Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωπ! έχεις δίκιο για το link, αυτό είναι το σωστό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2784900

 

Υπήρχε και δεύτερη μέθοδος που έδινες τις εντολές χειροκίνητα, αλλά κατέβηκε λόγω διένεξης με τον poster...

ωραια, να σαι καλα....ειναι σιγουρο οτι δουλευει σε 4.4.4?

οκ ειδα οτι δουλευει σε σχολια!!! ;)

Edited by kouf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωραια, να σαι καλα....ειναι σιγουρο οτι δουλευει σε 4.4.4?

οκ ειδα οτι δουλευει σε σχολια!!! ;)

 

Το ρουτ δουλευει αψογα,το θεμα ειναι πως περναμε το recovery.Κατεβασα το αρχειο που λενε οι οδηγιες αλλα δεν ξερω πως να το περασω στη συσκευη!

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις αυτό που λέει installer, το αποσυμπιέζεις στον υπολογιστή, τρέχεις το bat αρχείο και στις επιλογές που σου δίνει επιλέγεις ότι είσαι root. Νομίζω αν θυμάμαι καλά ότι είναι η δεύτερη επιλογή. Μετά περνάνε αυτόματα στο κινητό τα κατάλληλα αρχεία και είσαι έτοιμος.

Ύστερα μπαίνεις μέσα στο κινητό και περνάς και το super user που ήδη έχεις περάσει το zip από πριν στο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Από εχθές έχει βγεί επίσημα από τη Sony η 4.4.4 για το κινητάκι μας και στο post αναφέρει ότι έχει έρθει αναβάθμιση και στον home launcher του κινητού. Ψάχνω να βρω σχετικές φωτογραφίες στο internet και μέχρι στιγμής δεν έχει ανέβει κάτι. Ήταν αμελητέα η αναβάθμιση ή απλώς δεν έχει ασχοληθεί κανένας ακόμα με αυτήν; Μπορεί κάποιος που έχει κατεβάσει την καινούρια έκδοση να μας δώσει φωτογραφίες για το πως είναι ο καινούριος launcher; Και μου κάνει εντύπωση, είμαι ο μόνος στο forum που τον απασχολεί περισσότερο αυτή η αναβάθμιση από την αναβάθμιση της κάμερας;;;; :p
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και δεύτερος home launcher που όταν τον επιλέγεις τα εικονίδια και τα γράμματα γίνονται "τεράστια". Είναι κάτι ανάλογο σαν το car κάτι με εικονίδιο ένα τιμόνι που υπήρχε σε παλιότερες εκδόσεις Android
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις αυτό που λέει installer, το αποσυμπιέζεις στον υπολογιστή, τρέχεις το bat αρχείο και στις επιλογές που σου δίνει επιλέγεις ότι είσαι root. Νομίζω αν θυμάμαι καλά ότι είναι η δεύτερη επιλογή. Μετά περνάνε αυτόματα στο κινητό τα κατάλληλα αρχεία και είσαι έτοιμος.

Ύστερα μπαίνεις μέσα στο κινητό και περνάς και το super user που ήδη έχεις περάσει το zip από πριν στο κινητό

 

Ευχαριστω φιλε μου.Το εγκατεστησα,αλλα πως μπαινουμε σε φαση recovery τωρα?Υπαρχει συνδυασμος πληκτρων ή καποια άλλη ενεργεια που πρεπει να κανω?Βασικα θελω να περασω το mod της καμερας με την εγγραφη στα 4Κ...Ευχαριστω και παλι και σορυ αν σας ζαλισα...:O

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου.Το εγκατεστησα,αλλα πως μπαινουμε σε φαση recovery τωρα?Υπαρχει συνδυασμος πληκτρων ή καποια άλλη ενεργεια που πρεπει να κανω?Βασικα θελω να περασω το mod της καμερας με την εγγραφη στα 4Κ...Ευχαριστω και παλι και σορυ αν σας ζαλισα...:O

 

Ανάλογα σε ποιο από τα δύο θέλεις να μπεις, όταν κάνεις power up το κινητό και νιώσεις τη δόνηση και δεις το Ledακι να ανάβει, πατάς παρατεταμένα το volume up ή το down

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Το παρέλαβα πριν 1 ώρα! :D

Το πήρα από το Phonegallery σε λευκό χρώμα (είπα να πρωτοτυπήσω γιατί δεν έχω ξαναπάρει λευκό). Είχα περάσει κι από Cosmote νωρίτερα και αντικατέστησα τη sim μου με twin sim (να'ναι καλά ο φίλος εδώ που το είχε αναφέρει!), για να μπορώ να χρησιμοποιώ και το Ν8 μου παράλληλα (για κάποιο διάστημα τουλάχιστον μέχρι να προσαρμοστώ).

