Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Παρήγγειλα για πρώτη φορά κινητό από κινέζικο κατάστημα. Επειδή αυτό τον καιρό είμαι Κύπρο έβαλα κυπριακή διεύθυνση για την αποστολή. Σήμερα μου ήρθε χαρτί για τελωνειακό έλεγχο... :(:( Διάβασα κάπου ότι μπορώ να αρνηθώ να το παραλάβω και να συνεννοηθώ με το κατάστημα ώστε να το ξαναστείλουν. Έχετε καμία πρόταση;

 

πρεπει να συννενοηθεις με το μαγαζι, αν ειναι διατεθημενο να μπει στην διαδικασια αυτη...

και τι επιπλεον κοστος θα εχεις για τα μεταφορικα, αφου θα σταλει εκ νεου...

επιπλεον φαντασου οτι εφοσον εισαι οκ με το μαγαζι, το δεμα θα πρεπει να γυρισει πισω και να στο ξαναστειλουν...

Αν δεν ειναι κατι με μεγαλη επιβαρυνση θα το σκεφτομουν να μπω σε αυτην την διαδικασια

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια , εχω αγοραει 6-7 φορες απο vickmall κια μου εχουν ερθει απο 10 εως 19 μερες

στη τελευταια μου αγορα απο 22/3 (RF384427451SG) το 17track το εμφανιζει arrival at destination country απο 29/3

και τα ελτα τιποτα , ουτε καν αυτο που λεει συνηθως αποστολη αντικειμενου στο εξωτερικο , σαφως και ειναι νωρις ακομα ,

απλα ετσι πληροφοριακα το λεω γιατι εχω παραλαβει με arrival at destination countryu απο 29/3 αλλα και 2/4 .

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Χθες λοιπον εκανα τα παραπονα μου στο Vickmall για το οτι το πακετο μου εχει αποστελει απο τις 18 Μαρτιου και απο τις 27 εχει κολλησει-χαθει καπου στο Ελληνικο αεροδρομιο.

Αυτη ειναι η απαντηση τους

Hello dear friend

very sorry to hear that,

I have checked there have more than three parcel stuck in your Greek airport

there has no new update yet,

http://www.17track.net/en/track?nums=RF383596290SG,RF383596808SG,RF383503196SG,RF383583092SG,RF383767105SG&fc=0

 

 

Maybe the number of these packages are backlog in the following so that postman did not process them in time

we will report the problem to our post service center let them check for us

so the parcel was not lost,just the postman did not process it in time

hope you can wait a few days again

thank you

Link to comment
Share on other sites

Χθες λοιπον εκανα τα παραπονα μου στο Vickmall για το οτι το πακετο μου εχει αποστελει απο τις 18 Μαρτιου και απο τις 27 εχει κολλησει-χαθει καπου στο Ελληνικο αεροδρομιο.

 

Στα Ελτα πρεπει να παραπονεθεις φιλε μου , οχι στο vickmall .

Απο τις 27 Ελλαδα ειναι το δεμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Στα Ελτα πρεπει να παραπονεθεις φιλε μου , οχι στο vickmall .

Απο τις 27 Ελλαδα ειναι το δεμα σου.

τηλεφωνο απο τα ελτα στο αεροδρομιο εχουμε ??? αντιστοιχη περιπτωση ειναι και η δικια μου απ οτι βλεπω

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε όλοι το ίδιο πρόβλημα με τα ελτα τελικά..έχουν έρθει τα τηλέφωνα και παραμένουν μέρες στο αεροδρόμιο.
Link to comment
Share on other sites

Στα Ελτα πρεπει να παραπονεθεις φιλε μου , οχι στο vickmall .

Απο τις 27 Ελλαδα ειναι το δεμα σου.

 

τηλεφωνο απο τα ελτα στο αεροδρομιο εχουμε ??? αντιστοιχη περιπτωση ειναι και η δικια μου απ οτι βλεπω

 

Έχουμε όλοι το ίδιο πρόβλημα με τα ελτα τελικά..έχουν έρθει τα τηλέφωνα και παραμένουν μέρες στο αεροδρόμιο.

Μην παίρνετε τηλέφωνα και "ξύνεσθε στην γκλίτσα του τσοπάνη" ... :lol:

Κάνετε λίγη υπομονή και θα τα παραλάβετε, έχει ειπωθεί χιλιάδες φορές ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνετε τηλέφωνα και "ξύνεσθε στην γκλίτσα του τσοπάνη" ... :lol:

Κάνετε λίγη υπομονή και θα τα παραλάβετε, έχει ειπωθεί χιλιάδες φορές ....

Χαχαχαχαχ ναι παιδιά μην αρχίσετε τα τηλέφωνα και τους έρθει καμιά έμπνευση να τα ανοιξουν και τρέχουμε μετά.

