Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

48 minutes ago, hercoulis said:

Στην εικόνα δορυφορικά που βλέπω καλή είναι. Απουσία 4Κ !

Παλιά ήταν κορυφή στις ταινίες.

Όμως όταν ψαλιδίζεις από παντού..

Δορυφορικά καλή είναι αλλά και πάλι κάτω από Cosmote TV. Στην EON όμως η ζυγαριά γέρνει περισσότερα στην ποιότητα προς Cosmote TV OTT. Τώρα όσον αφορά τις ταινίες συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έχει μπει ψαλίδι 

Link to comment
Share on other sites

Ενω ηταν στο προγραμμα να βαλω ΕΟΝ tv ,με τον μηνα δωρεαν διαπιστωσα τα εξης ...
Εικονα ετσι κι ετσι με προβλημα στην κινηση,ακομα και στον συγχρονισμο εικονας ηχου..
Ο Ηχος σε γενικες γραμμες παραμορφωμενος στα περισσοτερα καναλια...
Στις ταινιες ενα τεραστιο στρογγυλο αριστερα πανω που λεει την καταλληλοτητα της ηλικιας,,κι ενα τεραστιο NOVA CINEMA πανω δεξια,πραγμα που για τους σινεφιλ ειναι αρκετα αποτρεπτικο ειδικα στα σκοτεινα σημεια.
Για το περιεχομενο των ταινιων δεν θα μιλησω καν..
Το μονo που αξιζει ειναι ΚΑΠΟΙΟΙ αγωνες..
Ολες οι δοκιμες εγιναν με την C3 Oled

OptoStyle



Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, optostyle said:

Στις ταινιες ενα τεραστιο στρογγυλο αριστερα πανω που λεει την καταλληλοτητα της ηλικιας,,κι ενα τεραστιο NOVA CINEMA πανω δεξια,πραγμα που για τους σινεφιλ ειναι αρκετα αποτρεπτικο ειδικα στα σκοτεινα σημεια.

Αυτό γίνεται σε όλα τα κανάλια. Είτε Cosmote είτε Nova είτε στα κανονικά (Star, Alpha…) Δυστυχώς. 
Ειδικα το σημα καταλληλότητας που φαινεται μόνιμα πάνω στην οθόνη είναι υπερβολικα ενοχλητικό.

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις..αυτη τη στιγμη βλεπω ταινια στο Netflix και δεν σηκωνω τα ματια μου απο την οθονη(μονο για να γραψω αυτο το σχόλιο :)
Το ιδιο επισης με Disney+ ...οπότε με αυτη την εννοια θα παραμεινω ως εχει

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, optostyle said:

Κοιτα να δεις..αυτη τη στιγμη βλεπω ταινια στο Netflix και δεν σηκωνω τα ματια μου απο την οθονη(μονο για να γραψω αυτο το σχόλιο 🙂
Το ιδιο επισης με Disney+ ...οπότε με αυτη την εννοια θα παραμεινω ως εχει

OptoStyle
 

Άλλο αυτό. Μη τα μπερδεύεις. Αλλου τύπου πλατφόρμα το Netflix, αλλου τύπου η συνδρομητική τηλεόραση. 
Η Nova και η Cosmote στα ελληνικης προελευσης κανάλια τους είναι υποχρεωμένες από το νομο να έχουν τα εικονίδια καταλληλότητας. 
Δεν ειναι δηλαδή χαζομάρα της Nova αυτό με τα σήματα καταλληλότητας. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι θεμα της Nova..
Ειπα αυτο που με ικανοποιει οπτικα και ηχητικα οταν κατσω να δω πχ ταινια..
Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, optostyle said:

Δεν ειπα οτι ειναι θεμα της Nova..
Ειπα αυτο που με ικανοποιει οπτικα και ηχητικα οταν κατσω να δω πχ ταινια..
Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις

OptoStyle
 

Εννοείται το καταλαβαίνω γιατί και μένα όταν θέλω να δω καμία ταινία με ενοχλούν τα εικονίδια. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, optostyle said:

Δεν ειπα οτι ειναι θεμα της Nova..
Ειπα αυτο που με ικανοποιει οπτικα και ηχητικα οταν κατσω να δω πχ ταινια..
Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις

OptoStyle
 

Συμφωνώ. Τουλάχιστον αυτό δεν είναι εμφανές όταν βλέπεις μία ταινία on demand. πχ έπαιζε τις προάλλες το "εγώ, ο απασιότατος" στο NOVA Cinema και ενώ στο replay TV έπαιζε όπως όταν προβαλλόταν, όταν έψαχνες την ταινία στην αναζήτηση, την είχε καθαρή και από λογότυπα και από διαφημίσεις. 

