Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Απ' ότι βλέπω μετά απο το κλείσιμο του κέντρου διαλογής του αεροδρομίου πάει στο κέντρο διαλογής της πόλης. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί κάποιος που περιμένει το δέμα να παραλάβει απο εκεί;; Ή δεν έχει πρόσβαση;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Item in Conta σημαίνει πως έχει αναχωρίσει. Δεν μπαίνετε καν στον κόπο να διαβάσετε τον οδηγό στη πρώτη σελίδα, και ρωτάτε και απαντάτε, αν είναι δυνατόν

 

τον οδηγο σου τον εχω διαβασει πολυ καλα. και απαντησα με βαση προσωπικη εμπειρια. αν δεις τις φωτογραφιες λεει Received from Customer. οταν βγαλει Despatched to overseas σημαινει οτι το εστειλαν και τοτε δεν το ειχαν στειλει. συγνωμη αν σου χαλασα τον οδηγο, χωρις ειρωνειες, να βοηθησω το παλικαρι ηθελα γιατι ξερω πως ειναι να περιμενεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επειδή με εχουν "ζώσει τα φίδια" δώστε μου μια σαφή απαντηση.

Εχω παραγγείλει ενα κινητό τηλεφωνο απο το geekbuing (από Κίνα) με συνολικό κόστος 260$

Η εταιρία courier ειναι η DHL.

Τι θα πληρώσω για να το παραλαβω; Και τι θα μου ζητήσουν απο παραστατικά;

Επισης ποιος ειναι ο χρόνος μέχρι να το παραλαβω και εαν εχω την δυνατοτητα(εαν ειναι υψηλοί οι δασμοί) να μην το παραλαβω;

Τέλος ποσο διάστημα θα κάνει να μου επιστρέφουν τα χρηματα στην καρτα μου.

Ευχαριστω!

Τις απαντήσεις σε πμ...

 

Φοιβος Αθηνα

Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα(αν οχι σιγουρο) να πληρωσεις τελωνειο το οποιο ειναι 23% της τιμης.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου τελικά

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ17-02-201408:52Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ17-02-201406:06IPSΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS24-01-201416:36IPS με despatched number 4025 και παραγγελία στις 22/1...ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επειδή με εχουν "ζώσει τα φίδια" δώστε μου μια σαφή απαντηση.

Εχω παραγγείλει ενα κινητό τηλεφωνο απο το geekbuing (από Κίνα) με συνολικό κόστος 260$

Η εταιρία courier ειναι η DHL.

Τι θα πληρώσω για να το παραλαβω; Και τι θα μου ζητήσουν απο παραστατικά;

Επισης ποιος ειναι ο χρόνος μέχρι να το παραλαβω και εαν εχω την δυνατοτητα(εαν ειναι υψηλοί οι δασμοί) να μην το παραλαβω;

Τέλος ποσο διάστημα θα κάνει να μου επιστρέφουν τα χρηματα στην καρτα μου.

Ευχαριστω!

Τις απαντήσεις σε πμ...

 

Φοιβος Αθηνα

 

Δεν είναι μόνο το 23% είναι και περίπου 100 ευρώ που περνει η DHL για τον εκτελωνισμο ...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος αν στο http://www.banggood.com αγορές (φθηνές) χωρίς t/n που όμως εμφανίζονται στο Order Status History του site εμφανίζουν την πορεια μέχρι Ελλάδα ή σταματά στο Shipped για αυτούς ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

1- Διαβάστε τον οδηγό, και εάν δεν περάσουν 40 ημέρες μην αρχίζετε εδώ την αναζήτηση, δεν πρόκειται να έλθει πιό γρήγορα η παραγγελία σας.

2- Η απαγόρευση των μπαταριών μάλλον δεν ισχύει πλέον, γιατί τον τελευταίο καιρό παρέλαβα αρκετές με τα Κινεζικά ταχυδρομεία.

3- Γιά μία ακόμη φορά, μάλλον τύχη είναι η παραλαβή, παρήγγειλα στις 7/2, στις 12 έφυγε από Σιγκαπούρη με SE και 17/2 εμφανίσθηκε στο αεροδρόμιο ...

 

 

Φίλε μου εμένα έγραφε 5-7 εργάσιμες με την DHL.....ε όχι να πληρώσω καπέλο και να το παραλαβω το Πάσχα....

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος αν στο http://www.banggood.com αγορές (φθηνές) χωρίς t/n που όμως εμφανίζονται στο Order Status History του site εμφανίζουν την πορεια μέχρι Ελλάδα ή σταματά στο Shipped για αυτούς ?

