Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημερωτικά.

 

01-11-2016 11:45 The item is on transport to the country of destination GREECE

30-10-2016 23:08 The item is at the PostNL sorting center

25-10-2016 08:32 The item is pre-advised

 

Προχθές πήρα τα χρηματα μου πίσω μετά από claim στο PayPal.

 

Από τον νέο χρόνο θα ξεκινήσω διαδικασίες μάλλον και για αυτό

 

22-11-2016 12:18 The item is on transport to the country of destination GREECE

20-11-2016 17:45 The item is at the PostNL sorting center

14-11-2016 03:58 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά είναι θέμα τύχης. Το να το πάρεις από ευρωπαϊκή αποθήκη είναι ένα 50αρη ακόμα (Redmi 4 prime). Αν δεν σε νοιάζει ο χρόνος το παραγγέλνεις από Κίνα. Τώρα στο τελωνείο ή περνάει και γλυτώνεις το 50αρη ή στο πιάνουν και λες οκ μου ήρθε το ίδιο με την ευρωπαϊκή αποθήκη. Οπότε μόνο ο χρόνος (για μένα) είναι κριτήριο για Κίνα ή Ευρώπη.

 

η λυση με το extra εικοσαδολλαρο απο vickmall που δεν περναεει τελωνειο δεν παιζει?? την δοκιμασε κανενας?

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι... αφου δεν το εχετε τι κανετε αγορες απ εξω?

και δη δεν κανετε οτι ολοι οι αλλοι με απλο ταχυδρομειο, δεν ζητατε τα λεφτα σας πισω αλλα σας κοροιδευουν με 1 ευρω σε ποντους για να μην εχετε προστασια απο το paypal... α και ψωνιζετε και απο το gearbet.... αφηστε το να παει...

Δεν ειναι για ολους οι γορες απο εξω... σκεφτειτε το, αποφασιστε το και αν το αποφασισετε ακολουθηστε την περπατημενη...

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

α και ψωνιζετε και απο το gearbet.... αφηστε το να παει....

 

15 παραγγελίες από το Gearbest, άλλες με tracking άλλες χωρίς και αρκετές αξίας 50€+, καμία δεν χάθηκε, όλες μέσω NL και όλες παράδοση σε max 20 μέρες.

Δεν βλέπω το λόγο για αυτό το σχόλιο

Link to comment
Share on other sites

Η DHL κάνει πολλές ******ες.πήρα Και εγώ απο την Ευρωπαϊκή αποθήκη μια ρομποτικη σκούπα με +30€ μ για την αποστολή με dhl αντι για 27 που είχε η απλή αποστολή. Την επόμενη μέρα το gearbest μου έστειλε μήνυμα ότι η θα πρέπει να πληρώσω συν 30 για να έρθει σπίτι η να δηλωσω άλλη διευθυνση μιας και μένω 70 km απο Θεσσαλονίκη,Δράμα,Καβάλα κτλ.. Έδωσα διεύθυνση ενός φίλου μετα απο πολλά μυνήματα και ακόμη περιμένω να την πακεταρουν

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα εγώ κινητό σήμερα στην Καβάλα χωρίς τελωνείο. το κινητό είναι το lenovo x3 lite και κόστισε 120€ περίπου. η φάση είναι ότι στο tracking δεν έγραψε καν ότι έκλεισε από κδ Θεσσαλονίκης. κατευθείαν έγραψε ότι έφτασε εδώ και είναι προς παράδοση.

 

RS705701809NL

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι... αφου δεν το εχετε τι κανετε αγορες απ εξω?

και δη δεν κανετε οτι ολοι οι αλλοι με απλο ταχυδρομειο, δεν ζητατε τα λεφτα σας πισω αλλα σας κοροιδευουν με 1 ευρω σε ποντους για να μην εχετε προστασια απο το paypal... α και ψωνιζετε και απο το gearbet.... αφηστε το να παει...

Δεν ειναι για ολους οι γορες απο εξω... σκεφτειτε το, αποφασιστε το και αν το αποφασισετε ακολουθηστε την περπατημενη...

 

Διαφωνώ σε αυτό που αναφέρεις για το Gearbest φίλε... Όσες φορές έχω παραγγείλει από εκεί (οχι κινητό, μικροπράγματα), όλα μια χαρά πήγαν... Επίσης δεν ξέρω τι έχει συμβεί με Nl post τον τελευταίο καιρό, πάντως εγώ μέσα Οκτώβρη παρήγγειλα μια μπαταρία από Banggood και την είχα σε 10 μέρες αν θυμάμαι καλά...

