Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι στα ελτα Yngwiedis

Στο 17track.net

RF282594958SG

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

DESPATCHED TO OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν το πακέτο δηλώνεται προς αποστολή με την επόμενη αεροπορική πτήση συνήθως σε 1-2 ημέρες, εκτός απροόπτου

 

Αυτο λεει ο οδηγος φιλε Yngwiedis

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άσε τι γράφει το 17track.

Βάζοντας λοιπόν το tracking number στην σελίδα των ΕΛΤΑ βγάζει:

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 20-09-2014 15:37 IPS

Άρα δεν έχει φτάσει Ελλάδα.

Αν φτάσει Ελλάδα θα δεις άφιξη.

 

Επίσης ο οδηγός γράφει με μεγάλα κόκκινα γράμματα:

Μια παραλαβή από Κίνα προς Ελλάδα μπορεί να διαρκέσει από μια βδομάδα μέχρι 40+ ημέρες!

Γράφει και αυτό:

Άλλες συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις:

 

1. Το δέμα μου αργεί και ανησυχώ.Πόσος είναι ο χρόνος παράδοσης, από την ημερομηνία αποστολής (dispatched);

 

Ο κάθε πωλητής μπορεί να αναφέρει διαφορετικό χρόνο, αλλά 20-30 ημερολογιακές μέρες είναι ο συνηθέστερος.

Φυσικά μπορεί να υπάρξουν και καθυστερήσεις.

Πως περιμένεις εσύ λοιπόν να έχει φτάσει στην Ελλάδα μέσα σε 5 ημέρες;

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω ειναι απο το tracking του singpost.εγω καταλαβαινω οτι 22/9 εφυγε απο σιγκαπουρη

 

Sep 20, 2014

12:00am

Item in conta IPSELTA Hellenic Post

IPS

Sep 22, 2014

03:37pm

Despatched to overseas (Country code: GR)Singapore Post

Sep 20, 2014

03:37pm

Received from CustomerSingapore Post

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν φτασει ελλαδα θα δω αφιξη αφου ανοιχτει ο σακος και γινει καταγραφη του tracking number.και απ οτι διαβασα εδω μεσα η ολη καθυστερηση γινεται στην ελλαδαα

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ οτι έφυγε πιο νωρίς;

20 Σεπτέμβρη καταχωρήθηκε στο σύστημα IPS. International Postal Service.

22 Σεπτέμβρη έφυγε από Σιγκαπούρη. Σήμερα έχουμε 27. Σύνολο 5 ημέρες.

Επίσης μην ερμηνεύεται οτι διαβάζετε όπως το θέλετε.

Τα δέματα με το που βγαίνουν από το αεροπλάνο περνάνε από scanner και εμφανίζεται το Άφιξη.

Όταν μετά οι υπάλληλοι ανοίξουν τους σάκους και τους περάσουν από το Κέντρο Διαλογής του αεροδρομίου εμφανίζεται το κλείσμο από Κ.Δ.

Σε κάθε περίπτωση το δικό σου δέμα δεν έχει φτάσει Ελλάδα και μην περιμένεις να φτάσει αν δεν περάσουν τουλάχιστον 15 ημέρες από το despatch.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε οτι η πτήση έρχεται από Σιγκαπούρη κατευθείαν Ελλάδα;

Φεύγουν μεγάλα cargo αεροπλάνα προς Ευρώπη και συνήθως φτάνουν σε μεγαλύτερες ευρωπαικές χώρες όπως π.χ. Γερμανία και από εκεί ανακατευθύονται τα δέματα στις χώρες προορισμού τους.

Ε αυτό είναι το χρονοβόρο της υπόθεσης και μέχρι να έρθει το δέμα περνάνε 10+ ημέρες.

Η πτήση αυτή καθαυτή είναι μερικές ώρες.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Και δεν νομιζω το singpost(και γενικοτερα ολα τα ταχυδρομεια) να στελνουν τα δεματα χυμα,ξεχωριστα το καθενα,ετσι ωστε να καταγραφονταθ το καθενα με το που θα βγουν απ το αεροπλανο,σε σακους τα στελνουν.

