Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπηκε η πυθια, πεταχτηκε ο μαντης καλχας, τσουπ να σαι και εσυ

Ειδε κανενας σας το μηνυμα που εγραψα στον φιλο που ελεγε οτι απο ολλανδια περιμενει δεμα εδω και 41 μερες?

 

Ο ελτα ακομα το εχει ως αποστολη απο ολλανδια και εσεις μιλατε οτι ταχα μπηκε τελωνειο και τα βλέπουν αυτοί κρυφα και εμεις δεν τα βλέπουμε

 

Αντε ξερολες ασχολειθειτε με κανέναν αλλο και αστε το δικο μου υο πακέτο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσπαθουμε να σου ανοιξουμε τα ματια, και εσυ μας το παιζεις ειρωνεια;

ουτε θελουμε να σε τρομαξουμε, ουτε να σε πουμε ψεμματα.

Καποιοι απο εμας ειμαστε στο χωρο και ξερουμε τι παιζει απο πρωτο χερι.

Καλη τυχη στην αναζητηση σου

 

Ανοιξε τα ματια του εαυτου σου μεγαλε

 

Δεν σου ζητησε κανενας πληροφορίες

 

Και ουτος η αλλως μαλλον εισαι ασχετος επι του θεματος γιατι ειπαμε , ο σακος ειναι καπου παραχωμενος και δεν εχει σκαναριστει και εσυ μιλας για μπαμπουλες....

 

Καλη τυχη στις προβλεψεις σου

 

 

Αγαπητέ συγνωμη σπανίως γίνομαι εριστικός αλλά όταν αποκαλείς κάποιον άσχετο ( που δεν είναι και ο οποίος έχει συμμετάσχει σε πολλές σελίδες βοηθώντας αλλους φυσικά αφιλοκερδώς) και γράφεις για μάντη Κάλφα προκαλείς μειδίαμα

Link to comment
Share on other sites

Elgol δεν ζητησα απο κανενα βοηθεια

 

Αυτος ειπε απο ΜΟΝΟΣ του κατι για μπαμπουλες σε μηνυμα μου χωρις να ρωταω και να απεθυνω ερωτηση και εγω απλα τον ρωτησα τι σημαινει ο μπαμπουλας

 

Οσο για το ασχετος συνεχιζω να το πιστευω γιατι για να μπει ενα δεμα τελωνειο πρεπει πρωτα να κανει εισοδο στην χωρα και το δικο μου δεν εχει κανει είσοδο στην χωρα απο τον ΕΛΤΑ

 

Τωρα εαν εσας σας βολευει η απαντηση του ΠΕΡΙΜΕΝΕ την λυπητερη και εαν ερθει η λυπητερη τον κανετε ΘΕΟ και εαν δεν ερθει ολα καλα γιατι δεν πληρώνετε ,δικαιωμα σας

 

 

Η απαντησης του ειναι σαν τις ΠΥΘΙΑ

 

ΓΙΟΣ ΟΧΙ ΚΟΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Elgol δεν ζητησα απο κανενα βοηθεια

 

Αυτος ειπε απο ΜΟΝΟΣ του κατι για μπαμπουλες σε μηνυμα μου χωρις να ρωταω και να απεθυνω ερωτηση και εγω απλα τον ρωτησα τι σημαινει ο μπαμπουλας

 

Οσο για το ασχετος συνεχιζω να το πιστευω γιατι για να μπει ενα δεμα τελωνειο πρεπει πρωτα να κανει εισοδο στην χωρα και το δικο μου δεν εχει κανει είσοδο στην χωρα απο τον ΕΛΤΑ

 

Τωρα εαν εσας σας βολευει η απαντηση του ΠΕΡΙΜΕΝΕ την λυπητερη και εαν ερθει η λυπητερη τον κανετε ΘΕΟ και εαν δεν ερθει ολα καλα γιατι δεν πληρώνετε ,δικαιωμα σας

Η απαντησης του ειναι σαν τις ΠΥΘΙΑ

 

ΓΙΟΣ ΟΧΙ ΚΟΡΗ

 

Το σωστο ειναι Αρρεν, ου θυλη, και οταν προκειτε για κοριτσι Αρρεν ου, θυλη. Δηλαδη αλλαζει το κομμα και συναμα η προταση και το νοημα.

Τελικα εχεις ορεξη για συζητηση. Και κρεμας επιθετα σε ατομα που δεν ξερεις. Να το κοιταξεις αυτο.

 

ΥΓ

Το 17Track τι λεει; ή ακομα καλυτερα το Postnl ?

