Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κλασικος Ελληναρας εισαι εσυ, αυτοι την δουλεια τους μια χαρα την κανουν.

 

 

----------

 

 

Αυτες τις μερες αναμενουμε καθυστερησεις λογω εορτων δικων του ή οχι ακομα;

 

καλά το μια χαρά σχετικό είναι πάντα...θα μπορούσαν και λίγο καλύτερα.

Αυτή τη βδομάδα θα ξεκινήσουν οι καθυστερήσεις.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα. μου γραφει "κλεισιμο απο Κ.Δ.αεροδρομιου 21-1-2014".ποτε παραλαμβανω? που μπορω να παρω τηλεφωνο να τους πω οτι θελω να παραλαβω μονος μου? αν ναι υπαρχει καποιο τηλεφωνο? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. μου γραφει "κλεισιμο απο Κ.Δ.αεροδρομιου 21-1-2014".ποτε παραλαμβανω? που μπορω να παρω τηλεφωνο να τους πω οτι θελω να παραλαβω μονος μου? αν ναι υπαρχει καποιο τηλεφωνο? ευχαριστω

 

Λογικά αύριο το πρωί μετά 9-10 θα γράφει προς παράδοση και θα το έχει ο ταχυδρόμος. Αν είναι κάτι μικρό θα σου το φέρει στο σπίτι. Αν είναι κάτι πιο μεγάλο θα σου αφήσει χαρτάκι να το παραλάβεις μεθαύριο μετά 10 από τα ΕΛΤΑ. Δεν χρειάζεται να πάρεις κάπου τηλέφωνο. Καλορίζικο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. μου γραφει "κλεισιμο απο Κ.Δ.αεροδρομιου 21-1-2014".ποτε παραλαμβανω? που μπορω να παρω τηλεφωνο να τους πω οτι θελω να παραλαβω μονος μου? αν ναι υπαρχει καποιο τηλεφωνο? ευχαριστω

 

Κ εμένα μου έγραψε το ίδιο 21-1-2014.Σήμερα 22-1-2014 λέει ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ.Αύριο παραλαμβάνουμε λογικά

Link to comment
Share on other sites

GRATH Despatched to ATC τη ακριβώς τη ειναι αυτο ρε παιδια ειναι ετσι απο τησ 10-1-2014

 

ταξιδεύει πρός Ελλάδα,Αθήνα!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Περιμένω από Usps (στάλθηκε από Miami) πακέτο (διαστάσεων 27cmX31cmX4cm) που το πλήρωσα $950 αλλά η δηλωμένη του αξία είναι στο invoice είναι $350. Το θέμα είναι ότι το πακέτο εισάχθηκε στο τελωνείο. Αν εκτελωνιστεί θα πληρώσω τελωνείο για τα $350 τα $950 (από την απόδειξη του paypal) ή την αξία που θα τα εκτιμήσει ο Ελληνάρας? Η επιλογή να γυρίσει στο αποστολέα υπάρχει? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Περιμένω από Usps (στάλθηκε από Miami) πακέτο (διαστάσεων 27cmX31cmX4cm) που το πλήρωσα $950 αλλά η δηλωμένη του αξία είναι στο invoice είναι $350. Το θέμα είναι ότι το πακέτο εισάχθηκε στο τελωνείο. Αν εκτελωνιστεί θα πληρώσω τελωνείο για τα $350 τα $950 (από την απόδειξη του paypal) ή την αξία που θα τα εκτιμήσει ο Ελληνάρας? Η επιλογή να γυρίσει στο αποστολέα υπάρχει? Ευχαριστώ

 

Το καλό σενάριο - Μέσα στο κουτί υπάρχει απόδειξη $350. Ο τελωνειακός την πιστεύει και πληρώνεις για $350

Το κακό σενάριο - Μέσα στο κουτί δεν υπάρχει απόδειξη ή ο τελωνειακός την θεωρεί εικονική. Σου ζητάει το απόκομμα από PayPal και πληρώνεις βάση αυτής για $950

Το άγνωστο σενάριο - Μέσα στο κουτί δεν υπάρχει απόδειξη ή ο τελωνειακός την θεωρεί εικονική και δεν σου ζητάει απόκομμα Paypal. Πληρώνεις βάση εκτιμώμενης τιμής. (Αν είναι πάνω από $950 ζητάς εσύ να παρουσιάσεις το απόκομμα από PayPal)

Εδώ που τα λέμε κανένα δεν είναι καλό σενάριο. Το καλό σενάριο θα ήταν να το είχες σπίτι χωρίς να περάσει τελωνείο αλλά......