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Ποσο διαρκει μια πτηση απο σιγκαπουρη ρε παιδια?5+ ημερες?

 

10_12ώρες διαρκεί αλλά αν διάβαζες το πρώτο ποστ δεν θα ρωτούσες

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Οχι στα ελτα Yngwiedis

Στο 17track.net

RF282594958SG

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

DESPATCHED TO OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν το πακέτο δηλώνεται προς αποστολή με την επόμενη αεροπορική πτήση συνήθως σε 1-2 ημέρες, εκτός απροόπτου

Αυτο λεει ο οδηγος φιλε Yngwiedis

Αυτό σημαίνει ότι φεύγει 1 με 2 ημέρες μετά το DESPATCHED TO OVERSEAS, ΟΧΙ ότι φθάνει στην Ελλάδα σε 1-2 ημέρες.

16/9 επιβεβαιωση παραγγελιας

22/9 despached to overseas

Απο τοτε καμια αλλη ενημερωση!παιζει να εχει φτασει Ελλαδα αλλα να μην εχει γινει ακομη καταγραφη???

Το δέμα σου έφυγε από εκεί 22/9 και μπορεί να κάνει και 4 εβδομάδες γιά να έλθει. ΔΕΝ έρχεται με απ'ευθείας πτήση, αλλά κάνει στάσεις ημερών και αλλού, μετά πηγαίνει σε ευρωπαϊκό κέντρο διαλογής και μετά έρχεται στην Ελλάδα.

Τα περί δήθεν μεγάλης καθηστερήσεως στην Ελλάδα είναι ανυπόστατα και το έχουμε πεί πολλές φορές.

Ο φίλος "Yngwiedis" σου τα εξήγησε πιό επάνω, αλλά μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις τι σου λένε.

Πρόσεξε μόνο στις 43 ημέρες από την ημέρα που πλήρωσες να κάνεις dispute γιά να μην έχεις προβλήματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και δεν νομιζω το singpost(και γενικοτερα ολα τα ταχυδρομεια) να στελνουν τα δεματα χυμα,ξεχωριστα το καθενα,ετσι ωστε να καταγραφονταθ το καθενα με το που θα βγουν απ το αεροπλανο,σε σακους τα στελνουν.

Τα δέματα που έχουν trackingk number συνοδεύονται από χαρτιά που έχουν barcode και δεν χρειάζεται να ανοιχθεί ο σάκκος.

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Και δεν νομιζω το singpost(και γενικοτερα ολα τα ταχυδρομεια) να στελνουν τα δεματα χυμα,ξεχωριστα το καθενα,ετσι ωστε να καταγραφονταθ το καθενα με το που θα βγουν απ το αεροπλανο,σε σακους τα στελνουν.

Οι σάκοι έχουν αναγνωριστικά αποστολής όλων των πακέτων επάνω.

Ένα σκανάρισμα του σάκου δείχνει οτι αφίχθησαν στην χώρα όλα τα δέματα του σάκου.

Μετά που ανοίγουν οι σάκοι γίνεται το κλείσιμο από Κ.Δ. όπως σου είπα.

Αν δεν θέλεις να με πιστέψεις και θέλεις να λες τα δικά σου δεν έχω πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η σύγχυση πιστεύω βρίσκεται σε αυτό το σημείο του οδηγού:

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ/ Receive Item At Office Of Exchange...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη

Ενώ κανονικά θα έπρεπε να γράφει οτι αυτό εμφανίζεται όχι όταν ανοιχθεί ο σάκος, αλλά όταν κατεβαίνει ο σάκος από το αεροπλάνο.

Με το που φτάνει πραγματικά στην χώρα δηλαδή και αγγίζει ελληνικό έδαφος ο σάκος.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Οι σάκοι έχουν αναγνωριστικά αποστολής όλων των πακέτων επάνω.

Ένα σκανάρισμα του σάκου δείχνει οτι αφίχθησαν στην χώρα όλα τα δέματα του σάκου.

