Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεωρώ ότι δεν αξίζει να βάλεις τη συσκευή σε τέτοια ταλαιπωρία. Εντάξει, ούτε κι εγώ είμαι τόσο ευχαριστημένος με την απόδοση της κάμερας, αλλά όχι και να κάνεις ολόκληρη εγχείριση για να έχεις πιο ικανοποιητικά αποτελέσματα στις νυχτερινές... :worry:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Παιδιά, τι θήκη έχετε στο Z1c που να χωράει να μπαίνει η συσκευή στο dock φόρτισης μαζί με τη θήκη; Έχω μία Puro και δε μπαίνει με κανένα τρόπο στο dock, είτε με τους αντάπτορες είτε σκέτη. Η θήκη έχει εγκοπή για την υποδοχή μαγνητικής φόρτισης, και μάλιστα πολύ άνετο άνοιγμα, αλλά είναι αρκετά χοντρό το υλικό της και υποθέτω ότι γι' αυτό δε φτάνει να έρθει σε επαφή το dock με τις επαφές του κινητού. Πρέπει αναγκαστικά να βγάζω τη συσκευή απ' τη θήκη για φορτίσω στο dock, και φοβάμαι μήπως βάλε-βγάλε γρατζουνιστεί η πίσω πλευρά της συσκευής μιας και δεν έβαλα ακόμα μεμβράνη πίσω. Υπάρχει δοκιμασμένη θήκη που να δουλεύει με το dock; Υπόψιν έχω τη γνήσιο dock, όχι κάποια απομίμηση.

 

Δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα υπάρχει σε όλες τις συσκευές της Sony. Ουσιαστικά καμία θήκη δεν είναι συμβατή με τον μαγνητικό φορτιστή. Το ίδιο συμβαίνει στο ultra, το z1 και φυσικά και εδώ (ο φορτιστής είναι συμβατός με όλες τις νέες συσκευές). Σε όλες τις θήκες το άνοιγμα είναι μικρό και στην ουσία μη πρακτικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα υπάρχει σε όλες τις συσκευές της Sony. Ουσιαστικά καμία θήκη δεν είναι συμβατή με τον μαγνητικό φορτιστή. Το ίδιο συμβαίνει στο ultra, το z1 και φυσικά και εδώ (ο φορτιστής είναι συμβατός με όλες τις νέες συσκευές). Σε όλες τις θήκες το άνοιγμα είναι μικρό και στην ουσία μη πρακτικό.

 

Κατάλαβα. Οπότε επειγόντως μεμβράνη για την πλάτη μιας και είναι κακής ποιότητας πλαστικό (και γρατζουνιέται σχετικά εύκολα) και φόρτιση στο dock χωρίς τη θήκη. Έτσι κι αλλιώς το dock μόνο στο σπίτι μένει. Οπουδήποτε αλλού φορτίζω μέσω microUSB.

 

Και φαντάζομαι ότι με βάση αυτό δεν αξίζει να ψάξει κανείς για θήκη με εγκοπή για τα pins της μαγνητικής φόρτισης. Μία εγκοπή μόνο για την microUSB φτάνει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ποια ολόκληρη εγχείριση βρε παιδιά; Διαβάσατε το λινκ που ανέβασα; Η διαδικασία είναι τόσο απλή σαν να ξεβιδώνεις το πίσω καπάκι του iPhone4... Και δεν αναγκάζω κανέναν να το κάνει...Εγώ για μένα μίλησα και είπα πως και γιατί θα το κάνω!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και φαντάζομαι ότι με βάση αυτό δεν αξίζει να ψάξει κανείς για θήκη με εγκοπή για τα pins της μαγνητικής φόρτισης. Μία εγκοπή μόνο για την microUSB φτάνει.

 

Εν τέλει ναι. Εκτός και αν πιάνουν τα χέρια σου και μεγαλώσεις την σχετική εγκοπή στη θήκη.

