Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά αυτή η καθυστέρηση στο Κ.Δ. Αεροδρομίου είναι νορμαλ;

Οτι έχω πάρει μέχρι τωρα ,σε αυτή την κατάσταση μένει μερικές ώρες γιαυτο ρωτάω .

 

Receive Item From Customer 24-06-2014 12:38 IPS

Item in conta IPS 25-06-2014 14:15 IPS

Receive Item At Office Of Exchange 08-07-2014 09:43 IPS

Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 08-07-2014 21:05 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Ήθελα να ξέρα ποιός σκέφτηκε ότι όλα τα πακέτα πρέπει να περνάνε από ΚΔ Αττικής...Μεγάλο μυαλό.

Το πακέτο μού έκανε 15 μέρες να έρθει από Κίνα και από Αθήνα είμαστε στις 6 και πάμε για 7!

Ελπίζω να μην πάει παραπάνω.

Με το προηγούμενο καθεστώς ,Τετάρτη-Πέμπτη θα το είχα ήδη...

Link to comment
Share on other sites

ασχετα που ειναι με ems η παραγγελια?θα ερθει ειδοποιηση και οχι κατευθειαν σπιτι?

 

Άμα είναι EMS θα έρθει κατεθείαν σπίτι, μάλλον ο φίλος νόμιζε πως έχεις απλό ταχυδρομείο. Ναι μπορείς να πάρεις τηλ και να πας να το παραλάβεις εσυ. Το έχω κάνει.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

ασχετα που ειναι με ems η παραγγελια?θα ερθει ειδοποιηση και οχι κατευθειαν σπιτι?

 

αυτά τα λένε όταν ρωτάνε κάτι, εδώ αλλάζει, πάρε τους τηλέφωνο να συνεννοηθείς τι θέλεις να γίνει

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/07/12 13:13:49

2014-07-12 05:01, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-07-02 15:15, Item in conta IPS, IPS

 

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/07/12 13:13:49

2014-07-12 08:01, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-07-04 15:15, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-07-02 15:15, Received from Customer

 

Παραγγελία από vickmall. Ξέρει κανείς τα επόμενα στάδια και πόσες μέρες αναμονής ακόμα; Είναι η πρώτη φορά που έκανα παραγγελία από εξωτερικό και δεν ξέρω.

4 ΙΟΥΛ έφυγε από Σινγκαπούρη. Υπολόγισε συν 10 έως 20 ημέρες γιά να έλθει στην Ελλάδα και 4 ημέρες περίπου γιά να έλθει στο σπίτι σου .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

παραγγελια απο καταστημα στη Γερμανια με DHL ποσες μερες κανει για Ελλαδα?

το πανε στα ΕΛΤΑ,μου το φερνουν αυτοι ή το παιρνω μονος μου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

παραγγελια απο καταστημα στη Γερμανια με DHL ποσες μερες κανει για Ελλαδα?

το πανε στα ΕΛΤΑ,μου το φερνουν αυτοι ή το παιρνω μονος μου?

ευχαριστω

2 με 3 ημέρες και σου το φέρνουν στο σπίτι

(Αναλόγως φυσικά με το πόσες ημέρες θα κάνει το κατάστημα να το δώσει στην DHL)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι EMS θα έρθει κατεθείαν σπίτι, μάλλον ο φίλος νόμιζε πως έχεις απλό ταχυδρομείο. Ναι μπορείς να πάρεις τηλ και να πας να το παραλάβεις εσυ. Το έχω κάνει.

 

άρα εγώ αύριο να πάρω τηλ στα ΕΛΤΑ courier και οχι στα ΕΛΤΑ, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

4 ΙΟΥΛ έφυγε από Σινγκαπούρη. Υπολόγισε συν 10 έως 20 ημέρες γιά να έλθει στην Ελλάδα και 4 ημέρες περίπου γιά να έλθει στο σπίτι σου .... :)

 

Μα είπα ήδη ότι έφτασε Ελλάδα, σε 8 μέρες! Γι'αυτό το έχω κάνει bold. :)

Το θέμα είναι στο εξής τι μένει. Οι τελευταίες μέρες είναι οι πιο δύσκολες από άποψη υπομονής.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία μου που περιελάμβανε 4 προιόντα, το banggood την έσπασε στα τέσσερα. Η αποστολή έγινε χωρίς tracking number και παρέλαβα τα 3 απο τα 4. Μάλιστα τα πρώτα 3 τα παρέλαβα μέσα σε 10-15 μέρες.