Λοιπόν, δεν ξέρω αν συμβαίνει αυτό, αλλά το κουτί που παρέλαβα δεν ήταν σφραγισμένο... ν'ανησυχήσω; :worry:

Όπως και να'χει γράφει ένα DE απ'έξω, όταν το άνοιξα η γλώσσα έμοιαζε με Γερμανικά ή κάτι παρόμοιο. Μέσα η συσκευή είχε μεμβράνες κολλημένες κανονικά και ο φορτιστής, το handsfree και το καλωδιάκι OTG (ναι, είχε κι απ'αυτό :D ) ήταν δεμένα και συσκευασμένα κανονικά. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τα sms και δεν ξέρω πως να το ελέγξω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς, η συσκευασία έτσι ήταν και εμένα που το πήρα από το media Markt στην Γενεύη και μάλιστα έτσι δύσπιστος που ήμουν γιατί στην Ελλάδα βάζουν ταινία ( προφανώς για να μην εξαφανιζόνται πράγματα από μέσα) , τους έβαλα και μου έδειξαν όλα τα άλλα κουτιά που ήταν στο ντουλάπι. Η αλήθεια είναι ότι με κοιτούσαν λίγο σαν τρελό που τους ζητούσα αυτό το πράμα! Χα χα χα χα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Το παρέλαβα πριν 1 ώρα! :D

Το πήρα από το Phonegallery σε λευκό χρώμα (είπα να πρωτοτυπήσω γιατί δεν έχω ξαναπάρει λευκό). Είχα περάσει κι από Cosmote νωρίτερα και αντικατέστησα τη sim μου με twin sim (να'ναι καλά ο φίλος εδώ που το είχε αναφέρει!), για να μπορώ να χρησιμοποιώ και το Ν8 μου παράλληλα (για κάποιο διάστημα τουλάχιστον μέχρι να προσαρμοστώ).

Λοιπόν, δεν ξέρω αν συμβαίνει αυτό, αλλά το κουτί που παρέλαβα δεν ήταν σφραγισμένο... ν'ανησυχήσω; :worry:

Όπως και να'χει γράφει ένα DE απ'έξω, όταν το άνοιξα η γλώσσα έμοιαζε με Γερμανικά ή κάτι παρόμοιο. Μέσα η συσκευή είχε μεμβράνες κολλημένες κανονικά και ο φορτιστής, το handsfree και το καλωδιάκι OTG (ναι, είχε κι απ'αυτό :D ) ήταν δεμένα και συσκευασμένα κανονικά. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τα sms και δεν ξέρω πως να το ελέγξω κιόλας.

 

Alice, ολα ετσι ερχονται, την ταινια την βαζουν εδω μερικα μαγαζια ετσι για να το παιξουν πιο αξιοπιστα..

Οσο για τα σμσ, αμα γραψεις λιγες λεξεις και περασει σε 2ο σμσ (στο γραφει οτι πηγες ΣΜΣ 2) τοτε εχεις 80 χαρακτηρες, δεν ειναι και τοσο δυσκολο, με 10 λεξεις γεμιζει, ενω οι 160 ειναι ολοκληρες προτασεις..

Μεγεια το κινητο και ευχομαι να το ευχαριστηθεις..το Ν8 πιστεψε με, δε θα το ξαναχρησιμοποιησεις παρα μονο για καμια φωτο νυχτα λογω xenon, αν το κουβαλας μαζι..η διαφορα στα υπολοιπα ειναι χαοδης

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Το παρέλαβα πριν 1 ώρα! :

Μεγειά το θηριάκι. Κοίτα να το ευχαριστηθείς, και μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Όσο για το N8, επειδή κι εγώ το έχω για δεύτερη συσκευή, κι επειδή πλέον δε συγκρίνεται σε τίποτα με το Z1 Compact, θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα λέει ο φίλος μας ο Νίκος:

 

το Ν8 πιστεψε με, δε θα το ξαναχρησιμοποιησεις παρα μονο για καμια φωτο νυχτα λογω xenon, αν το κουβαλας μαζι..η διαφορα στα υπολοιπα ειναι χαοδης
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μεγειά το μωρό φίλε ... :D Χαλαρά θα το ευχαριστηθείς όπως και όλοι που το έχουμε!

Παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ σήμερα μετά της 12 με τις διακοπές ρεύματος! Καλύτερα να ΜΗΝ το φορτίσετε καθόλου ...

Έχω γνωστούς που σε παρόμοιες καταστάσεις τους κάηκαν τηλεοράσεις, ψυγεία και ότι άλλο!

Τουλάχιστον να έχετε πολυπριζο ασφαλειας με σταθεροποιητή τάσης για να είστε κάπως ήσυχοι !!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Από εχθές έχει βγεί επίσημα από τη Sony η 4.4.4 για το κινητάκι μας και στο post αναφέρει ότι έχει έρθει αναβάθμιση και στον home launcher του κινητού. Ψάχνω να βρω σχετικές φωτογραφίες στο internet και μέχρι στιγμής δεν έχει ανέβει κάτι. Ήταν αμελητέα η αναβάθμιση ή απλώς δεν έχει ασχοληθεί κανένας ακόμα με αυτήν; Μπορεί κάποιος που έχει κατεβάσει την καινούρια έκδοση να μας δώσει φωτογραφίες για το πως είναι ο καινούριος launcher; Και μου κάνει εντύπωση, είμαι ο μόνος στο forum που τον απασχολεί περισσότερο αυτή η αναβάθμιση από την αναβάθμιση της κάμερας;;;; :p

 

εγω παντως που την κατεβασα δεν ειδα σχεδον καμια διαφορα..δεν ειχα χρονο να το ψαξω πολυ το κινητο αλλα οσο το εβλεπα, μου φανηκε ιδιο. η αρχικη οθονη που προστεθηκε με τα μεγαλα γραμματα μου θυμισε μενου απο ercisson και sony Κινητα απο symbian εποχη, που ειναι για καναν γερο αν δεν βλεπει να του το στησεις ετσι, καμια χρηστικοτητα, και τα skins που μειωθηκαν..

Αλλη διαφορα δεν προσεξα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που την κατεβασα δεν ειδα σχεδον καμια διαφορα..δεν ειχα χρονο να το ψαξω πολυ το κινητο αλλα οσο το εβλεπα, μου φανηκε ιδιο. η αρχικη οθονη που προστεθηκε με τα μεγαλα γραμματα μου θυμισε μενου απο ercisson και sony Κινητα απο symbian εποχη, που ειναι για καναν γερο αν δεν βλεπει να του το στησεις ετσι, καμια χρηστικοτητα, και τα skins που μειωθηκαν..

Αλλη διαφορα δεν προσεξα.

 

εγω παλι δεν προσεξα καμια διαφορα σαν να μην την εβαλα, τι εχει αλλαξει Νικο με την 4.4?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν προσεξα καμια διαφορα σαν να μην την εβαλα, τι εχει αλλαξει Νικο με την 4.4?

 

ελα ντε, δεν ξερω, δεν το εψαξα αλλο το κιν γιατι δεν το ειχα πολλη ωρα στα χερια μου, αλλα πραγματικα δεν ειδα κατι. μονο τα θεματα ειδα οτι μειωθηκαν..

δεν ξερω αν βελτιωσαν την μπαταρια κτλ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σας ευχαριστώ για τις ευχές! :D

Το χαρχαλέψαμε λίγο χθες με τον άντρα μου (ο οποίος έχει το Xperia Go ) μου κατέβασε και μερικές εφαρμογούλες, κάτι file manager, antivirus, ένα player που παίζει υποτίτλους, κλπ. Περιττό να πω ότι έχω πάθει σοκ, δεν ήξερα που ν' αρχίσω... Όταν δε, μπήκα facebook και youtube, εκεί μου ήρθαν δάκρυα συγκίνησης! :lol:

Δεν το χρησιμοποιώ ακόμα κανονικά, για να το έχω σαν βασικό τηλέφωνο πρέπει πρώτα να δω πως θα μεταφέρω από το Ν8 τον τηλεφωνικό κατάλογο, το ημερολόγιο και τις σημειώσεις και πρέπει να το συνδέσω με το bluetooth του αυτοκινήτου.