Μετά που ανοίγουν οι σάκοι γίνεται το κλείσιμο από Κ.Δ. όπως σου είπα.

Αν δεν θέλεις να με πιστέψεις και θέλεις να λες τα δικά σου δεν έχω πρόβλημα.

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Η σύγχυση πιστεύω βρίσκεται σε αυτό το σημείο του οδηγού:

Ενώ κανονικά θα έπρεπε να γράφει οτι αυτό εμφανίζεται όχι όταν ανοιχθεί ο σάκος, αλλά όταν κατεβαίνει ο σάκος από το αεροπλάνο.

Με το που φτάνει πραγματικά στην χώρα δηλαδή και αγγίζει ελληνικό έδαφος ο σάκος.

Σωστός, αλλά ήδη "φάγαμε" δύο σελίδες με τον ανυπόμονο φίλο μας ..... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να βάλω κι εγώ την υπογραφή σου με μέγεθος γραμματοσειράς 80px; :p

Βάλτην όπως είναι, αλλά δεν δέχεται μεγαλύτερο μέγεθος, δοκίμασα ..... :lol::p

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Για τα δέματα που είχαν σταλεί από postNL περίπου 15-18 Σεπτεμβρίου άλλαξε το status

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 15-09-2014 23:56 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-09-2014 09:02 IPS

 

Επιτέλους "έφτασαν στην Ελλάδα". Άντε να δούμε πότε θα αλλάξει και αυτό.

Ελπίζω από Δευτέρα να έχουμε νεότερα γιατί μεσολαβεί και ΣΚ.

 

Κάτι άλλο που δε σχολίασα παραπάνω στον Yngwiedis στη σελίδα 443 στο post #5136

 

Στο screenshot που έχεις βάλει το πρώτο κόκκινο τετραγωνάκι αντιστοιχεί στην 3η καταχώρηση από κάτω και όχι στην δεύτερη.

Όταν δηλαδή καταχωρήθηκε η αποστολή στο σύστημα IPS.

Δεν έχει φτάσει Ελλάδα το δέμα αν δεν γράψει Άφιξη στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ.

Το εχουμε γράψει τόσες φορές.

Και καταλάβετε όλοι σας ποια πως σε 10 ημέρες ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να φτάσει δέμα στα χέρια σας με απλό ταχυδρομείο.

Η διαφορά ημερών από την πρώτη μέχρι την τελευταία καταχώρηση στο screenshot είναι μόλις 9 ημέρες.

 

1.Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και τους άλλους χαζούς.

2.Τι πιστεύεις ότι αν είχαν περάσει 10 μέρες θα κάναμε θέμα ή ότι όλοι είναι χαζοί και δε διάβασαν τον οδηγό.

 

Εδώ μέσα συζητάμε και λύνουμε απορίες οι πιο "έμπειροι" στους "νέους" δεν ειρωνευόμαστε. Νομίζω ότι θα συμφωνήσεις

Για εμένα προσωπικά θα σου πω ότι έκανα την παραγγελία μου στις 28 Αυγούστου ημέρα Πέμπτη και το tracking number το πήρα Παρασκευή. Οπότε η αναμονή για εμένα ξεκινάει από τις 29/8 και όχι πριν 10 μέρες.

Επίσης, έλεγε ό,τι θα φτάσει μέσα σε 23 μέρες (Seller's Shipping Method 23 days Free Shipping). Μετά μου το άλλαξε σε 35.

 

Μέχρι να δουλέψει το tracking number στο postNL και να δείξει "κάτι" πέρασε σχεδόν μια εβδομάδα γιατί πάλι μεσολάβησε Σαββατοκύριακο και μετά για μια εβδομάδα έμεινε στο "The item is pre-advised" από 2014-09-08 07:41 μέχρι τις 2014-09-15 23:56, που άλλαξε σε "The item is at the PostNL sorting center".