Η επιλογή να γυρίσει πίσω αν δεν το παραλάβεις υπάρχει αλλά τι θα γίνει με τα λεφτά που πλήρωσες (και δεν είναι λίγα)

Όπως και να έχει καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, απο USPS και περασε τελωνειο; Ήταν tracked order; εχεις παρει νουμερο;

Η μονη φορα που μου εχει κολλησει με USPS ηταν οταν ερχοταν συστημενο. Δλδ απο καμια 15αρια (συστημενες) παραγγελιες η 1.

Να παιρνετε απλο Airmail unrecorded. Καλυτερα να ργησει λιγο και να`ρθει, παρα να κολλησει.

Εστω και λιγο σοβαρο να ειναι το site θα σου βαλουν τα 950 πισω φυσικα, αλλα θα αφαιρεσουν τα μεταφορικα να παει. Και θα περιμενεις λιγουλακι, μεχρι να τους παει και να το ελεγξουν.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ενημερώσω τους συμφορουμίτες ότι το πλαίσιο των κανόνων εισαγωγής από τρίτες χώρες άλλαξε και από 3/12/2013 ισχύει νέο.

 

Στο νέο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Τελωνείων (ICIS net), που ξεκίνησε τη λειτουργία του στις 3/12/2013 (Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων), αλλά και στο Εγχειρίδιο των συνηθέστερων ερωτημάτων που υποβάλλονται από τους πολίτες και των αντίστοιχων απαντήσεων σε τελωνειακά θέματα (το link αναγράφεται ΕΔΩ), και ειδικά στην ερώτηση 198 σελίδα 109), οι απαντήσεις στην ερώτηση "Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από τρίτη χώρα ειδών" είναι οι ακόλουθες:

 

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα:

α) για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ‟ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους..

γ) για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700 €, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις. Τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. Tα είδη των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € ανά αποστολή, απαλλάσσονται από το δασμό.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι: ως «αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα» νοούνται τα δέματα για τα οποία συντρέχουν σωρευτικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:

α. παρουσιάζουν ευκαιριακό χαρακτήρα,

β. προορίζονται για προσωπική ή οικογενειακή χρήση των παραληπτών και δεν μπορούν να προκαλέσουν από τη φύση ή την ποσότητά τους οποιαδήποτε αμφιβολία για το μη εμπορικό τους χαρακτήρα,

γ. αποστέλλονται χωρίς καμία πληρωμή από τους παραλήπτες.

 

Επίσης, στο έγγραφο της 24/10/2013, η Δ/νση 19η Τελ. Διαδικασιών διευκρινίζει θέματα σχετικά με το κόστος εκτελωνισμού των εταιρειών ταχυμεταφορών (courier), με αφορμή αναφορές/καταγγελίες παραληπτών εμπορευμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Για να καταλάβετε εγώ αγοράζω από ebay μετά τα στέλνω σε μια διεύθυνση στην Αμερική ( την πληρώνω για να την έχω) και από εκεί τους λέω πότε και πώς να μου τα στείλουν εδώ στην Κρήτη. Στο παρελθόν έχω παραλάβει άλλες 4 αποστολές χωρίς προβλήματα τελωνείου. Τώρα μετά την άφιξη του στην Ελλάδα μου γράφει το track code ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ . Υπάρχει περίπτωση να μην πληρώσω τίποτα για εκτελωνισμό? Στην περίπτωση που μου ζητήσουν το απόκομμα του paypal $950 πόσα θα χρειαστεί να πληρώσω στο περίπου μιλώντας πάντα?