Τώρα αρχίζουν οι ερωτήσεις, παρακαλώ για την κατανόησή σας: :O

1) Η μπαταρία χθες άδειασε μέχρι το 16%. Να το βάλω για την πρώτη φόρτιση ή πρέπει ν' αδειάσει κι άλλο;

2) Μου βγάζει μια αναβάθμιση (μέσα γράφει ότι έχει 4.3), είναι η Kit Kat, σωστά; Τι κάνω; Την περνάω κατευθείαν; Αν ναι, να την περάσω μέσω WiFi ή να το συνδέσω με το καλώδιο;

3) Χθες καταλάθος εμφάνισα ένα μενού που βγήκε από το αριστερό μέρος της οθόνης και δεν μπορώ με τίποτα να το ξανακάνω! :O Όχι τίποτ'άλλο, αλλά προσπαθούσα να το δείξω στον άντρα μου και θα νομίζει ο άνθρωπος ότι το φαντάστηκα! Χαχαχα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σας ευχαριστώ για τις ευχές! :D

Το χαρχαλέψαμε λίγο χθες με τον άντρα μου (ο οποίος έχει το Xperia Go ) μου κατέβασε και μερικές εφαρμογούλες, κάτι file manager, antivirus, ένα player που παίζει υποτίτλους, κλπ. Περιττό να πω ότι έχω πάθει σοκ, δεν ήξερα που ν' αρχίσω... Όταν δε, μπήκα facebook και youtube, εκεί μου ήρθαν δάκρυα συγκίνησης! :lol:

Δεν το χρησιμοποιώ ακόμα κανονικά, για να το έχω σαν βασικό τηλέφωνο πρέπει πρώτα να δω πως θα μεταφέρω από το Ν8 τον τηλεφωνικό κατάλογο, το ημερολόγιο και τις σημειώσεις και πρέπει να το συνδέσω με το bluetooth του αυτοκινήτου.

Τώρα αρχίζουν οι ερωτήσεις, παρακαλώ για την κατανόησή σας: :O

1) Η μπαταρία χθες άδειασε μέχρι το 16%. Να το βάλω για την πρώτη φόρτιση ή πρέπει ν' αδειάσει κι άλλο;

2) Μου βγάζει μια αναβάθμιση (μέσα γράφει ότι έχει 4.3), είναι η Kit Kat, σωστά; Τι κάνω; Την περνάω κατευθείαν; Αν ναι, να την περάσω μέσω WiFi ή να το συνδέσω με το καλώδιο;

3) Χθες καταλάθος εμφάνισα ένα μενού που βγήκε από το αριστερό μέρος της οθόνης και δεν μπορώ με τίποτα να το ξανακάνω! :O Όχι τίποτ'άλλο, αλλά προσπαθούσα να το δείξω στον άντρα μου και θα νομίζει ο άνθρωπος ότι το φαντάστηκα! Χαχαχα! :lol:

 

χαχαχα, ειναι μαγαλο το πολιτισμικο σοκ απο Ν8..

Λοιπον, κατω απο 20% φορτιζεις, και καλο ειναι να μην το αφηνεις να σβηνει απο μπαταρια, οι λιθιου χαλανε αν αδειασουν τελειως..απλα αν πεφτει κατω απο 20% και το φορτιζεις μεχρι 100% ειναι ενας καλος κυκλος..εγω τα κινητα μου τα βαζω συνηθως το βραδυ κλειστα να φορτισουν και παντα οι μπαταριες μετα απο 2-3 χρονια κρατανε πολυ καλα..

2. η 4.4 ειναι η kitkat και με την αναβαθμιση θα πας ειτε 4.4.2 ειτε 4.4.4, αν βλεπει την τελευταια που βγηκε..

Κανε την με wifi μιας και δεν εχεις πολλες μερες το κινητο να πεις οτι δε θα πατησει καλα επανω..αλλιως αν θες να εισαι σιγουρη επαναφορα εργοστασιακων και διαγραφη ολων, και με καλωδιο αναβαθμιση..

