Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλη Χρονιά σε όλους παιδιά!

 

Μάλλον θα πρέπει να είμαι υποψήφιος για να μπω στο Guinness

στην κατηγορία "το πιο καθυστερημένο δέμα προς παραλαβή απο ΕΛΤΑ" :lol:

 

Εχω παραγγείλει 3 μικροπράγματα από Gearbest (Shipped:19/9/17) / Banggoοd (Shipped:12/10/2017) / Fastech (Shipped 18/10/2017)

και τα 3 unregistered και άρα χωρίς Tracking number

Μόνο για αυτό του Gearbest (Θήκη κινητού) μου είχε δωθεί reference number τύπου SBxxxxxxxxx.

Σήμερα που το έψαξα με το reference number για τη θήκη εντόπισα μέσω του http://www.sky56.cn την ακόλουθη κίνηση

Electronic information,receive--18-Sep-2017 11:30 AM

 

Small package Center, receive--18-Sep-2017 01:30 PM

 

Parcel centre,sealing--18-Sep-2017 04:30 PM

 

Small package Center, left--18-Sep-2017 06:03 PM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--20-Sep-2017 02:03 AM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--20-Sep-2017 08:06 PM

 

Transit Center,left hand navigation--21-Sep-2017 01:40 AM

 

GREECE, Arrived --03-Oct-2017 01:40 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 03-Oct-2017 05:20 AM

και ανακάλυψα πως είναι Ελλάδα από 3/10/17!!!

Φυσικά δεν έχω λάβει καμία ενημέρωση από ΕΛΤΑ σχετικά με το δεματάκι.

 

Λέτε να είναι ακόμη στοιβαγμένο στα κοντέινερ του αεροδρομίου;

Είναι πιθανό να έχει φτάσει στο ΚΔ της περιοχής μου και λόγω του unergistered να μην έχω ενημερωθεί από τα ΕΛΤΑ;

Εαν ναι πόσο καιρό τα κρατάνε πρωτού πάνε στα αζήτητα/επιστραφουν κλπ;

 

Εχετε κάποια συμβουλή για το πως να κινηθώ μήπως και το εντοπίσω πρωτού αλλάξω κινητό;:D

(Μάλλον και τα άλλα 2 δεματάκια την ίδια τύχη θά έχουν.)

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς ενημέρωση ... δέμα το οποίο φαινόταν στο ΚΔΑ. από εχθές είναι στο ταχυδρομείο της περιοχής μου, μάλλον δεν προλαβαίνουν να ενημερώσουν το σύστημα λόγω φόρτου.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με παραγγελία από Gearbest και DPD.

 

Μόλις έλαβα απάντηση από DPD UK για ένα δέμα που περιμένω.

 

Περιληπτικά να πω ότι η παραγγελία έγινε στις 11/11 (singles day), το δέμα "έφυγε" στις 15/11 και 15 μέρες αργότερα στις 01/12 είχε κατάσταση "Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece".

 

Στις 13/12 έστειλα το πρώτο mail στη DPD και δεν απάντησε το αρμόδιο τμήμα. Χθες έστειλα ξανά και η απάντηση που έλαβα είναι η παρακάτω:

 

"I hope you are well? I am very sorry for the late response.

 

My sincere apologies that your parcel was not delivered, the parcel is missing in our Network at the moment and we do have to carry out a search for it as the last scan on it was on 01/12/2017 when it was exported.

 

Please, send us your parcel invoice/packing list to help us with the investigation.We'll be able to raise a claim for you in case we cannot locate your parcel after the search.

 

I apologise for the inconveniences caused to you and your customer.

 

Have a good day.

 

Please do not hesitate to contact me with any further queries."

 

Με λίγα λόγια το πακέτο χάθηκε...

 

Έστειλα αμέσως mail στο Gearbest και περιμένω απάντηση. Το κρίμα είναι ότι το πακέτο είχε το Mi 6 το οποίο το βρήκα σε τιμή 190 ευρώ...

 

Επίσης έστειλα mail στη DPD ξανά λέγοντας τους να ψάξουν ξανά και να με ενημερώσουν άμεσα!

 

Περιμένω από Gearbest το parcel invoice/packing, να το στείλω στη DPD για να ..ψάξουν το δέμα!

