Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις μίλησα με το τελωνείο Θεσσαλονίκης γιατί το δέμα μου συμπλήρωσε 15 μέρες εκεί σήμερα.

 

Μου είπαν κατα λέξη.

 

Ότι είναι κινητό ή tablet δέμα από RS είναι σταματημένο και πλεον δε θα περνάει αλλά θα κρατείται θα καταγράφεται και θα μπαίνει το κουστούμι.

Τα σταματούν όλα τα δέματα που ξεκινούν από RS και γενικά από Ολλανδία αλλά ότι δεν είναι κινητό και είναι μικρό πχ μπαταρίες θήκες κλπ καταγράφεται και φεύγει έτσι χωρίς πρόστιμο.Έχουν πολλά κινητά σε αναμονή και για αυτό είναι η καθυστέρηση θα φεύγει μια παρτίδα ανά μια ή δυο μέρες αλλά δε μπορούν να πουν πότε θα μπορέσουν να τα διώξουν όλα. Έχει γίνει χαμός με τις γιορτές και το σύστημα έμεινε πολύ πίσω.

 

Τώρα έτσι μου είπαν ... δε σημαίνει και ότι έτσι συμβαίνει.

 

Φίλε μπορείς να δώσεις τηλέφωνο και διεύθυνση της συγκεκριμμένης υπηρεσίας, να δούμε τι θα γίνει και με μας ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ολα κ όλα, δεν θα μας φάτε και την πρωτια!!!!

 

Δεν είσαι ο μόνος !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρλούμπες λένε, εμένα 4 RS από Ολλανδία, όλα μετά το πανηγύρι της 30/3, περάσανε αέρα χωρίς στάση, 1 bluetooth headset, 1 bluetooth speaker (ψιλομεγάλο δέμα, σαν κουτί από παπούτσια), 1 android tv box και ένα Jiayu S3.

 

Όλα, αποκλείεται. Κάποια παρτίδα, όταν ξεβαριούνται και έχουν ξεκουραστεί από την προηγούμενη, ίσως...

 

Μήπως σταματάνε μόνο μεγάλα δέματα και αφου τα ανοιξουν δουν αν είναι κατι ακριβό? Εμενα παντως πρώτη φορά μου έχει συμβεί και φοβάμαι οτι θα εχω θεμα

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πήγαν καν στο ΥΕΔ, από την διαλογή ήρθαν στο τοπικό γραφείο των ΕΛΤΑ. Που σημαίνει ότι κατά καιρούς θα πέφτει εντολή, στείλτε πχ 5 παλέτες να τσεκάρουμε. Και μετά άλλες 55 θα περνάνε χωρίς έλεγχο...
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτειτε τι εσοδα χανει το κρατος και πολυ αργησανε να ξυπνησουνε.Ο ξαδερφος μου που δουλευει στο τελωνειο σαλονικα μου χε πει πριν κανα μηνα οτι θα αυξησουνε το προσωπικο κατι το οποιο μαλλον εγινε για να αρχισανε να σταματανε.Αντε και στα δικα μας οι Αθηναιοι....:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτειτε τι εσοδα χανει το κρατος και πολυ αργησανε να ξυπνησουνε.Ο ξαδερφος μου που δουλευει στο τελωνειο σαλονικα μου χε πει πριν κανα μηνα οτι θα αυξυνε το προσωπικο κατι το οποιο μαλλον εγινε για να αρχισανε να σταματανε.Αντε και στα δικα μας οι Αθηναιοι....:ninja:

 