3. το μενου το εμφανισες οταν απο την αρχικη οθονη πατησες το κουμπι στο κεντρο, μπηκες στο μενου που ειναι ολες οι εφαρμγες..αυτο την 1η φορα πεταφεται μονο του, τωρα απλα συρε το δαχτυλο σου απο αριστερ (απο την ακρη της οθονης) προς τα δεξια και θα ξαναβγει, αν εννοεις αυτο..

 

Οσο για εφαρμογες, γιατι εβαλες antivirus?? αν κατεβαζεις ο,τι ναναι στο κινητο και μπαινεις σε περιεργα site Οκ, αλλιως δεν υπαρχει πιο αχρηστο πραγμα απο το antivirus..

επισης file manager εχει το κινητο, μην βαζεις κιαλλον, περιττο..

για μενα οι must εφαρμογες ειναι το viber/whatsapp (με ενα πακετακι ιντερνετ καταργεις το ΣΜΣ, ολοι πλεον τις εχουν)..

fb messanger αν επικοινωνεις και εκει με φιλους, αν αθλεισαι κανα sports tracker/runkeeper.

επισης το shazam ή soundhound για αναγνωριση τραγουδιων που ακους, και τελος αναλογως τι αλλες αναγκες εχεις κατεβαζεις..δεν μπουκωνει αλλα μην βαζεις και αχρηστες. πχ μια καλη το greek wpa wifi finder που οντως ξεκλειδωνει πολλα wifi κυριως του οτε (προφανως εχει υποκλεψει κλειδια που δινουν στα μοντεμ και που οι χρηστες τους δεν τα εχουν αλλαξει)

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η αλήθεια είναι ότι μ’ αρέσει να χρησιμοποιώ τις ήδη εγκατεστημένες εφαρμογές και εάν χρειαστεί να ψάχνω αντικαταστάτες, απλά δεν έχω προλάβει να δω τι έχει μέσα και τι όχι. Τις εφαρμογές αυτές μου τις πέρασε ο άντρας μου (δεν με ρώτησε καν :) ) και δεν μπήκα στη διαδικασία να αμφισβητήσω τη χρησιμότητά τους.

Το antivirus υποθέτω το έβαλε «για καλό και για κακό», για κανά ιό μέσω facebook, δεν ξέρω -σε περίεργα sites δεν μπαίνουμε ούτως ή άλλως, ούτε ανοίγουμε ύποπτα μηνύματα. Στο symbian δεν είχα τέτοιες ανησυχίες, αλλά έχω ακούσει ότι στο android είναι χρήσιμο ένα antivurus… τι να σου πω… Σίγουρα θα κατεβάσω shazam και ό,τι άλλο χρησιμοποιούσα στο Ν8 και μου άρεσε και ό,τι άλλο πέσει στην αντίληψή μου και το χρειάζομαι και φυσικά, κανά παιχνιδάκι για τα παιδιά και όχι μόνο.

Η αλήθεια είναι ότι δεν το’ χω εύκολο το format (στο Ν8 τώρα θα κάνω πρώτη φορά μετά από 3 χρόνια!) και το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα είναι να βάζω και να βγάζω εφαρμογές, αλλά μερικές φορές δεν μπορείς να το αποφύγεις μέχρι να βρεις αυτό που σε βολεύει. Εντωμεταξύ, μου έβαλε και μια εφαρμογή που καθαρίζει τα «σκουπίδια» που μένουν από το βάλε-βγάλε, ελπίζω να κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για εφαρμογες, γιατι εβαλες antivirus?? αν κατεβαζεις ο,τι ναναι στο κινητο και μπαινεις σε περιεργα site Οκ, αλλιως δεν υπαρχει πιο αχρηστο πραγμα απο το antivirus..

επισης file manager εχει το κινητο, μην βαζεις κιαλλον, περιττο..

για μενα οι must εφαρμογες ειναι το viber/whatsapp (με ενα πακετακι ιντερνετ καταργεις το ΣΜΣ, ολοι πλεον τις εχουν)..

fb messanger αν επικοινωνεις και εκει με φιλους, αν αθλεισαι κανα sports tracker/runkeeper.

