Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα Φεβρουαρίου!

UF403581835SE

Ίσως ... πόσες ημέρες πέρασαν από την πληρωμή και τι αριθμό έχει το δέμα;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επικοινώνησε με το κατάστημα και πες τους ότι θα κάνεις dispute γιά να δεις τι θα πουν. Εάν περάσουν δυο μήνες από την πληρωμή κάνε dispute και ο Θεός βοηθός ..
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Κίνα με Belgium Post έφτασε Καλαμάτα σε 14 μέρες.

 

Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να παραθέσεις τα στάδια που εμφάνιζε το tracking nr.;

Link to comment
Share on other sites

Από το paypall, η προθεσμία είναι 180 ημέρες.

Πάντως να ξέρεις ότι πρέπει να περιμένεις όσο πιό πολύ γίνεται, γιατί εάν έλθει το δέμα μετά το dispute το οποίο θα κάνεις, η "υπόθεση" θα κλείσει και δεν θα έχεις δικαίωμα να την ανοίξεις ξανά, έστω και αν το αντικείμενο βγεί ελαττωματικό ακόμη και τις πρώτες ημέρες ...

 

Άκυρο στις 40 κάτι μέρες είναι για refund? Μπερδεύτηκα

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο στις 40 κάτι μέρες είναι για refund? Μπερδεύτηκα

180 είναι ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

180 είναι ...

180 μέρες είναι το περιθώριο που σου δίνει το Paypal για να ανοίξεις ένα dispute.

Μπορείς να το ανοίξεις και άμεσα αν π.χ. παραλάβεις κάτι και δεν είναι όπως έπρεπε να είναι ή κατεστραμμένο και ο πωλητής αρνείται να συνεργαστεί μαζί σου.

Μετά τις 180 μέρες, μπορείς απλά να ειδοποιήσεις το Paypal για το πρόβλημά σου...

 

http://www.wikihow.com/Dispute-a-PayPal-Transaction

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να παραθέσεις τα στάδια που εμφάνιζε το tracking nr.;

 

Barcode number: BLVS1376360000705461

Date - Time Status

30-03-2016 04:50:30 Item is announced / bpost received the information

31-03-2016 00:01:00 Item is ready for transport

31-03-2016 13:00:00 Arrival at export hub

07-04-2016 05:53:43 Departure to country of destination

08-04-2016 02:15:26 Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination

and will be delivered in the coming days.

 

Έφτασε 13/4 Καλαμάτα.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι διαβασα σε ενα νημα πρην καποιες μερες ειχαν και απεργια για το λογο οτι δεν εχουν προσωπικο οποτε καποιες καθυστερησεις ειναι λογικες..μπορει να ποιανουν οτι σακο βρουν μπροστα τους και να ανοιγουν οποτε η "σειρα" προτεραιοτητας να χανετε...
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Barcode number: BLVS1376360000705461

Date - Time Status

30-03-2016 04:50:30 Item is announced / bpost received the information

31-03-2016 00:01:00 Item is ready for transport

31-03-2016 13:00:00 Arrival at export hub

07-04-2016 05:53:43 Departure to country of destination

08-04-2016 02:15:26 Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination

and will be delivered in the coming days.

 

Έφτασε 13/4 Καλαμάτα.

 

Thanks.

Δηλαδή υποθετικά, μεσά σε μιά μέρα έφτασε ελλάδα απο βέλγιο. Καλά...

Παλιότερα είχα δεί οτι γινόταν άφιξη μέσα στην ίδια μέρα!

Άρα πιο πολύ για "ενδεικτικό" μου φαίνεται το βέλγικο tracking.:)

Link to comment
Share on other sites

180 μέρες είναι το περιθώριο που σου δίνει το Paypal για να ανοίξεις ένα dispute.

Μπορείς να το ανοίξεις και άμεσα αν π.χ. παραλάβεις κάτι και δεν είναι όπως έπρεπε να είναι ή κατεστραμμένο και ο πωλητής αρνείται να συνεργαστεί μαζί σου.

Μετά τις 180 μέρες, μπορείς απλά να ειδοποιήσεις το Paypal για το πρόβλημά σου...

 

http://www.wikihow.com/Dispute-a-PayPal-Transaction

Είδες να γράφω τίποτα διαφορετικό ;; Ρώτησε εάν είναι 45 οι ημέρες και του απάντησα ότι είναι 180. Αυτά που λες είναι γνωστά ... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

4/13/16 08:49 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

 

Μέχρι Πάσχα μάλλον θα το έχω !