Απλά θα πληρώνουν περισσότερο κόσμο γιατί κανείς δε θα παρει παλι ταμπλετ ή κινητο από Κίνα. Να ρωτήσω κ πάλι βρε παδια, το δικο μου ταμπλετ που ειναι απο τη προηγούμενη Δευτερα σε ''ΕΛΛΑΔΑ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΤ'' σημαινει τελωνειο σιγουρα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μπορεί να περάσει από την διαλογή, κατευθείαν στο τοπικό ΕΛΤΑ σου. Περιμένεις. Εμένα έκανε 9 μέρες να αλλάξει status από αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Για δέστε και αυτό,μάλλον τελωνείο δεν περνάει,η παραγγελια είναι κινητό αξιας 140euro 1)ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 31-03-2015 18:52 ΟΛΛΑΝΔΙΑ 2)ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 31-03-2015 18:52 ΟΛΛΑΝΔΙΑ 3)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-04-2015 06:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ 4)ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 11-04-2015 10:54 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 5)ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 14-04-2015 02:37 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 6)ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 14-04-2015 07:51 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 7)ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 14-04-2015 09:28 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 8)ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ 14-04-2015 11:19 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Για δέστε και αυτό,μάλλον τελωνείο δεν περνάει,η παραγγελια είναι κινητό αξιας 140euro 1)ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 31-03-2015 18:52 ΟΛΛΑΝΔΙΑ 2)ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 31-03-2015 18:52 ΟΛΛΑΝΔΙΑ 3)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-04-2015 06:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ 4)ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 11-04-2015 10:54 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 5)ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 14-04-2015 02:37 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 6)ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 14-04-2015 07:51 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 7)ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 14-04-2015 09:28 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 8)ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ 14-04-2015 11:19 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Οχι φιλε.Την γλητωσες.Θα πρεπει να σε ερθει ειδοπιιση σημερα η αυριο και την επομενη μερα παραλαβανεις απο το ταχυδρομιο της περιοχης σου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε.Την γλητωσες.Θα πρεπει να σε ερθει ειδοπιιση σημερα η αυριο και την επομενη μερα παραλαβανεις απο το ταχυδρομιο της περιοχης σου.

 

Κ@λ@φαρδία e,ελπίζω και τα αλλα παιδιά να είναι έτσι

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μπορείς να δώσεις τηλέφωνο και διεύθυνση της συγκεκριμμένης υπηρεσίας, να δούμε τι θα γίνει και με μας ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν είσαι ο μόνος !!!

 

Το έχει ποστάρει κάποιο μελος εδω μέσα και παλιότερα.

 

Σταυρούπολη 56429 Λαγκαδά 199,

2310601797

Edited by domen
Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το τελωνείο Θεσσαλονίκης γιατί το δέμα μου συμπλήρωσε 15 μέρες εκεί σήμερα.

 

Μου είπαν κατα λέξη.

 

Ότι είναι κινητό ή tablet δέμα από RS είναι σταματημένο και πλεον δε θα περνάει αλλά θα κρατείται θα καταγράφεται και θα μπαίνει το κουστούμι.

Τα σταματούν όλα τα δέματα που ξεκινούν από RS και γενικά από Ολλανδία αλλά ότι δεν είναι κινητό και είναι μικρό πχ μπαταρίες θήκες κλπ καταγράφεται και φεύγει έτσι χωρίς πρόστιμο.Έχουν πολλά κινητά σε αναμονή και για αυτό είναι η καθυστέρηση θα φεύγει μια παρτίδα ανά μια ή δυο μέρες αλλά δε μπορούν να πουν πότε θα μπορέσουν να τα διώξουν όλα. Έχει γίνει χαμός με τις γιορτές και το σύστημα έμεινε πολύ πίσω.

 

Τώρα έτσι μου είπαν ... δε σημαίνει και ότι έτσι συμβαίνει.

Τί σημαίνει RS;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω κανει μια παραγγελια ενος κινητου απο Gearbest 31Μαρτιου, 2 Απριλιου το ταχυδρομησαν (με Netherlands Post μετα απο δικη μου επιλογη) και απο τις 6 Απριλιου εμφανιστηκε στην σελιδα http://www.postnl.post/ το track number που μου εδωσαν με την ενδειξη: The item is pre-advised (Το πακέτο ετοιμάζεται για αποστολή στην Ολλανδία). Ειναι φυσιολογικο 9 ημερες (7 εργασιμες) να ειναι σταματημενο στο συγκεκριμενο status;

Οποιος εχει εμπειρια με την Netherlands Post ας μου πει τι μπορει να συμβαινει. - Ευχαριστω προκαταβολικα -

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Tablet αξίας ~160ε κολλημένο από 30/3 στο τελωνείο Θεσσαλονίκης μέσω NL το παρέλαβα τελικά σήμερα, με χαράτσι 52ε.

