μου κανανε refund τα χρήματά μου.

2)Δέμα απο 15/12/16 από Gearbest μέσω Ολλανδίας έφτασε σήμερα (17/2/17) στα χέρια μου.

3)Δέμα από 10/2/17 από Gearbest μέσω Γαλλίας και με shipping method: EUDPDHQ

έφτασε σήμερα (17/2/17) στα χέρια μου. Το περίεργο ειναι πως το δέμα 3 μου το έφερε η εταιρία ACS!!!

Κανένα δέμα δε πέρασε τελωνείο και περασε από Θεσσαλονίκη και να φανταστείτε η παραγγελία 3 ήταν 4 tv box με 4 τηλεκοντρόλ. Συνολο 8 πακέτα!!!

Υπομονή και θα φτιάξει η κατάσταση.

Καλές παραλαβές σε όλους.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

1)Δέμα απο 4/12/16 απο Gearbest μέσω Ολλανδίας χάθηκε και μου κανανε refund τα χρήματά μου.

2)Δέμα απο 15/12/16 από Gearbest μέσω Ολλανδίας έφτασε σήμερα (17/2/17) στα χέρια μου.

3)Δέμα από 10/2/17 από Gearbest μέσω Γαλλίας και με shipping method: EUDPDHQ

έφτασε σήμερα (17/2/17) στα χέρια μου. Το περίεργο ειναι πως το δέμα 3 μου το έφερε η εταιρία ACS!!!

 

όσον άφορα το 3 δέμα με ( ΕUROPE EXPRESS) είναι τριγωνική συναλλαγή ,και φαίνεται το δέμα να έρχεται από χωρά της Ε.Ε και δεν περνάει τελωνείο και DPD στην Ελλάδα συνεργάζεται με την ACS.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι το περιεχόμενο δεν δικαιολογεί τέτοιο μήνυμα.

Μήπως σου έδωσε λάθος αριθμό αποστολής και αφορά κάποιο άσχετο πακέτο που περιέχει μπαταρία;

 

Δεν ξέρω μάλλον έχεις δίκιο. Πάντως στο site της Direct Link λέει ότι η χώρα προορισμού είναι Ελλάδα οπότε δεν νομίζω να έχει γινει τόσο μεγάλη σύμπτωση. Περιμένω να απαντήσει και θα ενημερώσω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους....

 

Έκανα μια αγορά απο gearbest κατά τις 20/1 και το στατους της αποστολής (postNl) είναι το παρακάτω :

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 585 ms

2017-01-29 17:44 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 6652 ms

2017-01-31 09:48 The item is on transport to the country of destination

2017-01-29 17:44 The item is at the PostNL sorting center

2017-01-24 09:52 The item is pre-advised

 

Είναι φυσιολογικό που είναι on transport τόσο καιρό?

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους....

 

Έκανα μια αγορά απο gearbest κατά τις 20/1 και το στατους της αποστολής (postNl) είναι το παρακάτω :

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 585 ms

2017-01-29 17:44 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 6652 ms

2017-01-31 09:48 The item is on transport to the country of destination

2017-01-29 17:44 The item is at the PostNL sorting center

2017-01-24 09:52 The item is pre-advised

 

Είναι φυσιολογικό που είναι on transport τόσο καιρό?

 

Thanks

Για την NL ολα φυσιολογικα ειναι :rolleyes:

Τους τελευταιους μηνες υπαρχουν τεραστιες καθυστερησεις, κανε κουραγιο, λογικα σε κανα δυο βδομαδες θα εχει τουλαχιστον φτασει ελλαδα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Για την NL ολα φυσιολογικα ειναι :rolleyes:

Τους τελευταιους μηνες υπαρχουν τεραστιες καθυστερησεις, κανε κουραγιο, λογικα σε κανα δυο βδομαδες θα εχει τουλαχιστον φτασει ελλαδα.

 

Βέβαια σε ερώτηση που έκανα στο twitter στην postNl μου είπαν ότι επειδή είναι gateway parcel δεν έχουν επιπλέον πληροφορίες και μόνο τα ΕΛΤΑ μας ξέρουν....ζήσε Μάη μου να φας αμπελοφάσουλα δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-02-2017 23:14 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-02-2017 07:47 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 17-02-2017 09:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 17-02-2017 09:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Να υποθέσω ότι το φάγαμε το τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-02-2017 23:14 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-02-2017 07:47 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 17-02-2017 09:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 17-02-2017 09:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Να υποθέσω ότι το φάγαμε το τελωνείο;

 

Καλώς ήρθες στην παρέα...το μόνο παρήγορο είναι ότι λόγω της κινεζικής πρωτοχρονιάς, κατά την οποία έγιναν πολύ λίγες αποστολές, θα εκτελωνιστεί αρκετά πιο γρήγορα σε σχέση με τα χριστουγεννιάτικα και τα δικά μας...ας πούμε, σήμερα εκτελωνίστηκε κάποιος από 20/1...εγώ είμαι μέσα από 26 και ευελπιστώ να βγω μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα...εσένα σε υπολογίζω τη μεθεπόμενη... Και πάλι, κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος... Καλή τύχη, και για την ημερομηνία, και για το κοστούμι...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά που δεν λέει κλείσιμο πήγε κατευθείαν από loaded σε unloaded στη Θεσσαλονίκη. Πολύ γρήγορα αύριο θα το έχω λογικά. 13 μέρες και με κινεζική πρωτοχρονιά και με China post που κάποιοι έλεγαν ότι είναι αργή τελευταία

 

428fe0fd47c7e847a89135c860cb60aa.jpg

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά κατα 99% το δέμα σου θα περάσει από το τελωνείο Θεσ/νίκης (ΥΕΔ).

