Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ ακούω η διαβάζω postnl και μου ανάβουν τα λαμπάκια περνω ανάποδες στροφές και συνάμα νιώθω απογοήτευση. Στις επόμενες παραγγελίες θα τρέχω μακριά από postnl ούτε θα θέλω να ακούσω αυτή τη λέξη, συγνώμη για τα αρνητικά σχόλια

 

Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στα Ολλανδικά ταχυδρομεία;

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποιες 5 μερες ? ο ανθρωπος εχει κανει την παραγγελία λογικα απο 15/12 !!! εσυ μονο τις 5 τελευταιες μερες βλεπεις?

 

Ε ναι, 5 μέρες το δίνει σαν άφιξη ελλάδα. Η όλη διαδικασία έχει πάρει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στα Ολλανδικά ταχυδρομεία;

Eγώ με CN και USPS πήρα εντός 10 ημερών, με Ολλανδικά 1,5μήνα και 25 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στα Ολλανδικά ταχυδρομεία;

 

Δλδ όταν ένα δέμα φεύγει από Ολλανδία στις 24/12 και φτάνει στην Ελλάδα 5/2 ποιος φταίει; οι Κινέζοι ο ελτα ή οι Ολλανδοι; δεν είναι αυτονόητο ότι φταίνε οι Ολλανδοι;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ όταν ένα δέμα φεύγει από Ολλανδία στις 24/12 και φτάνει στην Ελλάδα 5/2 ποιος φταίει; οι Κινέζοι ο ελτα ή οι Ολλανδοι; δεν είναι αυτονόητο ότι φταίνε οι Ολλανδοι;

 

Το ότι λέει άφιξη 5/2, κατά την γνώμη μου, δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι έφτασε στις 05/02. Μπορει να έχει φτάσει πολλές μέρες και να το σκανάραν στις 05/02 οι δικοί μας. Κάνε και μια ερώτηση στο postNL στο twitter, απαντάνε. Να δεις τι θα σου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήρα 2 κινητά. Το ενα το αγόρασα από gearbest στις 27/11/2016 και το άλλο στις 15/12/2016. Μέχρι σήμερα (9/2/2017) δεν έχει έρθει τίποτα. Τα tracking numbers στα ΕΛΤΑ λένε ότι έρχεται απο Ολλανδία. Μιλησα με Ολλανδία και μου είπαν ότι απο αυτούς έφυγαν. Στα ΕΛΤΑ που μίλησα επίσης μου είπαν ότι εχουν φύγει οντως απο Ολλανδία απλά υπάρχει γενική καθυστέρηση με τους ενδιάμεσους σταθμούς. Ζητησα απο Gearbest να μου κανουν refund τα χρήματά μου και δε παιρνω απαντηση. Θα ερθουν τα κινητά ρε παιδιά;;; Έχω αγχώθει. Πρώτη φορα μου συνεβη αυτό.Να προχωρήσω σε dispute μέσω της PayPal μιας και μεσω paypal πλήρωσα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από που έμαθες για τις ημερομηνίες εκτελωνισμού?Είμαι από 26/1 τελωνείο αλλά δεν έχω κάποιο update από elta.gr.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα εκτελωνιζουν στην Αθηνα όσα ήρθαν Ελλάδα με ημερομηνία 26/01.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Καλημέρα. Από που έμαθες για τις ημερομηνίες εκτελωνισμού?Είμαι από 26/1 τελωνείο αλλά δεν έχω κάποιο update από elta.gr.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι στο τελωνειο απο 24-1 και ακομα περιμενω οποτε μαλλον αυτο για τα δεματα που ηρθαν 26-1 που λες δεν ειναι για ολα

πανε 15 μερες που εχει σκαλοσει εκει

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-01-2017 19:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-01-2017 45: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 24-01-2017 10:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 24-01-2017 10:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είδα και στον οδηγό αλλά δεν αναφέρει το συγκεκριμένο.

 

Αυτό εδώ "εκφόρτωση από το μεταφορικό μέσο - κέντρο διαλογής αττικής" σημαίνει ότι έφτασε στο κέντρο διαλογής αττικής και από εκεί προετοιμαζεται να σταλεί προς άλλου, ή ότι ξεκίνησε να φεύγει ήδη προς αλλού?

 

Ρωταω καθώς ξέρω ότι κάποιες φορές οι ανανεώσεις δεν γίνονται την ίδια στιγμή που πραγματοποιείται η πράξη, και επίσης ότι πολλές φορές μπορεί να έχει φτάσει το δέμα στο ΕΛΤΑ της περιοχής σου και να το έχουν να κάθεται εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στα Ολλανδικά ταχυδρομεία;

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ε ναι, 5 μέρες το δίνει σαν άφιξη ελλάδα. Η όλη διαδικασία έχει πάρει πάρα πολύ.

