Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έρχεται αύριο το μαυράκι το δικό μου, παραγγελία σήμερα από σκρουτζ. Άντε να δούμε. :)

καλοδούλευτο αλλά εμένα μου αρέσει πολύ περισσότερο σε ροζ χρώμα και είναι πανέμορφο :p:p.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλοδούλευτο αλλά εμένα μου αρέσει πολύ περισσότερο σε ροζ χρώμα και είναι πανέμορφο :p:p.

Σε ευχαριστώ πολύ. :) Σε ροζ δεν το έχω δει, και μάλλον δεν θα το έπαιρνα ποτέ (ίσως μόνο σαν δώρο στην κοπέλα μου), αλλά έχω δει από κοντά το lime στο Public και είναι όντως καταπληκτικής ομορφιάς. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το ξεσφράγισες τελικά; Γιατί στο νήμα του Ζ2 άφηνες να εννοηθεί ότι ίσως παραγγείλεις το Ζ2 αντί για το μικρό. :p

 

ναι γιατι δεν την παλευω αλλο με το παλιο.. το Ζ2 δε θα το παρω καινουριο, περιμενω ποιο παλικαρι θα το πουλησει και αν μπορω να φτασω θα το τσιμπησω..απλα ελεγα να κρατησω το μικρο κλειστο να πιασει καλυτερη τιμη, ομως κλεινω στο να μεινω με μικρο κινητο, ειναι απιστευτη ελευθερια να χωραει σε ολες τις τσεπες και με θηκη..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι δεν την παλευω αλλο με το παλιο.. το Ζ2 δε θα το παρω καινουριο, περιμενω ποιο παλικαρι θα το πουλησει και αν μπορω να φτασω θα το τσιμπησω..απλα ελεγα να κρατησω το μικρο κλειστο να πιασει καλυτερη τιμη, ομως κλεινω στο να μεινω με μικρο κινητο, ειναι απιστευτη ελευθερια να χωραει σε ολες τις τσεπες και με θηκη..

 

Ευρωπαϊκό είναι αυτό που σου ήρθε σήμερα; Τι περιεχόμενα έχει το πακέτο; Screen protectors; USB OTG; Φορτιστή εγγλέζικο ή γερμανικό; Εμένα μου είπανε ότι είναι ευρωπαϊκό αυτό που μου στέλνουν.

 

Εγώ από αξεσουάρ μόνο το dock παρήγγειλα από ελληνικό μαγαζί, γνήσιο. Ψιλοαφέθηκα και δεν οργανώθηκα με ebay κλπ, να είναι ήδη εδώ τα καλούδια πριν έρθει το κινητό, οπότε βολεύομαι για αρχή με ό,τι βρω από εδώ (ιδίως με θήκη και μεμβράνες), και όταν μπω σε μία σειρά παραγγέλνω και απ' έξω. Θα φάω μία ψιλοφρίκη μέχρι να μου έρθει το dock και θα φορτίζω από τη microUSB, αλλά δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο για την ώρα. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ευρωπαϊκό είναι αυτό που σου ήρθε σήμερα; Τι περιεχόμενα έχει το πακέτο; Screen protectors; USB OTG; Φορτιστή εγγλέζικο ή γερμανικό; Εμένα μου είπανε ότι είναι ευρωπαϊκό αυτό που μου στέλνουν.

 

Εγώ από αξεσουάρ μόνο το dock παρήγγειλα από ελληνικό μαγαζί, γνήσιο. Ψιλοαφέθηκα και δεν οργανώθηκα με ebay κλπ, να είναι ήδη εδώ τα καλούδια πριν έρθει το κινητό, οπότε βολεύομαι για αρχή με ό,τι βρω από εδώ (ιδίως με θήκη και μεμβράνες), και όταν μπω σε μία σειρά παραγγέλνω και απ' έξω. Θα φάω μία ψιλοφρίκη μέχρι να μου έρθει το dock και θα φορτίζω από τη microUSB, αλλά δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο για την ώρα. ;)

 

ευρωπαικο με ελληνικα, δηλαδη ΣΜΣ γραφεις 160 (αυτο εννοω ελληνικα)

usb OTG ειχε, και τα κλασσικα, φορτιστη απλο και ακουστικα.

Τιποτα αλλο.

