Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό με το μηχανάκι το έχω ψάξει επειδή πάντα ήθελα να γίνω ταχυδρόμος ;) Δυστυχώς μόνο αυτοκίνητο οδηγώ.

 

2-3 φορές που πήγα αυθημερόν με το ειδοποιητήριο για συστημένο\ασφαλισμένο πακέτο μου είπαν οτι το έχει μαζί του ο διανομέας. Οπότε δύο τα ενδεχόμενα (τρίτη λίστα που γράφω σήμερα :p )

1ον: Δεν κάνει τον κόπο να βάλει τα πακέτα στην τσάντα του

2ον: Δεν κάνουν τον κόπο να τα μοιράζουν στα ταχυδρομικά κουτιά και μένουν στα κεντρικά. Σε αυτή την περίπτωση, έχεις δίκιο. Είδες που συμφωνήσαμε; :)

 

Την ήμερα που αφήνουν το ειδοποιητήριο το δέμα επιστρέφετε στο κέντρο διανομής και την επομένη πηγαίνει στο ταχυδρομείο

οι ταχυδρόμοι ποτέ δεν κουβαλούν μαζί τους μεγάλα δέματα απλά αφήνουν την ειδοποίηση ;)

 

ΥΓ με το ειδοποιητήριο μπορείς (με λίγη τύχη) να το πάρεις την ίδια μέρα από το κέντρο διανομής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά το πακέτο μου ήρθε από Taiwan κανονικά στις μέρες που έλεγε ο seller:love-taiwan (έτσι εξηγείται και το Power Seller).

Τα ΕΛΤΑ οπότε δεν ενημερώνουν το track n trace αργούν πολύ. Να αναφέρω ότι το πακέτο μου ήταν αξίας 400€:X δηλωμένο σαν Gift και από Service και δεν είχε ούτε ένα χαρτί ο Κινέζος μέσα μόνο το κουτί και πέρασε αέρας:lol::lol:

Με το καλό να παραλάβετε και εσείς παιδιά και υπομονή. 2 βδομάδες από Taiwan είναι ένας πολύ καλός χρόνος παράδοσης:cool:

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Την ήμερα που αφήνουν το ειδοποιητήριο το δέμα επιστρέφετε στο κέντρο διανομής και την επομένη πηγαίνει στο ταχυδρομείο

οι ταχυδρόμοι ποτέ δεν κουβαλούν μαζί τους μεγάλα δέματα απλά αφήνουν την ειδοποίηση ;)

Δεν είπα να κουβαλήσει κανένα...ψυγείο στην τσάντα του! ;)

 

Μου έχουν φέρει αρκετά DVD boxsets που δεν είναι πολύ μικρότερα απο πακέτο κινητού. Τους βρίζω μάλιστα επειδή τα παρατάνε χύμα στην είσοδο.

 

ΥΓ με το ειδοποιητήριο μπορείς (με λίγη τύχη) να το πάρεις την ίδια μέρα από το κέντρο διανομής

Αυτό δεν το σκέφτηκα. Την επόμενη φορά :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γνώμη σας....

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:11279 Millisecond

2014-03-19 15:16, Item in conta IPS, IPS

 

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:27550 Millisecond

2014-03-21 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-03-19 00:00, Received from Customer

Η παραγγελία δόθηκε 17/3 . Να περιμένω 10 μέρες ακόμα ή να ανοίξω dispute τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να περιμένεις. Μεγάλη Εβδομάδα άρχισε, δε λέει να συγχυζόμαστε. Άφησε το για μετά το Πάσχα :)
Link to comment
Share on other sites

όλοι εσείς που σας έβγαλε GRATH στο 4px αλλά τιποτα στα elta, τι ακριβώς γίνεται? Εγω πηρα τηλεφωνο και μου ειπε οτι δεν εφτασε ακομα αεροδρόμιο...Μάλλον κατι αλλο σημαινει το GRATH
Link to comment
Share on other sites

Φιλε kandilak,

Εγω λεω να περιμενεις λιγο αν το site που παρηγγειλες είναι σχετικα αξιοπιστο . Εγω εδωσα παραγγελια 11/3 και παρελαβα σημερα ( με λιγο μεσον στα Ελτα...) . Αυριο ή μεθαύριο ηταν να παραλαβω . Κανε καμια βδομαδα υπομονη ακομα και μετα βλέπεις. Με το καλο να σου ερθει, ευχομαι!