 

Καμία έξτρα συμβουλή;; :wacko:

Won't Back Down
Link to comment
Share on other sites

To oτι το βρηκες στα 190€ ισως δειχνει και την προδιαγεγραμμενη του μοιρα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

To oτι το βρηκες στα 190€ ισως δειχνει και την προδιαγεγραμμενη του μοιρα

 

Πολλοί παρέλαβαν το κινητό σε αυτή τη τιμή. Ήταν προσφορά για λίγα κομμάτια.

 

Εξάλλου από εκείνη την ημέρα περιμένω ακόμα 3 παραγγελίες με normal τιμές..

Won't Back Down
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με παραγγελία από Gearbest και DPD.

 

Μόλις έλαβα απάντηση από DPD UK για ένα δέμα που περιμένω.

 

Περιληπτικά να πω ότι η παραγγελία έγινε στις 11/11 (singles day), το δέμα "έφυγε" στις 15/11 και 15 μέρες αργότερα στις 01/12 είχε κατάσταση "Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece".

 

Στις 13/12 έστειλα το πρώτο mail στη DPD και δεν απάντησε το αρμόδιο τμήμα. Χθες έστειλα ξανά και η απάντηση που έλαβα είναι η παρακάτω:

 

"I hope you are well? I am very sorry for the late response.

 

My sincere apologies that your parcel was not delivered, the parcel is missing in our Network at the moment and we do have to carry out a search for it as the last scan on it was on 01/12/2017 when it was exported.

 

Please, send us your parcel invoice/packing list to help us with the investigation.We'll be able to raise a claim for you in case we cannot locate your parcel after the search.

 

I apologise for the inconveniences caused to you and your customer.

 

Have a good day.

 

Please do not hesitate to contact me with any further queries."

 

Με λίγα λόγια το πακέτο χάθηκε...

 

Έστειλα αμέσως mail στο Gearbest και περιμένω απάντηση. Το κρίμα είναι ότι το πακέτο είχε το Mi 6 το οποίο το βρήκα σε τιμή 190 ευρώ...

 

Επίσης έστειλα mail στη DPD ξανά λέγοντας τους να ψάξουν ξανά και να με ενημερώσουν άμεσα!

 

Περιμένω από Gearbest το parcel invoice/packing, να το στείλω στη DPD για να ..ψάξουν το δέμα!

 

Καμία έξτρα συμβουλή;; :wacko:

 

Φίλος μου παρήγγειλε xiaomi κινητό από gb με την "και καλά ασφαλή μέθοδο".το κινητό στα μέσα της διαδρομής χάθηκε.μαλιστα η dpd του έστειλε κάτι φωτογραφίες με την σακούλα σκισμένη και φυσικά το κινητό να λείπει.μετα από άπειρα e mail και μπινελικια το κατάστημα του έστειλε ξανά το κινητό,φυσικά όλη η διαδικασία κράτησε πάνω από 4μηνες.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Και στο checkout όταν πας και υπάρχει.κινητό δεν βγάζει priority...σε όλα τα άλλα προϊόντα βάζει...

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λάθος μου αδερφέ συγνώμη για την παραπληροφορηση αλλά πριν 1 εβδομάδα έβγαζε κανονικά με 2 προϊόντα δηλαδή ένα κίνητρο και κάτι άλλο. Τώρα μόνο bangood και ότι μπορούμε σε ευρωπαϊκη αποθήκη

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 50 μέρες επιτέλους ξεκόλλησε έστειλα 200 μηνύματα στο gearbest στην dpd UK.

Screenshot_20180103_084959.jpg

photo upload

Καλησπέρα, εμένα έχει γίνει shipped από τις 19/11 και ακόμη δεν έχει φύγει από Αγγλία . Το gearbest μετά από συνεχή tickets μου λένε να περιμένω μέχρι 21 Ιανουαρίου.

Πώς να το χειριστώ?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by yiatsou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα έχει γίνει shipped από τις 19/11 και ακόμη δεν έχει φύγει από Αγγλία . Το gearbest μετά από συνεχή tickets μου λένε να περιμένω μέχρι 21 Ιανουαρίου

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

την ιδια απαντηση ειπαν και σε εμενα θα δειξει μην ανησυχεις.

 

εδω ξεκινησε απο αγγλια

 

southall_gb.jpg

 

και τωρα ειναι εδω βουκουρεστη ουγγαρια

 

image.jpg

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

την ιδια απαντηση ειπαν και σε εμενα θα δειξει μην ανησυχεις.

 

εδω ξεκινησε απο αγγλια

 

southall_gb.jpg

 

και τωρα ειναι εδω βουκουρεστη ουγγαρια

 

image.jpg

Εσένα τουλάχιστον ξεκίνησε και με το καλό να παραλάβεις.