 

 

 

Το καλό σενάριο - Μέσα στο κουτί υπάρχει απόδειξη $350. Ο τελωνειακός την πιστεύει και πληρώνεις για $350

Το κακό σενάριο - Μέσα στο κουτί δεν υπάρχει απόδειξη ή ο τελωνειακός την θεωρεί εικονική. Σου ζητάει το απόκομμα από PayPal και πληρώνεις βάση αυτής για $950

Το άγνωστο σενάριο - Μέσα στο κουτί δεν υπάρχει απόδειξη ή ο τελωνειακός την θεωρεί εικονική και δεν σου ζητάει απόκομμα Paypal. Πληρώνεις βάση εκτιμώμενης τιμής. (Αν είναι πάνω από $950 ζητάς εσύ να παρουσιάσεις το απόκομμα από PayPal)

Εδώ που τα λέμε κανένα δεν είναι καλό σενάριο. Το καλό σενάριο θα ήταν να το είχες σπίτι χωρίς να περάσει τελωνείο αλλά......

Η επιλογή να γυρίσει πίσω αν δεν το παραλάβεις υπάρχει αλλά τι θα γίνει με τα λεφτά που πλήρωσες (και δεν είναι λίγα)

Όπως και να έχει καλά ξεμπερδέματα.

 

Η επιλογή να γυρίσει είναι αρκετά ρεαλιστική πιστεύω γιατί στην ουσία θα γυρίσει στην διεύθυνση που ενοικιάζω στην Αμερική και θα τους πω να μου το ξαναστείλουν. Πόσο άραγε να κοστίζει για να γυρίσει πίσω? Τι ποσοστό έχουν τέτοια μικρά δέματα να περάσουν τελωνείο? εμένα προς το παρών μου έτυχε 1 στα 5 (20%). Παίζει να έχουν σταμπάρει την διεύθυνση?

 

 

 

Καλα, απο USPS και περασε τελωνειο; Ήταν tracked order; εχεις παρει νουμερο;

Η μονη φορα που μου εχει κολλησει με USPS ηταν οταν ερχοταν συστημενο. Δλδ απο καμια 15αρια (συστημενες) παραγγελιες η 1.

Να παιρνετε απλο Airmail unrecorded. Καλυτερα να ργησει λιγο και να`ρθει, παρα να κολλησει.

Εστω και λιγο σοβαρο να ειναι το site θα σου βαλουν τα 950 πισω φυσικα, αλλα θα αφαιρεσουν τα μεταφορικα να παει. Και θα περιμενεις λιγουλακι, μεχρι να τους παει και να το ελεγξουν.

 

Ναι ήταν tracked. Τι εννοείς αν έχω πάρει νούμερο? Track code? Στην ουσία δεν θα επιστρέψει σε μαγαζί αλλά θα επιστρέψει στην διεύθυνση μου στην Αμερική. Τι θα μου χρεώσουν για να επιστρέψει πίσω το δέμα?

Edited by manoletos
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου χρεώσουν κάτι για την επιστροφή. Αποστολή που δεν την παρέλαβε ο παραλήπτης επιστρέφετε στον αποστολέα χωρίς κάποια χρέωση (μετά από αρκετές μέρες). Αυτό που θα πληρώσεις είναι η καινούρια αποστολή από Αμερική - Ελλάδα. Ο αποστολές σου στην Αμερική πρέπει να είναι υπαρκτό πρόσωπο για να μπορεί να το παραλάβει μετά την επιστροφή από Ελλάδα.

