Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίμενε καμιά βδομάδα ακόμα, δώσε και το track να δούμε τι παίζει,

 

Στάλθηκε από το XTRV Miui Greek redmi note 3G via tapatalk

 

εδω και το track RU480808466CH

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια καλυτερα αυτοι που πηραν refund και εχουν track number που φαινεται που βρισκεται το δεμα και αν παραληφθηκε γιατι τα τσεκαρουν τα track number και οι πωλητες και τα καταστηματα και το paypal εφοσον εγινε refund να τα στελνουν πισω...ετσι και αλλιως τα χρηματα γυρισαν πισω οποτε το σωστο ειναι να γυρναει το δεμα πισω στον πωλητη.....ετσι και αλλιως η διαδικασια της επιστροφης δεν επιβαρυνει κανεναν ουτε οικονομικα ουτε απο θεμα διαδικασιας επιστροφης με χαρτουρα,emails κ.τ.λ.π.....καταλαβαινω τις περιπτωσεις ταλαιπωριας που μπορουν να συμβουν αλλα αμα παρει καποιος τα χρηματα πισω δεν πρεπει μετα να παραλαμβανει.....και εγω απο 23/11 κολλημενος στο asendia......boarder απο το dx τους ανοιξα 3 ticket και δεν το ψαξανε το προβλημα κα μεσω paypal πηρα πισω τα χρηματα μου,, και ηρθε το πακετακι προχθες στο κεντρο διαλογης αττικης αμα μου ερθει στο ταχυδρομειο θα του πω του ταχυδρομου να το στειλει πισω. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αγορά από Tomtop απο Γερμανική αποθήκη μια Lipo μπαταρία με Expedited Shipping δωρεαν μεταφορά. Το tracking number δεν τοχω ξαναδει (LVS2016933390209716N1) και δεν το βρίσκει κανένα απο τα ψαχτήρια που δοκιμασα. Γνωρίζει κάποιος απο που κρατάει η σκούφια του? Ευχαριστώ!

 

Βελγικό Ταχυδρομείο:)

Link to comment
Share on other sites

μα εμενα ειναι 7/12

Σιγά βρε και εγώ από 4/12 έχω σε καμία βδομάδα παραλαμβάνω (είναι στο κδ Αττικής)

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλυτερα αυτοι που πηραν refund και εχουν track number που φαινεται που βρισκεται το δεμα και αν παραληφθηκε γιατι τα τσεκαρουν τα track number και οι πωλητες και τα καταστηματα και το paypal εφοσον εγινε refund να τα στελνουν πισω

Καλύτερα απλώς ή απαγορεύεται από την πολιτική του paypal, κανονισμούς ταχυδρομίων; Και μένα ξεκόλλησε από 6 Νοέμβρη από Ολλανδία, παραγγελία Οκτωβρίου που έχει γίνει refund. . Αν δεν απαγορεύεται θα ήθελα να παραλάβω. Φυσικά ξαναπληρώνοντας. Για να μπω στον κόπο και στην διαδικασία να κάνω παραγγελία από Κίνα υπήρχαν ήταν 2-3 πράγματα που α) δεν υπήρχαν Ελλάδα, β) έριξα πολύ ψάξιμο και χρόνο να βρω τα μοντέλα και γ) για αντίστοιχα χειρότερα από εδώ μερια είναι σχεδόν διπλάσια τιμή.

Έστειλα μήνυμα στο Paypal ρωτώντας τι πολιτική ακολουθούν εδώ και κάμποσες μέρες, καμία απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορέι κάποιος να μου εξηγήσει σε ποιο σταδιο βρίσκεται η αποστολή;6c5e18368c.png

Έρχεται Ελλάδα λογικά.

 

55901e02a0185eca6f51a563fd0a08e3.jpg

 

337fbf0ec75a3f20a4571b9471803b65.jpg

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορέι κάποιος να μου εξηγήσει σε ποιο σταδιο βρίσκεται η αποστολή;

 

ELTA:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-01-2017 09:50 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-01-2017 14:18 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

οποτε αναμενεις.....................................

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις refund μέσω PayPal και μετά το παίξεις Κινέζος και παραλάβεις θα μπλέξεις.

Ο πωλητής έχει το δικαίωμα να ανοίξει case στο PayPal εφόσον παραλάβεις και βάλεις και την υπογραφουλα σου.

Στην καλύτερη τρως μαύρη λίστα και ξεχνάς αγορές από εξωτερικό για κάποιο διάστημα αφού πρώτα τo PayPal δεσμεύσει ξανά τα χρήματα από την κάρτα σου, και στην χειρότερη μπορεί να σε πάει και νομικά σε ακραίες περιπτώσεις.

Εννοείτε ότι μπορείς να παραλάβεις αν ακόμα θέλεις την παραγγελία αφού πρώτα έρθεις σε συνεννόηση με το κατάστημα και ξαναπληρωσεις για την αγορά. Ο καλύτερος τρόπος είναι να σου στείλει invoice το κατάστημα μέσω PayPal όπου θα αναφέρεται και ο αριθμός παραγγελίας για τον οποίο πληρώνεις.