Να κανουμε κανενα χρησμο τωρα που γυρναει

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

@cookmangr

ο λόγος που επιμένεις στην άποψη σου και δεν ακούς τους άλλους ποιος είναι; σου λένε κόσμια ότι στα ΕΛΤΑ τον παίζουν και με τα δύο χέρια και από τη σελίδα των ΕΛΤΑ δεν βλέπεις εσύ, εγώ και ο κάθε επισκέπτης όλα τα στοιχεία της διαδρομής. αν δεν μπορείς να το αποδεχτείς αυτό δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει η κουβέντα.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχε κομμα και το μετεφραζαν οπως ηθελαν....Barlost

 

Παραγγελνω απο κινα εδω και 12 χρονια οποτε λιγο δυσκολο να περιμενω να μου πεις εσυ τι και πως.....

Βρηκα ενα παλικαρι που μαλλον τα πραγματα μας ειναι στον ιδιο ασκαναριστο σακο και απλα του ειπα οτι και εγω ειμαι στην ιδια κατασταση

 

Μην το συνεχιζουμε , καλα να περνατε και καλες παραγγελιες

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πότε το έστειλαν, έπεσες και στην περίπτωση των ελέγχων στην Αγγλία και καθυστέρησε περισσότερο
20 Σεπτεμβριου το εστειλαν.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που δεν έχει ν κάνει με αγορά από Κίνα..έχω παραγγείλει μέσω eBay ένα προϊόν μου στείλανε tracing ,η προθεσμία λήγει αύριο για την παράδοση του δεματος.το δέμα εστάλη με Pitney Bowes ,είχα ένα μήνυμα στην αρχή της αποστολής και από εκεί και πέρα τίποτα.ξέρουμε με μια εταιρεία παραδίδει Ελλάδα η πως θα ψάξω το δέμα? Το tc Είναι UPAAA000000242242177

 

Στάλθηκε από το Hi10 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που δεν έχει ν κάνει με αγορά από Κίνα..έχω παραγγείλει μέσω eBay ένα προϊόν μου στείλανε tracking ,η προθεσμία λήγει αύριο για την παράδοση του δεματος.το δέμα εστάλη με Pitney Bowes ,είχα ένα μήνυμα στην αρχή της αποστολής και από εκεί και πέρα τίποτα.ξέρουμε με μια εταιρεία παραδίδει Ελλάδα η πως θα ψάξω το δέμα? Το tc Είναι UPAAA000000242242177

 

Στάλθηκε από το Hi10 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα φίλε μου. Συνομίλησες με τον πωλητή; εάν ναι, τι σου είπε; είναι πιθανόν να έχει αλλάξει στην πορεία του δέματος το tracking number. Αυτό βέβαια συμβαίνει με αγορές δέματος από Κίνα, όπου αλλάζει το tracking number σε Ευρωπαϊκό στη τριγωνική. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Το να μην στο έχει στείλει δεν το θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό, χωρίς να το αποκλείω.

Στο 17truck στο έψαξα όσο μπόρεσα, κοίταξα αρκετά ταχυδρομεία (τουλάχιστον 15-20) εκτός Κίνας μιάς που είσαι σίγουρος ότι δεν αφορά την Κίνα, και δεν έβγαλα άκρη..

 

Μόλις φτάσεις στο όριο του dispute ,να το έχεις υπόψιν σου κι αυτό.

Αν έχεις μιλήσει με τον πωλητή, τι σου είπε επακριβώς;

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

tomtop η dealxtream προσφέρουν αποφυγή?

ψάχνω το doogee y6 max και δεν το έχει το banggood.

 

χωρις να ξερω τις μεθοδους αποστολης των δυο, θα διαλεγα το δευτερο ως πιο αξιοπιστο απο το πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Συνομίλησες με τον πωλητή; εάν ναι, τι σου είπε; είναι πιθανόν να έχει αλλάξει στην πορεία του δέματος το tracking number. Αυτό βέβαια συμβαίνει με αγορές δέματος από Κίνα, όπου αλλάζει το tracking number σε Ευρωπαϊκό στη τριγωνική. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Το να μην στο έχει στείλει δεν το θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό, χωρίς να το αποκλείω.

Στο 17truck στο έψαξα όσο μπόρεσα, κοίταξα αρκετά ταχυδρομεία (τουλάχιστον 15-20) εκτός Κίνας μιάς που είσαι σίγουρος ότι δεν αφορά την Κίνα, και δεν έβγαλα άκρη..

