Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τόσο λάθος να κάνω ποια;

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΕΝΩΣΗ ( Τελευταία ενημέρωση: 30-03-2015 )

Συμπληρώστε : Κωδικός εμπορευμάτων 8517 Χώρα καταγωγής Κίνα.

Στην επόμενη σελίδα κλίκ πάνω στον κωδικό 8517 18

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

-------------

12/3/2015 13:39 - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ, ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

12/3/2015 13:39 - Received from Customer

14/3/2015 13:39 - Αποσταλεί στο εξωτερικό (κωδικός χώρας: GR)

23/3/2015 10:34 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

23/3/2015 12:34 - Έφτασε στο εξωτερικό (κωδικός χώρας: GR)

27/3/2015 08:10 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

31/3/2015 11:44 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω.σε άλλους που ήρθαν τα πακέτα, κατευθείαν από κδ αεροδρομίου πήγε σε κδ Θεσσαλονίκης. Εμενα γιατί πήγε Αττικής πριν από λίγο;

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος με αυτό; είναι παραγγελία από Αμερική και δεν βγάζω άκρη με το tracking number. Μου λέει ότι είναι intransit από 07/03.

 

LN247645707US

Edited by Kirkchania
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος με αυτό; είναι παραγγελία από Αμερική και δεν βγάζω άκρη με το tracking number. Μου λέει ότι είναι intransit από 07/03.

 

LN247645707US

 

[ATTACH]58836[/ATTACH]

Αυτό βγάζει σε εμένα

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα μπερδεύεις φίλε μου ... :)

Άλλο "υπηρεσίες εκτελωνισμού" και άλλο "τελωνείο" και δασμοί ....

 

Αυτού του είδους οι αφορισμοί και "απόλυτες" απαντήσεις δεν βοηθάνε την εποικοδομητική συζήτηση.

 

Παρέθεσα τον Οργανισμό λειτουργίας των ΕΛΤΑ καθώς και την εγκύκλιο της ΕΕΤΤ, από τα οποία βγαίνει το συμπέρασμα ότι στις ΥΕΔ 1) υπάρχει διαφορετική διαδικασία από τη συνηθισμένη και 2) τελωνειακοί υπάλληλοι για τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών δεμάτων.

 

Σ' αυτά, απαντάς με μια γενικολογία χωρίς να παραθέτεις κάποιο στοιχείο που να τεκμηριώνει τον ισχυρισμό σου.

 

Εάν έχεις ακόμη αμφιβολίες ότι στις ΥΕΔ των ΕΛΤΑ υπάρχουν τελωνειακοί, για τη συγκεκριμένη διαδικασία, μπορείς να τηλεφωνήσεις στο " Τελωνείο Εισαγωγών Εξαγωγών Θεσσαλονίκης-Γραφείο Τελωνισμού Ταχυδρομικών Δεμάτων" Λαγκαδά 199, Εντός Ταχυδρομείου, Σταυρούπολη 56429, Θεσσαλονίκη, Τηλ 2310601797 και να ρωτήσεις όποιον απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι αποστολές έχουν αργήσει και με το ρυθμό που πάνε τα πράγματα ούτε το καλοκαίρι δεν παραλαμβάνουμε...
Link to comment
Share on other sites

Αυτού του είδους οι αφορισμοί και "απόλυτες" απαντήσεις δεν βοηθάνε την εποικοδομητική συζήτηση.

 

Παρέθεσα τον Οργανισμό λειτουργίας των ΕΛΤΑ καθώς και την εγκύκλιο της ΕΕΤΤ, από τα οποία βγαίνει το συμπέρασμα ότι στις ΥΕΔ 1) υπάρχει διαφορετική διαδικασία από τη συνηθισμένη και 2) τελωνειακοί υπάλληλοι για τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών δεμάτων.

 

Σ' αυτά, απαντάς με μια γενικολογία χωρίς να παραθέτεις κάποιο στοιχείο που να τεκμηριώνει τον ισχυρισμό σου.

 

Εάν έχεις ακόμη αμφιβολίες ότι στις ΥΕΔ των ΕΛΤΑ υπάρχουν τελωνειακοί, για τη συγκεκριμένη διαδικασία, μπορείς να τηλεφωνήσεις στο " Τελωνείο Εισαγωγών Εξαγωγών Θεσσαλονίκης-Γραφείο Τελωνισμού Ταχυδρομικών Δεμάτων" Λαγκαδά 199, Εντός Ταχυδρομείου, Σταυρούπολη 56429, Θεσσαλονίκη, Τηλ 2310601797 και να ρωτήσεις όποιον απαντήσει.

 

Μην μαλώνετε για τα 2-3€ που καλώς ή κακώς χρεώνουν. Μαλώστε για τα 12€ έξοδα εκτελωνισμού, που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν, ως κρατική υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δε με χαλάει που θα πληρώσω 30 -40 ευρώ παραπάνω πάλι φτηνά θα μου βγεί το κινητό για όσα προσφέρει.