μακάρι, αλλά μην πολυ χαίρεσαι .. δικό μου είναι έτσι από 4/4 και ακόμη έρχεται !!!

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Thanks.

Δηλαδή υποθετικά, μεσά σε μιά μέρα έφτασε ελλάδα απο βέλγιο. Καλά...

Παλιότερα είχα δεί οτι γινόταν άφιξη μέσα στην ίδια μέρα!

Άρα πιο πολύ για "ενδεικτικό" μου φαίνεται το βέλγικο tracking.:)

 

Στις 7/4 υπήρχε 24ωρη απεργία στο αεροδρόμιο, γι' αυτό μάλλον δεν έγινε άφιξη την ίδια μέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

μακάρι, αλλά μην πολυ χαίρεσαι .. δικό μου είναι έτσι από 4/4 και ακόμη έρχεται !!!

 

Πω πω άσε κανέναν άνθρωπο να έχει λίγη αισιοδοξία... :lol: Τόσοι και τόσοι παρέλαβαν γρήγορα. Μπορεί να είναι από τους τυχερούς. :p

Link to comment
Share on other sites

Πω πω άσε κανέναν άνθρωπο να έχει λίγη αισιοδοξία... :lol: Τόσοι και τόσοι παρέλαβαν γρήγορα. Μπορεί να είναι από τους τυχερούς. :p

 

Όχι τπτ άλλο αλλά να προλάβω να το χαρώ λίγο γτ μετά έρχεται εξεταστική και δεν !

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μάλλον δεν το γλιτώνεις. Ένας λόγος που σαν τρόπο αποστολής οι περισσότεροι από εδώ διαλέγουμε το απλό συστημένο και όχι κούριερ είναι αυτός. Αν διαλέξεις κούριερ περνάει 100% από το τελωνείο. Με απλό συστημένο συνήθως το γλιτώνεις. Τώρα θα μου πεις από το ebay δεν διαλέγεις τρόπο αποστολής... είναι θέμα το πως τα στέλνει ο κάθε πωλητής. ΥΕΔ=Τελωνείο. Επίσης, τι ήθελες και εσύ και πήρες τηλέφωνο ακόμα καλά καλά δεν μπήκε στο τελωνείο? χαχαχα

 

Δεν ειναι κουριερ το usps φιλε.

Αν δεν γνωριζετε μην απαντατε και μπερδευεται τον κοσμο.

Επισης δεν περασε τελωνειο επειδη πηρε τηλεφωνο το παιδι , ειχε περασει πριν να παρει , δεν εχει καμια σχεση.

Κατι τετοια ποστ πρεπει να σβηνονται.

Link to comment
Share on other sites

2016-04-13 08:49 The item is on transport to the country of destination

Destination Country

2016-04-11 20:28 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2016-04-11 20:28 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

2016-04-13 08:49 The item is on transport to the country of destination

2016-04-11 20:28 The item is at the PostNL sorting center

2016-04-11 03:36 The item is pre-advised

 

Οντως εφτασαν Ελλαδα..Ελπιζω αρχες της αλλης εβδομαδας να τα εχουμε στα χερια μας ..(στα site των ΕΛΤΑ ομως δεν υπαρχει η τελευταια ενημερωση )

Link to comment
Share on other sites

2016-04-13 08:49 The item is on transport to the country of destination

Destination Country

2016-04-11 20:28 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2016-04-11 20:28 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

2016-04-13 08:49 The item is on transport to the country of destination

2016-04-11 20:28 The item is at the PostNL sorting center

2016-04-11 03:36 The item is pre-advised

 

Οντως εφτασαν Ελλαδα..Ελπιζω αρχες της αλλης εβδομαδας να τα εχουμε στα χερια μας ..(στα site των ΕΛΤΑ ομως δεν υπαρχει η τελευταια ενημερωση )

Καθ'οδόν είναι, που είδες ότι είναι στην Ελλάδα;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι τπτ άλλο αλλά να προλάβω να το χαρώ λίγο γτ μετά έρχεται εξεταστική και δεν !

Μην γράφεις μηνύματα τύπου SMS, απαγορεύεται από τους κανόνες του φορουμ ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα μόλις με Selina από Vickmall.

Εξυπηρετικότατη όπως πάντα μου είπε πως τα πακέτα που δείχνουν άφιξη στην Ελλάδα στις 27, 29 και 31 Μαρτίου, όλα παρουσιάζουν καθυστέρηση.

Έχουν στείλει τα νούμερα στη μεταφορική και περιμένουν κάποια απάντηση.

