Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το διπλό πάτημα στην οθόνη ως επιχείρημα για την υπερβολική χρήση του πλήκτρου λειτουργίας, θα ήταν κάτι τέτοιο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ndtsoft.sensor

 

Κι αυτό το προτείνω μόνο σαν συμβιβασμό κατά την αναμονή μέχρι να έρθει το διπλό χτύπημα στην οθόνη σαν λειτουργία επίσημα από τη Sony, που θα έρθει εγγυημένα.

 

Πανο συμφωνώ γενικά με τα λεγόμενά σου , αλλά τέτοιες εφαρμογές που χρησιμοποιουν τον proximity sensor είναι αστειότητες. Οτιδήποτε και αν τον πλησιάσει ανάβει την οθόνη του τηλεφώνου. Δηλαδή αν το έχεις στην τσέπη σου θα αναβοσβήνει συνεχώς η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως χωρίς να έχω δοκιμάσει κανένα από τα δύο, θα πρότεινα το dock για το σπίτι ή οποιοδήποτε "σταθερό" χώρο, και το καλώδιο για το αυτοκίνητο ή να έχω μαζί μου για μια ώρα ανάγκης. Φόρτιση από microUSB σε εξαιρετικές περιπτώσεις μόνο, π.χ. αν θέλω να φορτίσω και δεν έχω κάτι άλλο διαθέσιμο. ;)

 

καλωδιο στο αμαξι? αμα φορτισεις ποτε γραψε μου.

παιδια, μην τρελαινεστε, δεν χαλανε τοσο ευκολα τα flaps.

Αν θες νασαι σιγουρος εξω οτι θαχεις μπαταρια, παρε ενα τετοιο στο αμαξι μεσα και τελος:

http://www.ebay.com/itm/YOOBAO-USB-Mobile-Power-Supply-7800mAh-Rechargeable-Battery-for-Smart-Phone-New-/351049573987?pt=Battery_Chargers&hash=item51bc2f6663

ή

http://www.ebay.com/itm/2600mAh-External-Portable-Power-Bank-Backup-Battery-USB-Charger-For-Mobile-Phone-/390714282712?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&var=&hash=item5af862d2d8

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για το διπλό πάτημα στην οθόνη ως επιχείρημα για την υπερβολική χρήση του πλήκτρου λειτουργίας, θα ήταν κάτι τέτοιο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ndtsoft.sensor

 

 

Μόλις το δοκιμασα αν και δεν με πολυενδιαφερει, ανοίγει την οθόνη αλλά δεν την κλείνει όσο και να καλυψα τον σενσορα

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

καλωδιο στο αμαξι? αμα φορτισεις ποτε γραψε μου.

Γιατί; Δε στέκεται σταθερό; Παράξενο μου φαίνεται, γιατί έχω δει ότι ο μαγνήτης πιάνει πολύ σταθερά και δυνατά. Δηλαδή αν βάλεις τη συσκευή σε βάση αυτοκινήτου και το καλώδιο σε USB φορτιστή, δε μπορείς καθώς οδηγείς να φορτίζεις;

 

Μόλις το δοκιμασα αν και δεν με πολυενδιαφερει, ανοίγει την οθόνη αλλά δεν την κλείνει όσο και να καλυψα τον σενσορα

Δεν έχω τη συσκευή για το δοκιμάσω, πάντως δε με πολυενδιαφέρει ιδιαίτερα ούτε εμένα. Άν λειτουργεί το ξεκλείδωμα, λίγο το κακό. Το ξεκλείδωμα το κάνεις και με ένα widgetάκι στην οθόνη. Σιγά την ταλαιπωρία. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Δε στέκεται σταθερό; Παράξενο μου φαίνεται, γιατί έχω δει ότι ο μαγνήτης πιάνει πολύ σταθερά και δυνατά. Δηλαδή αν βάλεις τη συσκευή σε βάση αυτοκινήτου και το καλώδιο σε USB φορτιστή, δε μπορείς καθώς οδηγείς να φορτίζεις;