Προτιμω την αναμονη απο το τελωνείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες λοιπον εκανα τα παραπονα μου στο Vickmall για το οτι το πακετο μου εχει αποστελει απο τις 18 Μαρτιου και απο τις 27 εχει κολλησει-χαθει καπου στο Ελληνικο αεροδρομιο.

Αυτη ειναι η απαντηση τους

Hello dear friend

very sorry to hear that,

I have checked there have more than three parcel stuck in your Greek airport

there has no new update yet,

http://www.17track.net/en/track?nums=RF383596290SG,RF383596808SG,RF383503196SG,RF383583092SG,RF383767105SG&fc=0

 

Maybe the number of these packages are backlog in the following so that postman did not process them in time

we will report the problem to our post service center let them check for us

so the parcel was not lost,just the postman did not process it in time

hope you can wait a few days again

thank you

 

Ακριβώς στην ίδια φάση... τι διάολο, ο σάκος εκείνης της ημέρας ξεχάστηκε/παράπεσε/χάθηκε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαχαχαχαχ ναι παιδιά μην αρχίσετε τα τηλέφωνα και τους έρθει καμιά έμπνευση να τα ανοιξουν και τρέχουμε μετά.

Προτιμω την αναμονη απο το τελωνείο!!!

 

Δηλαδή δεν παίζει να χαθούν έτσι; Υπομονή μπορώ να κάνω, έτσι κι αλλιώς δεν είμαι και χωρίς τηλέφωνο... Αρκεί να είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα παραλάβω και δεν θα ψάχνω το πακετάκι μου... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα δυο φορες τηλεφωνο στα κεντρικα Ελτα 2103353100 και με ευγενικο τροπο μου το παιζουν τρελλιτσα οτι και καλα το δεμα μου δεν παραληφθηκε ποτε και οτι ακομη ταξιδευει. Δεν ξερω νομιζω οτι εχει δικιο ο evansarmor τους εκνευριζουμε και το καθυστερουν ολο και περισσοτερο
Link to comment
Share on other sites

Πηρα δυο φορες τηλεφωνο στα κεντρικα Ελτα 2103353100 και με ευγενικο τροπο μου το παιζουν τρελλιτσα οτι και καλα το δεμα μου δεν παραληφθηκε ποτε και οτι ακομη ταξιδευει. Δεν ξερω νομιζω οτι εχει δικιο ο evansarmor τους εκνευριζουμε και το καθυστερουν ολο και περισσοτερο

 

Δηλαδή το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να συννενοηθεις με το μαγαζι, αν ειναι διατεθημενο να μπει στην διαδικασια αυτη...

και τι επιπλεον κοστος θα εχεις για τα μεταφορικα, αφου θα σταλει εκ νεου...

επιπλεον φαντασου οτι εφοσον εισαι οκ με το μαγαζι, το δεμα θα πρεπει να γυρισει πισω και να στο ξαναστειλουν...

Αν δεν ειναι κατι με μεγαλη επιβαρυνση θα το σκεφτομουν να μπω σε αυτην την διαδικασια

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να σταθμίσω τις επιλογές. Επιπλέον χρέωση από το τελωνείο και το κινητό στο χέρι σε δυο μέρες ή τα μεταφορικά για να πάει πίσω στο vickmall και πάλι αναμονή κανα δίμηνο. Ήθελα να δω αν έχει τύχει αντίστοιχο σε κάποιον άλλο.

 

Ξέχασα να πω ότι στην παραγγελία τους είχα ζητήσει να έρθει με singapore post, ενώ τελικά το έστειλαν με nl και μάλιστα χωρίς να με ενημερώσουν. Είχα παρει tracking no, και το έψαχνα 10 μερες στο σαιτ της singpost. Τους έστειλα mail και τους ρώτησα αν γνωρίζουν κάτι και μόνο τότε είπαν ότι προτίμησαν nl

Edited by minionphil
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μηπως παιζει το σεναριο να βρισκονται στο τελωνειο και να προσπαθουν να μαθουν την πραγματικη τους τιμη;

 

Να είμαστε τόσο τυχεροί λες;

Link to comment
Share on other sites

Το σενάριο που παίζει είναι ότι είναι 10 σάκοι την ημέρα σε 10 άτομα με αποτέλεσμα ό,τι προλάβουν όπως προλάβουν.Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.Από τη στιγμή που θα δεις arrival μέχρι να παραλάβουν τα ελτα μπορεί να περάσει και βδομάδα.Τώρα πάλι στα ελτα που πήρες τηλ σου λένε ότι δεν ήρθε γιατί δεν έχει καταγραφεί ακόμα η άφιξη,δεν πουλάνε τρέλα..Be patient my friend :D:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξερω μηπως παιζει το σεναριο να βρισκονται στο τελωνειο και να προσπαθουν να μαθουν την πραγματικη τους τιμη;