Με χαλάει που δεν ξέρω πόσο θα καθυστερήσει στην ΥΕΔ και δεν ξερω αν θα προλάβω τις προθεσμίες γιατί είναι δώρο γενεθλίων.

 

Αν πάρει πάνω από εβδομάδα θα ξενερώσω άσχημα ....

Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 3 πακέτα με NLpost, τα 2 σταμάτησαν τελωνείο, το 3ο με ίδια ημερομηνία άφιξης στην Θεσσαλονίκη, τώρα βλέπω έφτασε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου στη Χαλκιδική, πέρασα μια βόλτα να δω τι γίνεται και βλέπω την τζαμαρία του καταστήματος σπασμένη και να μην δέχονται κόσμο..(κάποιος αγανακτισμένος που περίμενε κινητό μήπως? χαχα:lol:)

Πέρα απο την πλάκα, τα 2 που είναι στο τελωνείο δέν θα τα δεχτώ, και προτείνω σέ οποιον δέν καίγεται να κάνει το ίδιο, γιατί αν δούνε ότι τρώμε... θα συνεχίσουν να ανοίγουν τα δέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τα δεχτείς, θα πάνε πίσω και θα ανοίξεις διαδικασία με τον πωλητή για να στα ξαναστείλει με άλλο τρόπο (που δεν ξέρεις μετά από 2 μήνες ότι δεν θα τα ελέγξουν και αυτά), ή με το Paypal, για να πάρεις πίσω χρήματα, που μπορεί να καταλήξει στο μηδέν, γιατί θα φαίνεται ότι δεν παρέλαβες από δική σου υπαιτιότητα...
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον 1 πωλητή και δέχεται επιστροφή, ο άλλος περιμένω απάντηση,

Τώρα, άν η Paypal βγάλει δικιά μου υπαιτιότητα το γεγονός ότι αγοράζω μέσω αυτής κάτι που γράφει shipping cost: Registered mail (FREE) προτιμώ να περιμένω να τα ξαναστείλουν παρά να πληρώσω 50+50 μαμησιάτικα για κινητά αξίας 80 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Shipping cost free λέει, όχι tax-customs free. Το τι σε χρεώνει το ελληνικό δημόσιο για την αγορά σου, δεν είναι υπαιτιότητα του πωλητή. Αυτός την έκανε μιά χαρά την δουλειά του, στο έστειλε με τον φτηνότερο δυνατό και σίγουρο τρόπο. Αν πέρασε τελωνείο (που θεωρητικά όλα έπρεπε να περνάνε), δεν είναι δικιά του ευθύνη...
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον 1 πωλητή και δέχεται επιστροφή, ο άλλος περιμένω απάντηση,

Τώρα, άν η Paypal βγάλει δικιά μου υπαιτιότητα το γεγονός ότι αγοράζω μέσω αυτής κάτι που γράφει shipping cost: Registered mail (FREE) προτιμώ να περιμένω να τα ξαναστείλουν παρά να πληρώσω 50+50 μαμησιάτικα για κινητά αξίας 80 ευρω.

Δεν είναι 50€ φιλε. Μαξ να σου βγει 35€ το δέμα. Να περιμένεις 2 μήνες για 35€ νομίζω είναι λόγο βλακεια.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Κάντο track εδώ

 

[ATTACH]58836[/ATTACH]

Αυτό βγάζει σε εμένα

 

 

Ναι τα τσέκαρα αυτά. απλά μου φαινεται ασυνήθιστο να είναι 24 μέρες intransit.

Link to comment
Share on other sites

Μην μαλώνετε για τα 2-3€ που καλώς ή κακώς χρεώνουν. Μαλώστε για τα 12€ έξοδα εκτελωνισμού, που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν, ως κρατική υπηρεσία.

 

Δεν καταλαβαίνω που στηρίζεις την λανθασμένη εκτίμησή σου.

Από την πλευρά μου, προσπάθησα, όπως κάνω πάντα, να ενημερώσω τους συμφορουμίτες για τις σωστές διαδικασίες εκτελωνισμού των ταχυδρομικών δεμάτων, με αφορμή το θέμα που βγήκε στην επιφάνεια την προηγούμενη βδομάδα, με το σταμάτημα των δεμάτων στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης, και αφορά πάρα πολλούς, όπως αποδεικνύεται.