 

Μόλις φτάσεις στο όριο του dispute ,να το έχεις υπόψιν σου κι αυτό.

Αν έχεις μιλήσει με τον πωλητή, τι σου είπε επακριβώς;

Του έστειλα το πρωί μήνυμα,ακόμη δεν απάντησε..Το δέμα είναι Από Αγγλία

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που δεν έχει ν κάνει με αγορά από Κίνα..έχω παραγγείλει μέσω eBay ένα προϊόν μου στείλανε tracing ,η προθεσμία λήγει αύριο για την παράδοση του δεματος.το δέμα εστάλη με Pitney Bowes ,είχα ένα μήνυμα στην αρχή της αποστολής και από εκεί και πέρα τίποτα.ξέρουμε με μια εταιρεία παραδίδει Ελλάδα η πως θα ψάξω το δέμα? Το tc Είναι UPAAA000000242242177

 

Στάλθηκε από το Hi10 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

για δες αυτο

https://global.cainiao.com/detail.htm?mailNoList=UPAAA000000242242177&spm=a3708.7860688.0.d01&lang=en&

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λέει Κίνα δεν κατάλαβα...αυτός μέσα γράφει located BG..

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λέει Κίνα δεν κατάλαβα...αυτός μέσα γράφει located BG..

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλά γράφει UK και είναι ο κλασσικός απατεώνας από κινα

Αφού είναι eBay άνοιξε dispute μόλις περάσει ο προβλεπόμενος χρόνος παραδοσης

Πιθανόν να σου απαντήσει να περιμένεις καμία βδομάδα ακόμη, αν το έχει στείλει πραγματικά, αν δε σου απαντήσει όμως ζήτα επίλυση από το eBay και θα σε αποζημιώσει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι δέμα με SG Post έμεινε 40 μέρες στο "αποστολή στο εξωτερικό", και όταν ήρθε είχε πάνω του τις ταινίες του τελωνειακου ελέγχου. Στο tracking δεν αναφερόταν τίποτα για άφιξη στην Ελλάδα τόσο καιρό.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι δέμα με SG Post έμεινε 40 μέρες στο "αποστολή στο εξωτερικό", και όταν ήρθε είχε πάνω του τις ταινίες του τελωνειακου ελέγχου. Στο tracking δεν αναφερόταν τίποτα για άφιξη στην Ελλάδα τόσο καιρό.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

 

Εχω μια παρομεια περιπτωση 35 μερες από sg post αποστολή στο εξωτερικό, εννοεις στο εφερε ο ταχυδρόμος χωρις να εχει αλλαξει το status? αν είναι μηπως να παω να ρωτησω στο ταχυδρομειο μηπως το εχουν γιατι δεν μου αφηνει σχεδόν ποτε ο ταχυδρόμος χαρτακι, μη το αφήσω ετσι και χαθει

Link to comment
Share on other sites

tomtop η dealxtream προσφέρουν αποφυγή?

ψάχνω το doogee y6 max και δεν το έχει το banggood.

Το tomptop δεν το έχω χρησιμοποιήσει, από dx ξέρω ότι η ευρωπαϊκή του "αποθήκη" είναι ουσιαστικά υπηρεσία... ιδιαίτερης εξυπηρέτησης ευρωπαίων πελατών, αλλά στέλνουν από Κίνα. Έχουν όμως ασφάλεια τελωνείου με 1,67€, όπου σου καλύπτουν το κόστος τελωνείου, μέχρι το ύψος των 40$ νομίζω, αρκεί να μην έχουν περάσει πάνω από 2 μήνες από την αποστολή. Ίσως αυτό να σου κάνει, υπό προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι δέμα με SG Post έμεινε 40 μέρες στο "αποστολή στο εξωτερικό", και όταν ήρθε είχε πάνω του τις ταινίες του τελωνειακου ελέγχου. Στο tracking δεν αναφερόταν τίποτα για άφιξη στην Ελλάδα τόσο καιρό.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

 

Ναι όντως, ο μέσος χρόνος αναμονής, αυτός είναι. Προσωπικά είμαι για κινητό στο ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ 35 ημέρες εργάσιμες, (μέιον τις Κυριακές πάω στις 30). Οπότε επιβεβαιώνω αυτό που αναφέρεται άνωθεν.

 

Όσον αφορά το tracking, ναι όντως δεν αναφέρει κάτι, μέχρι να εξέλθει από το τελωνείο. Το μόνο που μπορείς να δείς επιπλέον από διάφορες εφαρμογές tracking είναι το πότε έφτασε ο σάκος Ελλάδα, πράγματα γνωστά δηλαδή, απλώς συμφωνώ/επιβεβαιώνω.