 

 

Δεν έχω τη συσκευή για το δοκιμάσω, πάντως δε με πολυενδιαφέρει ιδιαίτερα ούτε εμένα. Άν λειτουργεί το ξεκλείδωμα, λίγο το κακό. Το ξεκλείδωμα το κάνεις και με ένα widgetάκι στην οθόνη. Σιγά την ταλαιπωρία. ;)

 

δεν ξερω αν το γνησιο εχει τοση διαφορα ενω ειναι τοσο ιδια, αλλα εχει μια ασταθεια, δηλαδη ενω πιανει καλα, αν κουνηθει λιγο παει προς τα πισω με αποτελεσμα να μην παταει τελεια..ετσι βλεπεις την οθονη να αναβοσβηνει απο την φορτιση που μια πιανει μια δεν πιανει..τεσπα, δε θα επιμεινω αλλο μιας και δεν εχω το γνησιο, καλωδιο ειναι αλλωστε, αφου το συνδεω στον γνησιο φορτιση που αυτο ειναι το σημαντικο, ομως ειδα οτι δεν αξιζε.

Οποτε αν το παρει καποιος, ας παρει το γνησιο, ομως μην το θεωρειτε τοσο πρακτικο οσο τη βαση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το γνησιο εχει τοση διαφορα ενω ειναι τοσο ιδια, αλλα εχει μια ασταθεια, δηλαδη ενω πιανει καλα, αν κουνηθει λιγο παει προς τα πισω με αποτελεσμα να μην παταει τελεια..ετσι βλεπεις την οθονη να αναβοσβηνει απο την φορτιση που μια πιανει μια δεν πιανει..τεσπα, δε θα επιμεινω αλλο μιας και δεν εχω το γνησιο, καλωδιο ειναι αλλωστε, αφου το συνδεω στον γνησιο φορτιση που αυτο ειναι το σημαντικο, ομως ειδα οτι δεν αξιζε.

Οποτε αν το παρει καποιος, ας παρει το γνησιο, ομως μην το θεωρειτε τοσο πρακτικο οσο τη βαση.

 

Καλά, αν όντως δεν είναι σταθερό και φορτίζει-ξεφορτίζει, το παρατάς για να μη βασανίζεις τη μπαταρία και κουμπώνεις ένα καλώδιο microUSB για φόρτιση εκτός σπιτιού. Δε χάλασε ο κόσμος. Τελικά μήπως γι' αυτό δεν το έβγαλε σε ευρεία κλίμακα στην αγορά το καλώδιο η Sony; Το Ζ1 έχει κάμποσους μήνες που κυκλοφόρησε, και το καλώδιο μόνο στο e-bay και σε e-shops το βρίσκεις. :worry:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι μαρκα, δεν ειναι το γνησιο αλλα ειναι ολοιδιο με το γνησιο, πραγματικα αν τα βαλεις διπλα διπλα δεν καταλαβαινεις διαφορα.

Kαι ποιο είναι το γνήσιο;

Έχω ρωτήσει τόσες φορές και με γράφετε.

Παίξτε με και εμένα. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kαι ποιο είναι το γνήσιο;

Έχω ρωτήσει τόσες φορές και με γράφετε.

Παίξτε με και εμένα. :p

 

Μοντέλο Sony EC21. Το κουτί του είναι αυτό:

 

http://i62.tinypic.com/addd2u.jpg

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

A γειά σου, αυτό ήθελα.

Δεν ήξερα πως να το ψάξω. :p

 

Ευχαριστώ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

A γειά σου, αυτό ήθελα.

Δεν ήξερα πως να το ψάξω. :p

 

Ευχαριστώ.

 

τωρα θα αστειευεσαι οτι δεν ηξερες να το ψαξεις..