επισης το shazam ή soundhound για αναγνωριση τραγουδιων που ακους, και τελος αναλογως τι αλλες αναγκες εχεις κατεβαζεις..δεν μπουκωνει αλλα μην βαζεις και αχρηστες. πχ μια καλη το greek wpa wifi finder που οντως ξεκλειδωνει πολλα wifi κυριως του οτε (προφανως εχει υποκλεψει κλειδια που δινουν στα μοντεμ και που οι χρηστες τους δεν τα εχουν αλλαξει)

 

Καλύτερα ας έχει ένα antivirus, android είναι αυτό και οι συνειδητοποιημένοι χρήστες είναι πολύ λίγοι και όπως λες δεν μπουκώνει. Συμφωνώ 100% μαζί σου ότι το καλύτερο antivirus είναι η κριτική σκέψη στο τι κατεβάζω και τι όχι και ποτέ δεν ήμουν φανατικός οπαδός τους για το pc μου, αλλά στους άλλους επέμενα να βάζουν, γιατί στο τέλος κατέληγα εγώ να τρέχω κάθε τρεις και λίγο ;)

 

Ποιον file manager είχε από μόνο του και δεν τον έχω ανακαλύψει? Εκτός και αν το απεγκατέστησα - απενεργοποίησα κατά λάθος την πρώτη μέρα μαζί με άλλη σαβούρα.

Για να αναγνωρίζει τραγούδια έχει ήδη το trackID της Sony αλλά δεν το έχω πολυτεστάρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ας έχει ένα antivirus, android είναι αυτό και οι συνειδητοποιημένοι χρήστες είναι πολύ λίγοι και όπως λες δεν μπουκώνει. Συμφωνώ 100% μαζί σου ότι το καλύτερο antivirus είναι η κριτική σκέψη στο τι κατεβάζω και τι όχι και ποτέ δεν ήμουν φανατικός οπαδός τους για το pc μου, αλλά στους άλλους επέμενα να βάζουν, γιατί στο τέλος κατέληγα εγώ να τρέχω κάθε τρεις και λίγο ;)

 

Ποιον file manager είχε από μόνο του και δεν τον έχω ανακαλύψει? Εκτός και αν το απεγκατέστησα - απενεργοποίησα κατά λάθος την πρώτη μέρα μαζί με άλλη σαβούρα.

Για να αναγνωρίζει τραγούδια έχει ήδη το trackID της Sony αλλά δεν το έχω πολυτεστάρει.

Ο File Commander είναι ο προεγκατεστημένος file manager.

Εγώ πάντως antivirus δεν έχω βάλει, ούτε μου χρειάστηκε μέχρι στιγμής.

Το TrackID δουλεύει πολύ καλά, το έχω τσεκάρει αρκετές φορές.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ας έχει ένα antivirus, android είναι αυτό και οι συνειδητοποιημένοι χρήστες είναι πολύ λίγοι και όπως λες δεν μπουκώνει. Συμφωνώ 100% μαζί σου ότι το καλύτερο antivirus είναι η κριτική σκέψη στο τι κατεβάζω και τι όχι και ποτέ δεν ήμουν φανατικός οπαδός τους για το pc μου, αλλά στους άλλους επέμενα να βάζουν, γιατί στο τέλος κατέληγα εγώ να τρέχω κάθε τρεις και λίγο ;)

 

Ποιον file manager είχε από μόνο του και δεν τον έχω ανακαλύψει? Εκτός και αν το απεγκατέστησα - απενεργοποίησα κατά λάθος την πρώτη μέρα μαζί με άλλη σαβούρα.

Για να αναγνωρίζει τραγούδια έχει ήδη το trackID της Sony αλλά δεν το έχω πολυτεστάρει.

Κάπως έτσι λειτουργούμε κι εμείς, δεν έχουμε κολλήσει ποτέ ιό ως τώρα, αλλά έχουμε μέσα προστασίας να βρίσκονται... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ας έχει ένα antivirus, android είναι αυτό και οι συνειδητοποιημένοι χρήστες είναι πολύ λίγοι και όπως λες δεν μπουκώνει. Συμφωνώ 100% μαζί σου ότι το καλύτερο antivirus είναι η κριτική σκέψη στο τι κατεβάζω και τι όχι και ποτέ δεν ήμουν φανατικός οπαδός τους για το pc μου, αλλά στους άλλους επέμενα να βάζουν, γιατί στο τέλος κατέληγα εγώ να τρέχω κάθε τρεις και λίγο ;)

 

Ποιον file manager είχε από μόνο του και δεν τον έχω ανακαλύψει? Εκτός και αν το απεγκατέστησα - απενεργοποίησα κατά λάθος την πρώτη μέρα μαζί με άλλη σαβούρα.