Εγώ έχω αρχίσει να ανησυχώ γιατί κοντεύει να κλείσει δίμηνο. Και όχι τίποτα άλλο το περίμενα πώς και πώς

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά και από εμένα,

δυστυχώς και εγώ ακόμη στην αναμονή από 29/11 που αγόρασα το mavic.

Έχω στείλει 2 μνμ στην dpd η οποία μου απάντησε ότι παρόλο που έχει λάβει τα στοιχεία για την αποστολή δεν έχει παραλάβει ακόμη το δέμα.

Καλά το gearbest λέμε κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια. Τους ζητάω να μου πουν εάν όντως το δέμα έχει φθάσει Αγγλία ή που ακριβώς βρίσκεται.

Ίσως δεν θέλουν να φανερώσουν τον τρόπο μεταφοράς από Κίνα --> Αγγλία και τον εκτελωνισμό του δέματος ή τέλος πάντων τον χαρακτηρισμό του ως ενδοκοινοτικού για να μπορέσει να έρθει μέσω Ευρώπης μετά Ελλάδα.

Έχουν σπάσει τα νεύρα μου υπομονή και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά και από εμένα,

δυστυχώς και εγώ ακόμη στην αναμονή από 29/11 που αγόρασα το mavic.

Έχω στείλει 2 μνμ στην dpd η οποία μου απάντησε ότι παρόλο που έχει λάβει τα στοιχεία για την αποστολή δεν έχει παραλάβει ακόμη το δέμα.

Καλά το gearbest λέμε κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια. Τους ζητάω να μου πουν εάν όντως το δέμα έχει φθάσει Αγγλία ή που ακριβώς βρίσκεται.

Ίσως δεν θέλουν να φανερώσουν τον τρόπο μεταφοράς από Κίνα --> Αγγλία και τον εκτελωνισμό του δέματος ή τέλος πάντων τον χαρακτηρισμό του ως ενδοκοινοτικού για να μπορέσει να έρθει μέσω Ευρώπης μετά Ελλάδα.

Έχουν σπάσει τα νεύρα μου υπομονή και υπομονή.

 

σας δινω κουραγιο και στους δυο και εγω τα ιδια εκανα νευριασα παρα πολυ και εκει που ειπα θα περιμενω 7 μερες ακομα και μετα θα ζητησω refund τσουπ εσκασε μυτη το update. καντε λιγο υπομονη και εμενα τα ιδια ελεγε η dpd και το gearbest.ουτε καρμπον να μην τα ειχανε

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όσοι δεν έχετε υπομονή, σας την έχουν σπάσει ή ξενερώσατε, dispute και τέλος.τι συζητάτε 700 φορές το ίδιο πράγμα μαζί τους.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όσοι δεν έχετε υπομονή, σας την έχουν σπάσει ή ξενερώσατε, dispute και τέλος.τι συζητάτε 700 φορές το ίδιο πράγμα μαζί τους.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπέρα, για να κάνεις dispute στο paypal έπρεπε να έχουν περάσει 60 μέρες από την παραγγελία? Δεν δεν έχει τύχει να κάνω dispute μέσω Paypal για αυτό ρωτάω

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια που επικοινωνησατε με DPD UK? σε καποιο ειμαιλ ή social media? εφτασα και εγω τις 40μερες και σκεφτομαι να τους πρηξω και τους δυο σιγα σιγα... Προσωπικα αν ποτε παρω στα χερια μου αυτο το δεμα, πεφτει γενικο Χ στο gearbest, οσο γρηγορα εφτιαξε ονομα τοσο γρηγορα καταφερε και το κατεστρεψε
Link to comment
Share on other sites

παιδια που επικοινωνησατε με DPD UK? σε καποιο ειμαιλ ή social media? εφτασα και εγω τις 40μερες και σκεφτομαι να τους πρηξω και τους δυο σιγα σιγα... Προσωπικα αν ποτε παρω στα χερια μου αυτο το δεμα, πεφτει γενικο Χ στο gearbest, οσο γρηγορα εφτιαξε ονομα τοσο γρηγορα καταφερε και το κατεστρεψε

 

http://www.dpd.co.uk/forms/customer-service-enquiries-general.jsp η σε αυτο η σε αυτο customerservices@dpd.co.uk

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά και από εμένα,

δυστυχώς και εγώ ακόμη στην αναμονή από 29/11 που αγόρασα το mavic.