Η συσκευασία ανοίχτηκε στο Τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Tablet αξίας ~160ε κολλημένο από 30/3 στο τελωνείο Θεσσαλονίκης μέσω NL το παρέλαβα τελικά σήμερα, με χαράτσι 52ε.

Η συσκευασία ανοίχτηκε στο Τελωνείο.

 

Τι αξια σε $ ειχαν δηλωμενη επανω οι κινεζοι; Τα 160€ δηλαδη απο που προκυπτουν; Ειχε μεσα αποδειξη ή σου ζητησαν την αποδειξη απο το paypal;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι αξια σε $ ειχαν δηλωμενη επανω οι κινεζοι; Τα 160€ δηλαδη απο που προκυπτουν; Ειχε μεσα αποδειξη ή σου ζητησαν την αποδειξη απο το paypal;

 

21 (νόμισμα δεν γράφει). από Banggood το αγόρασα.

Μ' αρέσει που σε ερώτηση που τους έκανα τους Κινέζους αν αναγράφουν πουθενά το κόστος ή κάτι παραπλήσιο μου απάντησαν φυσικά και όχι.

Edited by ninikas
Link to comment
Share on other sites

Τι αξια σε $ ειχαν δηλωμενη επανω οι κινεζοι; Τα 160€ δηλαδη απο που προκυπτουν; Ειχε μεσα αποδειξη ή σου ζητησαν την αποδειξη απο το paypal;

Όταν ρώτησα εγώ, μου είπαν: "Έχουμε και εμείς υπολογιστές, μία αναζήτηση και βρήσκουμε πόσο κάνει ... ":p

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

21 (νόμισμα δεν γράφει). από Banggood το αγόρασα.

Μ' αρέσει που σε ερώτηση που τους έκανα τους Κινέζους αν αναγράφουν πουθενά το κόστος ή κάτι παραπλήσιο μου απάντησαν φυσικά και όχι.

 

Αφού το ξεκίνησες... Έρχεται και η σειρά μου!! Να φανταστώ ότι πληρώθηκε στο ταχυδρομείο;;

Link to comment
Share on other sites

Αρλούμπες λένε, εμένα 4 RS από Ολλανδία, όλα μετά το πανηγύρι της 30/3, περάσανε αέρα χωρίς στάση, 1 bluetooth headset, 1 bluetooth speaker (ψιλομεγάλο δέμα, σαν κουτί από παπούτσια), 1 android tv box και ένα Jiayu S3.

 

Όλα, αποκλείεται. Κάποια παρτίδα, όταν ξεβαριούνται και έχουν ξεκουραστεί από την προηγούμενη, ίσως...

 

Με τον αριθμό δεμάτων που πρέπει να διαχειριστούν, όλο και κάτι θα περάσει...δεν σημαίνει όμως πως δεν ισχύει η πολιτική ή δεν εφαρμόζεται...

 

Tablet αξίας ~160ε κολλημένο από 30/3 στο τελωνείο Θεσσαλονίκης μέσω NL το παρέλαβα τελικά σήμερα, με χαράτσι 52ε.

Η συσκευασία ανοίχτηκε στο Τελωνείο.

 

Αυτό ξέρετε τί σημαίνει έτσι; Δεν θα ακριβύνουν μόνο οι αγορές από Κίνα, θα ακριβύνουν και τα μεταχειρισμένα εντός Ελλάδος...

 

Τι αξια σε $ ειχαν δηλωμενη επανω οι κινεζοι; Τα 160€ δηλαδη απο που προκυπτουν; Ειχε μεσα αποδειξη ή σου ζητησαν την αποδειξη απο το paypal;

 

21 (νόμισμα δεν γράφει). από Banggood το αγόρασα.

Μ' αρέσει που σε ερώτηση που τους έκανα τους Κινέζους αν αναγράφουν πουθενά το κόστος ή κάτι παραπλήσιο μου απάντησαν φυσικά και όχι.

 

Γράφουν αναγκαστικά κάποια τιμή επάνω, σου είπαν ότι δεν γράφουν τη πραγματική...

 

...τί να πω κι εγώ που παρέλαβα τη ταμπλέτα το Νοέμβρη και ο πωλητής είχε κολλήσει απ' έξω εικόνα και περιγραφή με τα ακριβή περιεχόμενα...