Για να αναγνωρίζει τραγούδια έχει ήδη το trackID της Sony αλλά δεν το έχω πολυτεστάρει.

 

το shazam και το soundhound ειναι τα καλυτερα σε αποτελεσματικοτητα, αλλιως και το trackid ειναι καλο, ειδικα αν ακους ραδιοφωνο οπου μπορει να "ακουει" και να σου βρισκει το τραγουδι, κατι που δεν γινεται με τα αλλα.εγω τα εχω και τα 3,αν και το shazam προτιμω παντα. Ομως μου εχει τυχει να βρισκει μονο το soundhound καποια.

Το κινητο δεν κωλωνει οσες εφαρμογες και να βαλεις, και εννοειται οτι το antivirus δε θα το κωλωσει αλλα θα του καταπονησει την μπαταρια, και αν μπορεις να πηγαινεις σε φορτιση καθε 2 μερες, γιατι να σε παει ενα antivirus καθε μερα? προσωπικα δινω σημασια σε κατι τετοια γιατι δεν θελω να μου παρει 50-80 ευρω η σονυ σε 1-2 χρονια αν θελησω να αλλαξω μπαταρια (το λεω για οσους κρατανε το κινητο τοσα χρονια οπως η ALICE αποτι βλεπω).

Κατα ταλλα συμφωνω με την αποψη σου, και εγω παντα ετρεχα, αλλα οι γυναικες ως συνηθως ελεγαν: "αφου εχω antivirus, θα με προστατευσει", και ελιωναν το limewire και ο,τι αλλο θες, και η συλλογη απο ιους ηταν κορυφαια!

 

@ALICE D , αν δεις οτι χωρις το antivirus βγαζεις 2 μερες, ενω με αυτο βγαζεις μια, μην το κρατησεις, αξιζει να μην φορτιζεις συνεχεια..

Οσο για ιους που κυκλοφορουν, ναι αν μπαινεις σε ο,τι βλακεια σου στελνουν απο FB ή κατεβαζεις εφαρμογες χωρις να διαβαζεις κριτικες, πολλες, θα κολλησεις και με antivirus. Για μενα απλα μην ξανοιγεσαι, ουτε στο FB, και δε θα εχεις ποτε προβλημα. το κινητο μας εχει το mcaffee μεσα, εγω το εχω σουταρει οπως και πολλες πολλες εφαρμογες που ειχε. Κατι βιβλια, ειδησης,παιχνιδια,περιπτερα,ταινιες,drive,podcast,japanese keyboard, socialife,sonyselect,talkback,xperia lounge,xperia care,twiter κτλ παντα τρωνε σουτ! οχι επειδη δεν τα σηκωνει, αλλα επειδη δε θελω να πιανουν χωρο και να αναβαθμιζονται συνεχεια που σημαινει περισσοτερες αναζητησεις για αναβαθμιση, σπαταλη μπαταριας, πορων κτλ.

επισης, ενεργοποιεις το stamina και ριχνεις μεσα εκει Viber, whatsapp και fb messenger να εξαιρουνται, στην προσθηκη εφαρμογων που λεει, γιατι αλλιως δε θα σου ερχονται μηνυματα αμεσως αλλα οποτε ξεκλειδωνεις οθονη.

Τελος την λειτουργια χαμηλης μπαταριας (αυτο που η samsung πουλαει σαν τρομερο feature στο S5 και εχουν τσιμπησει πολλοι) εγω το βαζω να ενεργοποιειται απο το 30% χωρις να μου κλεινει wifi και 3G.

Αυτο το κανεις αναλογως τη χρηση, εγω συνηθως κατω απο 30% επεφτα την 2η μερα απο το απογευμα και μετα, οποτε το να μου πεφτει η φωτεινοτητα κτλ δεν ειναι προβλημα γιατι η μερα κλεινει, και επισης δεν χανω απο την λειτουργικοτητα του κινητου γιατι αφηνω ανοιχτο το ιντερνετ, ετσι θα αντεξει η μπαταρια ο,τι χρηση και να κανω οσο και να ξενυχτισω! μου εχει τυχει να βγαλει και 3η μερα ξεκινωντας με 30%..