Οσο για dock, μην τρελαινεσαι, εγω το φορτιζω απο την κανονικη θυρα, αν ηταν να χαλαει τοσο ευκολα το βυσμα κατι Ζ που κλεινουν 2 χρονια δε θα ηταν λειτουργικα σημερα (που τα εχουν βαλει και θαλασσα και τα φορτιζουν χωρις dock)

screen protector Κτλ δεν ειναι τιποτα, τσιμπας απο ebay, εγω πηρα κατι απλες και περιμενω να ερθουν

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα ξανα λευκο, το φλας αψογο, το πανελ jdi.. τρεξε το emulator να κανουμε μια live συγκριση (αν εχεις AUO θα εχει πολυ ενδιαφερον).

Εγω το απογευμα θα ανεβασω φωτογραφιες και απο τα 2 κινητα στο σπιτι να εχετε μια ιδεα..Κατα ταλλα μιλαμε για το καλυτερο κινητο της αγορας σε αυτα τα λεφτα (για επωνυμο παντα)

 

Καλοριζικο ελπιζω να ειναι τελειο σε ολα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο ελπιζω να ειναι τελειο σε ολα :)

 

σε ευχαριστω φιλε μου, μια χαρα ειναι το κινητο, οπως εχω ξαναπει, ουτε το φλας εχει θεμα ουτε το ακουστικο..απλα θα ηθελα πιο ζωντανα χρωματα στο πανελ, χωρις αυτο να σημαινει οτι εχει κακη οθονη. Η συγκριση οταν τα βλεπεις διπλα διπλα σε κανει να το θες, τιποτα αλλο..

Κατα ταλλα ξαναλεω, στην κατηγορια παιζει μονο του το compact και αξιζει να το παρεις..Μονο τα κινεζικα το χτυπανε, με ο,τι σημαινει αυτο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου, μια χαρα ειναι το κινητο, οπως εχω ξαναπει, ουτε το φλας εχει θεμα ουτε το ακουστικο..απλα θα ηθελα πιο ζωντανα χρωματα στο πανελ, χωρις αυτο να σημαινει οτι εχει κακη οθονη. Η συγκριση οταν τα βλεπεις διπλα διπλα σε κανει να το θες, τιποτα αλλο..

Κατα ταλλα ξαναλεω, στην κατηγορια παιζει μονο του το compact και αξιζει να το παρεις..Μονο τα κινεζικα το χτυπανε, με ο,τι σημαινει αυτο..

 

Ανεβασε οταν μπορεις κ τις φωτογραφιες που ελεγες να κανουμε τη συγκριση

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε οταν μπορεις κ τις φωτογραφιες που ελεγες να κανουμε τη συγκριση

 

ειχα 1% και δεν τραβηξα πολλες γιατι θελω να του κανω καλη φορτιση..

οριστε μερικες:

 

[ATTACH]45082[/ATTACH]

 

[ATTACH]45083[/ATTACH]

 

[ATTACH]45084[/ATTACH]

 

[ATTACH]45085[/ATTACH]

 

[ATTACH]45086[/ATTACH]

 

δες το ΜΩΒ, το μπλε, το εικονιδιο του chrome, το viber Μεσα, που πανω η μωβ λωριδα ειναι πιο εντονη..

Γενικα ειναι λιγο καλυτερα τα χρωματα ειδικα στις αποχρωσεις του μπλε..

Απλα απο κοντα κανει μπαμ, δεν λεω οτι ειναι μαπα η jdi, θα το θεσω απλα: δε μαρεσει η αισθηση του ξεθωριασματος, οποιος τη θελει να το δουμε για ανταλλαγη..Παντως φωτεινοτητα παραπανω δεν εχει η JDI, τουλαχιστον τοση ωστε να αξιζει το ξεθωριασμα.

Εσεις τι λετε?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η μπαρα με τα capacitive κουμπια ειναι πιο μαυρη στο ενα με τα εντονα χρωματα ή ειναι ιδεα μου?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η μπαρα με τα capacitive κουμπια ειναι πιο μαυρη στο ενα με τα εντονα χρωματα ή ειναι ιδεα μου?

 

Ναι, έτσι μου φαίνεται κι εμένα. Αυτό είναι το λευκό Ζ1c με το JDI panel. Στο μαύρο Ζ1c φαίνεται πιο ανοιχτόχρωμη η μπάρα, ή με περισσότερη διαφάνεια τέλος πάντων.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. σκέφτομαι να ξανα-αγορασω το z1c απλα με προβληματίζει το θεμα που είχε με το φλας..! εχει λυθει αυτό?? καποιο μαγαζι που το εχει αγορασει κανεις, και είναι οκ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. σκέφτομαι να ξανα-αγορασω το z1c απλα με προβληματίζει το θεμα που είχε με το φλας..! εχει λυθει αυτό?? καποιο μαγαζι που το εχει αγορασει κανεις, και είναι οκ?

