Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς ένα δέμα με singapore post, όταν φτάσει στην Ελλάδα, το διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ;

Είχα παραγγείλει με EMS και μου ήρθε κατευθείαν σπίτι και ούτε καν είδα αν αυτός που το έφερε ήταν με τα ΕΛΤΑ ή με Courier.

Να περιμένω κάτι ανάλογο και με τα Singapore Post ή θα μου έρθει χαρτάκι από το ταχυδρομείο να πάω να το πάρω;

 

 

ΥΓ. Πολύ αργή η ριμάδα η Σιγκαπούρη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς ένα δέμα με singapore post, όταν φτάσει στην Ελλάδα, το διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ;

Είχα παραγγείλει με EMS και μου ήρθε κατευθείαν σπίτι και ούτε καν είδα αν αυτός που το έφερε ήταν με τα ΕΛΤΑ ή με Courier.

Να περιμένω κάτι ανάλογο και με τα Singapore Post ή θα μου έρθει χαρτάκι από το ταχυδρομείο να πάω να το πάρω;

 

 

ΥΓ. Πολύ αργή η ριμάδα η Σιγκαπούρη

 

Με Singapore θα σου έρθει χαρτάκι...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με Singapore θα σου έρθει χαρτάκι...

 

Οκ, ευχαριστώ

 

Γνωρίζεις μήπως πόσο καιρό κάνει η αποστολή; Το tracking από την Σιγκαπούρη έχει κολλήσει στο DESPACHED 2 OVERSEAS GR εδώ και μια εβδομάδα.

Να υποθέσω είναι συνηθισμένο;

Edited by dmarkos
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ

 

Γνωρίζεις μήπως πόσο καιρό κάνει η αποστολή; Το tracking από την Σιγκαπούρη έχει κολλήσει στο DESPACHED 2 OVERSEAS GR εδώ και μια εβδομάδα.

Να υποθέσω είναι συνηθισμένο;

 

Να μην το υποθέτεις, ειναι

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εκανα μια αγορα απο το ahappydeal.com

το πακετο εφυγε με directlink. Στο site της, με το tracking number εχω τα εξης:

 

25/01/14 18:00 Order Shipment recorded

06/02/14 10:00 Order dispatched

06/02/14 18:00 Order departed on flight from origin

18/02/14 19:55 Local mail tracking

 

Απο κει και περα, εχω χασει τα ιχνη του. Αν και στο site τους με στελνει στο elta.gr, προφανως και αλλαξαν συνεργατη, διοτι και στο elta.gr το tracking number δεν υπαρχει, και με φιλο απο τα ελτα που ψαξαμε δε βρηκαμε τιποτε.

 

Εχετε καμμια ιδεα, σε ποια μεταφορικη να ψαξω;

Μην ψάχνεις τίποτα. Με directlink-sweden post δεν καταχωρείται στο IPS. Στα ελτα θα το δεις μονο οταν καταγραφεί στ αεροδρόμιο

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεις τίποτα. Με directlink-sweden post δεν καταχωρείται στο IPS. Στα ελτα θα το δεις μονο οταν καταγραφεί στ αεροδρόμιο

 

Δηλαδη απο Ελτα θα το περιμενω; Διοτι κλεινουν 10 μερες απο το "Local mail tracking" (το οποιο δεν ξερω τι ακριβως εννοει), και δεν εχει εμφανιστει πουθενα... μπας και ειναι σε κανενα τελεωνειο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απο Ελτα θα το περιμενω; Διοτι κλεινουν 10 μερες απο το "Local mail tracking" (το οποιο δεν ξερω τι ακριβως εννοει), και δεν εχει εμφανιστει πουθενα... μπας και ειναι σε κανενα τελεωνειο;

 

Ναι, απ τα ΕΛΤΑ. υπολογισε ότι κάνα μήνα μετά την αποστολή θα το παραλάβεις, στην καλύτερη 3 βδομάδες

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ

 

Γνωρίζεις μήπως πόσο καιρό κάνει η αποστολή; Το tracking από την Σιγκαπούρη έχει κολλήσει στο DESPACHED 2 OVERSEAS GR εδώ και μια εβδομάδα.

Να υποθέσω είναι συνηθισμένο;

 

Εγώ είμαι στην τρίτη εβδομάδα και πάω για τέταρτη....