Edited by kostashas
Link to comment
Share on other sites

όλοι εσείς που σας έβγαλε GRATH στο 4px αλλά τιποτα στα elta, τι ακριβώς γίνεται? Εγω πηρα τηλεφωνο και μου ειπε οτι δεν εφτασε ακομα αεροδρόμιο...Μάλλον κατι αλλο σημαινει το GRATH

 

Συμφωνα με τους προλαλισαντες οτι προοριζεται για greece athens.οχι ομως οτι εχει φυγει κιολας

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τους προλαλισαντες οτι προοριζεται για greece athens.οχι ομως οτι εχει φυγει κιολας

 

δηλαδή φιλε εμενα εγινε despatched στις 30 και μου λες οτι δεν εχει φύγει ακόμα απο Σιγκαπούρη???????? :worry:

Με βλέπω να μένει εδω το ταμπλετ και να το χαιρομαι απο Ιουλη που επιστρεφω...

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια απο geek 21/3 . despatched 27/3 ακομη δεν εφτασε Ελλαδα .

 

 

ειμαι number 4076, αλλα απ οτι βλεπω υπαρχουν και πιο άτυχοι τελικα..

Link to comment
Share on other sites

ειμαι number 4076, αλλα απ οτι βλεπω υπαρχουν και πιο άτυχοι τελικα..

 

πως βλεπουμε το number της παραγγελιας ?

Σε ποια διευθυνση βλεπετε για τρακιν στη 4px ?

Link to comment
Share on other sites

Αριστερα στο our services επελεξε tracking βαλε το TN και πατα track

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αριστερα στο our services επελεξε tracking βαλε το TN και πατα track

 

http://en.4px.com η διευθυνση

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δηλαδή φιλε εμενα εγινε despatched στις 30 και μου λες οτι δεν εχει φύγει ακόμα απο Σιγκαπούρη???????? :worry:

Με βλέπω να μένει εδω το ταμπλετ και να το χαιρομαι απο Ιουλη που επιστρεφω...

 

Λογικα ναι.αν ειχε φυγει θα το ειχες ηδη στα χερια σου.υπαρχει κανεις με 4083?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Αριστερα στο our services επελεξε tracking βαλε το TN και πατα track

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

http://en.4px.com η διευθυνση

 

Ευχαριστω πολυ .Λεει οτι εφτασε Ελλαδα 9/4 .Αρα ειναι σε ενα σακο κι .....ξεκουραζετε μεχρι να τον παρουν τα ελ.τα καλα ..κρασια .

 

Λογικα ναι.αν ειχε φυγει θα το ειχες ηδη στα χερια σου.υπαρχει κανεις με 4083?

Το νουμερο πχ 4083 πως το βρίσκω

Edited by timeout
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σήμερα είδα λίγο φως..... για την 4071....λέει πως έφτασε στην χώρα προορισμού.... και μετά από λίγες ώρες έβγαλε κιόλας και το κλείσιμο από ΚΔ Αεροδρομίου!!!!

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 11-04-2014 15:29 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-04-2014 09:02 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 22-03-2014 13:23 IPS

 

Προλαβαίνω μέχρι Μ. Πέμπτη να παραλάβω στην Β. Ελλάδα λέτε ??

 

Καλημέρα,

 

ακόμα ένα βήμα πιο κοντά έγινε, χθες βράδυ αργά άλλαξε το status και το έχουν Θεσ/νίκη:

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 14-04-2014 22:54 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 11-04-2014 15:29 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-04-2014 09:02 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 22-03-2014 13:23 IPS

 

Αν δεν έρθει σήμερα ειδοποίηση από ταχυδρόμο, αύριο μάλλον σίγουρα.....ελπίζω....;)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ .Λεει οτι εφτασε Ελλαδα 9/4 .Αρα ειναι σε ενα σακο κι .....ξεκουραζετε μεχρι να τον παρουν τα ελ.τα καλα ..κρασια .

 

Λογικα ναι.αν ειχε φυγει θα το ειχες ηδη στα χερια σου.υπαρχει κανεις με 4083?

Το νουμερο πχ 4083 πως το βρίσκω

 

Στο http://www.singpost.com βαζεις παλι το ΤΝ και οταν σου βγαλει το status της παραγγελιας πατας πανω στο ΤΝ.και βλεπεις με πιο despach εισαι.δε λεει και πολλα ομως αυτος ο αριθμος

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Στο http://www.singpost.com βαζεις παλι το ΤΝ και οταν σου βγαλει το status της παραγγελιας πατας πανω στο ΤΝ.και βλεπεις με πιο despach εισαι.δε λεει και πολλα ομως αυτος ο αριθμος

Ευχαριστω κι παλι koukloukou Τωρα ξερω τα εξης :

Παραγγελια απο geek 21/3 .

despatched 27/3 κωδικος παρτιδας 4073 εφτασε Ελλαδα 9/4 .Αρα ειναι σε ενα σακο κι .....ξεκουραζετε μεχρι να τον παρουν τα ελ.τα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ακόμα ένα βήμα πιο κοντά έγινε, χθες βράδυ αργά άλλαξε το status και το έχουν Θεσ/νίκη:

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 14-04-2014 22:54 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 11-04-2014 15:29 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-04-2014 09:02 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 22-03-2014 13:23 IPS

 

Αν δεν έρθει σήμερα ειδοποίηση από ταχυδρόμο, αύριο μάλλον σίγουρα.....ελπίζω....;)

 

& εγώ πιστεύω πως ίσως προλάβω την Μ.βδομάδα... Αν δεν ήταν τώρα το πάσχα ίσως είχαμε παραλάβει νωρίτερα γιατί γίνεται ένας χαμός στα ΕΛΤΑ...

