Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι μου ερχεται να παω αεροδρομιο να αρχιζω να ανοιγω σακους :worry: :lol:

 

Παντως εχω κι εγω την περιεργεια να μαθω τι πραγματικα συμβαινει και καποιες παραγγελιες ερχονται σχετικα γρηγορα και καποιες αλλες αργουνε τοσο που κοντευεις να ξεχασεις τι περιμενεις.

Ειναι κι αυτο που λεει ο φιλος Ρομανος , αλλα σου λενε οι Σιγκαπουρεζοι , και αλλα σου λενε στα Ελτα.

Δεν βγαζεις ακρη.

Μονο αν εχει καποιος απο εδω κανεναν γνωστο που δουλευει εκει που ανοιγονται οι σακοι ισως μαθουμε τι πραγματικα συμβαινει.

Υποτιθεται οτι τηρειται και καποια σειρα προτεραιοτητας στους σακους που ανοιγονται...δηλαδη ετσι θα επρεπε να γινεται .

 

Βαρεθηκα να βλεπω ολο το ιδιο καθε φορα που ψαχνω.

Κατσε να βαλω κι εδω το tr number μπας και αλλαξει το γουρι και ερθει !!!

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/703/hvfi.png

 

http://en.4px.com/index.php?option=com_tracking4px

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Παντως εχω κι εγω την περιεργεια να μαθω τι πραγματικα συμβαινει και καποιες παραγγελιες ερχονται σχετικα γρηγορα και καποιες αλλες αργουνε τοσο που κοντευεις να ξεχασεις τι περιμενεις.

 

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/703/hvfi.png

 

Για τον ιδιο λογο που παιζουν τζοκερ 300.000 ανθρωποι και κερδιζει ενας - δυο. :lol:

Πολυ αγχος ρε παιδια ,χωρις αστεια θα παθετε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το θεμα βασικα δεν εγινε για να λεμε 50 φορες τα ιδια πραγματα.

Μετα απο τις 30 μερες μπορεις να αρχισεις να ανυσηχεις, αν απο τις 20 λεει ο καθενας 'που ειναι το πακετο μου' και 'πηρα κατι αλλο απο την Νεα Ζηλανδια και ηρθε γρηγοροτερα', τοτε την κατσαμε την βαρκα.

 

 

 

Ανοιξαμε αυτο το θεμα για να γλυτωσουμε το off topic στα άλλα θεματα και θα το φαμε εδω; PLEASE

 

-----------

 

Eχω 2 παραγγελιες απο singpost, και στις 2 φαινεται το "item in conta ips" και καλα απο ελλαδα, ενω ειναι IPS Σινγκαπουρης. Γιατι ενω το "dispatched to overseas" εχει μεταγενεστερη ημερομηνια, φαινεται πιο πισω σε tracking sites....

 

Το εχει και κανας αλλος;

 

ΠΧ

 

εγω με διαφορα μιας ημερας (πισω):lol:

Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το βλεπω να κολαει εδω...

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ 28-01-2014 03:30 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 27-01-2014 19:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-01-2014 11:45 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 18-01-2014 15:37 IPS

 

Η ημερομενια 28-01-2014 μου το ειχε βγαλει απο 27/01/2014 το μεσημέρι, διλαδη απο θεσσαλονικη μεχρι κιλκις που ειναι 50χλμ θελει παραπανω απο 2 μερες πλακα μας κανουν ή παμε για κανενα τελωνειο και για αυτο καθηστερη?

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το βλεπω να κολαει εδω...

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ 28-01-2014 03:30 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 27-01-2014 19:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-01-2014 11:45 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 18-01-2014 15:37 IPS

 

Η ημερομενια 28-01-2014 μου το ειχε βγαλει απο 27/01/2014 το μεσημέρι, διλαδη απο θεσσαλονικη μεχρι κιλκις που ειναι 50χλμ θελει παραπανω απο 2 μερες πλακα μας κανουν ή παμε για κανενα τελωνειο και για αυτο καθηστερη?

 

 

Όπου νάναι έρχεται. Ξεχασέ το δεν περνάει τελωνείο , αφού έχει κλείσιμο απο ΚΔ Αεροδρομίου αλλά κ Θεσσαλονίκης...

Link to comment
Share on other sites

Όπου νάναι έρχεται. Ξεχασέ το δεν περνάει τελωνείο , αφού έχει κλείσιμο απο ΚΔ Αεροδρομίου αλλά κ Θεσσαλονίκης...

Σ' ευχαριστήσω πολύ για την γρήγορη απάντηση

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Το καλό σενάριο - Μέσα στο κουτί υπάρχει απόδειξη $350. Ο τελωνειακός την πιστεύει και πληρώνεις για $350

Το κακό σενάριο - Μέσα στο κουτί δεν υπάρχει απόδειξη ή ο τελωνειακός την θεωρεί εικονική. Σου ζητάει το απόκομμα από PayPal και πληρώνεις βάση αυτής για $950

Το άγνωστο σενάριο - Μέσα στο κουτί δεν υπάρχει απόδειξη ή ο τελωνειακός την θεωρεί εικονική και δεν σου ζητάει απόκομμα Paypal. Πληρώνεις βάση εκτιμώμενης τιμής. (Αν είναι πάνω από $950 ζητάς εσύ να παρουσιάσεις το απόκομμα από PayPal)

Εδώ που τα λέμε κανένα δεν είναι καλό σενάριο. Το καλό σενάριο θα ήταν να το είχες σπίτι χωρίς να περάσει τελωνείο αλλά......

