Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και φυσικα το βλεπεις πρωτα απο κοντα και περιμενεις για προβληματα που μπορει να παρουσιασει στις αρχες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και φυσικα το βλεπεις πρωτα απο κοντα και περιμενεις για προβληματα που μπορει να παρουσιασει στις αρχες.

 

Δε νομιζω οτι θα βγαλει κατι, αντε ναχει καλυτερες οθονες απο Ζ1. ειναι ακριβως ιδιο, απλα το πιο μαζεμενο μπορει να ενεχει κινδυνους υπερθερμανσης,που αμφιβαλλω ομως..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νικο, ακριβως αυτο!!

Η υπερθερμανση ειναι το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

BAD STUFF

 

Not as friendly to the palm as curvier phones

Camera is hindered by over-processing of images

Doesn’t ship with the latest version of Android, but does include bloatware

 

Μερικοί τύποι πάντως που γράφουν reviews είναι πολύ γελοίοι... Άστο ρε φίλε. Αν δεν βρήκες αρνητικά στο κινητό γράψε: "Δεν βρήκα αρνητικά". Τέλος. Μην προσπαθείς να σκαρφιστείς ότι σου κατέβει στο κεφάλι για να γράψεις πέντε γραμμές.

 

Άκου includes bloatware! Λες και είναι το πρώτο κινητό που το κάνει αυτό και είπαμε να το κατηγορήσουμε!

Αν το γράφουν για κάθε κινητό με bloatware καλά κάνουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To Ζ1 compact σκέφτομαι να το χτυπήσω. :D

Εδώ στην Ελβετία έχει ήδη πέσει στα 500 φράγκα (περίπου 410€) και μάλιστα συγκεκριμένα σε 2 ιδιαίτερα αξιόπιστα μαγαζιά και υπάρχει και αναφορά σε ελβετικό forum από άτομο που το πήρε σε αυτήν την τιμή από Media Markt που κάνει price-matcing στον ανταγωνισμό: http://www.englishforum.ch/tv-internet-telephone/172871-new-android-beasts-town-one-you-30.html#post2077652

 

Να το πάρω σε αυτήν την τιμή ή να περιμένω να πέσει άλλα 50; :cool:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν το γράφουν για κάθε κινητό με bloatware καλά κάνουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To Ζ1 compact σκέφτομαι να το χτυπήσω. :D

Εδώ στην Ελβετία έχει ήδη πέσει στα 500 φράγκα (περίπου 410€) και μάλιστα συγκεκριμένα σε 2 ιδιαίτερα αξιόπιστα μαγαζιά και υπάρχει και αναφορά σε ελβετικό forum από άτομο που το πήρε σε αυτήν την τιμή από Media Markt που κάνει price-matcing στον ανταγωνισμό: http://www.englishforum.ch/tv-internet-telephone/172871-new-android-beasts-town-one-you-30.html#post2077652

 

Να το πάρω σε αυτήν την τιμή ή να περιμένω να πέσει άλλα 50; :cool:

 

Καλά είναι και στην τσέπη σου +50...

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν ηθελα αυτες τις ιντσες το χτυπαγα ανετα στα 410 ευρω.

Απο εκει και περα σιγουρα σε ενα μηνα θα το βρεις σε καλυτερη τιμη,οπως ειναι λογικο που ολα τα κινητα πεφτουν οι τιμες με την παροδο του χρονου.

Εγω εχω συνηθισει τις mini πανταφλες των 5ιντσων και δεν:lol:

Για δευτερο κινητο μονο αν επεφτε στα 200 ευρω(σε κανα χρονο δηλαδη)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Ελβετία έχει ήδη πέσει στα 500 φράγκα (περίπου 410€) και μάλιστα συγκεκριμένα σε 2 ιδιαίτερα αξιόπιστα μαγαζιά και υπάρχει και αναφορά σε ελβετικό forum από άτομο που το πήρε σε αυτήν την τιμή από Media Markt που κάνει price-matcing στον ανταγωνισμό: http://www.englishforum.ch/tv-internet-telephone/172871-new-android-beasts-town-one-you-30.html#post2077652

Το link από το ελβετικό forum το δίνω επειδή αυτός εκεί γράφει και τις πρώτες εντυπώσεις του. ;)

Για όσους θέλουν να δουν εντυπώσεις χρηστών.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μολις το δω στα 400 το εχω παραγγειλει και πουλαω το asus padfone infinity 2. η συμβιωση με το Ζ1 μου εχει κανει απαραιτητη την αδιαβροχοποιηση, οχι οτι το βρεχω, απλα δε με νοιαζει αν βρεχει, αν θα πεσει κανα νερο στο τραπεζι κτλ.. ατυχηματα που γινονται καθημερινα. χθες παλι πλυθηκε ενα αι φον ενος φιλου του πατερα μου στο τραπεζι. αλλα εφαγε ολο το ποτηρι με το νερο...