 

Κατα 99% είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι της postnl το έχω ψάξει και βγάζω αυτό το συμπέρασμα, το πρόβλημα είναι γενικό με αυτούς όχι μόνο στην Ελλάδα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες καθυστέρησης σε μια αποστολή δεματος και από άλλες μεταφορικες αλλά το Ολλανδικό έχει σπάσει κάθε ρεκόρ. Εάν υπάρχει κάποιος ειδικός και γνωρίζει καλά την διακίνηση από postnl μπορεί να μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι της postnl το έχω ψάξει και βγάζω αυτό το συμπέρασμα, το πρόβλημα είναι γενικό με αυτούς όχι μόνο στην Ελλάδα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες καθυστέρησης σε μια αποστολή δεματος και από άλλες μεταφορικες αλλά το Ολλανδικό έχει σπάσει κάθε ρεκόρ. Εάν υπάρχει κάποιος ειδικός και γνωρίζει καλά την διακίνηση από postnl μπορεί να μας διαφωτίσει.

 

Με ΕΛΤΑ που μίλησα μου είπαν πως όντως φεύγουν από Ολλανδία απλά τυχαίνει να κολλάνε σε ενδιάμεσους σταθμούς...Τι σημαίνει τώρα αυτό?? Επίσης μου είπε πως υπάρχει και η περίπτωση να είναι Ελλάδα το δέμα και να μην ανοίχτηκε ακόμα ο σάκος.

Μόλις τσέκαρα το postnl και το ένα κινητό δείχνει πως έφτασε Ελλάδα στις 6/2/2017 αλλά στο ΕΛΤΑ site δε βγάζει κάτι.....περίεργο ε?

Link to comment
Share on other sites

Με ΕΛΤΑ που μίλησα μου είπαν πως όντως φεύγουν από Ολλανδία απλά τυχαίνει να κολλάνε σε ενδιάμεσους σταθμούς...Τι σημαίνει τώρα αυτό?? Επίσης μου είπε πως υπάρχει και η περίπτωση να είναι Ελλάδα το δέμα και να μην ανοίχτηκε ακόμα ο σάκος.

Μόλις τσέκαρα το postnl και το ένα κινητό δείχνει πως έφτασε Ελλάδα στις 6/2/2017 αλλά στο ΕΛΤΑ site δε βγάζει κάτι.....περίεργο ε?

 

μεχρι να ανοιχτει ο σακος εδω ελλαδα δεν προκειτε να το δεις στο ελτα

εμενα εκανε να εμφανιστει στο ελτα 9 μερες νομιζω, πληροφοριακα

Edited by Darkcl0uD
Link to comment
Share on other sites

Με ΕΛΤΑ που μίλησα μου είπαν πως όντως φεύγουν από Ολλανδία απλά τυχαίνει να κολλάνε σε ενδιάμεσους σταθμούς...Τι σημαίνει τώρα αυτό?? Επίσης μου είπε πως υπάρχει και η περίπτωση να είναι Ελλάδα το δέμα και να μην ανοίχτηκε ακόμα ο σάκος.

Μόλις τσέκαρα το postnl και το ένα κινητό δείχνει πως έφτασε Ελλάδα στις 6/2/2017 αλλά στο ΕΛΤΑ site δε βγάζει κάτι.....περίεργο ε?

 

Το postNL απλά λέει πως το δέμα σου έφτασε Ελλάδα. Τώρα απλά θα περιμένεις να το βγάλουν από το σάκο και να το σκανάρουν στο Κ.Δ αεροδρομίου. Γι αυτό δεν φαίνεται ακόμα στο tracking system των ελτα.

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι λέει άφιξη 5/2, κατά την γνώμη μου, δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι έφτασε στις 05/02. Μπορει να έχει φτάσει πολλές μέρες και να το σκανάραν στις 05/02 οι δικοί μας. Κάνε και μια ερώτηση στο postNL στο twitter, απαντάνε. Να δεις τι θα σου πούνε.

 

5/2 λένε οι Ολλανδοι ότι έφτασε όχι τα ΕΛΤΑ! τα ΕΛΤΑ το σκάναναν 8/2! Καθαρά είναι τα πράγματα η καθυστέρηση ως τώρα είναι των Ολλανδών. Απο τις 5/2 και μετά η καθυστέρηση οφείλεται στα ΕΛΤΑ. Αν παραλάβω στις 20/2 τότε θα έχουν καθυστερήσει χοντρά και τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

5/2 λένε οι Ολλανδοι ότι έφτασε όχι τα ΕΛΤΑ! τα ΕΛΤΑ το σκάναναν 8/2! Καθαρά είναι τα πράγματα η καθυστέρηση ως τώρα είναι των Ολλανδών. Απο τις 5/2 και μετά η καθυστέρηση οφείλεται στα ΕΛΤΑ. Αν παραλάβω στις 20/2 τότε θα έχουν καθυστερήσει χοντρά και τα ΕΛΤΑ.