Πάντως, ακόμα και για τα 12€/μήνα και η Cosmote και η Nova μου φαίνονται πολύ "Φτωχές" χωρίς το full pack - φίλος που έχει και τα αθλητικά δεν το αλλάζει με τίποτα, εγώ προσωπικά στον 3ο μήνα συμβολαίου Cosmote TV εστειλα το boxάκι στους δικους μου στην επαρχία να βλέπουν τουλάχιστον τα κανάλια σε HD ενώ στόιχημα ενα χρονο τώρα αν έχω συνδεθει από laptop/κινητο

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ParafronGR said:

Συμφωνώ. Τουλάχιστον αυτό δεν είναι εμφανές όταν βλέπεις μία ταινία on demand. πχ έπαιζε τις προάλλες το "εγώ, ο απασιότατος" στο NOVA Cinema και ενώ στο replay TV έπαιζε όπως όταν προβαλλόταν, όταν έψαχνες την ταινία στην αναζήτηση, την είχε καθαρή και από λογότυπα και από διαφημίσεις. 

Πάντως, ακόμα και για τα 12€/μήνα και η Cosmote και η Nova μου φαίνονται πολύ "Φτωχές" χωρίς το full pack - φίλος που έχει και τα αθλητικά δεν το αλλάζει με τίποτα, εγώ προσωπικά στον 3ο μήνα συμβολαίου Cosmote TV εστειλα το boxάκι στους δικους μου στην επαρχία να βλέπουν τουλάχιστον τα κανάλια σε HD ενώ στόιχημα ενα χρονο τώρα αν έχω συνδεθει από laptop/κινητο

Για τα 11€ και με τα replay της, η eon μου φαίνεται πιο καλή από cosmote tv. Τηλεόραση έχω 15ετίας ( ίσως και παλαιότερη) και δεν καταλαβαίνω διαφορά. Όσον αφορά τον ήχο έχω μόνιμα ηχεία πάνω και πάλι δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Πιο πολύ το μενού και η ανεβασμένη τιμή του cosmote με χαλάει. Καθώς και η απουσία κάποιων καναλιών, έναντι της eon (όπως history, ακόμη και τα fox!)

Edited by sou_d
Link to comment
Share on other sites

 Έχω να μπω 2 μήνες στο θέμα, οπότε δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί. 

Από την προπερασμένη Κυριακή, όπου η κινητή της Nova "έπεσε" πανελλαδικά, έχω παρατηρήσει ότι συχνά όποτε με καλεί κινητό Nova, δεν λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων και απλά δείχνει "Άγνωστος". Ακόμα και όταν με παίρνει η μάνα μου, που το έχω και αποθηκευμένο. Εγώ έχω βασικό νούμερο VF και το βλέπω σχεδόν όποτε με καλεί Nova.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η Nova; Το έχει παρατηρήσει άλλος; 😇

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Από NOVA σε NOVA και από σταθερό σε NOVA, λειτουργεί κανονικά η αναγνώριση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

 Έχω να μπω 2 μήνες στο θέμα, οπότε δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί. 

Από την προπερασμένη Κυριακή, όπου η κινητή της Nova "έπεσε" πανελλαδικά, έχω παρατηρήσει ότι συχνά όποτε με καλεί κινητό Nova, δεν λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων και απλά δείχνει "Άγνωστος". Ακόμα και όταν με παίρνει η μάνα μου, που το έχω και αποθηκευμένο. Εγώ έχω βασικό νούμερο VF και το βλέπω σχεδόν όποτε με καλεί Nova.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η Nova; Το έχει παρατηρήσει άλλος; 😇

Οποιοδήποτε κινητό Nova;;;;Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Ας πάρεις στο 13700 εκ μέρους της μάνας σου να το αναφέρεις και να μας μεταφέρεις ότι σου πουν

Link to comment
Share on other sites

Έτσι. 

13700. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Οποιοδήποτε κινητό Nova;;;;Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Ας πάρεις στο 13700 εκ μέρους της μάνας σου να το αναφέρεις και να μας μεταφέρεις ότι σου πουν

Σήμερα με πήρε και η θεία μου με Nova. Άγνωστος έδειχνε. Ακόμα και η αστυνομικός που με πήρε για τη νέα ταυτότητα, πάλι "Αγνωστος" έδειχνε, αλλά δεν ξέρω τι πάροχο είχε κι αν με πήρε από κινητό. 

Δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει η Nova, μπορεί να φταίει και η VF, αλλά υποθέτω τη Nova, γιατί αυτό ξεκίνησε 2-3 μέρες μετά το πανελλαδικό πρόβλημα που είχε και πολλές φορές ήμουν σίγουρος ότι ήταν κινητό Nova που με πήρε. 

Έγραψα εδώ, για να δω αν υπάρχει άλλος με παρόμοιο πρόβλημα. 

Υ.Γ. Πάντως στην εφαρμογή "Τηλέφωνο Google" έχω κάνει reset εδώ και βδομάδες και πάλι το ίδιο γίνεται. 

Screenshot_2024-01-03-22-45-26-738_com.google.android.dialer.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone γενικά έχει θέματα με την αναγνώριση κλήσεων στο volte αν η συσκευή σου δεν είναι επίσημα υποστηριζόμενη 

Link to comment
Share on other sites

Αν βγει δηλαδή το volte λύνεται το πρόβλημα;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Σήμερα με πήρε και η θεία μου με Nova. Άγνωστος έδειχνε. Ακόμα και η αστυνομικός που με πήρε για τη νέα ταυτότητα, πάλι "Αγνωστος" έδειχνε, αλλά δεν ξέρω τι πάροχο είχε κι αν με πήρε από κινητό. 

Δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει η Nova, μπορεί να φταίει και η VF, αλλά υποθέτω τη Nova, γιατί αυτό ξεκίνησε 2-3 μέρες μετά το πανελλαδικό πρόβλημα που είχε και πολλές φορές ήμουν σίγουρος ότι ήταν κινητό Nova που με πήρε. 

Έγραψα εδώ, για να δω αν υπάρχει άλλος με παρόμοιο πρόβλημα. 

Υ.Γ. Πάντως στην εφαρμογή "Τηλέφωνο Google" έχω κάνει reset εδώ και βδομάδες και πάλι το ίδιο γίνεται. 

Screenshot_2024-01-03-22-45-26-738_com.google.android.dialer.jpg

Κλείσε volte και αν δεις ότι πάλι δεν πέτυχε παίξε με την εφαρμογή κλήσεων του τηλεφώνου. Το 13700 τι σου είπε;;;;

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2023 at 9:27 ΜΜ, sou_d said:

Για τα 11€ και με τα replay της, η eon μου φαίνεται πιο καλή από cosmote tv. Τηλεόραση έχω 15ετίας ( ίσως και παλαιότερη) και δεν καταλαβαίνω διαφορά. Όσον αφορά τον ήχο έχω μόνιμα ηχεία πάνω και πάλι δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Πιο πολύ το μενού και η ανεβασμένη τιμή του cosmote με χαλάει. Καθώς και η απουσία κάποιων καναλιών, έναντι της eon (όπως history, ακόμη και τα fox!)

Το "πιο καλή" το θεωρώ τελείως υποκειμενικό καθώς, μετά και την αφαιρεση των ANT1/Makedonia/Mega, το περιεχόμενο είτε μας αρέσει , είτε όχι, έχει γίνει πιο φτωχό στα ίδια ακριβώς χρήματα. Είναι σα να έχεις πρόγραμμα συμβολαίου στο κινητό με 11€ όλα απεριόριστα και ξαφνικά να σου λέει η Nova "θα συνεχίσεις να πληρώνεις 11, αλλά θα έχεις cap στα 300gb". 

Οι δικοί μου που τους έχει ανοίξει το μάτι με το HD που βλέπουν μέσω Cosmote, ούτε για πλάκα δεν θα πληρωναν συνδρομή για να αλλάξουν από box σε καλώδιο μόνο και μονο για να δουν ANT1. 

Είναι στο τί βολεύει τον καθένα, εγώ που βλέπω μόνο FOX φιλαράκια βολευομαι απ'όλες τις πλατφόρμες, ακόμα και από τη VF TV.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, ParafronGR said:

Το "πιο καλή" το θεωρώ τελείως υποκειμενικό καθώς, μετά και την αφαιρεση των ANT1/Makedonia/Mega, το περιεχόμενο είτε μας αρέσει , είτε όχι, έχει γίνει πιο φτωχό στα ίδια ακριβώς χρήματα. Είναι σα να έχεις πρόγραμμα συμβολαίου στο κινητό με 11€ όλα απεριόριστα και ξαφνικά να σου λέει η Nova "θα συνεχίσεις να πληρώνεις 11, αλλά θα έχεις cap στα 300gb". 