Το προιόν που δεν έχω παραλάβει έχει φτάσει τις 40 μέρες και το banggood μου απαντάει βλακείες στα email. Μου στέλνει την ίδια απάντηση ότι κι αν του γράφω.

Θέλω να κάνω dispute. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που στο paypal φαίνεται μια παραγγελία και εγώ θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων ενός μέρους απο το σύνολο;

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απολύτως

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

επειδή θα κάνω μία παραγγελία θηκών από aliexpress..... την singapore την ξέρω, από εκεί και πέρα china post ή swiss είναι οι άλλες δύο επιλογές που μου δίνει ο πωλητής, αξίζει να δηλώσω κάποιες από αυτές τις 2 ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία μου που περιελάμβανε 4 προιόντα, το banggood την έσπασε στα τέσσερα. Η αποστολή έγινε χωρίς tracking number και παρέλαβα τα 3 απο τα 4. Μάλιστα τα πρώτα 3 τα παρέλαβα μέσα σε 10-15 μέρες.

Το προιόν που δεν έχω παραλάβει έχει φτάσει τις 40 μέρες και το banggood μου απαντάει βλακείες στα email. Μου στέλνει την ίδια απάντηση ότι κι αν του γράφω.

Θέλω να κάνω dispute. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που στο paypal φαίνεται μια παραγγελία και εγώ θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων ενός μέρους απο το σύνολο;

Στην ίδια περίπτωση είμαι ακριβώς και εγώ.. Στο dispute βέβαια από άλλο site μου είπα ότι αν δεν το έχω παραλάβει στις 45 μέρες από την αποστολή θα μου δώσουν τα λεφτά πίσω η θα το στείλουν ξανά αλλά με καινούργιο order number θα τους πω. Οπότε και αναμένω. Ήρθε το ένα πακέτο και το άλλο εξαφανισμένο..

 

Κάνε dispute μη περάσει το όριο των 43 ημερών. Και μετά θα μιλάς μαζί τους μόνο από εκεί ώστε αν κάνεις claim να υπάρχει όλος ο διάλογος στο PayPal.

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απολύτως

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην ίδια περίπτωση είμαι ακριβώς και εγώ.. Στο dispute βέβαια από άλλο site μου είπα ότι αν δεν το έχω παραλάβει στις 45 μέρες από την αποστολή θα μου δώσουν τα λεφτά πίσω η θα το στείλουν ξανά αλλά με καινούργιο order number θα τους πω. Οπότε και αναμένω. Ήρθε το ένα πακέτο και το άλλο εξαφανισμένο..

 

Κάνε dispute μη περάσει το όριο των 43 ημερών. Και μετά θα μιλάς μαζί τους μόνο από εκεί ώστε αν κάνεις claim να υπάρχει όλος ο διάλογος στο PayPal.

 

Σήμερα - αύριο θα κάνω το dispute. Είναι εντελώς βλάκες στο banggood. Μου στέλνουν εδω και 3 email την ίδια ακριβώς απάντηση-ποιηματάκι.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

επειδή θα κάνω μία παραγγελία θηκών από aliexpress..... την singapore την ξέρω, από εκεί και πέρα china post ή swiss είναι οι άλλες δύο επιλογές που μου δίνει ο πωλητής, αξίζει να δηλώσω κάποιες από αυτές τις 2 ?

Όποια είναι δωρεάν ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειχα γραψει στο ποστ 3985 για ενα κινητο που κανανε λαθος την χωρα αποστολης σημερα ηρθε αυτη η απαντηση απο vickmall.

 

 

Dear customer,

Sorry just reply you,and what we sent to you is a right country.

 

Sorry about the logistic sent wrong country for your parcel.

 

But don't worry,they will arrive your country,because we only wrote Greece in the parcel.

 

Pls wait patiently,thanks..

Θα ηθελα καποια γνωμη εσεις τι καταλαβενετε σας ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει αντίστοιχο σκηνικό αλλά με Ισπανία. Τα στοιχεία μου ήταν κανονικά γραμμένα απλά κάνανε λάθος στην Signpost και το προωθησαν Ισπανία. Όταν έφθασε Ισπανία το επαναπροωθησαν Ελλάδα.

 

10 χαρακτήρες.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία μου που περιελάμβανε 4 προιόντα, το banggood την έσπασε στα τέσσερα. Η αποστολή έγινε χωρίς tracking number και παρέλαβα τα 3 απο τα 4. Μάλιστα τα πρώτα 3 τα παρέλαβα μέσα σε 10-15 μέρες.