 

κατι θηκες που ειχα παρει μια χαρα ηρθαν και μεσα σε δυο εβδομαδες περιπου

LENOVO A820,ZTE V967S,LENOVO A850,THL T200
Link to comment
Share on other sites

κατι θηκες που ειχα παρει μια χαρα ηρθαν και μεσα σε δυο εβδομαδες περιπου

 

Στο site τους όμως εμφανιζόταν η πορεία μέχρι να φτάσουν Ελλάδα;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι γίνεται?εμφανίστηκε σε κανέναν με dispatch No 4024 σήμερα?

 

με 4024 εμένα σήμερα φάνηκε ... για τσεκάρετε το άλλη μια σήμερα

 

καλό θα ήταν να διαβάζεις και κανένα μήνυμα πριν γράψεις

Link to comment
Share on other sites

Despatch n4025 με αποστολή στις 24/1, παρέλαβα σήμερα

 

 

 

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RF200731986SG

 

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ 18-02-2014 03:20 Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 17-02-2014 03:14 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-02-2014 17:08 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 24-01-2014 16:42 IPS

Edited by vegito
Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να διαβάζεις και κανένα μήνυμα πριν γράψεις

 

Διαβάζω πριν γράψω.εσένα φάνηκε εχθες.εγώ ρώτησε για σήμερα αν σε κάποιον φάνηκε τίποτα.απο ότι φαίνεται είσαι ο μόνος με dispatch no4024 που του εμφανιστηκε

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πριν γράψω.εσένα φάνηκε εχθες.εγώ ρώτησε για σήμερα αν σε κάποιον φάνηκε τίποτα.απο ότι φαίνεται είσαι ο μόνος με dispatch no4024 που του εμφανιστηκε

 

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα με despatched number 4025 και παραγγελία στις 24/1

Link to comment
Share on other sites

O οδηγός ανανεώθηκε με διάφορες προσθήκες (θα τις βρείτε στο τέλος του οδηγού).

Κάθε πρόταση για βελτίωση καλοδεχούμενη - με πμ. :)

 

Και για άλλη μία φορά, διαβάστε πριν ποστάρετε.

Το 99% των ερωτήσεων περιλαμβάνονται στον οδηγό.

Μη φορτώνουμε με άσκοπα ποστ το θέμα.

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πριν γράψω.εσένα φάνηκε εχθες.εγώ ρώτησε για σήμερα αν σε κάποιον φάνηκε τίποτα.απο ότι φαίνεται είσαι ο μόνος με dispatch no4024 που του εμφανιστηκε

 

Και εμένα με despatch number 4024 εμφανίστηκε χτες και σήμερα παρέλαβα. Εχω όμως άλλα 2 δέματα με τον ίδιο αριθμό που δεν έχουν φανεί ακόμη.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη για την ασχετοσυνη μου αλλα μηπως καποιος μπορει ν μου εξηγησει πως θα βρω το despatch number μου;; στον οδηγο δεν βρηκα κατι σχετικο
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη για την ασχετοσυνη μου αλλα μηπως καποιος μπορει ν μου εξηγησει πως θα βρω το despatch number μου;; στον οδηγο δεν βρηκα κατι σχετικο

 

Δεν βρήκες γιατί είναι άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!! Κατι παίζεται με το geekbuing.....παράγγειλα ενα κινητο και εκανα ανάκληση της παραγγελιας την τρίτη μέρα....απο τότε μου εχουν στειλει έναν αριθμο αποστολης (track number) που μέχρι σήμερα δεν εμφανίζεται στην DHL που εχει αναλάβει την μεταφορά.

Η αγορά έγινε στις 11/2/2014 και η αποστολη εγινε(;) στις 13/2/2014.....

Μέχρι σήμερα εχω στειλει 4 mails για την ακύρωση της παραγγελιας και εχω λάβει ΑΥΤΟΜΑΤΑ μυνηματα....."λυπουμαστε,δώστε μας τον αριθμο παραγγελιας.....τον αριθμο αποστολης" και αποτέλεσμα...τίποτα!

Σύμφωνα με την DHL δεν εχει προχωρήσει η παραγγελια μου και κακώς δεν εχουν αναφερθεί σε αυτο απο το σάιτ!!!!

Το τηλεφωνο δεν εχει βγει απο την αποθήκη τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!! Κατι παίζεται με το geekbuing.....παράγγειλα ενα κινητο και εκανα ανάκληση της παραγγελιας την τρίτη μέρα....απο τότε μου εχουν στειλει έναν αριθμο αποστολης (track number) που μέχρι σήμερα δεν εμφανίζεται στην DHL που εχει αναλάβει την μεταφορά.

Η αγορά έγινε στις 11/2/2014 και η αποστολη εγινε(;) στις 13/2/2014.....

Μέχρι σήμερα εχω στειλει 4 mails για την ακύρωση της παραγγελιας και εχω λάβει ΑΥΤΟΜΑΤΑ μυνηματα....."λυπουμαστε,δώστε μας τον αριθμο παραγγελιας.....τον αριθμο αποστολης" και αποτέλεσμα...τίποτα!