 

2014-04-14 23:47, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

2014-04-13 09:43, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2014-04-13 05:19, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κοντευω να σκασω με την αθανατη Ελλαδαρα μας και τις υπηρεσιες της.Περιμενω δεμα με Ems το οποιο εκανε 4 μερες να ερθει ελλαδα και περιμενε 12 μερες στο ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ για να ξεκουραστει και αφου πληρωσα 43 ευρω δασμους και τελη εκτελωνισμου τελικα παρελαβα το δεμα σημερα.Αλλα εδω αρχιζει ο γολγοθας......στειλανε το δεμα μου στην κομοτηνη και του ανθρωπου στην κομοτηνη σε μενα.Ακουσον ακουσον τα ξεφτερια μας.....βαλανε το δικο μου συνοδευτικο με τον αριθμο αποστολης στο δικο του δεμα και αντιστοιχα στο δικο του.Αν ειναι δυνατον.........:wacko::cry::cry:
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Ειμαι στο

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-04-2014 05:14 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-04-2014 08:23 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Λογικα ρε παιδια ποσο κοντα σε μερες περιπου ειμαι στην παραλαβη? Sorry που ρωταω κατι τοσο συγκεκριμενο αλλα ξερετε τωρα λογο Πασχα θα ηταν πολυ καλο να παρω το τηλεφωνακι πριν αυτο ωστε να εχω απλετο χρονο να το ψαξω :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει ένα δέμα στις 7 απριλίου. Ο κινέζος το έστειλε στις 8 και από τις 9 απριλίου έχει κολλήσει στο στάδιο "departure from border point of origin country swiss post singapore" Ο κινέζος μου είπε ότι αυτό σημαίνει ότι τοπακέτο στέλνεται αλλά εδώ διάβασα ότι δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το ταξίδι. Τι συμβαίνει τελικά; Είναι φυσιολογικό να καθυστερεί τόσο σε αυτό το στάδιο;
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει ένα δέμα στις 7 απριλίου. Ο κινέζος το έστειλε στις 8 και από τις 9 απριλίου έχει κολλήσει στο στάδιο "departure from border point of origin country swiss post singapore" Ο κινέζος μου είπε ότι αυτό σημαίνει ότι τοπακέτο στέλνεται αλλά εδώ διάβασα ότι δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το ταξίδι. Τι συμβαίνει τελικά; Είναι φυσιολογικό να καθυστερεί τόσο σε αυτό το στάδιο;

Έφυγε από Κίνα ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Έφυγε από Κίνα ... :)

 

Αυτό είναι ευχάριστο. Ελπίζω να μη συναντήσει κολλήματα και να έρθει Ελλάδα όσο το δυνατόν πιο νωρίς γιατί ξέρω ότι εδώ θα κάτσει 1-2 βδομάδες πριν το παραλάβω :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ευχάριστο. Ελπίζω να μη συναντήσει κολλήματα και να έρθει Ελλάδα όσο το δυνατόν πιο νωρίς γιατί ξέρω ότι εδώ θα κάτσει 1-2 βδομάδες πριν το παραλάβω :p

Εδώ δεν μένει παραπάνω από 5 ημέρες, όπου και εάν είσαι, εκτός εορτών και φυσικά εάν περάσει από τελωνείο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις ιδέα για τι τρομερό ταχυδρομείο μιλάμε εδώ στην Άρτα. Μια άλλη φορά έιχα παραγγείλει κάτι από Αθήνα και ενώ μου είπε ο άνθρωπος ότι το δέμα έφτασε, εγώ πήγα στο ταχυδρομείο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει δέμα με το όνομά μου. Μετά απο 1-2 μέρες πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω και μου λένε έχουμε πολλή δουλειά δεν μπορούμε να εξυπηρετούμε απο το τηλέφωνο. Πέρασε πάνω από εβδομάδα χωρίς να λάβω ούτε ειδοποιητήριο ούτε καμία ενημέρωση και μια μέρα με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι αν δεν πάω να παραλάβω την ίδια κιόλας μέρα το δέμα θα το στείλουν πίσω γιατί είναι πολλές μέρες και δεν μπορούν να το κρατάνε άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...