 

Edit: Τελικά με την τελωνειακή χρέωση τι έγινε; εννοώ πλήρωσες όσο ακριβώς αναλογούσε ο ΦΠΑ;

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, ο μέσος χρόνος αναμονής, αυτός είναι. Προσωπικά είμαι για κινητό στο ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ 35 ημέρες εργάσιμες, (μέιον τις Κυριακές πάω στις 30). Οπότε επιβεβαιώνω αυτό που αναφέρεται άνωθεν.

 

Όσον αφορά το tracking, ναι όντως δεν αναφέρει κάτι, μέχρι να εξέλθει από το τελωνείο. Το μόνο που μπορείς να δείς επιπλέον από διάφορες εφαρμογές tracking είναι το πότε έφτασε ο σάκος Ελλάδα, πράγματα γνωστά δηλαδή, απλώς συμφωνώ/επιβεβαιώνω.

 

Edit: Τελικά με την τελωνειακή χρέωση τι έγινε; εννοώ πλήρωσες όσο ακριβώς αναλογούσε το ΦΠΑ;

Μαλλον δεν καταλαβες, ο φιλος από πανω, λεει παρελαβε χωρις να αλλαξει το status, "αποστολή αντικειμενου στο εξωτερικο", δηλ ηρθε το δεμα του σε αυτόν χωρις να δειχνει τη πορεια μετα το αποστολή αντικειμενου. Αν καταλαβα σωστα από τα γραφωμενα του αυτό εννοει, γι αυτό και τον ρωταω αν οντως είναι ετσι
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες, ο φιλος από πανω, λεει παρελαβε χωρις να αλλαξει το status, "αποστολή αντικειμενου στο εξωτερικο", δηλ ηρθε το δεμα του σε αυτόν χωρις να δειχνει τη πορεια μετα το αποστολή αντικειμενου. Αν καταλαβα σωστα από τα γραφωμενα του αυτό εννοει, γι αυτό και τον ρωταω αν οντως είναι ετσι

 

Ναι όπως το έγραψε ο φίλος, το υπέθεσα πως δεν άλλαξε το στάτους. Απλώς περισσότερο στάθηκα στη πληροφορία του μηνύματος ως προς τον χρόνο αναμονής. Και ήθελα να επιβεβαιώσω και από την δική μου εμπειρία ως προς αυτό.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως το έγραψε ο φίλος, το υπέθεσα πως δεν άλλαξε το στάτους. Απλώς περισσότερο στάθηκα στη πληροφορία του μηνύματος ως προς τον χρόνο αναμονής. Και ήθελα να επιβεβαιώσω και από την δική μου εμπειρία ως προς αυτό.
Το θεμα όμως αν σε καποια δεματα δεν τσεκάρονται, (δηλ δεν αλλαζει καν το status) είναι άλλο, ότι μπορει να χαθουν δεματα. Καλα μιλαμε τα ελτα πλεον ότι ναναι. Καλυτερα να το κλεισουν το μαγαζι τους, φτανει πια
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα όμως αν σε καποια δεματα δεν τσεκάρονται, (δηλ δεν αλλαζει καν το status) είναι άλλο, ότι μπορει να χαθουν δεματα. Καλα μιλαμε τα ελτα πλεον ότι ναναι. Καλυτερα να το κλεισουν το μαγαζι τους, φτανει πια

 

Ναι αν τυχόν συμβαίνει αυτό, είναι επιλήψιμο. Όμως το refresh στο tracking θεωρώ πως γίνεται αυτόματα με το σκανάρισμα. Δεν είμαι βέβαια και απόλυτος για τίποτα. Αλλά κάποιος άλλος ίσως; θα έλεγε, δεν γίνονται αυτά.. Τα έχουμε δει όλα βέβαια. Τέλος πάντων δεν επιμένω σε κάτι φυσικά, απλά δεν θυμάμαι και να έχει ξανά-αναφερθεί κάτι παρόμοιο. Ίσως δεν το έχω διαβάσει εγώ.

Σε κάθε περίπτωση, κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,επειδη πρωτη φορα μου τυχαινει να μ στειλουν με τουρκικο ταχυδρομειο μηπως μπορει καποιος να βοηθησει?

Latest Event -- 2017-09-27 10:41 Origin, Sipariş Hazırlanma Aşamasında/Item Is Pre-advised

συγνωμη αν βρισκετε η απαντηση καπου πιο πισω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...