 

Η ανάρτηση εσφαλμένων πληροφοριών, και μάλιστα, σε κρίσιμα θέματα, μπορεί να οδηγήσει τους ενδιαφερόμενους σε αντίστοιχα συμπεράσματα και ενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός asterisd, δικό μου λάθος,

three brothers βλακεία είναι ναι αλλά σπάστηκα, γιατι τα κινητά δέν είναι για μένα αλλα για 2 φιλαράκια που μου είπαν κιόλας ότι αν είναι τόσα περίπου 35 ευρώ θα τα πληρώσουν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός asterisd, δικό μου λάθος,

three brothers βλακεία είναι ναι αλλά σπάστηκα, γιατι τα κινητά δέν είναι για μένα αλλα για 2 φιλαράκια που μου είπαν κιόλας ότι αν είναι τόσα περίπου 35 ευρώ θα τα πληρώσουν κιόλας.

Νομίζω πάλι φθηνότερα θα τα βρήκες αποτι τα είχες βρει Ελλάδα. Οπότε πάλι κερδισμένοι είναι οι φίλοι σου. Εξάλλου ποιος για 35€ μπλέκει με Κινέζους

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που στηρίζεις την λανθασμένη εκτίμησή σου.

Από την πλευρά μου, προσπάθησα, όπως κάνω πάντα, να ενημερώσω τους συμφορουμίτες για τις σωστές διαδικασίες εκτελωνισμού των ταχυδρομικών δεμάτων, με αφορμή το θέμα που βγήκε στην επιφάνεια την προηγούμενη βδομάδα, με το σταμάτημα των δεμάτων στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης, και αφορά πάρα πολλούς, όπως αποδεικνύεται.

 

Η ανάρτηση εσφαλμένων πληροφοριών, και μάλιστα, σε κρίσιμα θέματα, μπορεί να οδηγήσει τους ενδιαφερόμενους σε αντίστοιχα συμπεράσματα και ενέργειες.

 

Απλά, κάνετε κουβέντα για το αν πρέπει ή όχι, να χρεώσει το τελωνείο 2€ δασμούς. Νομίζω κανείς δεν θα σκάσει αν το κινητό του βγει 2€ παραπάνω. Αν είναι να αποφύγουμε κάτι, πρέπει να βρούμε τρόπο να αποφύγουμε τα έξοδα εκτελωνισμού των 12€, που δεν καταλαβαίνω γιατί να τα πληρώσω, σε μιά κρατική υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

RS229434105NL αγορα απο tinydeal αποστολη 17/03 στο σαιτ των ελτα μου γραφει δεν υπαρχει καταχωριση ενω στο 17track 2015-03-19 11:48

The item is pre-advised......πρεπει να ανησυχω?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάλι φθηνότερα θα τα βρήκες αποτι τα είχες βρει Ελλάδα. Οπότε πάλι κερδισμένοι είναι οι φίλοι σου. Εξάλλου ποιος για 35€ μπλέκει με Κινέζους

 

Το ένα (Leagoo Lead 5) βγαίνει το ίδιο απο σκρούτζ (110 ευρώ) + το ότι θα έχεις και εγγύηση απ'ότι λένε.

'Αρα τα σκρουτζομάγαζα την κάναν την καρφωτή :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη κυρία που εκτελωνίζει στο ΥΕΔ Θεσσαλονίκης, χρεώνει με το μάτι. Αν δει κινητό, κάνει κατ'εκτίμηση αξιολόγηση και βάζει αξία μόνη της. Συνήθως κατοστάρικο. Οπότε η χρέωση θα είναι 36-38€. Αυτό έρχεται στο ταχυδρομείο σαν μπιλιετάκι και για να παραλάβεις το δέμα, πληρώνεις το ποσό αυτό. Αν έχεις αντίρηση, μπορείς να αρνηθείς την χρέωση, να επιστρέψει το δέμα πίσω στο ΥΕΔ και να κανονίσεις να πας αποδεικτικό της πραγματικής αξίας του δέματος (Paypal, κατάθεση τράπεζας, αντίγραφο αγοράς από το site κλπ). Η όλη διαδικασία αυτή, της επανεξέτασης, μπορεί να πάρει άλλες 10 εργάσιμες, οπότε ο καθένας κρίνει κατ'ιδίαν. Συνήθως το κατοστάρικο που βάζει η κυρία αυτή σαν εκτίμηση, είναι λίγο ή πολύ πιό κάτω από την αξία του κινητού, οπότε δεν τίθεται θέμα να ζητήσεις επανεξέταση. Μια φορά μόνο εμένα, μου εκτίμησε 100€ ένα Doogee DG100, που έκανε 65€ πραγματικά, αλλά δεν έκατσα να κάνω επανεξέταση, γιατί το όλο θέμα θα έπαιρνε 10 μέρες και το μόνο που θα άλλαζε, θα ήταν 5-6€ από τον ΦΠΑ (23% ΦΠΑ+12€ έξοδα + 2-3€ δασμούς)...

 

Δεν υπάρχουν δασμοί για την αξία που αναφέρεις.

Και τα Ελ.Τα. δεν είναι πλέον κρατική υπηρεσία. Κι αν τα 12€ είναι πολλά, τότε μάλλον δεν γνωρίζεις πόσα χρεώνουν dhl κ.λπ.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...