Επίσης εννοείται ότι μπορείς να κάνεις και παζάρια για να ξαναπληρωσεις καθώς δεν συμφέρει το κατάστημα να επιστρέψει το προϊόν πίσω οπότε μπορείς να πετύχεις καλύτερη τιμή για την καθυστέρηση που έφαγες.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία που είχε καθυστερήσει να ξαναστοκάρει το gearbest, έφυγε επιτέλους 5/1/17 με Chronopost και έφτασε Θεσσαλονίκη χθες. Να ευελπιστώ μέσα στην εβδομάδα πως θα παραλάβω;
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις refund μέσω PayPal και μετά το παίξεις Κινέζος και παραλάβεις θα μπλέξεις.

Ο πωλητής έχει το δικαίωμα να ανοίξει case στο PayPal εφόσον παραλάβεις και βάλεις και την υπογραφουλα σου.

Στην καλύτερη τρως μαύρη λίστα και ξεχνάς αγορές από εξωτερικό για κάποιο διάστημα αφού πρώτα τo PayPal δεσμεύσει ξανά τα χρήματα από την κάρτα σου, και στην χειρότερη μπορεί να σε πάει και νομικά σε ακραίες περιπτώσεις.

Εννοείτε ότι μπορείς να παραλάβεις αν ακόμα θέλεις την παραγγελία αφού πρώτα έρθεις σε συνεννόηση με το κατάστημα και ξαναπληρωσεις για την αγορά. Ο καλύτερος τρόπος είναι να σου στείλει invoice το κατάστημα μέσω PayPal όπου θα αναφέρεται και ο αριθμός παραγγελίας για τον οποίο πληρώνεις.

Επίσης εννοείται ότι μπορείς να κάνεις και παζάρια για να ξαναπληρωσεις καθώς δεν συμφέρει το κατάστημα να επιστρέψει το προϊόν πίσω οπότε μπορείς να πετύχεις καλύτερη τιμή για την καθυστέρηση που έφαγες.

..................Τα λες απολυτος σωστα και εχεις δικιο γιατι νομιζουν μερικα ατομα οτι οκ παρελαβα και δεν τρεχει τιποτα αντε να με βρεις τωρα...δεν ειναι ******* εκει στο paypal οτι δικαιωματα εχει ο αγοραστης εχει και ο πωλητης... Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου τι γνωμη σας να ζητησω τα χρηματα μου πισω η να περιμενω κιαλλο

2016-12-07 18:07 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

2016-12-07 18:07 Asendia Hong Kong, Arrival at origin border point

2016-12-07 18:07 Asendia Hong Kong, Mailed

ουτε μηνας δεν εκλεισε .εννοειται πως πρεπει να πειμενεις

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία που είχε καθυστερήσει να ξαναστοκάρει το gearbest, έφυγε επιτέλους 5/1/17 με Chronopost και έφτασε Θεσσαλονίκη χθες. Να ευελπιστώ μέσα στην εβδομάδα πως θα παραλάβω;

Δύσκολο το βλέπω. Από εβδομάδα ίσως.

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δύο δέματα με swiss post που έχουν φύγει από 13/12 για Ελλάδα, η παραγγελία έγινε 2/12, χθες μιλούσα με το κατάστημα και μου είπε να περιμένω 8 μέρες , αλλιώς πάω για case στο paypal... Έχει παραλάβει κανείς με swiss post με παραπλήσια ημερομηνία;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω δέμα με swiss post. Θα έλεγα κάνε λίγο υπομονή ακόμα. Αν πληρωσες μέσω PayPal, το Buyers protection διαρκεί για 180 μέρες απο την ημερα πληρωμής, επομένως δεν υπάρχει λόγος για βιασύνη.

 

Επιπλέον, βάσει όσων έχω δει απο αλλά μέλη συνήθως κανει λίγο πανω από μήνα. Λογικά μέσα στο διαστημα που σου πρότειναν θα έχει φτασει.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δύο δέματα με swiss post που έχουν φύγει από 13/12 για Ελλάδα, η παραγγελία έγινε 2/12, χθες μιλούσα με το κατάστημα και μου είπε να περιμένω 8 μέρες , αλλιώς πάω για case στο paypal... Έχει παραλάβει κανείς με swiss post με παραπλήσια ημερομηνία;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

12/12 swiss post και ακόμη αναμονή, πιστεύω την ερχόμενη εβδομάδα να έχουμε αλλαγή στην κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

21η ημερα στο Τελωνειο and counting!!!

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-12-2016 20:24 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-12-2016 07:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 27-12-2016 08:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 27-12-2016 08:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Ήρθε σε 6 μέρες από Κίνα και είναι 15 μέρες στο τελωνείο. Οκ να πληρώσω αλλά όχι να κάνει ένα μήνα για να το πάρω

Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club. Η τελευταια ενημερωση 2 μερες πριν ηταν οτι βρισκονταν στα δεματα της 20.12...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-12-2016 20:24 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-12-2016 07:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 27-12-2016 08:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 27-12-2016 08:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Ήρθε σε 6 μέρες από Κίνα και είναι 15 μέρες στο τελωνείο. Οκ να πληρώσω αλλά όχι να κάνει ένα μήνα για να το πάρω

 

 

ίδια ημερομηνία είμαστε........για ποιον λόγο τώρα περνάνε τελωνείο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2016-12-22 08:06 ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

 

 

Ακόμα τίποτα, ελπίζω να μην μας κατσει και η απεργια τον ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

2016-12-22 08:06 ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

 

 

Ακόμα τίποτα, ελπίζω να μην μας κατσει και η απεργια τον ΕΛΤΑ.

Απο 22/12 08:04 είμαι και εγώ "μέσα" ...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...