 

Μετά μέσα σε δύο μέρες το έστειλαν Ελλάδα

"2014-09-17 15:34, The item has arrived in the country of destination GREECE

2014-09-16 09:37, The item is on transport to the country of destination"

2014-09-15 23:56, The item is at the PostNL sorting center"

 

Και από τις 17 Σεπτεμβρίου υποτίθεται ότι έφτασε στην Ελλάδα.

 

Άρα δεν περιμένω 10 μέρες από την ημέρα που έκανα την παραγγελία αλλά 30.

Απλά 10 μέρες είναι στην Ελλάδα και δεν έχουν ανοίξει ακόμη το σάκο ή συμβαίνει κάτι άλλο που δεν το ξέρω γιατί δεν είμαι εκεί.

 

Άρα όλοι πιστεύω ότι αρχίζουν να αγχώνονται (όπως και εγώ) από τη στιγμή που τους βγάλει το σύστημα ότι έφτασε Ελλάδα και μπουν στον ΕΛΤΑ και δουν αυτό το "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS" ή "tem in conta IPS" και για καμία δεκαριά μέρες και παραπάνω δεν αλλάζει τίποτα.

 

Στο σημείο αυτό οι πιο έμπειροι πρέπει να δώσουν τα "φώτα" τους, κυρίως καθησυχάζοντας τους υπόλοιπους λέγοντάς τους απλά ότι :

Στη χώρα που ζούμε επικρατεί ένα χάος και ότι τα πράγματα λειτουργούν με ρυθμούς χελώνας. Επίσης, κάντε υπομονή και κάποια στιγμή σε 10 - 20 μέρες αφού φτάσει στην Ελλάδα, αν φιλοτιμηθούν θα σας το στείλουν. Γιατί η αργοπορία όλη είναι στην Ελλάδα, που κανείς δεν ξέρει να σου πει που είναι το δέμα σου και κανείς δεν είναι υπεύθυνος για τίποτα

 

Αυτό έχω να πω εγώ από την εμπειρία μου και ακόμη περιμένω να δω τι θα γίνει με την πρώτη παραγγελία μου μετά από έναν μήνα.

Edited by diamantopoulosh

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει

στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας.

Mark Twain

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο αυτό οι πιο έμπειροι πρέπει να δώσουν τα φώτα τους, κυρίως καθησυχάζοντας τους υπόλοιπους λέγοντάς τους απλά ότι στη χώρα που ζούμε επικρατεί ένα χάος και ότι τα πράγματα λειτουργούν με ρυθμούς χελώνας. Επίσης, κάντε υπομονή και κάποια στιγμή σε 10 - 20 μέρες αφού φτάσει στην Ελλάδα, αν φιλοτιμηθούν θα σας το στείλουν. Γιατί η αργοπορία όλη είναι στην Ελλάδα που κανείς δεν ξέρει να σου πει που είναι το δέμα σου και κανείς δεν είναι υπεύθυνος για τίποτα

 

Αυτό έχω να πω εγώ από την εμπειρία μου και ακόμη περιμένω να δω τι θα γίνει με την πρώτη παραγγελία μου μετά από έναν μήνα.

Οπότε δεν χρειάζεσαι συμβουλές από τους πιό "έμπειρους" αλλά τους δίνεις εσύ και τους λές να απαντούν με τα δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα ....

Το ότι ο κινέζος σου είπε 23 ημέρες, μετά το έκανε 35 και το Ali λέει 60 το πέρασες στα ψιλά.

Το συμπέρασμα είναι ότι δεν χρειάζεται να ρωτήσεις ξανά.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Για τα δέματα που είχαν σταλεί από postNL περίπου 15-18 Σεπτεμβρίου άλλαξε το status

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 15-09-2014 23:56 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-09-2014 09:02 IPS

 

Επιτέλους "έφτασαν στην Ελλάδα". Άντε να δούμε πότε θα αλλάξει και αυτό.

Ελπίζω από Δευτέρα να έχουμε νεότερα γιατί μεσολαβεί και ΣΚ.

 

Κάτι άλλο που δε σχολίασα παραπάνω στον Yngwiedis στη σελίδα 443 στο post #5136

 

 

 

1.Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και τους άλλους χαζούς.