εγω εχω αυτο:

http://www.ebay.com/itm/Magnetic-Charger-Charging-USB-Cable-For-Sony-Xperia-Z1-Mini-Compact-M51w-White-/171256560050?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cables_Adapters&hash=item27dfafb9b2

 

Οσο για τη διαχυση, επειδη τα εσκαγα, εκατσα χθες και εβγαζα φωτογραφιες με τα ρουχα στην ντουλαπα κτλ οπως στα site Που αναφερουν τα προβληματα (ειδα προσφατα καποια λινκ με τετοιες φωτο).

Καμια διαχυση το δικο μου, αλλα το φλας αδυναμο με αποτελεσμα στις ακρες η φωτογραφια οταν ηταν πανω απο 1 μετρο αποσταση να ειναι σκοτεινη..ειχε πιο πολυ φως στο κεντρο, σαν να εστιαζει το φλας κεντρο και να μην μπορει να απλωσει το φως πληρως. Κατι σαν το αντιθετο απο διαχυση δηλαδη.

Αυτο φαινεται αν το αναψεις διπλα απο το Ζ1 μου, το οποιο ριχνει πιο απλωμενα το φως και πιο δυνατα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

στο skroutz ειδα οτι κυκλοφορουν με 2 κωδικους το SONY XPERIA Z1 COMPACT D550 και το D5503 εχουν καμια διαφορα αυτα τα 2 ? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο πρώτος κωδικός έχουν ξεχάσει το 3

 

 

Σήμερα το παρέλαβα

Πρώτες εντυπώσεις άριστες

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,χρόνια πολλά σε όλους

Έχετε καταλήξει κάπου σε ρυθμίσεις για την κάμερα σε manual έχει νόημα να το βάλω να τραβάει στα 21mp?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Μετά από ένα δεκαήμερο με το κινητό θα σας πω και πάλι τις εντυπώσεις μου. Το κινητό απλά είναι από τα καλύτερα που έχω πιάσει στα χέρια μου! Η ταχύτητα του δεν μειώνεται πουθενά και για τίποτα, ο ήχος του εκπληκτικός (πριν από αυτό είχα το Xperia sole το οποίο είχε αναγνωρισμενο πρόβλημα με το λάθος σημείο που είχαν βάλει το ηχείο) και όσον αφορά την μπαταρία, θα σας πω μόνο ότι είμαι σε φυλάκιο με τριωρες βραδινες βάρδιες όπου το λιώνω στα video, games και δεδομένα και παρόλα αυτά, πρέπει να το κουράσω λίγο ακόμα στο φυλάκιο για να μου βγάλει ένδειξη φόρτισης μετά από δύο τριωρες βάρδιες!!!! Ίσως παραειμαι ενθουσιασμενος με το κινητό, αλλά πραγματικά δεν μου έχει βγάλει κανένα παραπονο και συνεχίζει σα σκυλί να ακούει στα πάντα! Α, το μονο που μου είχε βγάλει είναι κάποια glitches στην οθόνη σε θέματα επαφής, αλλα μάλλον ευθυνομουν εγώ που δεν ειχα βγάλει ακόμα το προστατευτικο της οθόνης που ειχε απο το κουτί. (Γνωρίζοντας οτι θα παω φυλάκιο δεν ήθελα να το διακινδυνεψω να γρατζουνιστει η οθόνη αλλά κι εκει φοβίες χωρίς λόγο απο τον προκάτοχό του είχα!). Κάτι τελευταίο, η kitkat ήρθε με fixes ή παραμένουμε ακόμα στην jellybean;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Απόλυτα ευχαριστημένος με το SXZ1C, τοπ κινητο σε τοπ μεγεθος!

Παρ'ολα αυτά θα αναγκαστώ να το δώσω για καθαρά επαγγελματικούς λόγους.

Δεν ξέρω αν κάνω καλά με το post μου εδώ, εχω διαβασει περι Buy&Sell, αλλα ειμαι noobie!

οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει PM.