Αφού μπήκε τελωνείο θα χρειαστεί να πληρώσεις. Τα ποσά που πληρώνεις είναι 23% ΦΠΑ , 2-3,5% δασμούς και καμιά 20 ευρώ γιατί "έτσι μας αρέσει"

Link to comment
Share on other sites

Οπως μπαινει, βγαινει κιολας. Δλδ αμα δεν το εισαγεις γιατι να χρεωσουν;

Απλα δε μου εχει τυχει να γυριζει πισω σε σπιτι και οχι σε καταστημα. Δλδ το εστειλες εσυ απο κει στον εαυτο σου; Κατι τετοιες αποστολες ειναι οι πιο απιθανες να κολλησουν απο οτιδηποτε! Κανεις το πακετο σου (ετσι κιαλλιως μικρο ειναι), γραφεις gift και περιεχομενο commercial leaflets ή κατι τετοιο και ειναι εγγυηση.

Αν ερθει εχα χαρατσι δυσθεωρητο, πιστευω καλυτερα να γυρισει πισω. Δεν ξερω ομως τι γινεται μιας και δεν ειναι κανεις εκει (αν δεν ειναι κανεις δλδ).

Αν πηγαινε πισω σε καταστημα θα σε χρεωναν οσο σε χρεωσαν για να ερθει. Αν κανεις καινουρια αποστολη απο Ελλαδα ειναι νομιζω 6 ευρω μεχρι 1 κιλο και 12 μεχρι 2 κιλα, το απλο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

28/12/13 απο τη στιγμη της παραγγελιας, απο 02/01/14 ειναι ''despatched to overseas'' και σημερα εχουμε 22/01/14. Ειναι λογικη τετοια καθυστερηση ή απλα εγω εχω συνηθισει απο το EMS οπου σε 10 ημερες το αργοτερο ηταν στην πορτα μου το δεμα;
Link to comment
Share on other sites

28/12/13 απο τη στιγμη της παραγγελιας, απο 02/01/14 ειναι ''despatched to overseas'' και σημερα εχουμε 22/01/14. Ειναι λογικη τετοια καθυστερηση ή απλα εγω εχω συνηθισει απο το EMS οπου σε 10 ημερες το αργοτερο ηταν στην πορτα μου το δεμα;

 

Οριακό μεν αλλά λογικό για την εποχή. Πριν 3 μέρες (20/1/2014) παρέλαβα δέμα που ήταν "Despatched to overseas" από 27/12/2013.

Την ίδια μέρα παρέλαβα και δέμα που ήταν "Despatched to overseas" 10/1/2013. Σχεδόν δύο εβδομάδες διαφορά ήρθαν την ίδια μέρα. Τα ανοίγουν κατά κύματα φαίνεται και όχι κάθε μέρα που φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα αυτό το site. Yποστηρίζει αυτόματη ενημέρωση με email για τα στάδια αποστολής του πακέτου μας.

 

https://www.aftership.com/

 

 

http://prntscr.com/2lvsah

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Όταν βάζω το track code της USPS στα ελτά μου γράφει: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ. Εγώ είμαι ηράκλειο Κρήτης. Πρέπει να κάνω κάτι ή περιμένω ειδοποιητήριο στο σπίτι? Επίσης πόσο περίπου θα κρατήσει η διαδικασία μέχρι να το έχω στα χέρια μου? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα αυτό το site. Yποστηρίζει αυτόματη ενημέρωση με email για τα στάδια αποστολής του πακέτου μας.

 

https://www.aftership.com/

 

 

http://prntscr.com/2lvsah

 

Για όποιον κάνει αρκετές αγορές από εξωτερικό το καλύτερο πρόγραμμα εντοπισμού είναι το TrackChecker για Windows http://www.trackchecker.net/ Υπάρχει και στο Google Play για Android που είναι από τα καλύτερα αλλά καμία σχέση από την έκδοση για Windows.