Η επιλογή να γυρίσει πίσω αν δεν το παραλάβεις υπάρχει αλλά τι θα γίνει με τα λεφτά που πλήρωσες (και δεν είναι λίγα)

Όπως και να έχει καλά ξεμπερδέματα.

Χωρίς να με καλέσουν τηλεφωνικά για το αν επιθυμώ να εκτελωνιστεί ή όχι το πακέτο σήμερα το track number έγραψε ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) . Παίζει να την βγάλω εντελώς τσάμπα? για $350 δέμα πόσο βγαίνει περίπου το τελωνείο ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να με καλέσουν τηλεφωνικά για το αν επιθυμώ να εκτελωνιστεί ή όχι το πακέτο σήμερα το track number έγραψε ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) . Παίζει να την βγάλω εντελώς τσάμπα? για $350 δέμα πόσο βγαίνει περίπου το τελωνείο ? Ευχαριστώ

 

Σύμφωνα με τον οδηγό ο οποίος βρίσκεται στην πρώτη σελίδα και έχει αποδειχτεί έγκυρος...

 

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ: Το πακέτο περνάει από εκτελωνισμό ΜΟΝΟ αν δούμε στο tracking «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ/Item handed over to customs authority for final delivery». Τα συστημένα πακέτα με διαστάσεις μικρότερες του μισού μέτρου ΔΕΝ εκτελωνίζονται, παρά μόνο σε ειδικές σπάνιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δικό μου το λάθος. Ξέχασα να αναφέρω ότι έχει περάσει το στάδιο εισαγωγή στο τελωνείο.

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 29-01-2014

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 22-01-2014

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-01-2014

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17-01-2014

 

Ρωτάω τώρα λοιπόν:

Χωρίς να με καλέσουν τηλεφωνικά για το αν επιθυμώ να εκτελωνιστεί ή όχι το πακέτο σήμερα το track number έγραψε ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) . Παίζει να την βγάλω εντελώς τσάμπα? για $350 δέμα πόσο βγαίνει περίπου το τελωνείο ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δικό μου το λάθος. Ξέχασα να αναφέρω ότι έχει περάσει το στάδιο εισαγωγή στο τελωνείο.

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 29-01-2014

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 22-01-2014

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-01-2014

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17-01-2014

 

Ρωτάω τώρα λοιπόν:

Χωρίς να με καλέσουν τηλεφωνικά για το αν επιθυμώ να εκτελωνιστεί ή όχι το πακέτο σήμερα το track number έγραψε ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) . Παίζει να την βγάλω εντελώς τσάμπα? για $350 δέμα πόσο βγαίνει περίπου το τελωνείο ? Ευχαριστώ

 

Αφού λέει ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ τότε βγήκε από τελωνείο. Λογικά την έβγαλες καθαρή ("λογικά" λέω, μην αρχίσεις τα γλέντια :lol:) Για τα 350 δολάρια (260 ευρώ) θα είναι κάπου 70-80 ευρώ σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους , έχω κάνει μια παραγγελία απο το minideal.net στις 08/01/2014 και από τις 11/01/2014 το στατους στην αναζήτηση του Tracking Number γράφει Despatched to overseas . Θέλω να ρωτήσω αν ειναι αυτο λογικό?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους , έχω κάνει μια παραγγελία απο το minideal.net στις 08/01/2014 και από τις 11/01/2014 το στατους στην αναζήτηση του Tracking Number γράφει Despatched to overseas . Θέλω να ρωτήσω αν ειναι αυτο λογικό?

 

Θέλω να μάθω άμα διάβασες την πρώτη σελίδα του τοπικ που αποτελεί και τον οδηγό για αποστολές αγορών από Κίνα

 

·Ταχυδρομείο Σιγκαπούρης (Singapore Post)

INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)...Αυτό εμφανίζεται όταν η μεταφορική εταιρία παραδώσει τα πακέτα στο ταχυδρομείο

DESPATCHED TO OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν το πακέτο δηλώνεται προς αποστολή με την επόμενη αεροπορική πτήση συνήθως σε 1-2 ημέρες, εκτός απροόπτου (πχ καιρικές συνθήκες)

ARRIVED AT OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

ανοίξαμε και μας έρχονται...είμουνα και γω σε αυτούς που περιμένανε....τώρα είδα φως....

παραγγελία 8-01-2014.......track number 10-01-2014.....13 πέταξε και περίμενα και δείτε τώρα

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-01-2014 15:15 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 13-01-2014 14:04 IPS

 

καλή τ'υχη και στους υπόλοιπους που αναμένουν να ανοιχτεί ο σάκος......