Αυτα μιας και εισαι καινουρια πολυ στο ανδροιδ, και στα σονυ, για σενα και οποιον αλλον ενδιαφερεται για το στησιμο του κινητου.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! Θα τα λάβω υπόψιν αυτά που είπες. Είμαι τύπος που αν μία συσκευή με βολέψει δεν την αλλάζω μέχρι να μην καλύπτει τις ανάγκες μου ή μέχρι να πάθει κάτι. Τώρα που οι καιροί αγρίεψαν οικονομικά, ένας λόγος παραπάνω... Πάντως, με τα κριτήρια που είχα θέσει, μόνο το Ζ1 C ήταν άξιος αντικαταστάτης του Ν8. Και στην αρχή είχα βάλει στο μάτι το Ζ1, αλλά είχα προβληματιστεί λόγω μεγέθους... Μόλις εμφανίστηκε το δικό μας, η επιλογή ήταν μονόδρομος, απλά περίμενα να πέσει λίγο η τιμούλα... ;)

Για πείτε μου πόση ώρα κάνει να φορτίσει (κλειστό) και πως θα καταλάβω ότι τελείωσε; Γιατί νομίζω πως έκανα μια πατάτα... :worry: έχασα την αίσθηση του χρόνου και το έβαλα να φορτίσει στις 11:50 και θ'αναγκαστώ να το βγάλω 15:30 με 16:00 περίπου που θα σχολάσω απ'το γραφείο... Αν δεν αρκεί για 1η φόρτιση;... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! Θα τα λάβω υπόψιν αυτά που είπες. Είμαι τύπος που αν μία συσκευή με βολέψει δεν την αλλάζω μέχρι να μην καλύπτει τις ανάγκες μου ή μέχρι να πάθει κάτι. Τώρα που οι καιροί αγρίεψαν οικονομικά, ένας λόγος παραπάνω... Πάντως, με τα κριτήρια που είχα θέσει, μόνο το Ζ1 C ήταν άξιος αντικαταστάτης του Ν8. Και στην αρχή είχα βάλει στο μάτι το Ζ1, αλλά είχα προβληματιστεί λόγω μεγέθους... Μόλις εμφανίστηκε το δικό μας, η επιλογή ήταν μονόδρομος, απλά περίμενα να πέσει λίγο η τιμούλα... ;)

Για πείτε μου πόση ώρα κάνει να φορτίσει (κλειστό) και πως θα καταλάβω ότι τελείωσε; Γιατί νομίζω πως έκανα μια πατάτα... :worry: έχασα την αίσθηση του χρόνου και το έβαλα να φορτίσει στις 11:50 και θ'αναγκαστώ να το βγάλω 15:30 με 16:00 περίπου που θα σχολάσω απ'το γραφείο... Αν δεν αρκεί για 1η φόρτιση;... :worry:

Μην αγχώνεσαι. Απ' τη στιγμή που η συσκευή γράψει 100%, έχει φορτίσει. Τη βγάζεις απ' την πρίζα και τη χρησιμοποιείς. Ούτε δεκάωρα ούτε δωδεκάωρα ούτε εικοσιτετράωρα χρειάζεται για να φορτίσει. Μόνο να φορτίσει πλήρως. Και ανάλογα με το φορτιστή που θα χρησιμοποιήσεις, το πολύ ένα δίωρο να χρειαστεί. ;)

 

Κλειστό όμως δε σου γράφει ποσοστό μπαταρίας. Όταν το ledάκι ανάψει πράσινο, είσαι στο 90% και πάνω. Άνοιξε τη συσκευή και δες πότε θα φτάσει 100%. Τότε βγάλτην απ' την πρίζα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρειαζομαι βοηθεια. Δεν ξέρω πως το εκανα αλλα το κινητο μου δεν ανοιγει με τιποτα :( Οταν το συνδεω με τον φορτιστη αναβει το κοκκινο led και μετα καθε περιπου ενα δευτερολεπτο κάνει τρεις δονησεις. Συνεχεια ομως. Δοκιμασα να το βαλω σε FASTBOOT MODE ή σε FLASHMODE αλλα τιποτα. Αναβει το μπλε ή το πρασινο led αλλα και παλι καθε περιπου ενα δευτερολεπτο κάνει τρεις δονησεις, και συνεχως αποσυνδεετε απο τον υπολογιστη. Καμια ιδεα? Προσπαθω να βρω λύση στο xda αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα :(
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...