2.Τι πιστεύεις ότι αν είχαν περάσει 10 μέρες θα κάναμε θέμα ή ότι όλοι είναι χαζοί και δε διάβασαν τον οδηγό.

 

Εδώ μέσα συζητάμε και λύνουμε απορίες οι πιο "έμπειροι" στους "νέους" δεν ειρωνευόμαστε. Νομίζω ότι θα συμφωνήσεις

Για εμένα προσωπικά θα σου πω ότι έκανα την παραγγελία μου στις 28 Αυγούστου ημέρα Πέμπτη και το tracking number το πήρα Παρασκευή. Οπότε η αναμονή για εμένα ξεκινάει από τις 29/8 και όχι πριν 10 μέρες.

Επίσης, έλεγε ό,τι θα φτάσει μέσα σε 23 μέρες (Seller's Shipping Method 23 days Free Shipping). Μετά μου το άλλαξε σε 35.

 

Μέχρι να δουλέψει το tracking number στο postNL και να δείξει "κάτι" πέρασε σχεδόν μια εβδομάδα γιατί πάλι μεσολάβησε Σαββατοκύριακο και μετά για μια εβδομάδα έμεινε στο "The item is pre-advised" από 2014-09-08 07:41 μέχρι τις 2014-09-15 23:56, που άλλαξε σε "The item is at the PostNL sorting center".

 

Μετά μέσα σε δύο μέρες το έστειλαν Ελλάδα

"2014-09-17 15:34, The item has arrived in the country of destination GREECE

2014-09-16 09:37, The item is on transport to the country of destination"

2014-09-15 23:56, The item is at the PostNL sorting center"

 

Και από τις 17 Σεπτεμβρίου υποτίθεται ότι έφτασε στην Ελλάδα.

 

Άρα δεν περιμένω 10 μέρες από την ημέρα που έκανα την παραγγελία αλλά 30.

Απλά 10 μέρες είναι στην Ελλάδα και δεν έχουν ανοίξει ακόμη το σάκο ή συμβαίνει κάτι άλλο που δεν το ξέρω γιατί δεν είμαι εκεί.

 

Άρα όλοι πιστεύω ότι αρχίζουν να αγχώνονται (όπως και εγώ) από τη στιγμή που τους βγάλει το σύστημα ότι έφτασε Ελλάδα και μπουν στον ΕΛΤΑ και δουν αυτό το "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS" ή "tem in conta IPS" και για καμία δεκαριά μέρες και παραπάνω δεν αλλάζει τίποτα.

 

Στο σημείο αυτό οι πιο έμπειροι πρέπει να δώσουν τα "φώτα" τους, κυρίως καθησυχάζοντας τους υπόλοιπους λέγοντάς τους απλά ότι :

Στη χώρα που ζούμε επικρατεί ένα χάος και ότι τα πράγματα λειτουργούν με ρυθμούς χελώνας. Επίσης, κάντε υπομονή και κάποια στιγμή σε 10 - 20 μέρες αφού φτάσει στην Ελλάδα, αν φιλοτιμηθούν θα σας το στείλουν. Γιατί η αργοπορία όλη είναι στην Ελλάδα, που κανείς δεν ξέρει να σου πει που είναι το δέμα σου και κανείς δεν είναι υπεύθυνος για τίποτα

 

Αυτό έχω να πω εγώ από την εμπειρία μου και ακόμη περιμένω να δω τι θα γίνει με την πρώτη παραγγελία μου μετά από έναν μήνα.

 

Έβγαλα εγώ κανέναν χαζό όπως λες;

Ανυπόμονους σας βγάζω.

Επίσης η αναμονή της αποστολής ξεκινάει από την ημέρα που γίνεται despatch.

Από εκείνη την μέρα και μετά αρχίζει η αναμονή των 10 και 15 ημερών που έχω αναφέρει.