Στο x e(.)g r υπαρχουν κ λεπτομερειες. [Περιοχή: Μοσχατο]

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση σε kit kat ξαφνικά το κινητό δεν άνοιγε. Πήγα στο service της Sony στα Τρίκαλα (Παλαιός Γ.) και αφού μου ζήτησαν την απόδειξη αγοράς μου έκαναν πάλι αναβάθμιση (έτσι είπαν) και όλα καλά από τότε. Πάντως εξυπηρετικότατοι. Συνέβη και σε κανέναν άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μπορω να ρωτησω ποιο ειναι το τελευταιο firmware και αν υπαρχει μεθοδος root? Στα γρηγορα που εψαξα στους xda δεν βρηκα κατι ευκολα πραγματοποιησιμο τουλαχιστον για kit kat. Εσεις εχετε κανει root ?
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε το

Αν διαβάσεις προσεκτικά και κατανοήσεις το μηχανισμό, θα σου φανεί πάρα πολύ εύκολη η μέθοδος.

Επίσης αρχικά στην μέθοδο για root, βάζουμε το firmware του z1f (το αδερφάκι μας από Ιαπωνία). Φάση έχει να περιηγηθείτε λίγο πριν προχωρήσετε πάρα κάτω, για να δείτε την λίγο διαφορετική νοοτροπία που έχει το firmware της Sony που προορίζεται για εκείνη την αγορά

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε το

Αν διαβάσεις προσεκτικά και κατανοήσεις το μηχανισμό, θα σου φανεί πάρα πολύ εύκολη η μέθοδος.

Επίσης αρχικά στην μέθοδο για root, βάζουμε το firmware του z1f (το αδερφάκι μας από Ιαπωνία). Φάση έχει να περιηγηθείτε λίγο πριν προχωρήσετε πάρα κάτω, για να δείτε την λίγο διαφορετική νοοτροπία που έχει το firmware της Sony που προορίζεται για εκείνη την αγορά

 

Μπορεις να μου στειλεις καποιο link για να ξεκινησω απο καπου?

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2634196

 

Και

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2688933

 

Αν κατανοήσεις λίγο τη διαδικασία, μπορείς να περάσεις κατευθείαν την kit kat στο τέλος της διαδικασίας του πρώτου link

Edited by AnDas
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2634196

 

Και

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2688933

 

Αν κατανοήσεις λίγο τη διαδικασία, μπορείς να περάσεις κατευθείαν την kit kat στο τέλος της διαδικασίας του πρώτου link

 

Κάθε φορά που σκέφτομαι να κάνω root βλέπω όλη αυτή την διαδικασία και το μετανιώνω. Τα οφέλη είναι πολύ μικρότερα σε σχέση με τον όλο αυτό κόπο μου φαίνεται . Οι roms για το z1c είναι μηδαμινές. Οι kernels το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι έχετε και πόσοι όχι το θέμα με το flash bleed όσοι αγοράσατε το τελευταίο μήνα περίπου; Με καθαρό φακό μιλώντας, γιατί έχω διαβάζει και εδώ και σε γερμανικό φόρουμ ότι παρόμοιο πρόβλημα δημιουργεί και η βρωμιά στο φακό.

Γενικά πως είναι η κάμερα με το fix με το μαρκαδόρο και γενικά χωρίς flash bleed? Ανταγωνίζεται s4, g2, z1 κτλ καθολου?

Σκεφτόμουν τα g2 και s4 αλλά τελικά τείνω προς αυτή τη συσκευή για αγορά..

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2634196

 

Και

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2688933

 

Αν κατανοήσεις λίγο τη διαδικασία, μπορείς να περάσεις κατευθείαν την kit kat στο τέλος της διαδικασίας του πρώτου link

 

Σε ευχαριστω για τα links. Αυτα ειχα βρει κ εγω. Τελικα σημερα το εκανα root. Δεν με πηρε πανω απο μιση ωρα.

Ξερεις αν υπαρχει καποιο mod για μαυρο dialer κ υπολοιπες εφαρμογες συστηματος γιατι αυτο το ασπρο βγαζει ματι ρε παιδι μου....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...