Έχω στείλει 2 μνμ στην dpd η οποία μου απάντησε ότι παρόλο που έχει λάβει τα στοιχεία για την αποστολή δεν έχει παραλάβει ακόμη το δέμα.

Καλά το gearbest λέμε κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια. Τους ζητάω να μου πουν εάν όντως το δέμα έχει φθάσει Αγγλία ή που ακριβώς βρίσκεται.

Ίσως δεν θέλουν να φανερώσουν τον τρόπο μεταφοράς από Κίνα --> Αγγλία και τον εκτελωνισμό του δέματος ή τέλος πάντων τον χαρακτηρισμό του ως ενδοκοινοτικού για να μπορέσει να έρθει μέσω Ευρώπης μετά Ελλάδα.

Έχουν σπάσει τα νεύρα μου υπομονή και υπομονή.

 

λογικό φίλε να έχουν σπάσει τα νεύρα σου, και γω το mavic είχα παραγγείλει στις 2/11 και μέχρι να έρθει με είχε φάει το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω γιατί με έχει φάει το άγχος παρ'όλο που το έχω ψάξει και λίγο μόνος. Παρήγγειλα στις 2/1/2018 ένα Xiaomi Redmi Note 4X από ebay. Αξιόπιστος πωλητής, κανένα απολύτως πρόβλημα, το ταχυδρομησε το επόμενο πρωί. Όμως δεν είχα καμία ιδέα για τις αλλαγές στα τελωνεία από το 2016. Έχω ξαναπάρει από ebay, μάλιστα το κινητό που χρησιμοποιώ τώρα είναι από ebay, αλλά δεν συνέβαινε τίποτα γιατί ήταν πριν τις αλλαγές. Τώρα επειδή έπεσα πάνω σε ειδήσεις για αλλαγές στα τελωνεία έχει πάει η ψυχή μου στην κουλουρη. Τέλος πάντων, ευτυχώς/δυστυχώς (δεν ξέρω ακόμη) ο πωλητής το έστειλε μέσω Netherlands Post Registered. Θα τα σκάσω μόλις έρθει; Μένω Αράχωβα οπότε μάλλον θα κατέβει Αττική. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Aristokratis
"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω γιατί με έχει φάει το άγχος παρ'όλο που το έχω ψάξει και λίγο μόνος. Παρήγγειλα στις 2/1/2018 ένα Xiaomi Redmi Note 4X από ebay. Αξιόπιστος πωλητής, κανένα απολύτως πρόβλημα, το ταχυδρομησε το επόμενο πρωί. Όμως δεν είχα καμία ιδέα για τις αλλαγές στα τελωνεία από το 2016. Έχω ξαναπάρει από ebay, μάλιστα το κινητό που χρησιμοποιώ τώρα είναι από ebay, αλλά δεν συνέβαινε τίποτα γιατί ήταν πριν τις αλλαγές. Τώρα επειδή έπεσα πάνω σε ειδήσεις για αλλαγές στα τελωνεία έχει πάει η ψυχή μου στην κουλουρη. Τέλος πάντων, ευτυχώς/δυστυχώς (δεν ξέρω ακόμη) ο πωλητής το έστειλε μέσω Netherlands Post Registered. Θα τα σκάσω μόλις έρθει; Μένω Αράχωβα οπότε μάλλον θα κατέβει Αττική. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από ποια χώρα έγινε η Αποστολή; Εάν έχει γίνει από εκτός ΕΕ η πιθανότητα να σταματήσει τελωνείο είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω γιατί με έχει φάει το άγχος παρ'όλο που το έχω ψάξει και λίγο μόνος. Παρήγγειλα στις 2/1/2018 ένα Xiaomi Redmi Note 4X από ebay. Αξιόπιστος πωλητής, κανένα απολύτως πρόβλημα, το ταχυδρομησε το επόμενο πρωί. Όμως δεν είχα καμία ιδέα για τις αλλαγές στα τελωνεία από το 2016. Έχω ξαναπάρει από ebay, μάλιστα το κινητό που χρησιμοποιώ τώρα είναι από ebay, αλλά δεν συνέβαινε τίποτα γιατί ήταν πριν τις αλλαγές. Τώρα επειδή έπεσα πάνω σε ειδήσεις για αλλαγές στα τελωνεία έχει πάει η ψυχή μου στην κουλουρη. Τέλος πάντων, ευτυχώς/δυστυχώς (δεν ξέρω ακόμη) ο πωλητής το έστειλε μέσω Netherlands Post Registered. Θα τα σκάσω μόλις έρθει; Μένω Αράχωβα οπότε μάλλον θα κατέβει Αττική. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