Χαλλλλλλλλλλαρα....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα. αν καποιος παραλαβει με Dispatch number 4034 ας μας το πει γιατι περιμενω κινητο απο sing post RF202312620SG ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα. αν καποιος παραλαβει με Dispatch number 4034 ας μας το πει γιατι περιμενω κινητο απο sing post RF202312620SG ευχαριστω

 

Να υποθέσω αποστολή 4044 απο Sing Post ουτα καν...

 

Να υποθέσω ότι δε διαβάσατε καν τον οδηγό;

Ξεχάστε το dispatch number.

Δε ξέρω ποιος ξεκίνησε αυτή τη μόδα με το dispatch number, αλλά καταλάβετε ότι είναι άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω αποστολή 4044 απο Sing Post ουτα καν...

 

Το άλλο με τον Τοτό;!!! :lol:

 

Νομίζω ότι δεν αν μου δίνεται η δυνατότητα δεν θα επιλέγω sing. Έχει πολύ φόρτο...

 

edit

 

Να υποθέσω ότι δε διαβάσατε καν τον οδηγό;

Ξεχάστε το dispatch number.

Δε ξέρω ποιος ξεκίνησε αυτή τη μόδα με το dispatch number, αλλά καταλάβετε ότι είναι άχρηστο.

 

Γιατί είναι άχρηστο; Είναι ενδεικτικό. Σε μία πτήση θα υπάρχουν περισσότερες αποστολές. Μπορεί να μην φτάνουν με την ίδια σειρά αλλά παίρνεις μία ιδέα.

Edited by bill_phone
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο με τον Τοτό;!!! :lol:

 

Νομίζω ότι δεν αν μου δίνεται η δυνατότητα δεν θα επιλέγω sing. Έχει πολύ φόρτο...

 

edit

 

 

 

Γιατί είναι άχρηστο; Είναι ενδεικτικό. Σε μία πτήση θα υπάρχουν περισσότερες αποστολές. Μπορεί να μην φτάνουν με την ίδια σειρά αλλά παίρνεις μία ιδέα.

 

Καμία ιδέα.

Έχω παραλάβει και 15 μέρες διαφορά με άλλους που ως χρόνος ισοδυναμεί με ολόκληρη αποστολή.

Τώρα περιμένω αποστολή και ακόμα δεν έχει φτάσει Ελλάδα.

Με το ίδιο dispatch άλλος παρέλαβε πριν μια βδομάδα.

Και καμία εταιρεία δε σου δίνει dispatch.

Tracking σου δίνουν.

Αν δε σου εμφάνιζε το dispatch ούτε καν θα είχες ασχοληθεί.

Μια κακή μόδα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα.

Έχω παραλάβει και 15 μέρες διαφορά με άλλους που ως χρόνος ισοδυναμεί με ολόκληρη αποστολή.

Τώρα περιμένω αποστολή και ακόμα δεν έχει φτάσει Ελλάδα.

Με το ίδιο dispatch άλλος παρέλαβε πριν μια βδομάδα.

Και καμία εταιρεία δε σου δίνει dispatch.

Tracking σου δίνουν.

Αν δε σου εμφάνιζε το dispatch ούτε καν θα είχες ασχοληθεί.

Μια κακή μόδα είναι.

 

Καλά δεν είπα ότι είναι και κανόνας. Αλλά κάτι δηλώνει και αυτός ο αριθμός. Τώρα στις περιπτώσεις που από την ίδια παρτίδα έρχονται ετεροχρονισμένα, μήπως είναι στο αεροδρόμιο και απλά κάθονται κάποια; Εγώ περιμένω με sing από 16/2. Πιστεύω ότι έχει φτάσει σίγουρα απλά δεν έχει ανοιχτεί.

Και είμαι σίγουρος επειδή άλλη παραγγελία που έκανα απο ebay (όχι με sing) έχει φτάσει. Εκτός αν η sing για να μειώσει τα έξοδα κάνει πολλές ενδιάμεσες στάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ότι νάνε λέμε αυτή η singpost με china post έφτασε και έφυγε και μια μέρα αργότερα (και το δέμα έχει και μπαταρία μέσα) ποτε ξανά singpost

http://s28.postimg.org/vfbrw8ir1/image.jpg

Edited by xaos2005
Link to comment
Share on other sites

παιζει να εχει ερθει τοσο γρηγορα Αθηνα?