 

Τα ΕΛΤΑ πάντως παιδιά, σε εμένα δεν καθυστερούν καθόλου, 3η παραγγελία που παρέλαβα, και έτσι κλείνω τις παλιές, και καιρός να ξεκινήσω άλλες νέες!!! Υπομονή θελει αρκετή, η μία που παρέλαβα πριν 3 μέρες, είχε γίνει 10/11/2016...

http://i.imgur.com/T6JzWe9.jpg

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό κόλπο συμβαίνει και με τα ΕΛΤΑ απαξιώνουν την εταιρία ,ώστε να την πουλήσουν σε ιδιώτες .Λίγο κατανόηση αυτήν την εποχή, μίλησα με την ταχυδρόμο έχουν τρομερές ελλείψεις ,για αυτό όλες οι καθυστερήσεις . Είναι πλέον θέμα ολλανδικών ταχυδρομείων οι καθυστερήσεις ,με τσεχικό σε 7 μέρες έφτασε Ελλάδα ,μια αποστολή με ολλανδικά 10 μέρες και συνεχίζει σε μεταφορά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από που έμαθες για τις ημερομηνίες εκτελωνισμού?Είμαι από 26/1 τελωνείο αλλά δεν έχω κάποιο update από elta.gr.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Καλημέρα. Από που έμαθες για τις ημερομηνίες εκτελωνισμού?Είμαι από 26/1 τελωνείο αλλά δεν έχω κάποιο update από elta.gr.

 

Ναι ρε παιδιά, το είχα δει κι εγώ που είμαι τελωνείο αεροδρομίου από 26 και χαρηκα...υπάρχει κανένας φρέσκος που βγήκε χτες ή σήμερα για να δούμε τι ημερομηνίες εκτελωνίζουν; Όχι άλλες πληροφορίες "από μέσα", παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ πάντως παιδιά, σε εμένα δεν καθυστερούν καθόλου, 3η παραγγελία που παρέλαβα, και έτσι κλείνω τις παλιές, και καιρός να ξεκινήσω άλλες νέες!!! Υπομονή θελει αρκετή, η μία που παρέλαβα πριν 3 μέρες, είχε γίνει 10/11/2016...

http://i.imgur.com/T6JzWe9.jpg

Έχω παραγγείλει πάνω απο 100 συκευές απο Κίνα και ειλικρινά πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Τέλος πάντων θα περιμένω λίγο ακόμα αφού βλέπω πως και άλλοι έχουν παρόμοιο πρόβλημα. Εγώ πιο πολύ είχα αγχωθεί με το θέμα της απώλειας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά, το είχα δει κι εγώ που είμαι τελωνείο αεροδρομίου από 26 και χαρηκα...υπάρχει κανένας φρέσκος που βγήκε χτες ή σήμερα για να δούμε τι ημερομηνίες εκτελωνίζουν; Όχι άλλες πληροφορίες "από μέσα", παρακαλώ...

Θεσσαλονίκη ΥΕΔ πάντως είναι σχετικά γρήγοροι.Εμένα μπήκε 2/2 και βγήκε σήμερα 9/2.Το πόσο κόστισε δε ξέρω ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

και σήμερα εγένετο το ΘΑΥΜΑ, παραγγελία από ali (φορτιστής μπαταριών) εμφανίστηκε στο Ε.Β μετά από 83 ημέρες μέσω CN post.

Εχω πάρει πίσω τα χρήματα εδώ και 20 ημέρες και φυσικά όταν παραλάβω θα έρθω σε επικοινωνία με τον πωλητή ώστε να τον πληρώσω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το πηγαινε-ελα των χρηματων, δε χανουμε λεφτα; Δε μπορουμε να κραταμε και τις παραραγγελιες που αργουν και να μη δινουμε λεφτα, αλλα μηπως να προτεινουμε ενα partial refund στον πωλητη;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

και σήμερα εγένετο το ΘΑΥΜΑ, παραγγελία από ali (φορτιστής μπαταριών) εμφανίστηκε στο Ε.Β μετά από 83 ημέρες μέσω CN post.

Εχω πάρει πίσω τα χρήματα εδώ και 20 ημέρες και φυσικά όταν παραλάβω θα έρθω σε επικοινωνία με τον πωλητή ώστε να τον πληρώσω

Αν θες στειλε μηνυμα πριν παραλαβαβεις (πες οτι εμφανιστηκε στη χωρα μου και την αλλη εβδομαδα λογικα θα ειναι στην περιοχη μου) για να δεις τι θα σου πει ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το πηγαινε-ελα των χρηματων, δε χανουμε λεφτα; Δε μπορουμε να κραταμε και τις παραραγγελιες που αργουν και να μη δινουμε λεφτα, αλλα μηπως να προτεινουμε ενα partial refund στον πωλητη;

 

Τι φταίει ο πωλητής (που στέλνει στην ώρα του το πακέτο) για τις καθυστερήσεις του κάθε Ολλανδού\Σουηδού\Τσέχου\Κινέζου\Έλληνα ταχυδρόμου; Απο αυτούς να ζητάμε αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...