Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτος το έχει γράψει άλλος εδώ άλλα το ξαναβάζω ο λόγος που έχουν αργάσει τα δέματα από Ολλανδία

http://nltimes.nl/2016/12/05/postnl-error-thousands-sinterklaas-gifts-possibly-delayed

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

https://www.e-nomothesia.gr/kat-oikonomia/koine-upourgike-apophase-dtd-1181957-2016.html

 

Όλες οι απαντήσεις στο παραπάνω link

 

Αν και το διάβασα παράγραφο προς παράγραφο δεν είδα πουθενά κάτι που να μας επηρεάζει άμεσα...

Μήπως κάποιος πιο ειδικός (πχ δικηγόρος) μπορεί να μας διαφωτίσει;;;

Γιατί εντάξει το έχουμε καταλάβει ότι κάτι έχει αλλάξει στη λειτουργία των τελωνείων, όμως αυτή η κοινή υπουργική απόφαση δεν λέει κάτι ξεκάθαρα (πχ θα ελέγχονται ΟΛΑ τα ταχυδρομικά δέματα από 01/01/2017). Μόνο κάτι για μηχανοργάνωση και ορισμό / καταμερισμό έργου ελέγχων στα τελωνεία για κάθε περιφέρεια.

Ελπίζω κάποιος πιο ξύπνιος από εμένα να μας διαφωτίσει.

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπόλοιπα ερωτήματα δεν ξέρω, αλλά το bold είναι βέβαιο ότι δεν ισχύει.

 

Συγγνωμη για το bold αλλα δεν φαινετε bold σ εμενα τουλαχιστον ,αν εστω εκανα καποιο λαθος και φαινετε bold και προτιμησες να σταθεις εκει εκτος απ το να δωσεις καποιες πληροφοριες συγνωμη παλι

 

Και προσπερναω και ρωταω μηπως ξερουμε τι ποσα φτανουν οι δασμοι;

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια λέει πως οι αποθήκες των ΕΛΤΑ γίνονται όπως της DHL θα έχουν ευθύνη να παρέχουν πάσης φύσεως ενεργειών όπως τους ζητηθεί από τις τελωνειακές αρχές. Τα πάντα θα καταγράφονται και όσα πρέπει να πληρώνουν υπεύθυνα θα είναι τα ΕΛΤΑ τα οποία θα έχουν δώσει εγγυητική στο Ελληνικό Δημόσιο και όταν δεν θα εισπράττουν από τους παραλήπτες θα τους παρακρατούνται τα χρήματα από την πάγια εγγύηση. Τα ΕΛΤΑ θα κάνουν τους εκτελωνιστές πλέον για λογ/μό των παραληπτών :lol:

Ότι μπαίνει και ότι βγαίνει θα καταγράφεται και όσοι δεν πληρώνουν ή θα πρέπει να ακολουθήσουν κανόνες επανεξαγωγής του δέματος ή θα κατάσχονται και θα καταστρέφονται ή θα αποστέλλονται στο εξωτερικό με διασαφηστή-εκπρόσωπο τα ΕΛΤΑ και εφόσον πληρούνται οι όροι της εξαγωγής. Όταν θα αρχίσουν οι ηλεκτρονικές διασαφήσεις εισαγωγής θα πρέπει να πληρώνει κάποιος ή θα τίθενται μέτρα αναγκαστικής είσπραξης.

 

Προσωπική μου άποψη, αυτά ωραία τα σκέφτηκαν κάποιοι, προσωπικό εξειδικευμένο υπάρχει ? :X:X

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Και προσπερναω και ρωταω μηπως ξερουμε τι ποσα φτανουν οι δασμοι;

 

+1

Πώς υπολογίζονται οι δασμοί σε ένα κινητό αξίας πχ 200€ ???

Ξέρω ότι έως τα 150€ έχουμε μόνον ΦαΠΑ 24% και 12€ για τα ΕΛΤΑ.

Πάνω από τα 150€ τί γίνεται ???