 

Θυμαμαι διάβαζα πριν μήνες σε φόρουμ γαλλικό για ταμπλέτες, πώς υπολόγιζαν το εξτρά κόστος ως δεδομένο και αισθανόμουν τυχερός....πάνε αυτά όμως...

 

Πάντως βρε παίδες, εντάξει είναι έσοδο για το κράτος...αλλά και οι αγωνιστές της εθνο..εεε συγγνώμη, της κοινωνιο-σωτηρίου επαναστάσεως πάλι κυνηγάνε τα έσοδα από εκείνους που μετράνε το δίφραγκο, όχι από τους πλούσιους, που έλεγαν ότι θα κυνηγήσουν...

...ένα είδος "οριζόντιου μέτρου" είναι κι αυτή η πολιτική...τους πιάνει όλους ανεξαιρέτως κοινωνικής θέσης και οικονομικής επιφανείας.

Αν είχαμε τα φράγκα θα παίρναμε κατευθείαν το samsung/iphone/ipad από Ελλάδα ρε μάστορα...δεν θα καραδοκούσαμε για μήνες, πότε θα στηθεί καμιά καλή έκπτωση στο aliexpress να γλιτώσουμε κανά 20$ από τη παραγγελία.

 

Να πούμε στη καλύτερη τρόπος στήριξης της ντόπιας αγοράς; Έστω...αλλά δεν είναι να πεις πως στηρίχθηκε το εισόδημα των μισθωτών με κάποιο τρόπο, ώστε να μεταφραστούν όλες οι αγορές από Κίνα σε αγορές εντός Ελλάδας...

...να παράγαμε και τίποτα, να πεις εκεί θα άξιζε...πάλι με μεταπράτες διαφορετικής κατηγορίας έχουμε να κάνουμε, πάλι με εισαγωγές...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπήκα στο ΕΛΤΑ και μου εμφάνισε αυτό?τι σημαίνει δλδ? "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-03-2015 13:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-04-2015 09:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 13-04-2015 19:22 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 14-04-2015 23:09 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 14-04-2015 23:42 ΠΑΤΡΑ Κ Δ"

Link to comment
Share on other sites

Άσχημα τα νέα...

Τελικά παρέλαβα σήμερα κινητό από ΥΕΔ αξίας 144 euros και πλήρωσα 44.80 σε δασμούς και ΦΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

για αντικείμενα αξίας από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ, ενώ, αν η αξία του αντικειμένου υπερβαίνει τα 150€, τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί. {από το insomnia είναι}

 

 

Υπάρχει και σ' αυτό το forum, στο νήμα της υπογραφής μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άσχημα τα νέα...

Τελικά παρέλαβα σήμερα κινητό από ΥΕΔ αξίας 144 euros και πλήρωσα 44.80 σε δασμούς και ΦΠΑ...

 

... σε τέλη εκτελωνισμού (8+4=12) και ΦΠΑ

 

Άλλο θέμα οι δασμοί, που εισπράττονται από το δημόσιο, και άλλο τα τέλη εκτελωνισμού που εισπράττονται από τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ας ερθει επιτέλους και ας πληρώσω τους δασμούς.

Το κινητό είναι δώρο γενεθλίων για την κοπέλα μου που είχε γενέθλια το προηγούμενο ΣΚ και δε μπόρεσα να της το δώσω.

Με νορμαλ ρυθμούς θα το είχα μέχρι τότε στα χέρια μου.

Μέχρι τώρα όλα περίπου 20 μέρες έκαναν να μου έρθουν.

Άλλα δεν υπολόγισα ότι θα το είχα πάνω από 15 μέρες να κάθεται τελωνείο.

Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

2015-04-15 08:11

M.D.Kaisarianis, ITEM TO BE DELIVERED

2015-04-15 06:45

M.D.Kaisarianis, ITEM ARR M.D.Kaisarianis

2015-04-14 18:30

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-04-11 07:45

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2015-04-07 07:02

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-04-02 17:50

NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

 

Πρόκειται για κινητό το οποίο έγραφε στο πακέτο mp3 player 30$....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...