 

Ενημερωτικά, από τη βάση μπορείς να βγάλεις τον αντάπτορα και να χρησιμοποιείς το μαγνητικό φορτιστή με το καλώδιο του σαν κανονικό φορτιστή. Προσωπικά το προτιμώ για να αποφεύγω το άνοιξε κλείσε στη usb θύρα. Ακόμα και έτσι όμως, πάλι θέλει τροποποίηση η εκάστοτε θήκη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει ναι. Εκτός και αν πιάνουν τα χέρια σου και μεγαλώσεις την σχετική εγκοπή στη θήκη.

 

Ενημερωτικά, από τη βάση μπορείς να βγάλεις τον αντάπτορα και να χρησιμοποιείς το μαγνητικό φορτιστή με το καλώδιο του σαν κανονικό φορτιστή. Προσωπικά το προτιμώ για να αποφεύγω το άνοιξε κλείσε στη usb θύρα. Ακόμα και έτσι όμως, πάλι θέλει τροποποίηση η εκάστοτε θήκη.

 

Έχει αναφερθεί από 1-2 άτομα εδώ μέσα ότι το σκέτο μαγνητικό καλώδιο δεν είναι καθόλου βολικό εν τέλει, γιατί η σύνδεση δεν είναι σταθερή όπως στη βάση, το καλώδιο φεύγει σχετικά εύκολα και ταλαιπωρείται η μπαταρία με το ξεκίνα-σταμάτα της φόρτισης. Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω κάποιο από τα πολλά μαγνητικά καλώδια που κυκλοφορούν στο ebay, για να φορτίζω κυρίως στο αυτοκίνητο, αλλά αυτό το γεγονός με φρέναρε τελικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν θέλεις να έχεις τη συσκευή στο τραπέζι και να φορτίζει είναι μια χαρά, αν θέλεις να το φορτίζεις και ταυτόχρονα να το κρατάς και να παίζεις ή να το έχεις στο αυτοκίνητο... Όχι δεν κάνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να έχεις τη συσκευή στο τραπέζι και να φορτίζει είναι μια χαρά, αν θέλεις να το φορτίζεις και ταυτόχρονα να το κρατάς και να παίζεις ή να το έχεις στο αυτοκίνητο... Όχι δεν κάνει.

 

Κυρίως για το αυτοκίνητο το ήθελα, αλλά γι' αυτές τις περιπτώσεις θα φορτίζω μέσω της microUSB.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Usb on the go, 'otg', υποστηριζει η συσκευη ή οχι;

 

Έχει και καλώδιο στην συσκευασία...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχει καλώδιο USB OTG στη συσκευασία και μάλιστα δουλεύει πολύ καλά. Μία ερώτηση όμως ήθελα να κάνω: σύνδεσα το καλώδιο της συσκευασίας και πάνω του ένα USB hub. Αν και αναγνώρισε USB ποντίκι, πληκτρολόγιο και στικάκι, και τα είδε όλα ταυτόχρονα, εντούτοις όταν σύνδεσα 2 στικάκια ταυτόχρονα, έβλεπε μόνο το πρώτο που σύνδεσα. Είναι φυσιολογικό αυτό;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχει καλώδιο USB OTG στη συσκευασία και μάλιστα δουλεύει πολύ καλά. Μία ερώτηση όμως ήθελα να κάνω: σύνδεσα το καλώδιο της συσκευασίας και πάνω του ένα USB hub. Αν και αναγνώρισε USB ποντίκι, πληκτρολόγιο και στικάκι, και τα είδε όλα ταυτόχρονα, εντούτοις όταν σύνδεσα 2 στικάκια ταυτόχρονα, έβλεπε μόνο το πρώτο που σύνδεσα. Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Είπαμε είναι μπροστά το κινητό αλλά πόσα να δει ? Νομίζω είναι λογικό..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε είναι μπροστά το κινητό αλλά πόσα να δει ? Νομίζω είναι λογικό..

Υποψιάζομαι ότι είναι περιορισμός του προτύπου USB OTG.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

H τιμή της συσκευής πάντως βαίνει συνεχως μειούμενη.