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με λίγα λόγια λέει πως οι αποθήκες των ΕΛΤΑ γίνονται όπως της DHL θα έχουν ευθύνη να παρέχουν πάσης φύσεως ενεργειών όπως τους ζητηθεί από τις τελωνειακές αρχές. Τα πάντα θα καταγράφονται και όσα πρέπει να πληρώνουν υπεύθυνα θα είναι τα ΕΛΤΑ τα οποία θα έχουν δώσει εγγυητική στο Ελληνικό Δημόσιο και όταν δεν θα εισπράττουν από τους παραλήπτες θα τους παρακρατούνται τα χρήματα από την πάγια εγγύηση. Τα ΕΛΤΑ θα κάνουν τους εκτελωνιστές πλέον για λογ/μό των παραληπτών :lol:

Ότι μπαίνει και ότι βγαίνει θα καταγράφεται και όσοι δεν πληρώνουν ή θα πρέπει να ακολουθήσουν κανόνες επανεξαγωγής του δέματος ή θα κατάσχονται και θα καταστρέφονται ή θα αποστέλλονται στο εξωτερικό με διασαφηστή-εκπρόσωπο τα ΕΛΤΑ και εφόσον πληρούνται οι όροι της εξαγωγής. Όταν θα αρχίσουν οι ηλεκτρονικές διασαφήσεις εισαγωγής θα πρέπει να πληρώνει κάποιος ή θα τίθενται μέτρα αναγκαστικής είσπραξης.

 

Προσωπική μου άποψη, αυτά ωραία τα σκέφτηκαν κάποιοι, προσωπικό εξειδικευμένο υπάρχει ? :X:X

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη και περιεκτική απάντηση.

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ καλησπερα νομιζα πως οταν περναει απο κεντρο διαλογης αττικης δεν υπαρχει θεμα και γω θεσσαλονικη περιμενω

 

Άστα να πάνε φίλος μακελειό :p

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για το bold αλλα δεν φαινετε bold σ εμενα τουλαχιστον ,αν εστω εκανα καποιο λαθος και φαινετε bold

Δεν έκανες λάθος, εγώ έκανα bold τον ισχυρισμό σου ότι πλέον περνάνε όλα τελωνείο

Δεν ισχύει κατηγορηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Από gearbest με postnl κινητό ξεκίνησε 13/12 και στο trackitonline μου βγάζει update item information, αναρωτιέμαι έφτασε στην Ελλάδα ή ακόμα...;

20161227_202307.jpg

Link to comment
Share on other sites

ποσο παει περιπου ξερουμε εγω 98 ευρω ειναι η αγορα

 

Αν ο τελώνης το βρεί όντως τόσο στο διαδύκτυο τότε : (98 x 0,24)+12 = 35,52€ :cool:

Edited by apost_V

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

ποσο παει περιπου ξερουμε εγω 98 ευρω ειναι η αγορα

 

Δεν έχω ιδέα... Εγώ πάντως είμαι στα 150 euro ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει απο αυτά :confused:

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

(98 x 0,24)+12 = 35,52€ :cool:

 

α οκ μόλις ήρθε και απάντηση ωραίος :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες λάθος, εγώ έκανα bold τον ισχυρισμό σου ότι πλέον περνάνε όλα τελωνείο

Δεν ισχύει κατηγορηματικά.

 

Τωρα το ξαναδα καταλαβα οποτε οφειλω μια μεγαλη συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολλυ αλλα που ξερεις ισως τη σκαπουλαρουμε :)

 

Συμφορουμίτης αγόρασε κινητό για 160€.

Επειδή ήταν κλώνος(αντίγραφο) του S7 Edge (των ~650€), "έφαγε πακέτο" από το τελωνείο +152€.

Ελπίζω να μην σας τύχει κάτι ανάλογο...

Edited by apost_V

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτης αγόρασε κινητό για 160€.

Επειδή ήταν κλώνος(αντίγραφο) του S7 Edge (των ~650€), "έφαγε πακέτο" από το τελωνείο +152€.

Ελπίζω να μην σας τύχει κάτι ανάλογο...

 

Με ποια ταχυδρομική υπηρεσία του το στείλανε?

Link to comment
Share on other sites

Με ποια ταχυδρομική υπηρεσία του το στείλανε?

 

SG Post...

Και ήταν και από Β.Ελλάδα , δηλαδή ΥΕΔ Θεσ/νίκης...

Edited by apost_V

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 χρονια αγορασα απο ebay το Seiko sportura....

900€ ειχε εδω και το πηρα 300...για τον λογο οτι ΔΕΝ τονισαμε στον

πωλητη να γραψει πανω δεμα για δωρο (τοτε ηταν απαραιτητο αυτο) περασε τελωνειο και

πληρωσα αν θυμαμαι καλα περιπου 150-200€ καπελο!!!!!!!!!

Δεν μπορω να βρω τα χαρτια απο τοτε αλλα τοσα περιπου ηταν

Αν βοηθαει σε κατι καποιους αυτο.......

Κατι που θελω να ρωτησω ειναι οτι προφανος και αν ειναι απο

eu warehouse δεν ανησηχουμε για τετοια εγκεφαλικα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτης αγόρασε κινητό για 150€.