Κατά τα λοιπά συμφωνώ ότι για τις αγορές απ'έξω ισχύουν κάποια πράγματα που πρέπει να ληφθούν σοβαρά υπόψιν, επομένως ναι δεν είναι για όλους... Αναμονή μεγαλύτερη/μικρότερη από το συνηθισμένο ξέρουμε ότι υπάρχει ανά περιόδους και ξέρουμε ότι πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος τελωνείου, όπως ξέρουμε και τι φάση με την εγγύηση κλπ... Όποιος είναι διατεθείμενος να τα αποδεχτεί αυτά καλά κάνει και παραγγέλνει και εννοείται πάντα απλό ταχυδρομείο και paypal... :)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά αυτή είναι ή απάντηση που έλαβα σήμερα από geekbuying Υπενθιμιζω ότι το δέμα μου είναι σε trasport από 4-11 με NLpost Πείτε μου τη γνώμη σας τι να κάνω αν ξέρει κάποιος τη διαδικασία Hello Sir

 

Good day!

 

We are sorry for the inconvenience, we send this message to the shipping company, but they have no ideas for how to solve the problems, we are disappointed to them, anyway, we can ask our financial to refund you first, because we can’t make sure what will the parcel do, can you promise you will repaid us if you got the parcel in near future ?

 

Happy New Years

 

Susan

Edited by kostas52
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβε κανείς από post nl σήμερα ή άλλαξε το status ? Αν ναι, πότε είχε παραγγείλει?Για να ξέρουμε που είμαστε

Εμένα απο 20 /11 απο ali express η μια 23/11 απο gearbest η άλλη δεν κουνιέται τίποτα. Α και άλλη μια απο 2/12 απο banggood με Swiss post πάλι τίποτα.Πλέον νομίζω απο εδώ και πέρα τις ξεχνάμε και κοιτάμε για επιστροφή χρημάτων

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απο 20 /11 απο ali express η μια 23/11 απο gearbest η άλλη δεν κουνιέται τίποτα. Α και άλλη μια απο 2/12 απο banggood με Swiss post πάλι τίποτα.Πλέον νομίζω απο εδώ και πέρα τις ξεχνάμε και κοιτάμε για επιστροφή χρημάτων

 

γεια σου φιλε μου,το θεμα ειναι οτι μιλας με το καταστημα και σου λεει ειναι φυσιολογικο δηλαδη σε μενα περασαν 52 μερες απο την αγορα χωρις καμια ανανεωση 2016-11-17 09:29 The item is on transport to the country of destination και λεει περιμενε ακομα 2 εβδομαδες,τελικα η nl post χαθηκε και πιστευω δεν θα βρεθουν τα δεματα αν ελεγε οτι εφτασαν ελλαδα εκει κατι θα γινοταν.

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι θέμα τύχης. Το να το πάρεις από ευρωπαϊκή αποθήκη είναι ένα 50αρη ακόμα (Redmi 4 prime). Αν δεν σε νοιάζει ο χρόνος το παραγγέλνεις από Κίνα. Τώρα στο τελωνείο ή περνάει και γλυτώνεις το 50αρη ή στο πιάνουν και λες οκ μου ήρθε το ίδιο με την ευρωπαϊκή αποθήκη. Οπότε μόνο ο χρόνος (για μένα) είναι κριτήριο για Κίνα ή Ευρώπη.

 

Να μην κάνω τον έξυπνο αλλά πολλά είδη τα βρίσκεις στην ίδια σχεδόν τιμή στην Ελλάδα χωρίς την αναμονή. Εγώ αυτό έκανα μετά το ρεζιλίκι με την NL.

https://www.bestprice.gr/item/2154895266/xiaomi-redmi-note-4-64gb.html

Κάλιο 5 και στο χέρι...:X
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα το αλλο εξυπνο σημερα. Παραγγειλα παλι το ιδιο αγαθο απο το ιδιο καταστημα. Κουραστηκα να αναμενω, αν ερθει το πρωτο το κρατω κ το δευτερο το πουλαω, αν δεν ερθει το πρωτο (99,9% μετα απο 40 γνωστο NL μηνυμα) τοτε refund κ κραταω το δευτερο.

 

Μπας κ κερδισουμε λιγο χρονο βρε αδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Παρέλαβα σήμερα δέμα αξίας 60€, παραγγελία από 5/12/16 AliExpress με China Post χωρίς τελωνείο ολα οκ!