Καμιά καλή πρόβλεψη για τιμές-μήνες-ορόσημα;

Link to comment
Share on other sites

H τιμή της συσκευής πάντως βαίνει συνεχως μειούμενη.

Καμιά καλή πρόβλεψη για τιμές-μήνες-ορόσημα;

Εγώ του δίνω 10-15 μέρες για τα 350€. Δεν ξέρω πού θα σταματήσει η τιμή του, θεωρώ ότι τα 300€ που έλεγαν κάποιοι είναι ανέφικτα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ του δίνω 10-15 μέρες για τα 350€. Δεν ξέρω πού θα σταματήσει η τιμή του, θεωρώ ότι τα 300€ που έλεγαν κάποιοι είναι ανέφικτα.

 

Ισχυει.. σκεψου οτι το Ζ ειναι μετα απο εναν χρονο στα 275. Καποια στιγμη σταματαει να μειωνεται η τιμη και φιξαρεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ του δίνω 10-15 μέρες για τα 350€. Δεν ξέρω πού θα σταματήσει η τιμή του, θεωρώ ότι τα 300€ που έλεγαν κάποιοι είναι ανέφικτα.

 

θα τα φτάσει τα 300 πιστεύω, αλλά ...καλά Χριστούγεννα ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι είναι περιορισμός του προτύπου USB OTG.

 

Πόσο ρεύμα να δώσει πια αυτή η θύρα;; Τι πληκτρολόγιο συνέδεσες;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ρεύμα να δώσει πια αυτή η θύρα;; Τι πληκτρολόγιο συνέδεσες;;

 

Πρώτα χρησιμοποίησα ένα USB hub και πάνω σύνδεσα ένα απλό ενσύρματο πληκτρολόγιο και ένα ασύρματο ποντίκι, ουσιαστικά τον πομποδέκτη του, μαζί με ένα στικάκι. Τα είδε όλα απροβλημάτιστα, και η πληκτρολόγηση και η πλοήγηση πήγαν σφαίρα.

Όταν τα αφαίρεσα όλα με ασφαλή αφαίρεση, αφαίρεσα από το hub πληκτρολόγιο και ποντίκι και άφησα το στικάκι. Το είδε με τη μία. Μόλις έβαλα και δεύτερο στικάκι δεν το είδε. Όταν τα αποσύνδεσα ξανά τα πάντα και έβαλα τα δύο στικάκια με διαφορετική χρονική σειρά, αναγνώρισε μόνο αυτό που συνέδεσα πρώτο. Ίσως να είναι περιορισμός του usb otg, ίσως είναι και το ρεύμα που λες. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω ένα hub με τροφοδοτικό, να δω αν θα δω διαφορά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα χρησιμοποίησα ένα USB hub και πάνω σύνδεσα ένα απλό ενσύρματο πληκτρολόγιο και ένα ασύρματο ποντίκι, ουσιαστικά τον πομποδέκτη του, μαζί με ένα στικάκι. Τα είδε όλα απροβλημάτιστα, και η πληκτρολόγηση και η πλοήγηση πήγαν σφαίρα.

Όταν τα αφαίρεσα όλα με ασφαλή αφαίρεση, αφαίρεσα από το hub πληκτρολόγιο και ποντίκι και άφησα το στικάκι. Το είδε με τη μία. Μόλις έβαλα και δεύτερο στικάκι δεν το είδε. Όταν τα αποσύνδεσα ξανά τα πάντα και έβαλα τα δύο στικάκια με διαφορετική χρονική σειρά, αναγνώρισε μόνο αυτό που συνέδεσα πρώτο. Ίσως να είναι περιορισμός του usb otg, ίσως είναι και το ρεύμα που λες. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω ένα hub με τροφοδοτικό, να δω αν θα δω διαφορά.

 

Έχεις κάποιο λινκ για hub με τροφοδοτικό;; Εγώ έχω ένα OTG που παίρνει και ρεύμα. Αν βάλω πάνω ένα hub θα κάνει την ίδια δουλειά;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...