Σύμφωνα με την DHL δεν εχει προχωρήσει η παραγγελια μου και κακώς δεν εχουν αναφερθεί σε αυτο απο το σάιτ!!!!

Το τηλεφωνο δεν εχει βγει απο την αποθήκη τους!!!

Γιά άλλη μία φορά, διαβάστε τον οδηγό ...

Εάν προσέξεις, στο geekbuing γράφουν ότι κάνουν 7 ημέρες περίπου γιά να εκτελέσουν την παραγγελία, και εσύ θέλεις στις 7 ημέρες να ανιχνεύσεις το δέμα που εάν ειχε φύγει, δεν θα το έχει παραλάβει ακόμη η DHL ...

Πήγαινε στην σελίδα του φόρουμ όπου συνομιλούν με το geekbuing και στείλε μήνυμα, αλλά και ΠΜ στην Τζαστιν με το πρόβλημά σου.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γιά άλλη μία φορά, διαβάστε τον οδηγό ...

Εάν προσέξεις, στο geekbuing γράφουν ότι κάνουν 7 ημέρες περίπου γιά να εκτελέσουν την παραγγελία, και εσύ θέλεις στις 7 ημέρες να ανιχνεύσεις το δέμα που εάν ειχε φύγει, δεν θα το έχει παραλάβει ακόμη η DHL ...

Πήγαινε στην σελίδα του φόρουμ όπου συνομιλούν με το geekbuing και στείλε μήνυμα, αλλά και ΠΜ στην Τζαστιν με το πρόβλημά σου.

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση σου.Αλλα δεν διαβάσες οτι εγω δεν περιμενω να παραλαβω ,αλλα να μου δώσουν μια απαντηση για την ανάκληση που εχω στειλει εδω και 5 μέρες...και δέχομαι σχεδόν ίδια μυνηματα που πιστεύω πως ειναι αυτόματα.

Βεβαίως και πήγα στο σαιτ και εςτειλα απο την φόρμα επικοινωνίας αρκετά μυνηματα.

Με την Justin είδα οτι αυτοί που γράφουν περιμένουν την απαντηση της και μετα απο αυτήν επικοινωνούμε με πμ,άλλωστε γιαυτο το λόγο δεν άνοιξε αυτή η ενότητα; Για να ενημερωνόμαστε φανερά για οτι αφορά το geekbuing;

Παρόλα αυτα εχω ήδη αφήσει ερώτημα στην συγκεκριμένη ενότητα για την Justin αλλα δεν εχει απαντηθεί.

Edited by foivous
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση σου.Αλλα δεν διαβάσες οτι εγω δεν περιμενω να παραλαβω ,αλλα να μου δώσουν μια απαντηση για την ανάκληση που εχω στειλει εδω και 5 μέρες...και δέχομαι σχεδόν ίδια μυνηματα που πιστεύω πως ειναι αυτόματα.

Βεβαίως και πήγα στο σαιτ και εςτειλα απο την φόρμα επικοινωνίας αρκετά μυνηματα.

Με την Justin είδα οτι αυτοί που γράφουν περιμένουν την απαντηση της και μετα απο αυτήν επικοινωνούμε με πμ,άλλωστε γιαυτο το λόγο δεν άνοιξε αυτή η ενότητα; Για να ενημερωνόμαστε φανερά για οτι αφορά το geekbuing;

Παρόλα αυτα εχω ήδη αφήσει ερώτημα στην συγκεκριμένη ενότητα για την Justin αλλα δεν εχει απαντηθεί.

Θα το ακυρώσουν, το έκανα και εγώ και μου επέστρεψαν τα χρήματα σε μία ημέρα, απλώς στείλε και ΠΜ στην Justin και ζήτησέ της να κοιτάξει τι γίνεται. Παρεπιπτόντως, σου προτείνω να μην χρησιμοποιείς courier ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Θα το ακυρώσουν, το έκανα και εγώ και μου επέστρεψαν τα χρήματα σε μία ημέρα, απλώς στείλε και ΠΜ στην Justin και ζήτησέ της να κοιτάξει τι γίνεται. Παρεπιπτόντως, σου προτείνω να μην χρησιμοποιείς courier ...

 

Εςτειλα πμ στην Justin αλλα δεν την βλεπω να επικοινωνεί οποτε οι μέρες περνάνε και οι Κινέζοι γίνονται"Κινέζοι" και το εχουν γυρίσει στο "Κούκου-ρουκου" δεν αποκλείεται να εχουν αγνοήσει και να συνεχίζουν την διαδικασία,εαν παραλάβει η DHL την πάτησα....

Στείλε μου πμ με τις δικές σου λεπτομερείς,σημερα θα αναγκαστώ να τους τηλεφωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...