Δηλαδή αν το κατάστημα κάνει να στο στείλει 10 ημέρες και δεις despatch στην 11η θα αρχίσεις να ρωτάς την 12η ημέρα που είναι το δέμα;

Το δείχνουν τα στοιχεία που παραθέτεις. 15/09 καταχωρήθηκε η αποστολή στο IPS. Από τότε μέχρι τις 26 είναι 11 ημέρες.

Το πότε παρήγγειλες δεν ενδιαφέρει κανέναν ούτε παίζει ρόλο.

Τες παν...

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε κάποιοι ποια είναι η πλήρης διαδικασία και από ποια στάδια περνάει δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Όπως είπε και o evansarmor αν δεν σας αρέσουν οι απαντήσεις μας ενώ τα έχουμε πει άπειρες φορές, ε τότε μην ρωτάτε.

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν χρειάζεσαι συμβουλές από τους πιό "έμπειρους" αλλά τους δίνεις εσύ και τους λές να απαντούν με τα δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα ....

Το ότι ο κινέζος σου είπε 23 ημέρες, μετά το έκανε 35 και το Ali λέει 60 το πέρασες στα ψιλά.

Το συμπέρασμα είναι ότι δεν χρειάζεται να ρωτήσεις ξανά.

 

Αφού συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι και να το παίζεις εξυπνάκιας θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο:

 

Δεν ξέρεις ελληνικά ή έχεις επιλεκτική όραση...??????

 

Αυτό δεν το διάβασες:

Αυτό έχω να πω εγώ από την εμπειρία μου και ακόμη περιμένω να δω τι θα γίνει με την πρώτη παραγγελία μου μετά από έναν μήνα.

Τώρα τι να σου για τα υπόλοιπα.? Από ό,τι καταλαβαίνω έχεις ένα πρόβλημα επικοινωνίας και εφόσον ζορίζεσαι στα ελληνικά φαντάζομαι το τι θα συμβαίνει με τα αγγλικά, για αυτό θα στο εξηγήσω

Seller's Shipping Method = επιλέγει τον τρόπο αποστολής αυτός και δεν είναι σε καμία περίπτωση 60 μέρες.

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει

στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας.

Mark Twain

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρεις ελληνικά ή έχεις επιλεκτική όραση...??????

[TROLL MODE] Εγώ που ξέρω ελληνικά έχω να πω πως αυτό το σημείο στίξης, δεν είναι το ελληνικό ερωτηματικό.[/TROLL MODE] :p

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα εγώ κανέναν χαζό όπως λες;

Ανυπόμονους σας βγάζω.

Επίσης η αναμονή της αποστολής ξεκινάει από την ημέρα που γίνεται despatch.

Από εκείνη την μέρα και μετά αρχίζει η αναμονή των 10 και 15 ημερών που έχω αναφέρει.

Δηλαδή αν το κατάστημα κάνει να στο στείλει 10 ημέρες και δεις despatch στην 11η θα αρχίσεις να ρωτάς την 12η ημέρα που είναι το δέμα;

Το δείχνουν τα στοιχεία που παραθέτεις. 15/09 καταχωρήθηκε η αποστολή στο IPS. Από τότε μέχρι τις 26 είναι 11 ημέρες.

Το πότε παρήγγειλες δεν ενδιαφέρει κανέναν ούτε παίζει ρόλο.

Τες παν...

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε κάποιοι ποια είναι η πλήρης διαδικασία και από ποια στάδια περνάει δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Όπως είπε και o evansarmor αν δεν σας αρέσουν οι απαντήσεις μας ενώ τα έχουμε πει άπειρες φορές, ε τότε μην ρωτάτε.