απο την αλλη το ταμπλετ δεν το εχω χρησιμοποιησει καθολου, επομενως, δεν βρισκω τον λογο να τοκραταω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Άλλο που μου αρέσει στο Ζ1C είναι το ότι υποστηρίζει όλες τις ευρωπαϊκές συχνότητες 4G LTE αλλά και μερικές ακόμα.

Κατά πάσα πιθανότητα όπου και να βρεθείς αν υπάρχει δίκτυο LTE θα συνδέεται.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικός Βλαχάκης και αυτό στα χέρια του.

Κούκλα είναι το μικρό...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικός Βλαχάκης και αυτό στα χέρια του.

Κούκλα είναι το μικρό...

 

 

Κλασσικός όντως και με περίσσιο μπλα μπλα...τα σπάει λέμε το κινητό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικός Βλαχάκης και αυτό στα χέρια του.

Κούκλα είναι το μικρό...

 

Ευχαριστούμε Κωνσταντίνε για το link. Συμφωνώ απόλυτα, είναι ΚΟΥΚΛΙ το μικρό... Ειδικά σε λευκό είναι πανέμορφο. Και συμφωνώ απόλυτα με τον reviewer στο σχόλιό του για το πάχος της συσκευής. Μου αρέσει πάρα πολύ που είναι λίγο παχιά, της ταιριάζει και της δίνει στιβαρότητα και τέλειες αναλογίες. Όπως και στο βάρος, θέλω τις συσκευές μου λίγο βαρουλές και πιστεύω πως αυτή θα είναι, λόγω μεταλλικού frame. Γενικά δεν έχω βρει ψεγάδι μέχρι τώρα. Λες και φτιάχτηκε για μένα...

 

Μπράβο Sony!

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικός Βλαχάκης και αυτό στα χέρια του.

Κούκλα είναι το μικρό...

 

Εεεεμμ, αααα, εεεεε, μμμ, αααα, και...αα.

 

Εν τω μεταξύ εδώ μπορείτε να κατεβάσετε το manual και στα Ελληνικά.

http://www.sonymobile.com/global-en/support/phones/xperia-z1-compact/support-documents/

Link to comment
Share on other sites

Αν το γράφουν για κάθε κινητό με bloatware καλά κάνουν.

 

Αμ δεν τα γράφουν! Για αυτό και με βλέπεις να φορτώνω!:cool:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όντως τουμπανάκι φαίνεται το Ζ1C. Θα περιμένω μέχρι τέλος του μήνα και θα το πάρω. Κορυφαία χαρακτηριστικά, αδιάβροχο, στιβαρό και μέγεθος ιδανικό για χρήση με το ένα χέρι. Πολύ καλή κίνηση απο πλευράς SONY.
Swift-Red-Arrow:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάποιο από τα επόμενα flagships χωρίς καθόλου bezel.

 

http://www.xperiablog.net/2014/02/03/is-this-a-new-xperia-smartphone-with-near-zero-bezel/

 

Αν θέλανε και στο Ζ1 κομπακτ χωράγανε εστω μια οθόνη 4,6 σαν του Τ.

Πάντως όλο λες το επόμενο μοντέλο θα το κάνουν καλύτερο κτλ. και βλέπεις αντ' αυτού και βάζουν Augmented reality που θα τα χρησιμοποιήσεις μόν τη πρώτη μέρα, και αποτυπώματα, σκάνερς ίριδας και τρίχες.

 

Και να φτιάξει και το λογισμικό της κάμερας η Σονι.

Τι θόρυβος είναι αυτός. Υπερεπεξεργασία.

Άσε που λένε αναφορές ότι κρεμάει κι όλας. Μαυρίζει η οθόνη και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

και για του φίλους της φωτογραφίας που έχουν την QX10 ή QX100, πιο κάτω η official θήκη!

 

http://www.xperiablog.net/2014/01/23/xperia-z1-compact-gets-its-own-qx10qx100-camera-attachment-case-spa-acx4/

Edited by dkaris
Link to comment
Share on other sites

To πρώτο ελληνικό Hands on review έφτασεεεεεε!!!