 

Όχι,προβληματικό ήταν και είναι.

Στις 80 φωτογραφίες οι 60 ήταν με bleeding.

Παρόλα αυτά,θα περιμένω να πέσει η τιμή του πού ακόμα είναι αδικαιολόγητα υψηλή και μετά θα το πάρω λογικά ξανά.ευελπιστώ ως τότε να έχουν διορθώσει τα οποιαδήποτε προβλήματά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όχι,προβληματικό ήταν και είναι.

Στις 80 φωτογραφίες οι 60 ήταν με bleeding.

Παρόλα αυτά,θα περιμένω να πέσει η τιμή του πού ακόμα είναι αδικαιολόγητα υψηλή και μετά θα το πάρω λογικά ξανά.ευελπιστώ ως τότε να έχουν διορθώσει τα οποιαδήποτε προβλήματά.

 

Δηλαδή παρόλα αυτα θα το πάρεις ακόμα και με αυτό το θεματάκι που έχει;; η σονυ ανακοίνωσε ότι το διόρθωσε το πρόβλημα με το φλας. Δεν ξέρω μήπως να περιμένω το z2c;;

Link to comment
Share on other sites

Αν το διορθωσε από ποια παρτίδα κι έπειτα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαρα με τα capacitive κουμπια ειναι πιο μαυρη στο ενα με τα εντονα χρωματα ή ειναι ιδεα μου?

Το ένα φοράει 4.3 και το άλλο 4.4 στην οποία έχει αφαιρεθει η ημιδιαφανη μπάρα τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα φοράει 4.3 και το άλλο 4.4 στην οποία έχει αφαιρεθει η ημιδιαφανη μπάρα τελειως.

 

ναι εκει οφειλεται η διαφορα στην μια φωτο, αλλα γενικα οι αποχρωσεις ειναι θεμα οθονης οχι εκδοσης ανδροιδ..

δεν ξερω τι πιστευετε εσεις, εγω θα προτιμουσα την AUO.

Ξανα λεω η μονη διαφορα που κανει μπαμ ειναι στο μπλε και στις αποχρωσεις του, στα αλλα χρωματα πρεπει να τα βαλεις διπλα διπλα για να προσεξεις διαφορα. Το μπλε φαινεται απο χιλιομετρα.

 

Γεια σας. σκέφτομαι να ξανα-αγορασω το z1c απλα με προβληματίζει το θεμα που είχε με το φλας..! εχει λυθει αυτό?? καποιο μαγαζι που το εχει αγορασει κανεις, και είναι οκ?

 

φιλε μου εγω 4 Z1c εχω πιασει στα χερια μου, 2 λευκα δικα μου (το ενα ειχε προβλημα στην οθονη και μου εστειλαν το αλλο) και 1 μαυρο δικο μου, που τα εχω μες το σπιτι και δεν ειχαν κανενα προβλημα με φλας...

τωρα αν ειναι πολλοι που εχουν θεμα εδω μεσα τι να πω, εγω εχω κανει και με τα 3 δοκιμες πολλες και δεν κανει καμια διαχυση, παντα σε φωτογραφιες με κοντινο θεμα, το να βγαλεις τον ουρανο με φλας ειναι χαζο και δεν το εχω κανει..το bleeding υποτιθεται οτι το αναφερουν σαν προβλημα σε κοντινες νυχτερινες που απλωνεται σαν πεπλο το φως και δε φαινεται το θεμα καθαρα. Τετοιο πραγμα δεν εχω δει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Μετά από αρκετή έρευνα και πολλή υπομονή, είμαι στα πρόθυρα να αποκτήσω το Ζ1c κι εγώ. Σκέφτομαι να το πάρω με χρήση της επιδότησης του συμβολαίου μου (Cosmote), στην τιμή των 330€. Θα ήθελα τη γνώμη σας και αν υπάρχει κάποια διαφορά, κάτι που θα έπρεπε να ξέρω ή να προσέξω (λόγω Cosmote εννοώ). Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Μόλις παρέλαβα το θηριάκι. Κουκλί και όντως πολύ μαζεμένο, λίγο μεγαλύτερο σε διαστάσεις από το Ν8 μου, σχετικά ελαφρύτερο και πολύ λεπτότερο.

