Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορεις να κανεις κανονικη βιντεοκληση

 

Δεν υποστηριζεται απο τους παροχους, ή απο το τηλεφωνο;

Ρωτω, γιατι ολα τα χρονια ειχα κινητο με μια καμερα(οπισθια), και περιμενα ποτε θα παρω κινητο και με εμπροσθια καμερα να μπορω να κανω και βιντεοκληση.

Βεβαια, την λυση του skype την ξερω, αλλα επι χρονια ακουω για βιντεοκληση, κι ηθελα να ξερω αν γινεται, και αν δεν γινεται, το γιατι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υποστηριζεται απο τους παροχους, ή απο το τηλεφωνο;

Ρωτω, γιατι ολα τα χρονια ειχα κινητο με μια καμερα(οπισθια), και περιμενα ποτε θα παρω κινητο και με εμπροσθια καμερα να μπορω να κανω και βιντεοκληση.

Βεβαια, την λυση του skype την ξερω, αλλα επι χρονια ακουω για βιντεοκληση, κι ηθελα να ξερω αν γινεται, και αν δεν γινεται, το γιατι.

Δεν υποστηριζει η συσκευη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζεται απο τους παροχους, ή απο το τηλεφωνο;

Ρωτω, γιατι ολα τα χρονια ειχα κινητο με μια καμερα(οπισθια), και περιμενα ποτε θα παρω κινητο και με εμπροσθια καμερα να μπορω να κανω και βιντεοκληση.

Βεβαια, την λυση του skype την ξερω, αλλα επι χρονια ακουω για βιντεοκληση, κι ηθελα να ξερω αν γινεται, και αν δεν γινεται, το γιατι.

Μόνο με Samsung νομίζω γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω τον φίλο andreaspe για την βραδυνή βοήθειά του. Περνώντας το mod για να ενεργοποιείς το εικονίδιο των ακουστικών όταν τα συνδέεις, δεν έδωσα σωστά permissions σε ένα αρχείο μ' αποτέλεσμα το κινητό να κάνει συνέχεια loop. Δεν είχα πάρει και nandroid backup κι έμπλεξα όλο το βράδυ μέχρι τις 05:30 τα ξημερώματα να παιδεύομαι γκουγκλάροντας να βρω λύση με pc companion, flashtool, push files via adb, recovery file manager και δεν συμμαζεύεται.....Όλα καλά λοιπόν αφού γλιτώσαμε να ξαναστήνουμε απ' την αρχή το τηλέφωνο και συνεχίζουμε για νέες περιπέτειες, αναζητήσεις και πειραματισμούς στον βωμό της γνώσης...!!!

 

Μόνο με Samsung νομίζω γίνεται.

Είχε αναφερθεί σε παλαιότερο ποστ ότι βιντεοκλήσεις μέσω του δικτύου (όχι μέσω internet) χωρίς να χρειαζόμαστε skype κ.λπ κάνουν μόνο τα Samsung και το 99% τηλεφώνων με επεξεργαστή mtk.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω τον φίλο andreaspe για την βραδυνή βοήθειά του. Περνώντας το mod για να ενεργοποιείς το εικονίδιο των ακουστικών όταν τα συνδέεις, δεν έδωσα σωστά permissions σε ένα αρχείο μ' αποτέλεσμα το κινητό να κάνει συνέχεια loop. Δεν είχα πάρει και nandroid backup κι έμπλεξα όλο το βράδυ μέχρι τις 05:30 τα ξημερώματα να παιδεύομαι γκουγκλάροντας να βρω λύση με pc companion, flashtool, push files via adb, recovery file manager και δεν συμμαζεύεται.....Όλα καλά λοιπόν αφού γλιτώσαμε να ξαναστήνουμε απ' την αρχή το τηλέφωνο και συνεχίζουμε για νέες περιπέτειες, αναζητήσεις και πειραματισμούς στον βωμό της γνώσης...!!!

 

 

Είχε αναφερθεί σε παλαιότερο ποστ ότι βιντεοκλήσεις μέσω του δικτύου (όχι μέσω internet) χωρίς να χρειαζόμαστε skype κ.λπ κάνουν μόνο τα Samsung και το 99% τηλεφώνων με επεξεργαστή mtk.

 

Χαιρομαι που ολα πηγαν καλα τελικα. Ειναι σημαντικο τα permissions

Τελικα ποιο απο τα 2 μεγεθη σου αρεσουν ?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αυτό είναι το καλύτερο που είχα ποτέ. Βέβαια και στο παρελθόν το έχω πει αυτό αρκετές φορές, αλλά αυτή είναι η πρώτη φορά που δεν έχω να προσθέσω κάποιο σημαντικό "ναι μεν, αλλά". Άν ήθελα να γκρινιάξω για κάτι, αυτό θα ήταν η αναλογία φυσικών διαστάσεων και μεγέθους οθόνης και μόνο αυτό.Άντε, και η αυτονομία η οποία, αν και απίστευτη, ποτέ δεν είναι αρκετή!..
Link to comment
Share on other sites

Για την καμερα πρπει να απενεργοποιησεις την επιλογη superior auto ετσι ωστε να ειναι πληρως παραμετροποιησημη .