 

Ούτε καν....Το μήνυμα αυτό είναι οτι αναχώρησε-αναχωρεί για Ελλάδα

Έχεις ακόμα 2 βδομάδες +...

Φανταζομαι singpost?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για Netherland Direct Mail έχετε κάποια γνώση; Το Banggood τη δίνει ως επιλογή με + $1 και λέει 7-10 εργάσιμες παράδοση...

 

Ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, αλλά δεν ξέρω κι όλας.

http://www.postnl.post/

 

Θα ζητούσα από banggood να μου το στείλουν με singapore post, αλλά τη τελευταία φορά μου είπαν σίγουρα ότι θα το στέιλουν έτσι, το έστειλαν με Deutsche Post και το δέμα χάθηκε Σιγκαπούρη..τουλάχιστον με αυτή θα ξέρω ακριβώς με ποιά θα έρθει.

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ

Στο φόρουμ του banggood λέει πως είναι υπηρεσία χωρίς tracking...αλλά πιο γρήγορη...τί να ισχύει αραγε;

http://www.banggood.com/forum-topic-17247.html

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για Netherland Direct Mail έχετε κάποια γνώση; Το Banggood τη δίνει ως επιλογή με + $1 και λέει 7-10 εργάσιμες παράδοση...

 

Ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, αλλά δεν ξέρω κι όλας.

http://www.postnl.post/

 

Θα ζητούσα από banggood να μου το στείλουν με singapore post, αλλά τη τελευταία φορά μου είπαν σίγουρα ότι θα το στέιλουν έτσι, το έστειλαν με Deutsche Post και το δέμα χάθηκε Σιγκαπούρη..τουλάχιστον με αυτή θα ξέρω ακριβώς με ποιά θα έρθει.

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ

 

Στο φόρουμ του banggood λέει πως είναι υπηρεσία χωρίς tracking...αλλά πιο γρήγορη...τί να ισχύει αραγε;

http://www.banggood.com/forum-topic-17247.html

Από ότι είδα, 7 με 15 εργάσιμες λέει, ήτοι 20 ημερολογιακές ... μακάρι να είναι πιό γρήγορη, αλλά εμένα ήρθαν δέματα σε 10 ημέρες με τα Σουηδικά Ταχυδρομεία 3 φορές. Απλώς πιστεύω ότι είναι ζήτημα συμφωνιών και παίζουν και ρόλο τα δύο πρώτα γράμματα του αριθμού.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα, 7 με 15 εργάσιμες λέει, ήτοι 20 ημερολογιακές ... μακάρι να είναι πιό γρήγορη, αλλά εμένα ήρθαν δέματα σε 10 ημέρες με τα Σουηδικά Ταχυδρομεία 3 φορές. Απλώς πιστεύω ότι είναι ζήτημα συμφωνιών και παίζουν και ρόλο τα δύο πρώτα γράμματα του αριθμού.

Για σουηδικά δεν δίνει επιλογή από banggood...δεν ξέρω αν συνεργάζονται μ' αυτούς...

 

Εσύ από πού αγόρασες και στο έστειλαν με σουηδικό ταχυδρομείο; Ούτε αυτό έχει tracking number, ε;

Link to comment
Share on other sites

Για σουηδικά δεν δίνει επιλογή από banggood...δεν ξέρω αν συνεργάζονται μ' αυτούς...

 

Εσύ από πού αγόρασες και στο έστειλαν με σουηδικό ταχυδρομείο; Ούτε αυτό έχει tracking number, ε;

Από δύο αγόρασα, ένα το ΤΜΑΡΤ και ένα άλλο από όπου αγοράζω καλλυντικά. Έχει tracking number, τα δύο τελευταία είναι αυτά:

RE6710**190SE και RD0317**576SE

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...εμπειρία απο Netherland Direct Mail (no tracking) έχει κανείς;

 

Έχω εγώ. Έπαθα πλάκα με την ταχύτητα. Έφτασε χτες Ελλάδα. Έφυγε 20/2.

Βέβαια μέχρι να έρθει σπίτι θα πάρει άλλες τόσες μέρες αλλά ή spring mail - postnl έκαναν την δουλεία τους πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...