 

Σου διαφεύγει ότι κάποιοι κάνουν μια παραγγελία για πρώτη φορά και όπως σου είπα είμαι ένας από αυτούς και εγώ και για αυτό η αναμονή όπως σου είπα ξεκινάει για αυτούς από την ημέρα πληρωμής. Αυτά που αναφέρεις είναι πολύ σωστά αλλά δεν τα λέει ο Οδηγός και αντί να τα συμπληρώσετε ειρωνεύεστε κάποιοι ή απλά λέτε "διάβασε πρώτα τον οδηγό". Εσύ τι λες. Υπάρχει κάποιος που θα μπει στο θέμα και δε θα διαβάσει τον οδηγό.? Τέλος πάντων μην το παίρνεις προσωπικά. Με την εμπειρία της πρώτης παραγγελίας που ακόμη δεν έφτασε. Έβγαλα κάποια συμπεράσματα και τα μοιράζομαι με τους υπόλοιπους. Δε σημαίνει και ότι είναι σωστά. Απλά σου εξήγησα πως το βλέπει κάποιος άπειρος το θέμα ενώ κάποιος ποιο έμπειρος το βλέπει διαφορετικά.

 

Σίγουρα όποιος ξαναπαραγγείλει κάτι από Κίνα δεν έχει απορίες και έχει και υπομονή. Ο πρωτάρης όμως όχι.

 

Ας λήξει το θέμα εδώ γιατί για άλλο σκοπό είναι ο οδηγός και όχι για αψιμαχίες.

Edited by diamantopoulosh

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει

στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας.

Mark Twain

Link to comment
Share on other sites

Αφού συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι και να το παίζεις εξυπνάκιας θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο:

 

Δεν ξέρεις ελληνικά ή έχεις επιλεκτική όραση...??????

 

Αυτό δεν το διάβασες:

Αυτό έχω να πω εγώ από την εμπειρία μου και ακόμη περιμένω να δω τι θα γίνει με την πρώτη παραγγελία μου μετά από έναν μήνα.

Τώρα τι να σου για τα υπόλοιπα.? Από ό,τι καταλαβαίνω έχεις ένα πρόβλημα επικοινωνίας και εφόσον ζορίζεσαι στα ελληνικά φαντάζομαι το τι θα συμβαίνει με τα αγγλικά, για αυτό θα στο εξηγήσω

Seller's Shipping Method = επιλέγει τον τρόπο αποστολής αυτός και δεν είναι σε καμία περίπτωση 60 μέρες.

Ορεξάτος είσαι μου φαίνεται, και δεν έχω όρεξη να ασχολούμαι με άσχετους και ανάγωγους.

Επίσης, ΚΑΙ ελληνικά ΚΑΙ Αγγλικά ξέρω πολύ καλύτερα από εσένα, γιά αυτό να διαβάσεις καλά τον οδηγό (Ελληνικά) και τους όρους του Ali (Αγγλικά) και όχι του κάθε πωλητού ο οποίος σε δουλεύει.

Επίσης, διάβασε τι έγραψες ότι πρέπει να λένε οι έμπειροι.

Τέλος με εσένα, πήγαινε πουθενά αλλού να παραστήσεις τον γνώστη.

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

2014-09-22 18:55, Local mail tracking

2014-09-05 18:00, Order departed on flight from origin

2014-09-05 10:00, Order dispatched

2014-08-30 10:00, Order Shipment recorded

 

καλησπερα. μια βοηθεια. εκανα παραγγελια στο Bangood 22/8 και εγινε shipped στης 28/8 . Ειμαι στις 35 μερες τωρα και απο οτι φαινεται δεν προκειται να ερθει συντομα. τι λετε να κανω? Να επικοινωνησω μαζι τους ή κανω dispute στο paypal γιατι πλησιαζει και σκ και φοβαμαι οτι θα χασω τα λεφτα μου

 

 

καποιος να βοηθησει?

 

Επειδη δεν το γραφει ο οδηγος και επειδη καποιοι το παιζουν εξυπνακηδες μονο εκει που μπορουν, ας μας πει καποιος τι ειναι το "Local mail tracking"

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει οτι από εδώ και μπρος δεν θα ανανεώνεται η εξέλιξη της αποστολής από εκεί που την παρακολουθούσες και θα πρέπει να την παρακολουθείς από τον τοπικό ταχυδρομικό πάροχο.

Δηλαδή τα ΕΛΤΑ.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...