 

Που βρισκεται η επιλογη 'superior auto' ωστε να την απενεργοποιησω και να κανω ρυθμισεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζεται απο τους παροχους, ή απο το τηλεφωνο;

Ρωτω, γιατι ολα τα χρονια ειχα κινητο με μια καμερα(οπισθια), και περιμενα ποτε θα παρω κινητο και με εμπροσθια καμερα να μπορω να κανω και βιντεοκληση.

Βεβαια, την λυση του skype την ξερω, αλλα επι χρονια ακουω για βιντεοκληση, κι ηθελα να ξερω αν γινεται, και αν δεν γινεται, το γιατι.

 

Είναι θέμα λειτουργικού, και συγκεκριμένα είναι καθαρά επιλογή της Google, που το έχει έτσι σεταρισμένο ώστε να μη μπορεί να κάνει βιντεοκλήση μέσω δικτύου κινητής. Αν ορισμένα Samsung και κινέζικα με Mediatek το υποστηρίζουν, είναι και λόγω του γεγονότος ότι ενεργοποιούν τη δυνατότητα αυτή μέσω των UI που βάζουν στις Android συσκευές τους.

Αν την ίδια SIM τη βάλεις σε ένα featurephone, π.χ. ένα σχετικά καλό Νοkia που έχει εμπρόσθια κάμερα καθώς και 3G (η βιντεοκλήση κανονικά χρειάζεται 3G), κάνεις κανονικά βιντεοκλήση. Εγώ με το ίδιο νούμερό μου, αν βάλω τη SIM στο Νοkia N8 μου, κάνω κανονικά βιντεοκλήση, χωρίς να χρειάζεται να έχω ενεργοποιημένο πακέτο ίντερνετ.

Και φυσικά η διαφορά στη χρέωση είναι σημαντική, καθώς αν έχεις ένα πακέτο για ομιλία (ακόμα και καρτοκινητό, π.χ. What's Up), συνήθως τα λεπτά ομιλία που σου δίνουν είναι και για φωνητική κλήση και για βιντεοκλήση. Αν τον ίδιο χρόνο μιλήσεις με κάποια εφαρμογή που ζητάει δεδομένα (π.χ. Skype), το κόστος είναι σαφώς μεγαλύτερο. Είναι καθαρά προτεραιότητα των εταιρειών των λειτουργικών, σε συνεργασία με τους παρόχους, δηλαδή να προωθείται η internet-based ομιλία, ώστε να γίνεται τζίρος με αγορά και κατανάλωση των αντίστοιχων πακέτων δεδομένων.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ποιος θα βοηθησει και μενα, πηρα αυτο το καλωδιο http://www.ebw.gr/el/Product/1326808/OEM-MHL-Cable-TV-V2-0-11-pin-micro-usb-to-hdmi-For-Sam-S3-S4-Note-2-Note-3

και ενω το συνδεω και παω πχ στην τηλεοραση στην ΗDMI που το εχω συνδεσει, δεν υπαρχει τιποτα μαυρη οθονη, τι πρεπει να κανω για να δω το τηλεφωνο στη τηλεοραση, επισης παω κατοπρισμος οθονης εκει τι πρεπει να κανω για να δει η τηλεοραση το κινητο

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

ποιος θα βοηθησει και μενα, πηρα αυτο το καλωδιο http://www.ebw.gr/el/Product/1326808/OEM-MHL-Cable-TV-V2-0-11-pin-micro-usb-to-hdmi-For-Sam-S3-S4-Note-2-Note-3

και ενω το συνδεω και παω πχ στην τηλεοραση στην ΗDMI που το εχω συνδεσει, δεν υπαρχει τιποτα μαυρη οθονη, τι πρεπει να κανω για να δω το τηλεφωνο στη τηλεοραση, επισης παω κατοπρισμος οθονης εκει τι πρεπει να κανω για να δει η τηλεοραση το κινητο

http://userguide.sonymobile.com/referrer.php?region=gb&product=xperia-z1-compact#!Screen-mirroring.html

http://userguide.sonymobile.com/referrer.php?region=global-en&product=xperia-z1-compact#!Connecting-your-phone-to-a-TV-set---MHL.html