Τη ρώτησα μάλιστα αν έχει συμβεί ξανά κάποια αντίστοιχη μεγάλη καθυστέρηση και μου είπε πως συμβαίνει 2-3 φορές κάθε χρόνο αλλά ποτέ δεν έχουν χαθεί πακέτα.

Από τη στιγμή, λέει, που θα αλλάξει το status στο tracking, θα παραλάβουμε σε 2 μέρες...

Άει να δούμε... υπομονή αδέρφια! :)

Και εμένα τα ίδια μου είπε η Selina(?) και υπομονή λίγες μέρες ακόμα. Ελπίζω να μην φτάσει η υπομονή στην προθεσμία των 25 εργάσιμων ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Καθ'οδόν είναι, που είδες ότι είναι στην Ελλάδα;;

 

Αυτη την αισθηση ειχα (ή θα ηθελα να εχω χαχαχχα) βλεπει το βιαζομαι αρκετα :P

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν στείλει email Congratulations, your Banggood order #αριθμος has been shipped, απο τις 7 Απριλίου. Έχω tracking number, αλλά όταν το τσεκάρω λεει "υπάρχουν πολλαπλές πιθανότητες με αυτόν τον κωδικό". Συνήθως σε δύο μέρες από την ημέρα που γνωρίζω τον tracking number εμφανίζεται ότι προορίζεται για Ελλάδα και ΕΛΤΑ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτη την αισθηση ειχα (ή θα ηθελα να εχω χαχαχχα) βλεπει το βιαζομαι αρκετα :P

όπως έγραψα και παραπάνω, δικό μου δέμα είναι με την ένδειξη The item is on transport to the country of destination από τις 4 του μηνός, και εσύ με 13 θέλεις να το πάρεις κι'όλας ... :lol:

 

Μου έχουν στείλει email Congratulations, your Banggood order #αριθμος has been shipped, απο τις 7 Απριλίου. Έχω tracking number, αλλά όταν το τσεκάρω λεει "υπάρχουν πολλαπλές πιθανότητες με αυτόν τον κωδικό". Συνήθως σε δύο μέρες από την ημέρα που γνωρίζω τον tracking number εμφανίζεται ότι προορίζεται για Ελλάδα και ΕΛΤΑ.

Οι αριθμοί μπορεί να κάνουν και 5-6 ημέρες να φανούν, και στα ΕΛΤΑ εμφανίζονται αναλόγως με ποιά εταιρεία αποστολής είναι ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Οι αριθμοί μπορεί να κάνουν και 5-6 ημέρες να φανούν, και στα ΕΛΤΑ εμφανίζονται αναλόγως με ποιά εταιρεία αποστολής είναι ...

Δηλαδή να μην ανησυχώ ακόμη; Στις πόσες μέρες (από αυτήν την κατάσταση αδράνειας), θα πρέπει να ανησυχώ και να επικοινωνήσω μαζί τους;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις εμπειρια απο WEDO Κινας;

Μου εδωσαν αυτο το ΤΝ http://www.wedoexpress.com/en/track/s-rest.html?carrier=wedo&nums=WD119017969CN. Στα ελτα εννοειται δεν λειτουργει.

 

Ειναι αξιοπιστα τα οσα δειχνει το ΤΝ;

Link to comment
Share on other sites

2016-04-12 14:15 Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2016-03-24 09:06 Departure to country of destination

2016-03-14 13:00 Arrival at export hub

2016-03-14 00:01 Item is ready for transport

2016-03-13 02:36 Item is announced / bpost received the infο

 

bpost.

 

αγορα 8/3 ελτα ακομα τιποτα... . Αθηνα κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κουριερ το usps φιλε.

Αν δεν γνωριζετε μην απαντατε και μπερδευεται τον κοσμο.

Επισης δεν περασε τελωνειο επειδη πηρε τηλεφωνο το παιδι , ειχε περασει πριν να παρει , δεν εχει καμια σχεση.

Κατι τετοια ποστ πρεπει να σβηνονται.

 

Φίλε συγνώμη για το λάθος. Δεν θα ξαναγίνει. Δεν είπα ότι πέρασε τελωνείο επειδή πήρε τηλέφωνο. Πλάκα έκανα και για αυτό και το "χαχαχχα". Κάνε αναφορά στο μύνημα για να το σβήσουν οι διαχειριστές.

 

Επίσης σε παρακαλώ μην με ξαναπείς φίλε γιατί δεν μου αρέσει... το φιλενάδα μάλλον θα ταίριαζε περισσότερο. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...