Ο πρώτος έλεγχος ήταν για τυχόν εξωτερικά ελλατώματα κλπ. Φαινομενικά είναι άψογο.

 

Ο έλεγχος της οθόνης έδειξε JDI. No prob, έτσι κι αλλιώς εμένα τέλεια μου φαίνεται.

 

Φοβερό εργαλείο. Μου ήρθε με 51% μπαταρία, θα το λιώσω μέχρι να μου τελειώσει. Από στρώσιμο μπαταρίας τι παίζει;

 

Μεγειά μου! :D

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Από στρώσιμο μπαταρίας τι παίζει;

 

 

Στην πρώτη φόρτιση και ανα τακτά διαστήματα (πχ μια φορά το μήνα) καλό είναι να γίνεται ενας πλήρης κύκλος. Δηλαδή να το αφήνεις να κλείσει και μετα να το φορτίσεις μέχρι 100% χωρίς διακοπή. Και γι'αυτο είναι προτιμότερο αυτή η φόρτιση να γίνει με κλειστή τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φόρτιση και ανα τακτά διαστήματα (πχ μια φορά το μήνα) καλό είναι να γίνεται ενας πλήρης κύκλος. Δηλαδή να το αφήνεις να κλείσει και μετα να το φορτίσεις μέχρι 100% χωρίς διακοπή. Και γι'αυτο είναι προτιμότερο αυτή η φόρτιση να γίνει με κλειστή τη συσκευή.

 

Δηλαδή τώρα τελειώνω όση μπαταρία έχει μέσα και μετά το κλείνω και το φορτίζω πλήρως;

Μετά τι κάνω; Πλήρης αποφόρτιση ή μέχρι κάποιο ποσοστό, π.χ. 10-20%, και μετά ξαναφορτίζω;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το κλεισεις εσυ. Θα το αφησεις να κλεισει μονο του απο μπαταρια. Μετα θα το βαλεις για φορτιση οπως ειναι κλειστο. Θα το αφησεις μεχρι να φορτιστεί πλήρως και μετα θα το βγαλεις απο την πριζα και θα το ανοιξεις.

Εναλλακτικα, μπορεις να το αφησεις να κλεισει απο μπαταρια (αυτο δεν αλλαζει) να το βαλεις να φορτισει και καποια στιγμη να το ανοιξεις ενω φορτιζει (χωρις να το βγαλεις απο την πριζα) και να το αφησεις να φορτισει ανοιχτο μεχρι 100% (ουτε αυτο αλλαζει. Ο πληρης κυκλος ειναι απο μηδεν σε φουλ χωρις διακοπη). Απλα εγω οταν κανω πληρη κυκλο προτιμω να τον κανω με κλειστο τηλεφωνο για να φορτισει ομαλα και με σταθερο ρυθμο. Με ανοιχτο τηλ ολο και κατι θα ζητησει ενεργεια.

Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το κλεισεις εσυ. Θα το αφησεις να κλεισει μονο του απο μπαταρια. Μετα θα το βαλεις για φορτιση οπως ειναι κλειστο. Θα το αφησεις μεχρι να φορτιστεί πλήρως και μετα θα το βγαλεις απο την πριζα και θα το ανοιξεις.

Εναλλακτικα, μπορεις να το αφησεις να κλεισει απο μπαταρια (αυτο δεν αλλαζει) να το βαλεις να φορτισει και καποια στιγμη να το ανοιξεις ενω φορτιζει (χωρις να το βγαλεις απο την πριζα) και να το αφησεις να φορτισει ανοιχτο μεχρι 100% (ουτε αυτο αλλαζει. Ο πληρης κυκλος ειναι απο μηδεν σε φουλ χωρις διακοπη). Απλα εγω οταν κανω πληρη κυκλο προτιμω να τον κανω με κλειστο τηλεφωνο για να φορτισει ομαλα και με σταθερο ρυθμο. Με ανοιχτο τηλ ολο και κατι θα ζητησει ενεργεια.

 

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Για πρώτη φορά, θα κάνω 3 τέτοιους κύκλους, όπως κάνω σε όλες μου τις συσκευές.

 

Θενξ. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Παναγη!! Επιτελους το εκανες δικο σου..

Πολυ κακο για το τιποτα μερικες φορες..;)

 

Εγω ειμαι της αποψης να μην αφησεις τη συσκευη να κλεισει απο μπαταρια. Δεν κανει καλο. εγω το κλεινω μονος γυρω στο 10% και το φορτιζω. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...