Στην πρωτη περίπτωση πρέπει η tv σου να υποστηρίζει Miracast/WiDi αλλιώς θα χρειαστείς Miracast adaptor που θα το συνδέσεις στην tv σου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ελληνικά μαγαζιά μέσα από το διαδίκτυο που έχουν πολύ μεγάλη απόκλιση στην τιμή του z1 compact. Αν και απ ότι λένε θα πέσει η τιμή του ακόμα λόγω νέων μοντέλων εντούτοις από αυτά που έχω δει θα συμφωνήσω και εγώ πως ίσως αυτή τη στιγμή να είναι η καλύτερη επιλογή για κινητό. Μαγαζιά μέσα από το best price ή το skroutz είναι αξιόπιστα ή μόνο οι γνωστές μεγάλες αλυσίδες; γιατί μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ελληνικά μαγαζιά μέσα από το διαδίκτυο που έχουν πολύ μεγάλη απόκλιση στην τιμή του z1 compact. Αν και απ ότι λένε θα πέσει η τιμή του ακόμα λόγω νέων μοντέλων εντούτοις από αυτά που έχω δει θα συμφωνήσω και εγώ πως ίσως αυτή τη στιγμή να είναι η καλύτερη επιλογή για κινητό. Μαγαζιά μέσα από το best price ή το skroutz είναι αξιόπιστα ή μόνο οι γνωστές μεγάλες αλυσίδες; γιατί μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή.

Σας ευχαριστώ

 

οι μεγαλες αλυσιδες απλα πουλανε πανακριβα..εγω ψωνιζω χρονια απο σκρουτζομαγαζα και ειναι οκ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντησε κανεις, ελπιζω καποιος να ξερει, γιατι ενω βλεπω πολλες εφαρμογες στο app drawer και δεν ειναι δικες μου αλλα της rom, δεν τις βλεπω στα settings/apps του android, με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω disable/uninstall.

Κρυμμενες ειναι; Εχω κανει το root, και θελω να κανω ξεσκαρταρισμα.

Γιατι δεν εμφανιζονται στο apps?

Link to comment
Share on other sites

εφόσον έχεις ρουτ θα βάλεις την εφαρμογή Titanium backup και απο εκεί θα δείς όλες τις εφαρμογές. Πριν σβήσεις οποιαδήποτε, πρώτα θα κάνεις backup, μετά wipe data (για να σιγουρέψεις οτι θα σβηστούν τυχόν cache files) και μετά uninstall. 2 βασικούς κανόνες να έχεις:

1. δεν σβήνεις τίποτα αν δεν του έχεις κάνει backup

2. αν δεν γνωρίζεις ακριβώς τι κάνει η εφαρμογή που θες να σβήσεις τότε μην τη σβήσεις! Ιδίως οτι αφορά υπηρεσίες και λογαριασμό google τα αφήνουμε όπως είναι... αν δεν είσαι σίγουρος κάνε google search με το όνομα της εφαρμογής και όλο και κάτι θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, παρηγγειλα μια micro sd 32gb για να αντικαταστησω την 16αρα που εχω και ηθελα να ρωτησω για να μεταφερω τα παντα στην καινουρια sd αρκει copy paste ολων των δεδομενων της στο Pc και μετα στην καινουρια, η μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα με εφαρμογες που εχουν δεδομενα στην καρτα?
Link to comment
Share on other sites

εφόσον έχεις ρουτ θα βάλεις την εφαρμογή Titanium backup και απο εκεί θα δείς όλες τις εφαρμογές. Πριν σβήσεις οποιαδήποτε, πρώτα θα κάνεις backup, μετά wipe data (για να σιγουρέψεις οτι θα σβηστούν τυχόν cache files) και μετά uninstall. 2 βασικούς κανόνες να έχεις:

1. δεν σβήνεις τίποτα αν δεν του έχεις κάνει backup

2. αν δεν γνωρίζεις ακριβώς τι κάνει η εφαρμογή που θες να σβήσεις τότε μην τη σβήσεις! Ιδίως οτι αφορά υπηρεσίες και λογαριασμό google τα αφήνουμε όπως είναι... αν δεν είσαι σίγουρος κάνε google search με το όνομα της εφαρμογής και όλο και κάτι θα καταλάβεις.

 

Ειπα να μην το γραψω προκαταβολικα στο αρχικο post μου, για να μην προτρεξω.

Θελω τον νορμαλ-ηπιο τροπο, οχι τον 'βιαιο' απο το titanium.

Επειδη ειναι εφαρμογες της rom, δεν υπαρχει αλλος τροπος;

 

Δεν με ενοχλει τοσο το μεγεθος τους, οσο οτι:

- εμφανιζονται ΄μες τα ποδια' μου οταν ανοιγω το app drawer, ψαχνω τις δικες μου εφαρμογες μες τις 'αχρηστες' της rom

- μου πετα μηνυματα για αναβαθμισεις τους, ενω δεν με ενδιαφερουν καν

- επιβραδυνουν συντηρησεις απο sd maid κλπ, αλλα να εχεις 150 εφαρμογες στο κινητο, πχ δικες μου, και αλλο να εχει 350 apps με αυτες τις rom

 

Δεν μπορω με αλλο τροπο να τις απεγκαταστησω;

 

Αν πω οτι παω στην λυση disable, μπορω να τις κανω να μην εμφανιζονται στο app drawer, και να εμφανιζονται οταν/αν τις ξανακανω ποτε enabled?