 

Το εκθειαζει ή μου φαινεται? :p

Παντως ολα τα reviews λενε τα καλυτερα και βλεπω οτι τελικα εχει αρκετη συζητηση και ζητηση η συσκευη αν και δεν το περιμενα

Edited by impreza_sti
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To πρώτο ελληνικό Hands on review έφτασεεεεεε!!!

Καλά μιλάμε ότι πρέπει να είναι το πιο χύμα στο κύμα και προχειροφτιαγμένο review που έχω δει... Ειδικά τα θέματα που τράβηξε με την κάμερα τα σπάνε: σκεπή σπιτιού με ηλιακό (how romantic), σκούπα με πήλινο (για τους αρχαιοελληνιστές), αρβύλες του στρατού (με αυθεντικό χώμα απ' τον Έβρο) και augmented reality του reviewer ως πειρατή (aye aye captain!). :dash:

 

Πέρα απ' την πλάκα, από όσα reviews έχω διαβάσει κι από όσα βίδεα έχω δει μέχρι τώρα είναι αψεγάδιαστο, με μοναδική επιφύλαξη την ποιότητα της κάμερας. Κάτι μου λέει ότι η ποιότητα δεν θα είναι η αναμενόμενη για 20,7 MP, τα οποία μου φαίνονται απλά ένα νούμερο για να έχουμε να λέμε ότι έχουμε 20 MP κάμερα. Τα samples που βλέπω μου φαίνονται over-processed σε σύγκριση με φώτος του iPhone 5s (π.χ.). Όπως και να 'χει, φαίνεται να είναι πολύ αξιόλογη συσκευή, πακετάροντας δύναμη και specs σε ένα μικρό και βολικό μέγεθος που την κάνει υπέρ-φορητή, κάτι που είναι πολύ σημαντικό για πολλούς από εμάς.

 

Είμαι αποφασισμένος να την τιμήσω αν δεν προκύψει κάτι πολύ αρνητικό (ή κάποια άλλη καλύτερη συσκευή, αρκεί να είναι μικρή όπως το Compact). Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που αγαπάω το Note II έχω πλέον κουραστεί να κουβαλάω τεράστιες συσκευές και να ψάχνω πού να τις βάλω το καλοκαίρι και να εξέχουν απ' την πίσω τσέπη του τζιν σαν καρούμπαλα! "Is that a phone in your pocket, or are you happy to see me?" :lol: Αυτό ισχύει και για non-phablets όπως το Galaxy S4. Κάνοντας μια ανασκόπηση της εμπειρίας μου με τα διάφορα smartphones που είχα μέσα στα χρόνια, πρέπει να ομολογήσω πως η βολικότερη και χρηστικότερη συσκευή που είχα ποτέ μου ήταν το iPhone 4. Ο λόγος δεν είναι τόσο τα specs ή το iOS, αλλά το μέγεθός του! Κακά τα ψέμματα, μια συσκευή που δεν μπορείς να την έχεις παντού και πάντα μαζί σου χάνει τη χρηστικότητά της. Μέχρι σήμερα πολλοί από εμάς ήταν αναγκασμένοι να υπομένουν τεράστιες συσκευές γιατί μόνο αυτές υπήρχαν με αξιοπρεπή specs στο Android. Όχι πια, χάρη στο Z1 Compact. Ας ελπίσουμε μόνο να μη βγάλει κανένα μαργαριτάρι και μας απογοητεύσει. Θα δούμε.

Edited by impreza_sti

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες αναφορές στο πρόβλημα με το φλας σε φόρα της Γερμανίας και 1 στο amazon.de. Μάλλον αφορά τις εκδόσεις lime & pink. Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Άσχημο αυτό αν ισχύει... :(

 

Πάντως απ' τα λίγα που διάβασα μέχρι τώρα για το θέμα, μπορεί να μην είναι τόσο σοβαρό όσο ακούγεται... Μάλλον είναι φαινόμενο που λίγο έως πολύ το κάνουν και πολλές άλλες συσκευές. Μου θυμίζει το θέμα με τις μωβ ανταύγειες της κάμερας του iPhone (δεν θυμάμαι ποιο ήταν, νομίζω το 4s), που τελικά δεν ήταν τόσο σοβαρό όσο το παρουσίαζαν. Ας ελπίσουμε να έχω δίκιο.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Nα τος ο Βλαχακης με το review. Μόνο 50 λεπτά. :p

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...