Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έπειδή μπερδεύτηκα, υπάρχουν τελικά κάποιοι που πλήρωσαν τελωνείο στα ελτά ή όχι;

 

Ναι 2 - 3 άτομα πιό πίσω το έγραψαν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα παρέλαβα από Ελτα της περιοχής μου δυο συστημένα από Κίνα, το ένα από τις 3 το άλλο από 29 Μαρτίου...

Στο διπλανό γκισέ, ένα παλικαράκι είχε έρθει να παραλάβει και αυτό ένα κινητό από Κίνα και η ταμίας ζητούσε τη βοήθεια του προϊσταμένου προκειμένου να δει πώς θα εκδώσει την απόδειξη για το δασμό που του είχε επιβληθεί, κάτι που όπως μου είπε πρώτη φορά της έτυχε...

Είχα μέχρι σήμερα την εντύπωση ότι η επαρχία ήταν πιο 'ευνοημένη' από τις επιβολές δασμών και δέματα που πιθανότατα θα δασμολογούνταν στα τελωνεία αν πρόκειτο για Αθήνα - Θεσσαλονίκη, τα άφηναν να περάσουν για να γλυτώσουν χαρτούρα όταν ήταν για επαρχία..

Αν και πρόκειται ακόμα για μικρό ποσοστό δεμάτων που παρακρατούνται για δασμολόγηση, ήδη η κίνηση αυτή έφερε αποτελέσματα καθώς πάρα πολύς κόσμος πλέον το σκέφτεται διπλά πριν προβεί σε αγορά τώρα από χώρα εκτός ΕΕ.. Ειδικά για κινητά και τάμπλετ, για πολλούς γνωστούς μου η Κίνα αποτελούσε μονόδρομο..

Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις με singapore post με dispatched to overseas 27 μαρτιου και να μην του εχει εμφανιστει οτι εφτασε ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και λίγες σελίδες πίσω δε θα πάθετε και τίποτα.

Για να μην γεμίζετε πανικό χωρίς λόγο το λέω.

Μιλάμε για δέματα με NL ποστ που έχουν κρατηθεί στο τελωνείο θεσσαλονίκης

για παράδοση στη βόρεια ελλάδα τα οποία πληρώνουν δασμούς.

Όχι για Αθήνα. Το ξέρουμε ότι εκεί περνάνε κανονικά μέχρι τώρα.

Μια απλή ανάγνωση σας γλυτώνει από πολύ αγωνία.

Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις με singapore post με dispatched to overseas 27 μαρτιου και να μην του εχει εμφανιστει οτι εφτασε ελλαδα?

εγω απο 20/3 dispatched to overseas.....

Link to comment
Share on other sites

εγω απο 20/3 dispatched to overseas.....

 

Σε ευχαριστω γιατι αρχισα να πιστευω πως χαθηκε (ειδα αλλους με μεταγενεστερη ημερομηνια να εχει εμφανιστει ελλαδα και ενας ειδα οτι παρελαβε κιολας)

για sp μιλαω παντα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από Ελτα της περιοχής μου δυο συστημένα από .......αποτελούσε μονόδρομο..

 

Από ποια περιοχή εννοείς; Βόρεια της Λάρισας;

Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις με singapore post με dispatched to overseas 27 μαρτιου και να μην του εχει εμφανιστει οτι εφτασε ελλαδα?

 

 

 

29 Μαρτίου Despatched to overseas! 20 μέρες έχει και δεν έχει εμφανιστεί Ελλάδα! κ στο http://www.trackitonline.ru/?service=track

μου λέει:

14.04.2015 11:04* Update item information

 

η ημερομηνία με το αστεράκι είναι με κόκκινο και δεν ξέρω τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει παραγγελια απο ebay 19-2-15 , στις 43 μερες εγω ανοιξα case στο paypal, και μου σκαει tracking number 27-3-15 !!!

το case ειναι ανοιχτο μεχρι της 25 του μηνος. παρολλα αυτα εδω και 6 μερες ειναι κολλημενο στο ΚΑΤ. Να αρχισω να ανησυχω? Εστειλε τιποτα πετρες ο κινεζος? :p:lol:

 

 

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 27-03-2015 12:23 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-04-2015 06:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

29 Μαρτίου Despatched to overseas! 20 μέρες έχει και δεν έχει εμφανιστεί Ελλάδα! κ στο http://www.trackitonline.ru/?service=track

μου λέει:

14.04.2015 11:04* Update item information

 

η ημερομηνία με το αστεράκι είναι με κόκκινο και δεν ξέρω τι παίζει

πρεπει να δωσεις Tracking number, ετσι δεν εμφανιζει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

29 Μαρτίου Despatched to overseas! ..... παίζει

 

Να δίνετε αυτό: http://www.trackitonline.ru/?tn=εδώ βάζετε το tracking number πχ. http://www.trackitonline.ru/?tn=RS212512288NL Εμφανίζεται η κατάσταση με κάθε λεπτομέρεια..