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς θέμα τύχης είναι ... εμένα ένα δεματάκι με China Post έφυγε 16/1 από Κίνα και 27/1 έφθασε στην Ελλάδα, και άλλο ένα με Sweden Post έφυγε από Σιγκαπούρη 18/1 και 29/1 είναι στην Θεσσαλονίκη !! :) Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ανοίξαμε και μας έρχονται...είμουνα και γω σε αυτούς που περιμένανε....τώρα είδα φως....

παραγγελία 8-01-2014.......track number 10-01-2014.....13 πέταξε και περίμενα και δείτε τώρα

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-01-2014 15:15 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 13-01-2014 14:04 IPS

 

καλή τ'υχη και στους υπόλοιπους που αναμένουν να ανοιχτεί ο σάκος......

Αντε να δουμε, εγω απο 02/01 εχει πεταξει και ακομη...

Και αλλες 3 παραγγελιες με 08/01 και 10/01...

Αντε ρε παιδια ανοιξτε και τους δικους μου σακους...

Εεεεεεε...καταπληκτικε μου υπαλληλε;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτή την ανακοίνωση στο site της SingPost

 

Due to the recent bad weather conditions in Europe and the United States, international outgoing mail items including Speedpost items from Singapore to these countries is subject to delay. Any inconvenience caused is regretted.

 

Δεν υπάρχει βέβαια ημερομηνία που γράφτηκε, ούτε ποιες χώρες αφορά, ούτε άλλες λεπτομέρειες

 

Επίσης στο Service Announcement (senction, τρομάρα τους :P ) έχουν αναφορές μόνο για Ασία και Αμερική, τίποτα για Ευρώπη

 

http://www.singpost.com/media-centre/service-announcement.html

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει και για εμας, προφανως απο τα απανωτα email που εχουν σταλει αυτες τις ημερες βγαλαν την ανακοινωση.
Link to comment
Share on other sites

google is your friend..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε, εγω απο 02/01 εχει πεταξει και ακομη...

Και αλλες 3 παραγγελιες με 08/01 και 10/01...

Αντε ρε παιδια ανοιξτε και τους δικους μου σακους...

Εεεεεεε...καταπληκτικε μου υπαλληλε;

 

Τι ??? Καμια δεν σου εχει ερθει ??

Link to comment
Share on other sites

Τι ??? Καμια δεν σου εχει ερθει ??

5 είχα και μου έχει έρθει η μία η οποία η παραγγελία της έγινε μαζί με τις άλλες 3...

Και η μία μου έχει έρθει και οι άλλες οχι...

Link to comment
Share on other sites

ανοίξαμε και μας έρχονται...είμουνα και γω σε αυτούς που περιμένανε....τώρα είδα φως....

παραγγελία 8-01-2014.......track number 10-01-2014.....13 πέταξε και περίμενα και δείτε τώρα

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-01-2014 15:15 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 13-01-2014 14:04 IPS

 

καλή τ'υχη και στους υπόλοιπους που αναμένουν να ανοιχτεί ο σάκος......

 

Τυχερος εισαι...αντε να δουμε και εμεις

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

εγω παρειγγειλα ένα δέμα απο hk ο πωλητης μου εστειλε ενα tracking number το οποιο δεν το βρίσκει το hk ουτε καμια άλλη υπηρεσια εντοπισμου παιζει να ειναι το t number ψευτικο ?:(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

εγω παρειγγειλα ένα δέμα απο hk ο πωλητης μου εστειλε ενα tracking number το οποιο δεν το βρίσκει το hk ουτε καμια άλλη υπηρεσια εντοπισμου παιζει να ειναι το t number ψευτικο ?:(

Αφού μαζέψει ένα σεβαστό αριθμό πακέτων, τα στέλνει με υπηρεσίες κούριερ (πχ 4px, Quantium, Directlink, Espeedpost κ.ά) στην χώρα απ' όπου θα σταλθεί, Σιγκαπούρη ή Χονγκ Κονγκ, ανάλογα τι επιλέξαμε. (Προφανώς αν επιλέξαμε china post, θα σταλθεί κατευθείαν από Κίνα, τα ταχυδρομεία της Κίνας όμως είναι απρόβλεπτα· μου χει έρθει πακετάκι από ταχυδρομείο Κίνας σε μια βδομάδα, αλλά ήταν κι άλλο που κοβε βολτες εντός κίνας κι έκανε 5 βδομαδες)

-Αφού η μεταφορική εταιρία πάει τα πακέτα σε Σιγκαπούρη-Χονγκ Κονγκ, τα ταχυδρομεί στα τοπικά ταχυδρομεία

Η παραπάνω διαδικασία κρατά συνήθως 3-7 μέρες. Εκτός αν δεν υπάρχει άμεσα διαθέσιμο κάποιο προϊόν, οπότε το μαγαζί ψάχνει για στοκ όπου μπορεί.

Κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, ενδέχεται το tracking number που μας έχει δοθεί να ΜΗΝ εμφανίζεται online στο site του ταχυδρομείου, παρά μόνο στο tracking των agents (αναφέρονται και πιο κάτω π.χ. 4px, quantium κ.α.)

SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...