 

Από τη στιγμή που είσαι από Βόρεια Ελλάδα και είδες να μην γράφει κλείσιμο από κέντρο διαλογής αττικής σημαίνει πως δεν έγινε διαλογή στο δέμα σου, απλά ξεφορτώθηκε και φορτώθηκε ο σάκος που έχει μέσα το δέμα σου από το ένα κέντρο διαλογής στο άλλο και σύντομα θα δεις να γράφει ότι μπήκε ΥΕΔ Θεσ/νίκης...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά κατα 99% το δέμα σου θα περάσει από το τελωνείο Θεσ/νίκης (ΥΕΔ).

 

Από τη στιγμή που είσαι από Βόρεια Ελλάδα και είδες να μην γράφει κλείσιμο από κέντρο διαλογής αττικής σημαίνει πως δεν έγινε διαλογή στο δέμα σου, απλά ξεφορτώθηκε και φορτώθηκε ο σάκος που έχει μέσα το δέμα σου από το ένα κέντρο διαλογής στο άλλο και σύντομα θα δεις να γράφει ότι μπήκε ΥΕΔ Θεσ/νίκης...

28 ευρώ ρουτερ είναι. Λες να περάσει? Δεν πέρασαν άλλα και άλλα πιο ογκώδη. Το ΦΠΑ το πληρώνω δεν έχω θέμα τα 12 τα παραπάνω δεν τα δίνω. Αν βάλουν κάνα 25αρι παραπάνω ας το στείλουν πίσω.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθει 18.72Ε, τα δίνεις;

Τόσο βγαίνει έκατσες και το έβγαλες ρε συ. 45 συν μεταφορικά έχει Ελλάδα οπότε είναι σαν να το πήρα από εδώ με 20 μέρες παραπάνω αναμονή. Ίσως συνεννοηθώ με το banggood έχω παραγγείλει πολλά από εκεί να δω αν γίνεται να πάει πίσω και να το ξανά στείλουν.

 

2 μέρες τώρα πάντως δεν γράφει κάτι το tracking ακόμα στο unloaded είναι.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ε με "μπέρδεψες"... επειδή από τη μία είπες δέχεσαι το φπα (6,72) αλλά δεν δίνεις το +12άρι (το οποίο δεδομένο είναι αν σε χρεώσουν, οπότε πως...), αλλά μετά είπες πως το στέλνεις πίσω αν έρθει +25άρι. Λέω κάτσε να του βάλω ερώτηση 'παγίδα', διότι να ισχύουν όλα τα παραπάνω μαζί απλά δεν γίνεται :p Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Ε με "μπέρδεψες"... επειδή από τη μία είπες δέχεσαι το φπα (6,72) αλλά δεν δίνεις το +12άρι (το οποίο δεδομένο είναι αν σε χρεώσουν, οπότε πως...), αλλά μετά είπες πως το στέλνεις πίσω αν έρθει +25άρι. Λέω κάτσε να του βάλω ερώτηση 'παγίδα', διότι να ισχύουν όλα τα παραπάνω μαζί απλά δεν γίνεται :p

Κοίτα τα 6.72 είναι το νόμιμο δεν έχω θέμα. Απλά σε ένα μικρό ποσό τα 12 είναι πολλά συν το ΦΠΑ. Στα 200 ευρώ δεν φαίνονται τα 12 στα 28 είναι 30% του συνολικού ποσού. Το ρουτερ το χρειάζομαι οπότε ας έρθει με το καλό μιας και πρώτη φορά θα μπει κάτι τελωνείο(αν μπει) και βλεπουμε. Πριν μια βδομάδα παρέλαβα rc car 48 ευρώ κόστος αρκετά μεγάλο δέμα αλλά είχε κλείσει από κέντρο διαλογής Αθήνας και μετά πήγε Θεσσαλονίκη.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει εδώ και 20 μέρες από το vickmall...Ούτε αποστολή ούτε τίποτα .Στέλνω μαιλ δεν απαντούν ..

Ξέρεις κάνεις τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις απο ισπανια που εκανα παραγγελια μου εδωσαν αριθμο track number με packlink.es απο οτι καταλαβα αυτη ειναι μια απο τις κουριερ ισπανιας που θα παει το δεμα στην εταιρια μεταφορων,,,,και μετα μου εστειλαν track number με skynet.es μαλοον εννουνε την skynet wordwide που μπηκα και ειδα...την skynet ποια κουριερ την εκπροσωπει στην ελλαδα??...acs---γενικη ταχυ.---speedex..αν ξερει καποιος ας μου πει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...