 

Μια ερώτηση. Όταν βάζω το track code της USPS στα ελτά μου γράφει: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ. Εγώ είμαι ηράκλειο Κρήτης. Πρέπει να κάνω κάτι ή περιμένω ειδοποιητήριο στο σπίτι? Επίσης πόσο περίπου θα κρατήσει η διαδικασία μέχρι να το έχω στα χέρια μου? Ευχαριστώ

 

Αν είναι να πληρώσεις σε βρίσκουν αυτοί δεν είναι ανάγκη να κάνεις κάτι εσύ :lol: . Θα σε ειδοποιήσουν από τα ΕΛΤΑ μάλλον. Τα ΕΛΤΑ θα κάνουν τον διαδικασία για σένα και θα σου χρεώσουν ένα μικρό ποσό στο τέλος για τον εκτελωνισμό (πέρα από δασμούς και ΦΠΑ). Θα πάρει μέρες η διαδικασία αφού δεν είσαι Αθήνα για να πας μόνος σου στο αεροδρόμιο.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν είναι να πληρώσεις σε βρίσκουν αυτοί δεν είναι ανάγκη να κάνεις κάτι εσύ :lol: . Θα σε ειδοποιήσουν από τα ΕΛΤΑ μάλλον. Τα ΕΛΤΑ θα κάνουν τον διαδικασία για σένα και θα σου χρεώσουν ένα μικρό ποσό στο τέλος για τον εκτελωνισμό (πέρα από δασμούς και ΦΠΑ). Θα πάρει μέρες η διαδικασία αφού δεν είσαι Αθήνα για να πας μόνος σου στο αεροδρόμιο.

 

Υπαρχει καποιο τηλεφωνο για να τους καλεσω αν θελω να σταλθει πισω απευθειας; Και για ποσες μερες μιλαμε περιπου στην αναμονη; Ευχαριστω και παλι

Edited by manoletos
Link to comment
Share on other sites

Οριακό μεν αλλά λογικό για την εποχή. Πριν 3 μέρες (20/1/2014) παρέλαβα δέμα που ήταν "Despatched to overseas" από 27/12/2013.

Την ίδια μέρα παρέλαβα και δέμα που ήταν "Despatched to overseas" 10/1/2013. Σχεδόν δύο εβδομάδες διαφορά ήρθαν την ίδια μέρα. Τα ανοίγουν κατά κύματα φαίνεται και όχι κάθε μέρα που φτάνουν.

Αρχίζει και με προβληματίζει πλέον γιατί μία άλλη παραγγελία όπου έκανα 06/01/14 έχει ήδη έρθει στο ταχυδρομείο του Πειραιά και είναι προς παράδοση :

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ 22-01-2014 13:48 ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ 22-01-2014 13:28 ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 22-01-2014 13:11 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 22-01-2014 07:43 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 22-01-2014 07:03 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 22-01-2014 05:52 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 22-01-2014 04:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 21-01-2014 09:13 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Λογικά αύριο θα παραδοθεί ε...???

Link to comment
Share on other sites

Θελω μια βοηθεια παρηγγειλα στις 16 ενα ρολοι(πολυ φτηνο)απο πωλητη στο ali με καλο feedback κ πανω απο 3000 παραγγελιες απο τοτε ειναι σε awaiting shipment στο site του γραφει οτι θα ειναι κλειστα απο 20 γεναρη ως 10/2 προφανως δεν το εστειλε ενω ειχε πει οτι θα το εστελνε τι να κανω η μαλλον μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απο υπομονη?η διαφορα στον επαγγελματισμο φαινεται στο οτι απο minideal παραγγελια στις 17 στις 21 σιγκαπουρη(μεσολαβουσε σ/κ) σημερα dispached to overseas κ στο site του ελτα κλεισιμο ips.Υπαρχουν επαγγελματιες κ "επαγγελματιες"
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο τηλεφωνο για να τους καλεσω αν θελω να σταλθει πισω απευθειας; Και για ποσες μερες μιλαμε περιπου στην αναμονη; Ευχαριστω και παλι

 

Στην αρχή πρέπει να σε βρούνε μέσο ΕΛΤΑ στην διεύθυνση σου. Θα σου ζητήσουν τυχόν αποδείξεις ή θα αποφασίσουν για την τιμή. Θα πρέπει να δόσεις το ΟΚ για το ποσό και μετά θα προχωρήσουν. Αν δεν θέλεις να πληρώσεις τους το λες και το πακέτο γυρίζει πίσω. Πιστεύω θα πάρει καμιά 10 μέρες αυτή η διαδικασία. Τηλέφωνο δεν ξέρω για να σου πω. Και την διαδικασία που σου λέω δεν την έχω υποστεί ο ίδιος. Από εμπειρίες άλλων είναι.