Link to comment
Share on other sites

εκτός απο τα τέλη εισαγωγής, τα ΕΛΤΑ προσθέτουν και δικά τους έξοδα όπως η DHL κλπ καλόπαιδα?

 

 

 

http://www.ekpizo.gr/usefull/%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD

 

Νομιζω αυτα ειναι που ισχυουν..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,σημερα μου εστειλε ενας κινεζος κατι με ΝL ΠΟΣΤ μου εδωσε και το τρακιν.

ποσο θελει για να φανει το πρωτο σκαν?

Πεντε με εξι μερες.Θα φανει οταν φθασει Ολλανδια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παθών με NL post από Θεσσαλονίκη. Εχθές τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είχαν εντολή να μην βγάλουν τίποτα από τελωνείο και τώρα λύθηκε το πρόβλημα και θα αρχίσουν σιγα σιγά να τα στέλνουν. Πλέον κοιτάω με το track number στα ελτά μιας και λογικά αυτό θα ενημερώνεται πρώτο.

 

Αγορά ενος TV box (76 € + 25 € διάφορα accessories) από geekbuying στις 08/03, αποστολή στις 11/3 και από 03/04 κολλημένο στο ΥΕΔ Θεσσαλονίκης

 

Όλη αυτή η ιστορία εκτός του επιπλέον κόστους που είναι μη υπολογίσημο προσθέτει και τουλάχιστον 10 μέρες καθυστέρηση στην ήδη αργή αποστολή από Κίνα + την πτώση του ευρώ έναντι του δολαρίου.. Το κινητό που πήρα πέρυσι 115 ευρώ σε 20 μέρες τώρα θα το πάρω 200 ευρώ σε 40 μέρες(στο περίπου)... λέω να αρχίσω να ξανακοιτάω τα samsung και τα LG :X

Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις με singapore post με dispatched to overseas 27 μαρτιου και να μην του εχει εμφανιστει οτι εφτασε ελλαδα?

εγω...απο 26/3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους ειμαι καινουργια στο φορουμ :) Εγω στις 25/3 εκανα παραγγελεια το κινητο Cubot X9 απο tinydeal.com για 124 ευρω. Το παρειγειλλα απο εκει γιατι συχνα ψωνιζω απο αυτη τη σελιδα και οσες φορες εχω ψωνισει παντα ολα μου εχουν ερθει χωρις κανενα προβλημα. Το κινητο απο οτι βλεπω κανει πιο πολυ ωρα να φτασει απο το αεροδρομειο της Αθηνας μεχρι το σπιτι μου ( Γαλατσι ) παρα απο Ολλανδια - Ελλαδα... Αλλο θεμα αυτο.

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 02-04-2015 15:38 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 02-04-2015 15:38 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-04-2015 05:47 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 16-04-2015 08:19 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Τσεκαρω συνεχως να δω τι γινεται και ειδα αυτο σημερα, αρα εχει φυγει απο το Αεροδρομιο για να ερθε σε μενα, που απο οτι βλεπω θα ερθει την αλλη βδομαδα. Αντε να φτασει κεντρο, αντε να μου φερουν το χαρτι, αντε να παω την επομενη εργασιμη να το παρω και μπλα μπλα.. Λετε να γλυτωσω το τελωνειο; :D

Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις με singapore post με dispatched to overseas 27 μαρτιου και να μην του εχει εμφανιστει οτι εφτασε ελλαδα?

Εγώ είμαι από 20 Μαρτίου!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ηρθε ενα email επιβεβαιωσης αποστολης απο το geekbuying για αγορα που δεν εχω κανει..

Εχει μονο αριθμο παραγγελιας, που δεν τον βλεπω στις παραγγελίες μου φυσικα και tracking number που δε βγάζει τπτ ακομα. Λετε να μου ερθει τπτ απτο πουθενα; Ή να με χρεωσαν για κανενα πράγμα που εχω απλως στο καλαθι μου..;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από 19/03 και ακόμα τίποτα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...