Αλλα πως να γινουν disable οταν δεν εμφανιζονται στο settings/apps?

 

Αν δεν τις 'αφαιρεσω' εντελως, θα ηθελα τουλαχιστον να 'μην εμφανιζονται' πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, παρηγγειλα μια micro sd 32gb για να αντικαταστησω την 16αρα που εχω και ηθελα να ρωτησω για να μεταφερω τα παντα στην καινουρια sd αρκει copy paste ολων των δεδομενων της στο Pc και μετα στην καινουρια, η μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα με εφαρμογες που εχουν δεδομενα στην καρτα?

Ναι, ετσι κανεις. Εγω παντως ετσι κανω και δεν εχω κανενα προβλημα.

 

 

@karib, μονο με το "βιαιο" τροπο μπορεις να σβησεις εφαρμογες συστηματος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@karib, μονο με το "βιαιο" τροπο μπορεις να σβησεις εφαρμογες συστηματος

 

Και για disable το ιδιο;

Ή μπορω να τις 'εξαφανισω' χωρις να χρειαζεται να τις σβησω;

Link to comment
Share on other sites

Και για disable το ιδιο;

Ή μπορω να τις 'εξαφανισω' χωρις να χρειαζεται να τις σβησω;

 

εγώ για όσες φοβάμαι κάνω freeze από το titanium (αφού τις κάνω backup), δεν είμαι σίγουρος αν το πάγωμα περιέχεται στη free έκδοση της εφαρμογής γιατί χρησιμοποιώ την πληρωμένη έκδοση (δεν είναι ακριβή και ο dev είναι Έλληνας). Οι παγωμένες δεν θα εμφανίζονται στο μενού των εφαρμογών μέχρι να της ξεπαγώσεις.

 

Να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση: έχω φτιάξει φάκελο με 3-4 εφαρμογές στην αρχική οθόνη, όταν τον ανοίγω για να επιλέξω αυτή που θέλω μου μένει ανοικτός, δεν κλείνει αυτόματα δηλαδή - υπάρχει κάπου κάποια επιλογή για τη λειτουργία των φακέλων, ή πρέπει να αλλάξω launcher;

Link to comment
Share on other sites

εγώ για όσες φοβάμαι κάνω freeze από το titanium (αφού τις κάνω backup), δεν είμαι σίγουρος αν το πάγωμα περιέχεται στη free έκδοση της εφαρμογής γιατί χρησιμοποιώ την πληρωμένη έκδοση (δεν είναι ακριβή και ο dev είναι Έλληνας). Οι παγωμένες δεν θα εμφανίζονται στο μενού των εφαρμογών μέχρι να της ξεπαγώσεις.

 

Οk, αν τις 'εξαφανιζει' απο το μενου, τοτε βολευει.

Το freeze μπορει κι αυτο ακομη, να εχει καποια αρνητικη επιπτωση στην λειτουργια του κινητου;

Αν ναι, θα το σκεφτω διπλά τι θα κανω.

 

Δεν θα πρεπε να εμφανιζονται ολες ανεξαιρετως οι εφαρμογες του κινητου, και της rom οι 'μαμίσιες', στο settings/apps?

Link to comment
Share on other sites

Οk, αν τις 'εξαφανιζει' απο το μενου, τοτε βολευει.

Το freeze μπορει κι αυτο ακομη, να εχει καποια αρνητικη επιπτωση στην λειτουργια του κινητου;

Αν ναι, θα το σκεφτω διπλά τι θα κανω.

 

Δεν θα πρεπε να εμφανιζονται ολες ανεξαιρετως οι εφαρμογες του κινητου, και της rom οι 'μαμίσιες', στο settings/apps?

 

Στους περισσότερους launchers μπορείς να κρύψεις απο τις εφαρμογές αυτές που δεν θες να εμφανίζονται...

 

Με το titanium κανεις freeze τις εφαρμογές που δεν θες, αν υπάρξει αστάθεια στο σύστημα λόγω κάποιας που φρίζαρες μπορείς εύκολα να την επαναφέρεις (unfreeze) ανα πάσα στιγμή...

Μην το φοβάσαι το titanium φίλε μου! :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσουμε λοιπον τις ταπωμενες θυρες, οι μονωσεις για νερο, αφορουν τα εξης;

Μικροφωνο(κάτω), ηχειο(κατω), ακουστικο(πάνω), θύρα handsfree(πάνω), καμερα.

Αυτα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...