Επειδή ήταν κλώνος(αντίγραφο) του S7 Edge (των ~650€), "έφαγε πακέτο" από το τελωνείο +152€.

Ελπίζω να μην σας τύχει κάτι ανάλογο...

Έφαγε τέτοιο πακέτο και δε το έγραψε ο ίδιος στο φόρουμ?

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε τέτοιο πακέτο και δε το έγραψε ο ίδιος στο φόρουμ?

.......................................................................................................................

Ξεκινάει από εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7015101#post7015101

........................................................................................................................

Και τελειώνει εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7018701#post7018701

 

Τελικα βαλανε δασμους 152 ευρω συνολο.. το κινητο ειχε 160...

........................................................................................................................

Τα έγραψε σε άλλο thread...

Edited by apost_V

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω με τα απανωτά dispute να μας βάζουν σαν χώρα τα κινεζομάγαζα στην μαύρη λίστα.Τωρα το 12 ευρω υπερ ελτα γιατι υπάρχει?Για την εξυπηρέτηση που εχουν τους σάκους στο αεροδρόμιο κάνα μήνα?για το προσωπικό στα καταστήματα που σου μιλάνε με ύφος καρδιναλίων? η για το ότι περιμένεις κάτι για δύο μήνες και μπορεί να φας αλλο ενα μήνα στο τελωνείο με τα καινούργια κόλπα!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βαλανε δασμους 152 ευρω συνολο.. το κινητο ειχε 160...

Τα έγραψε σε άλλο thread...

Και παρέλαβε τελικά κλώνο αξίας 300+€?

Κρίμα που δεν ανέβασε απόδειξη των ΕΛΤΑ (όπως και ουδείς άλλος από όσους πλήρωσαν δασμούς) για να δούμε την πολιτική του τελωνείου στην επιβολή των επιβαρύνσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει να βοηθησει αυτο......

 

 

Coolicool and customs

Our experience is that Coolicool labels parcels with care, so we didn't have to pick anything up from the customs office and could always pay VAT to our mail man. Please consider the possibly occurring extra costs before ordering: In Germany VAT and customs fees can be charged. Orders with a value of more than ~26€, will be charged with 19% VAT and orders with a value of more than 150€ will also be charged with customs fees - depending on the product categories

.Any extra taxes or duties on your shipment will either be paid at your door when the mailman drops it off, or the package may be held at your local post office. In which case, you will need to go pick it up and pay any applicable fees in person

Link to comment
Share on other sites

Από gearbest με postnl κινητό ξεκίνησε 13/12 και στο trackitonline μου βγάζει update item information, αναρωτιέμαι έφτασε στην Ελλάδα ή ακόμα...;

20161227_202307.jpg

 

Και σε μενα το trackonline.ru μου εβγαλε αυτο το μηνυμα με κοκκινα γραμματα

 

12/22/2016 8:18 * Ενημέρωση των δεδομένων αναχώρησης. Ελλάδα

 

Λετε να εφτασε Ελλαδα η τωρα αναχωρει για την ελλαδα ?

(απο 12/12 send item to dest....country)

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτης αγόρασε κινητό για 160€.

Επειδή ήταν κλώνος(αντίγραφο) του S7 Edge (των ~650€), "έφαγε πακέτο" από το τελωνείο +152€.

Ελπίζω να μην σας τύχει κάτι ανάλογο...

☠☠☠ OMG !!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν 10 χρονια αγορασα απο ebay το Seiko sportura....

900€ ειχε εδω και το πηρα 300...για τον λογο οτι ΔΕΝ τονισαμε στον

πωλητη να γραψει πανω δεμα για δωρο (τοτε ηταν απαραιτητο αυτο) περασε τελωνειο και

πληρωσα αν θυμαμαι καλα περιπου 150-200€ καπελο!!!!!!!!!

Δεν μπορω να βρω τα χαρτια απο τοτε αλλα τοσα περιπου ηταν

Αν βοηθαει σε κατι καποιους αυτο.......

Κατι που θελω να ρωτησω ειναι οτι προφανος και αν ειναι απο

eu warehouse δεν ανησηχουμε για τετοια εγκεφαλικα ετσι?

 

Έτσι όπως σφηξανε ***** με τα τελωνεία τα eu warehouse είναι μονόδρομος.αρκει να βρίσκουμε αυτά που θέλουμε γιατί τα προιόντα είναι περιορισμένα και λίγα.

Edited by impreza_sti
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...