Και μια παραγγελία αξίας 250€ από 22/11/16 Gearbest με PostNL φτάνει Θεσσαλονίκη σήμερα. Ελπίζω να περάσει χωρίς παρατράγουδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά αυτή είναι ή απάντηση που έλαβα σήμερα από geekbuying Υπενθιμιζω ότι το δέμα μου είναι σε trasport από 4-11 με NLpost Πείτε μου τη γνώμη σας τι να κάνω αν ξέρει κάποιος τη διαδικασία Hello Sir

 

Good day!

 

We are sorry for the inconvenience, we send this message to the shipping company, but they have no ideas for how to solve the problems, we are disappointed to them, anyway, we can ask our financial to refund you first, because we can’t make sure what will the parcel do, can you promise you will repaid us if you got the parcel in near future ?

 

Happy New Years

 

Susan

 

Σου δινουν τα λεφτα σου πισω αλλα αν ερθει θελουν να τους υποσχεθεις οτι θα τα τους επιστρεψεις παλι τα χρηματα.

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα το xiaomi Redmi Pro φιλου, 195$ απο vickmall, μενω Αθηνα. Χωρις τελωνειο ευτυχως, με SG Post. παραγγελια 29/11, παραλαβη 30/12 πρωι. Ηταν απο τις 28 κολλημενο στο ΚΔ αττικης και σημερα τα ξημερωματα ξεκολλησε, ηρθε στον δημο μου και παραδοθηκε κιολας :happy: Την γλυτωσαμε εμεις, καλο κουραγιο στους υπολοιπους.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!!!!!!

εχω παραγγειλει απο 19/11 απο aliexperes μια οθονη για το κινητο μου...(RS328546338CN)... και ακομη δεν μου εχει ερθει.......

Θα πρεπει να ανησυχω?

μιλησα με τον πωλητη στις 21/12 και μου ειπε οτι η οθονη εχει φυγει απο κινα(04/12) αλλα δεν γνωριζει σε ποσο καιρο θα μου ερθει....μιλησα την ιδια μερα και με ε.λ.τ.α. και μουειπαν να περιμενω(ειχαν την ιδια ενημερωση στο συστημα τους με εμενα).....

το παραξενο ειναι οτι τη ιδια μερα ειχα παραγγειλει και ενα προστατευτικο οθονης το οποιο εχει ερθει απο 15/12......

ειναι δυνατον να κανει 3 εβδομαδες να ερθει(να ταξιδευει)? το καταλαβαινω να εχει φτασει αθηνα και να καθυστερει αλλα τωρα αυτο????

υπαρχει περιπτωση να εχει ερθει και να μην εχει σκαναριστει???

συγνωμη για τις πολλες αποριες που εχω....ειμαι λιγο νεος σ αυτα......

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!!!!!!

εχω παραγγειλει απο 19/11 απο aliexperes μια οθονη για το κινητο μου...(RS328546338CN)... και ακομη δεν μου εχει ερθει.......

Θα πρεπει να ανησυχω?

μιλησα με τον πωλητη στις 21/12 και μου ειπε οτι η οθονη εχει φυγει απο κινα(04/12) αλλα δεν γνωριζει σε ποσο καιρο θα μου ερθει....μιλησα την ιδια μερα και με ε.λ.τ.α. και μουειπαν να περιμενω(ειχαν την ιδια ενημερωση στο συστημα τους με εμενα).....

το παραξενο ειναι οτι τη ιδια μερα ειχα παραγγειλει και ενα προστατευτικο οθονης το οποιο εχει ερθει απο 15/12......

ειναι δυνατον να κανει 3 εβδομαδες να ερθει(να ταξιδευει)? το καταλαβαινω να εχει φτασει αθηνα και να καθυστερει αλλα τωρα αυτο????

υπαρχει περιπτωση να εχει ερθει και να μην εχει σκαναριστει???

συγνωμη για τις πολλες αποριες που εχω....ειμαι λιγο νεος σ αυτα......

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!:p

απο ali εχω παραλαβει δεμα (χαμηλης αξιας) σε 54 μερες. Υπομονη :p καθυστερει γενικα, αν δεν σου ερθει στο επομενο 15ημερο/20ημερο ζητα refund.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Σου δινουν τα λεφτα σου πισω αλλα αν ερθει θελουν να τους υποσχεθεις οτι θα τα τους επιστρεψεις παλι τα χρηματα.

 

Το κατάλαβα απλά επειδή είναι από πιστωτική χρειάζεται κάτι να κάνω ή θα μπουν αυτόματα?

Link to comment
Share on other sites

2o κινητό μέσα στο Δεκέμβρη από Vickmall με SG Post που φτάνει χωρίς παρατράγουδα (τελωνεία) και χωρίς ιδιαίτερες καθυστερήσεις.... Με αυτά που διαβάζω αισθάνομαι μάλλον τυχερός... :p
Link to comment
Share on other sites

Είσαι! Άλλοι περιμένουν δέματα από αρχές Νοέμβρη και άλλοι έδωσαν αρκετά $$$ στα τελωνεία.