Link to comment
Share on other sites

Θελω μια βοηθεια παρηγγειλα στις 16 ενα ρολοι(πολυ φτηνο)απο πωλητη στο ali με καλο feedback κ πανω απο 3000 παραγγελιες απο τοτε ειναι σε awaiting shipment στο site του γραφει οτι θα ειναι κλειστα απο 20 γεναρη ως 10/2 προφανως δεν το εστειλε ενω ειχε πει οτι θα το εστελνε τι να κανω η μαλλον μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απο υπομονη?η διαφορα στον επαγγελματισμο φαινεται στο οτι απο minideal παραγγελια στις 17 στις 21 σιγκαπουρη(μεσολαβουσε σ/κ) σημερα dispached to overseas κ στο site του ελτα κλεισιμο ips.Υπαρχουν επαγγελματιες κ "επαγγελματιες"

 

Yπάρχουν επαγγελματίες αλλά και λαμόγια στο ali ,έχω πετύχει και των δυο ειδών εμπόρους. Το awaiting shippment πότε ολοκληρώνεται;

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει και με προβληματίζει πλέον γιατί μία άλλη παραγγελία όπου έκανα 06/01/14 έχει ήδη έρθει στο ταχυδρομείο του Πειραιά και είναι προς παράδοση :

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ 22-01-2014 13:48 ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ 22-01-2014 13:28 ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 22-01-2014 13:11 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 22-01-2014 07:43 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 22-01-2014 07:03 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 22-01-2014 05:52 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 22-01-2014 04:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 21-01-2014 09:13 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Λογικά αύριο θα παραδοθεί ε...???

 

Από τι φαίνεται είναι στα ΕΛΤΑ και μάλλον θα σου έρθει χαρτάκι να πας να το πάρεις.

 

Θελω μια βοηθεια παρηγγειλα στις 16 ενα ρολοι(πολυ φτηνο)απο πωλητη στο ali με καλο feedback κ πανω απο 3000 παραγγελιες απο τοτε ειναι σε awaiting shipment στο site του γραφει οτι θα ειναι κλειστα απο 20 γεναρη ως 10/2 προφανως δεν το εστειλε ενω ειχε πει οτι θα το εστελνε τι να κανω η μαλλον μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απο υπομονη?η διαφορα στον επαγγελματισμο φαινεται στο οτι απο minideal παραγγελια στις 17 στις 21 σιγκαπουρη(μεσολαβουσε σ/κ) σημερα dispached to overseas κ στο site του ελτα κλεισιμο ips.Υπαρχουν επαγγελματιες κ "επαγγελματιες"

 

Στο Aliexpress ο πωλητής δηλώνει από πριν για κάθε προϊόν το χρόνο που θέλει να ετοιμάσει την παραγγελία για αποστολή. Μπορείς να το δεις από την αρχή. Και τώρα το βλέπεις να μετράει ο χρόνος αντίστροφα αν μπεις στην παραγγελία σου. Αν ο πωλητής δεν το προλάβει τότε η παραγγελία ακυρώνεται αυτόματα και σου επιστρέφουν τα λεφτά. Συνήθως βάζουν 7 μέρες. Πριν από διακοπές όμως οι πωλητές βάζουν πολύ μεγαλύτερους χρόνους (20-30 μέρες) για να είναι "μέσα" σε περίπτωση που δεν προλάβουν να τα στείλουν πριν κλείσουν. Δες τι χρόνο έχει ακόμα για να το στείλει. Επίσης πολλές φορές σου δίνουν ψεύτικο tracking για να κερδίσουν χρόνο και τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρά μόνο να ανοίξεις dispute αν μετά από αρκετές μέρες δεν φανεί το tracking. Το καλό είναι πως δεν χάνεις τα λεφτά σου αλλά σε τραβολογάνε για μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...