Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος η καταχώρηση null σημαίνει πως είναι στο αεροδρόμιο έτοιμο να φύγει για Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://answers.chinatour360.com/qa/22849.htm

 

Αυτό μπόρεσα να βρω με μια πρόχειρη αναζήτηση στο google.Οπότε βάση αυτού δεν έχει ξεκινήσει η αποστολή του.

Ίσως απλά έχει κολλήσει κάπου το update του track number

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθω σε ένα παλιότερο μου post γιατί ταράζεστε και αναρωτιέστε που είναι τα πακέτα σας.

 

1) Θέλει υπομονή, συνήθως 20+ από την ημέρα αποστολής, αν δεν την έχετε μην παραγγέλνετε παραγγείλτε από το skroutz :happy:

2) Τα λεφτά σας είναι εξασφαλισμένα εφ'όσον πληρώνεται με PayPal οπότε ως προς τι η ανησυχία; Άμα δεν έρθει σε 42 ημέρες case και dispute

3) Το despatch No δεν παίζει κανένα ρολό από όσο έχουμε δει και πρακτικά πλέον.

4) Διαβάστε τον οδηγό, το 30%+ των ερωτήσεων που γίνονται απαντώνται στον οδηγό της πρώτης σελίδας

5) Αν το πακέτο σας φαίνεται πως ταξιδεύει για άλλη χώρα (πχ ES [Ισπανία]) γίνεται επαναδρομολόγηση του πακέτου προς Ελλάδα, αλλιώς ότι ισχύει στο 2.

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία ανατρέξτε στο παρακάτω διάγραμμα...

 

http://i.imgur.com/Qbcd18g.png

 

Αν παρ'όλα αυτά ακόμα έχετε κάποια απορία που δεν έχει λυθεί μπορείτε να ρωτήσετε

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά έγινε από aliexpress και όχι μέσω PayPal αλλά του συστήματος που έχει το aliexpress. Παίζει κανένα ρόλο αυτό;

Μια χαρά είναι και το σύστημα του Aliexpress, κι εγω περιμενω χρήματα πισω απο παραγγελία που ακύρωσα.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 9/4 κι ακόμα να έρθει. Απο 2/5 εχει κολλήσει Arrived at overseas (Country code: GR)

Λετε να το ξεχασαν?

Εδω κάνεις;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι σημαίνει το παρακάτω μήνυμα;

 

2014-05-09 09:48, Internationalt Postcenter, Denmark, Import documents are missing. The recipient will be contacted

:D

Oneplus one, really my first smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι σημαίνει το παρακάτω μήνυμα;

 

2014-05-09 09:48, Internationalt Postcenter, Denmark, Import documents are missing. The recipient will be contacted

 

οι Κινέζοι τα στέλνουν μέσω Δανίας για να μην έχει τελωνείο και μετά κυκλοφορούν στην Ε.Ε. ελεύθερα.

Τώρα το δέμα σου είναι στο τελωνείο της Δανίας και λένε ότι δεν έχουν τα έγραφα εισαγωγής και ότι πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί τους.

 

καλό θα ήταν να ενημερώσεις τον αποστολέα.

Edited by pisons
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έστειλα ένα δέμα πίσω στην κίνα,

Η αναφορά αυτή σημαίνει ότι το παρέλαβαν?

 

2014-05-08 16:26, Delivered to, POST

2014-04-29 06:31, Addressee cannot be located, IPS

2014-04-16 18:59, Item in conta ΠΑΤΡΑ Κ Δ, ΠΑΤΡΑ Κ Δ

2014-04-16 17:32, ΠΑΤΡΑ Κ Δ

2014-04-16 08:06, Item Pick Up, ΠΥΡΓΟΥ ΗΛΕΙΑΣ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μπήκα να δω τι γίνετε με την παραγγελία μου που έκανα στης 5 /5 πήγε Σιγκαπούρη και σήμερα μου έβγαλε

GRATH

Despatched to ATC . Τι είναι αυτό ??

Link to comment
Share on other sites

Καθώς από ότι βλέπω δεν είμαστε και λίγοι οι κάτοχοι του, ή τουλάχιστον υπάρχουν αρκετοί που ενδιαφέρονται ας δούμε όλοι μαζί κάποια πράγματα για το ZP810…

Η αγορά έγινε 13/3/13 από geekbuying.com στις 16/3/13 μου έδωσαν tracking number. Το παρέλαβα με EMS στις 26/3/13 με ΕΛΤΑ ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ Courier απευθείας στο σπίτι μου. (Συνολικό κόστος περίπου στα 190€ η συσκευή και 22€ περίπου τα έξοδα αποστολής με EMS.)