θα περασει τελωνειο γιατι ακομα και το κουνουπι περναει τωρα τελωνειο και θα μαθεις ποσο ειναι η λυπητερη.εκτος ο πωλητης σου στο ebay ειναι απο ευρωπη εκει την γλιτωνεις.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ενα πακετάκι (~19€), βλέπω το tracking και έχει φθάσει στο τοπικό μου ταχυδρομείο απο τις 2/1/2018, αλλά χαρτάκι ειδοποίησης δεν έχω λάβει ακόμα για να το παραλάβω. Πόσες μέρες να υπολογίζω ότι θα μου φέρουν το χαρτάκι ?
Link to comment
Share on other sites

θα περασει τελωνειο γιατι ακομα και το κουνουπι περναει τωρα τελωνειο και θα μαθεις ποσο ειναι η λυπητερη.εκτος ο πωλητης σου στο ebay ειναι απο ευρωπη εκει την γλιτωνεις.

 

Θλιβερό... :cry:

Επειδή δεν είμαι ενήλικας, μάζευα μετα μανίας χρήματα για να το αγοράσω. Το ότι θα έσκαγα ένα 50 ευρω στον τελώνη έτσι για πλάκα δεν το περίμενα καθόλου. Και χαιρόμουν πως μου έμειναν και χρήματα να αναίβω και για σκι... Η κατάσταση είναι απαράδεκτη. Και όχι γιατί δεν θέλω να πληρώσω το ΦΠΑ που ούτως ή άλλως επιβάλλεται νόμιμα, αλλά επειδή σίγουρα δεν πρόκειτα να είναι 50 ευρω. Καμιά 90 ευρω θα είναι και τα 40 θα πάνε στην τσέπη του μ@λ@κ@ του τελώνη και των Καρανικέων που μας κυβερνούν. Δεν υπάρχει θέμα να πληρώνουμε λογικά ποσά σε αφορολόγητες εισαγωγές. Το θέμα είναι να μην μας περνάνε για κορόιδα και να χρεώνουν όσο γουστάρουν. Αγορές άνω των 20ευρω έξω από Ευρωπαϊκή Ένωση ΤΕΛΟΣ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περιμένω ενα πακετάκι (~19€), βλέπω το tracking και έχει φθάσει στο τοπικό μου ταχυδρομείο απο τις 2/1/2018, αλλά χαρτάκι ειδοποίησης δεν έχω λάβει ακόμα για να το παραλάβω. Πόσες μέρες να υπολογίζω ότι θα μου φέρουν το χαρτάκι ?

 

Δεν γνωρίζω πώς πράττετε στην Αθήνα, αλλά εδώ που μένω στην επαρχία έτσι και δώ από tracking number οτι έχει φτάσει πάω άσχετα στο τοπικό ταχυδρομείο αν δεν μου έχουν στείλει χαρτάκι για να σιγουρευτώ ο ίδιος. Απλώς ρωτώ αν υπάρχει δέμα για <Όνομα>,<Διεύθυνση> και μου λένε. Ίσως να είναι χαλαρά τα πράγματα σε εμένα, αλλά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το ίδιο. Μην ξεχάσεις ταυτότητα γιατί μπορεί να σε ρωτήσουν για λόγους ασφαλείας. Παρ'όλα αυτά υπομονή.

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ενα πακετάκι (~19€), βλέπω το tracking και έχει φθάσει στο τοπικό μου ταχυδρομείο απο τις 2/1/2018, αλλά χαρτάκι ειδοποίησης δεν έχω λάβει ακόμα για να το παραλάβω. Πόσες μέρες να υπολογίζω ότι θα μου φέρουν το χαρτάκι ?

 

Πας με ταυτότητα και tracking number και το παραλαμβανεις.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 13-12-2017 21:15 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-01-2018 23:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 02-01-2018 01:41 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-01-2018 03:58 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ειναι κολλημένο σχεδον 3 μερες στο κεντρο διαλογης.Η παραγγελια εχει γινει απο banggood απο 1/12 με priority direct mail. την καθυστερηση μεχρι το αεροδρομιο την καταλαβαινω.στο κεντρο διαλογης τι φαση?καθονται και κοιτανε τα δεματα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...