 

Και εγώ στάθηκα τυχερός. Κάνω παραγγελία το Mi5 3/32 (λευκό) από GeekB κάπου 6-Δεκ, μέχρι τις 10 του μηνός τίποτα. Κατα τις 12-13 Δεκ μου λένε το έστειλαν, μα πουθενά το tracking number όπου επιτέλους φαίνεται πλέον στις 20-Δεκ. σαν Despatched to overseas και τίποτα άλλο. Διαβάζω από δώ και από κει για καθυστερήσεις σε δέματα Νοεμβρίου, χαμένα δέματα, τελωνεία, κτλ κτλ και το έχω ένα άγχος. Εχτες 29-Δεκ. μου βγάζει το tracking της Singapure arrived to destination Post. Συγκρίνω με άλλα παλιότερα tracking numbers που έχω από SG και βλέπω οτι σε 10-15 μέρες θα παραλάβω και αν.. Και σήμερα είναι ήδη στο κέντρο διαλογής και μάλλον προσπέρασε το τελωνείο "αέρας". Από τον νέο χρόνο λοιπον (Τρίτη/Τετάρτη) θα έχω ένα Mi5 στα χέρια μου. Τυχερός.

 

 

 

RF42******2SG

 

Destination Country - Tracking Consuming: 1798 ms (ΕΛΤΑ)

2016-12-30 11:33 - KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-12-30 10:42 - K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-12-30 08:39 - RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-20 10:41 - SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

 

 

Origin Country - Tracking Consuming: 3690 ms (SG)

2016-12-30 10:39 - Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2016-12-29 17:43 - Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-12-20 10:41 - Despatched to overseas (Country code: GR)

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα απλά επειδή είναι από πιστωτική χρειάζεται κάτι να κάνω ή θα μπουν αυτόματα?

 

αυτοματα θα μπουν στην καρτα , απλα δεχεσαι την προταση τους

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Είσαι! Άλλοι περιμένουν δέματα από αρχές Νοέμβρη και άλλοι έδωσαν αρκετά $$$ στα τελωνεία.

 

Και εγώ στάθηκα τυχερός. Κάνω παραγγελία το Mi5 3/32 (λευκό) από GeekB κάπου 6-Δεκ, μέχρι τις 10 του μηνός τίποτα. Κατα τις 12-13 Δεκ μου λένε το έστειλαν, μα πουθενά το tracking number όπου επιτέλους φαίνεται πλέον στις 20-Δεκ. σαν Despatched to overseas και τίποτα άλλο. Διαβάζω από δώ και από κει για καθυστερήσεις σε δέματα Νοεμβρίου, χαμένα δέματα, τελωνεία, κτλ κτλ και το έχω ένα άγχος. Εχτες 29-Δεκ. μου βγάζει το tracking της Singapure arrived to destination Post. Συγκρίνω με άλλα παλιότερα tracking numbers που έχω από SG και βλέπω οτι σε 10-15 μέρες θα παραλάβω και αν.. Και σήμερα είναι ήδη στο κέντρο διαλογής και μάλλον προσπέρασε το τελωνείο "αέρας". Από τον νέο χρόνο λοιπον (Τρίτη/Τετάρτη) θα έχω ένα Mi5 στα χέρια μου. Τυχερός.

 

Kαι μένα το 2ο, στις 20 έγινε despatched και σήμερα είδα ακριβώς τις ίδιες ενημερώσεις με εσένα! Το είχα παραγγείλει 14/12 από Vickmall... To πρώτο το είχα παραγγείλει 2/12 και είναι στο ταχυδρομείο της περιοχής μου από την Τετάρτη, απλά βρίσκομαι εκτός Αθηνών και δεν το έχω παραλάβει ακόμα... Όπως και να έχει όλα καλά και όπως είπες σταθήκαμε τυχεροί!!!

Link to comment
Share on other sites

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 927 ms

2016-11-07 05:52 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 2469 ms

2016-11-08 09:54 The item is on transport to the country of destination

2016-11-07 05:52 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-01 10:06 The item is pre-advise

 

 

ακόμα τίποτα ...από μένα .περιμένω 1 του μηνά να πάρω τα χρήματα μου πίσω απο το gearbest ..θέλουν και 60 μέρες απο την αποστολή για το λάβουν ως χαμένο ..κανένας άλλος απο αρχές Νοεμβρίου έχει παραλαβει?

:!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...