Tracking:

2013-03-17 17:40:00 SHENZHEN Posting

2013-03-17 17:47:00 CGYY Despatch from Sorting Center

2013-03-17 22:22:11 SHENZHEN Arrival at Sorting Center

2013-03-17 22:44:39 SHENZHEN Despatch from Sorting Center

2013-03-18 07:46:00 GUANGZHOU Arrival at Sorting Center

2013-03-19 01:40:00 GUANGZHOU Despatch from Sorting Center

2013-03-25 18:11:00 HELLENIC REPUBLIC ATHENS EMS Arrival at Sorting Center

2013-03-25 18:57:00 HELLENIC REPUBLIC ATHENS EMS Handed over to Customs

2013-03-25 20:13:00 HELLENIC REPUBLIC ATHENS EMS Released from Customs

 

Unboxing … Τράβηξα ένα μικρό βίντεο

 

Στα περί συσκευής τώρα, προς το παρών ακόμα φορτίζει ένα πρώτο άνοιγμα που έκανα τέλεια ανταπόκριση η οθόνη και το wifi μια χαρά … Ο φορτιστής είναι για Ασία, ξέχασα να τους πω να μου βάλουν adaptor για Ευρώπη, πήρα όμως από το iphone και έβαλα στον adaptor του iphone το usb του Zopo και το φορτίζω, αλλιώς μέσω usb στον υπολογιστή.

Το thread θα ανανεώνεται και θα ακολουθήσει νέο βίντεο με τις λειτουργίες του κινητού σύντομα

 

Μία ερώτηση , πληρώνεις τελωνείο με ems?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 03-05-2014 09:12 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 09-05-2014 09:31 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 09-05-2014 15:37 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Δεύτερη παραγγελία πού κάνω από την Κίνα, κατάστημα to2c, παραγγελία στις

29-04-2014 21:06.αυτή τη φορά ήρθε πάρα πολύ γρήγορα.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 03-05-2014 09:12 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 09-05-2014 09:31 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 09-05-2014 15:37 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Δεύτερη παραγγελία πού κάνω από την Κίνα, κατάστημα to2c, παραγγελία στις

29-04-2014 21:06.αυτή τη φορά ήρθε πάρα πολύ γρήγορα.....

 

Και εδω 2 κινητα απο to2c, το ενα ηρθε σε 14 μερες απο την στιγμη της παραγγελιας, και το αλλο εφτασε σημερα αεροδρομιο, θα το εχω Δευτερα (16 μερες απο παραγγελια)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια απο αγγλομαθεις εχει προβλημα το τηλεφωνο μου thl w100 στην οθωνη και εγραψα στο sait του minideal και απαντησε τι λεει να το στειλω πισω??? και τι να τους πω τι να γραψω??δεν ξερω πως στελνουμε κινα να μου δωσουν διευθηνση κ.λ.π???

αυτα μου ειπε!!!!

 

sorry for hear that,

however you have to send back for repairing, we can not solve this problem for you on line

καθε βοηθεια για το τικανω-γραφω δεκτη, ευχαριστω...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια απο αγγλομαθεις εχει προβλημα το τηλεφωνο μου thl w100 στην οθωνη και εγραψα στο sait του minideal και απαντησε τι λεει να το στειλω πισω??? και τι να τους πω τι να γραψω??δεν ξερω πως στελνουμε κινα να μου δωσουν διευθηνση κ.λ.π???

αυτα μου ειπε!!!!

 

sorry for hear that,

however you have to send back for repairing, we can not solve this problem for you on line

καθε βοηθεια για το τικανω-γραφω δεκτη, ευχαριστω...

 

Δεν χρειάζεσαι κανέναν αγγλομαθείς για να καταλάβεις. Το Google translate είναι ότι πρέπει για να συνεννοηθείς με τους Κινέζους https://translate.google.gr/

Σου λένε να το στείλεις πίσω για επισκευή. Ζήτα τους διεύθυνση που να το στείλεις και τι να στείλεις (μόνο τηλέφωνο ή και τα αξεσουάρ, με ή χωρίς μπαταρία, στην αρχική συσκευασία κτλ.) Αφού σου πουν αυτά, γράφεις και σε ένα χαρτί το όνομα σου, τον αριθμό παραγγελίας και μια περιγραφή του προβλήματος, το πακετάρεις καλά και πας στα ΕΛΤΑ. Το στέλνεις συστημένο (9,20 ευρώ) και το παρακολουθείς πότε θα φτάσει. Όταν φτάσει στο τοπικό ταχυδρομείο τους ενημερώνεις ότι έφτασε για να πάνε να το παραλάβουν. Μετά περιμένεις να σου το φτιάξουν και να σου το στείλουν πίσω. Αυτά τα λίγα :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια απο αγγλομαθεις εχει προβλημα το τηλεφωνο μου thl w100 στην οθωνη και εγραψα στο sait του minideal και απαντησε τι λεει να το στειλω πισω??? και τι να τους πω τι να γραψω??δεν ξερω πως στελνουμε κινα να μου δωσουν διευθηνση κ.λ.π???

αυτα μου ειπε!!!!