 

Δεν παίζει εκτός και αν σου γράφει ότι περάσανε εκτελωνισμό

Link to comment
Share on other sites

Το σενάριο που παίζει είναι ότι είναι 10 σάκοι την ημέρα σε 10 άτομα με αποτέλεσμα ό,τι προλάβουν όπως προλάβουν.Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.Από τη στιγμή που θα δεις arrival μέχρι να παραλάβουν τα ελτα μπορεί να περάσει και βδομάδα.Τώρα πάλι στα ελτα που πήρες τηλ σου λένε ότι δεν ήρθε γιατί δεν έχει καταγραφεί ακόμα η άφιξη,δεν πουλάνε τρέλα..Be patient my friend :D:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν παίζει εκτός και αν σου γράφει ότι περάσανε εκτελωνισμό

 

Πάντως η μια εβδομάδα που λες φίλε έχει περάσει και πάμε για δεύτερη... από 27/3 λέει ότι είναι Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μια εβδομάδα που λες φίλε έχει περάσει και πάμε για δεύτερη... από 27/3 λέει ότι είναι Ελλάδα...

Η μια βδομάδα δεν είναι κανόνας .Μπορεί να είναι και 2 μέρες μπορεί και 10.Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Η μια βδομάδα δεν είναι κανόνας .Μπορεί να είναι και 2 μέρες μπορεί και 10.Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από υπομονή.

 

Έτσι κι αλλιώς αυτή η βδομάδα πάει... άντε να δούμε την επόμενη μήπως έχουμε καμιά εξέλιξη...

Καλό σαββατοκύριακο σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

ίδιο θέμα έχω και γω παιδιά, με Singapore και έχει φτάσει 29/3 αλλά ακόμη δε φαίνεται στα ΕΛΤΑ. θα ξεκολλήσουν σύντομα όλων μας, υπομονή θέλει
Link to comment
Share on other sites

θα σας εβαζα τον Track μου αλλα θα σας απογοητευσω :)

Αλλα ειναι περιεργο...δεν ξερω πως εξηγειτε...για δειτε... RS448768518NL

 

Καποιος το παρελαβε χτες , οχι εσυ ;

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτός το παρέλαβε αλλά σου λέει απλά ότι έγινε σε 11 μέρες. Εγώ έχω σαν απορία το εξής σε όλα τα δέματα από Κίνα μέσω nl. Όλα κάνουν στάση στην Ολλανδία??? π.χ. του Vaggelis3k δεν αναφέρει ότι έκανε στοπ κάπου. Εκτός και αν το tracking αρχίζει να δουλεύει από την Ολλανδία και μετά.

 

Η δική μου περίπτωση είναι η εξής: Παρήγγειλα 29/03 από Banggood. Άντε πες δεν έφυγε και την ίδια μέρα η παραγγελία. Το tracking που μου έδωσαν άρχισε να λειτουργεί από χτες. Σήμερα π.χ. είναι στην φάση Ready for shipment. Από που όμως??? Είναι ήδη Ολλανδία? Ή είναι ακόμα Κίνα? RS476925205NL

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτός το παρέλαβε αλλά σου λέει απλά ότι έγινε σε 11 μέρες. Εγώ έχω σαν απορία το εξής σε όλα τα δέματα από Κίνα μέσω nl. Όλα κάνουν στάση στην Ολλανδία??? π.χ. του Vaggelis3k δεν αναφέρει ότι έκανε στοπ κάπου. Εκτός και αν το tracking αρχίζει να δουλεύει από την Ολλανδία και μετά.

 

Η δική μου περίπτωση είναι η εξής: Παρήγγειλα 29/03 από Banggood. Άντε πες δεν έφυγε και την ίδια μέρα η παραγγελία. Το tracking που μου έδωσαν άρχισε να λειτουργεί από χτες. Σήμερα π.χ. είναι στην φάση Ready for shipment. Από που όμως??? Είναι ήδη Ολλανδία? Ή είναι ακόμα Κίνα? RS476925205NL

Στην Κίνα είναι ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό φοβόμουν... χαχαχα Δυστυχώς δεν ξεκαθαρίζει κάπου την πόλη στην οποία βρίσκεται το nl. Σε άλλες αποστολές με China Post π.χ. σου λέει και το όνομα της πόλης. Άντε υπομονή σε όλους!
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε όλοι το ίδιο πρόβλημα με τα ελτα τελικά..έχουν έρθει τα τηλέφωνα και παραμένουν μέρες στο αεροδρόμιο.

 

το δικό μου μόλις τώρα ξεκόλλησε, ήταν arrive από 4-4 στο 17trak net χωρίς να φαίνεται στα elta

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...