Το προιόν που δεν έχω παραλάβει έχει φτάσει τις 40 μέρες και το banggood μου απαντάει βλακείες στα email. Μου στέλνει την ίδια απάντηση ότι κι αν του γράφω.

Θέλω να κάνω dispute. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που στο paypal φαίνεται μια παραγγελία και εγώ θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων ενός μέρους απο το σύνολο;

κάνε dispute και άσε τους να κουρεύονται.

είμαι ακριβώς στην ίδια φάση αλλά μερικές εβδομάδες πιο μετά.

έχω κάνει dispute με έγραψαν.

έκανα claim.

και τώρα μου στέλνουν mail εκτός PayPal, να κλείσω το claim. γιατί λέει δεν μπορούν να μου κάνουν partial refund αλλιώς.

ναι καλά, έτσι όπως φέρονται θα τους φερθούν. θα δούμε τι θα πει το PayPal και μετά θα πράξω αναλόγως.

νόμιζα ότι το banggood είναι σχετικά αξιόπιστο, αλλά μάλλον δεν είναι και τόσο με τόσα κρούσματα .

Edited by NaGR
Link to comment
Share on other sites

κάνε dispute και άσε τους να κουρεύονται.

είμαι ακριβώς στην ίδια φάση αλλά μερικές εβδομάδες πιο μετά.

έχω κάνει dispute με έγραψαν.

έκανα claim.

και τώρα μου στέλνουν mail εκτός PayPal, να κλείσω το claim. γιατί λέει δεν μπορούν να μου κάνουν partial refund αλλιώς.

ναι καλά, έτσι όπως φέρονται θα τους φερθούν. θα δούμε τι θα πει το PayPal και μετά θα πράξω αναλόγως.

νόμιζα ότι το banggood είναι σχετικά αξιόπιστο, αλλά μάλλον δεν είναι και τόσο με τόσα κρούσματα .

 

Και εγώ έτσι νόμιζα, πως ήταν αξιόπιστο και απο τις απαντήσεις τους εδώ και 3 μέρες κατάλαβα ποια θα είναι η συνέχεια.

Οπότε εφόσον είσαι στην διαδικασία αυτή λίγο πιο μπροστά απο μένα, μπορείς να μου πεις τι έγραψες στο paypal; Ζητάω partial refund και αναφέρω το ποσό του προιόντος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τι κανετε?? Ειχα παραγγειλει απο Κινα ενα ταμπλετ και για αρκετες μερες το tracking number δεν εδειχνε τιποτα. Η Κινεζα ειχε πει θα το στειλει με Netherlands Post. Το Σαββατο μου εβγαλε: "The item is pre-advised. A signature is required upon delivery of this item." χωρις να δειχνει που ειναι. Ρωτησα στο Ολλανδικο ταχυδρομειο, δεν ειναι δε αυτους και ειναι ενδιαμεσος σταθμος, αρα δεν εχουν προσβαση σε αυτο. Ρωτησα και στα ΕΛΤΑ σημερα, γιατι στη σελιδα τους δεν το βρισκει καν, ουτε αυτοι ξερουν που ειναι. Οχι Ελλαδα, οχι Ολλανδια. Και απο Κινα με τι θα παει στην Ολλανδια?? Εχω καταμπερδευτει......
Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε το tracking number σου και στο 17track, γιατί και σε μένα το Ολλανδικό ταχυδρομείο δεν έδειχνε τίποτα παρα μόνο όταν μπήκε Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο βγαζει!! The item is pre-advised. RS128299083NL ειναι το tracking. Σου αργησε πολυ εσενα?? Δεν καταλαβαινω ομως, αφου ουτε ελλαδα ουτε ολλανδια δεν εχουν προσβαση σε αυτο, με τι ερχεται και ποιος εχει προσβαση???
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νόμιζα, πως ήταν αξιόπιστο και απο τις απαντήσεις τους εδώ και 3 μέρες κατάλαβα ποια θα είναι η συνέχεια.

Οπότε εφόσον είσαι στην διαδικασία αυτή λίγο πιο μπροστά απο μένα, μπορείς να μου πεις τι έγραψες στο paypal; Ζητάω partial refund και αναφέρω το ποσό του προιόντος;

πας στη σελίδα του PayPal και στη συναλλαγή που αφορά αυτή τη παραγγελία κάνεις dispute με αιτιολογία ότι δεν παρελαβες. στα σχόλια εγώ έγραψα ότι αφορά μέρος της παραγγελίας. μην αγχώνεσαι, μπορείς στη πορεία να δώσεις περαιτέρω διευκρινισεις. το banggood πάντως το μόνο που μου έλεγε ήταν να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...