 

sorry for hear that,

however you have to send back for repairing, we can not solve this problem for you on line

καθε βοηθεια για το τικανω-γραφω δεκτη, ευχαριστω...

Με προλαβε ο φιλος vasilk

 

Σου λεει οτι λυπουντε που συνεβει αυτο και οτι θα πρεπει να τους το στειλεις πισω για επισκευη, επειδη δεν γινετε να επιλυθει το προβλημα σου on line.

Θα πρεπει να τους ζητησεις μια διευθυνση και να τους το στειλεις συστημενο. Θα σε κατατοπηζε καλυτερα καποιος που την εχει κανει την διαδικασια και θα μπορουσε να σου πει και την διευθυνση

Για βοηθειες https://translate.google.com/#en/el/ :O

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι κανέναν αγγλομαθείς για να καταλάβεις. Το Google translate είναι ότι πρέπει για να συνεννοηθείς με τους Κινέζους https://translate.google.gr/

Σου λένε να το στείλεις πίσω για επισκευή. Ζήτα τους διεύθυνση που να το στείλεις και τι να στείλεις (μόνο τηλέφωνο ή και τα αξεσουάρ, με ή χωρίς μπαταρία, στην αρχική συσκευασία κτλ.) Αφού σου πουν αυτά, γράφεις και σε ένα χαρτί το όνομα σου, τον αριθμό παραγγελίας και μια περιγραφή του προβλήματος, το πακετάρεις καλά και πας στα ΕΛΤΑ. Το στέλνεις συστημένο (9,20 ευρώ) και το παρακολουθείς πότε θα φτάσει. Όταν φτάσει στο τοπικό ταχυδρομείο τους ενημερώνεις ότι έφτασε για να πάνε να το παραλάβουν. Μετά περιμένεις να σου το φτιάξουν και να σου το στείλουν πίσω. Αυτά τα λίγα :)

 

ευχαριστω πολυ!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με προλαβε ο φιλος vasilk

 

Σου λεει οτι λυπουντε που συνεβει αυτο και οτι θα πρεπει να τους το στειλεις πισω για επισκευη, επειδη δεν γινετε να επιλυθει το προβλημα σου on line.

Θα πρεπει να τους ζητησεις μια διευθυνση και να τους το στειλεις συστημενο. Θα σε κατατοπηζε καλυτερα καποιος που την εχει κανει την διαδικασια και θα μπορουσε να σου πει και την διευθυνση

Για βοηθειες https://translate.google.com/#en/el/ :O

 

ευχαριστω!!!

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

οι Κινέζοι τα στέλνουν μέσω Δανίας για να μην έχει τελωνείο και μετά κυκλοφορούν στην Ε.Ε. ελεύθερα.

Τώρα το δέμα σου είναι στο τελωνείο της Δανίας και λένε ότι δεν έχουν τα έγραφα εισαγωγής και ότι πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί τους.

 

καλό θα ήταν να ενημερώσεις τον αποστολέα.

 

Ευχαριστώ φίλε! Δεν το στέλνουν μέσω Δανία αλλά στην Δανία γιατί εκεί μένω.

Τον ενημέρωσα και μου είπε θα ρωτήσει το ταχυδρομείο και θα μου πει.

 

May 9, 2014 09:48 Held since invoice is missing

 

Αυτό λένε τώρα και ρώτησα τον πωλητή και μου πε απόδειξη λέει έβαλε μέσα στην συσκευασία.

Να τον πιστεψω και να περιμένω μερικές μέρες ακόμα όπως μου λέει;

Edited by gkanos
νεα στοιχεία

:D

Oneplus one, really my first smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους τη Δευτερα θα το εχω λογικα.

 

2014-05-10 09:02, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-04-29 13:50, Item in conta IPS, IPS

 

Δεν ειναι ασχημα για απλο ταχυδρομειο.

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους τη Δευτερα θα το εχω λογικα.

 

2014-05-10 09:02, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-04-29 13:50, Item in conta IPS, IPS

 

Δεν ειναι ασχημα για απλο ταχυδρομειο.

 

Μια απο τα ιδια :D

2014-05-10 15:50, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2014-05-10 09:15, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-04-29 13:54, Item in conta IPS, IPS

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε! Δεν το στέλνουν μέσω Δανία αλλά στην Δανία γιατί εκεί μένω.

Τον ενημέρωσα και μου είπε θα ρωτήσει το ταχυδρομείο και θα μου πει.

 

May 9, 2014 09:48 Held since invoice is missing

 

Αυτό λένε τώρα και ρώτησα τον πωλητή και μου πε απόδειξη λέει έβαλε μέσα στην συσκευασία.

Να τον πιστεψω και να περιμένω μερικές μέρες ακόμα όπως μου λέει;

 

Εκτιμώ ότι πλήρωσες με PayPal οπότε αν είσαι μέσα στο όριο των 45 ημερών περίμενε λίγο.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...