Οι δικοί μου που τους έχει ανοίξει το μάτι με το HD που βλέπουν μέσω Cosmote, ούτε για πλάκα δεν θα πληρωναν συνδρομή για να αλλάξουν από box σε καλώδιο μόνο και μονο για να δουν ANT1. 

Είναι στο τί βολεύει τον καθένα, εγώ που βλέπω μόνο FOX φιλαράκια βολευομαι απ'όλες τις πλατφόρμες, ακόμα και από τη VF TV.

Σαφώς. Ωστόσο για να δεις το fox στην πλατφόρμα του ΟΤΕ, πληρώνεις το δεύτερο πακέτο και όχι το πιο φτηνό τους, το οποίο είναι  ακριβότερο από τα 11€, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, sou_d said:

Σαφώς. Ωστόσο για να δεις το fox στην πλατφόρμα του ΟΤΕ, πληρώνεις το δεύτερο πακέτο και όχι το πιο φτηνό τους, το οποίο είναι  ακριβότερο από τα 11€, σωστά;

12€ έχω το entairtement pack το οποίο έχει όλα τα Cosmote Cinema & FOX/FOX Life. Η αρχική του τιμή είναι 15€, αλλά ποτέ δεν θα το πάρεις τόσο. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ParafronGR said:

12€ έχω το entairtement pack το οποίο έχει όλα τα Cosmote Cinema & FOX/FOX Life. Η αρχική του τιμή είναι 15€, αλλά ποτέ δεν θα το πάρεις τόσο. 

Τόσο το είχα πάρει όμως 😉

Έπειτα έφυγα, για τον λόγο που προανέφερα και μετά από κανένα δίμηνο; Μου το έκαναν προσφορά, γιατί συνδύαζα σταθερό και κινητό. Anyway. Ό,τι βολεύει τον καθένα 😀

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τηλέφωνο στη γυναίκα και της πήρα ένα iphone 12 που είναι και 5G.

Δε δείχνει όμως 5G. 

Άλλαξα συσκευή (5G) τη SIM και πάλι μόνο 4G δείχνει.

Έβαλα τη SIM μου στo δικό της, πάλι 4G, ενώ στο δικό μου κανονικά 5G.

Η SIM είναι οσο παλιά όσο κι η δικιά μου.

Να πάει να αλλάξει SIM, ή υπάρχει κάποια ενεργοποίηση από τη Nova?

Είναι σε συμβόλαιο.

 

make love not work
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, okourkoulos said:

Άλλαξα τηλέφωνο στη γυναίκα και της πήρα ένα iphone 12 που είναι και 5G.

Δε δείχνει όμως 5G. 

Άλλαξα συσκευή (5G) τη SIM και πάλι μόνο 4G δείχνει.

Έβαλα τη SIM μου στo δικό της, πάλι 4G, ενώ στο δικό μου κανονικά 5G.

Η SIM είναι οσο παλιά όσο κι η δικιά μου.

Να πάει να αλλάξει SIM, ή υπάρχει κάποια ενεργοποίηση από τη Nova?

Είναι σε συμβόλαιο.

 

Φίλε προσοχή, έτσι την πάτησα κι εγώ με το 12 του γιου μου.

Κάπου υπάρχει μια ρύθμιση για να εμφανίζει το 5g η οποία από default είναι κλειστή και ενεργοποιείται όταν κάνεις μεγάλη χρήση δεδομένων.

Θα τη βρω σε λίγο και θα σου πω.

99% αυτή είναι η αιτία.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, okourkoulos said:

Άλλαξα τηλέφωνο στη γυναίκα και της πήρα ένα iphone 12 που είναι και 5G.

Δε δείχνει όμως 5G. 

Άλλαξα συσκευή (5G) τη SIM και πάλι μόνο 4G δείχνει.

Έβαλα τη SIM μου στo δικό της, πάλι 4G, ενώ στο δικό μου κανονικά 5G.

Η SIM είναι οσο παλιά όσο κι η δικιά μου.

Να πάει να αλλάξει SIM, ή υπάρχει κάποια ενεργοποίηση από τη Nova?

Είναι σε συμβόλαιο.

 

Καθαρά θέμα συσκευής,αφού στο δικό σου παίζει κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, okourkoulos said:

Άλλαξα τηλέφωνο στη γυναίκα και της πήρα ένα iphone 12 που είναι και 5G.

Δε δείχνει όμως 5G. 

Άλλαξα συσκευή (5G) τη SIM και πάλι μόνο 4G δείχνει.

Έβαλα τη SIM μου στo δικό της, πάλι 4G, ενώ στο δικό μου κανονικά 5G.

Η SIM είναι οσο παλιά όσο κι η δικιά μου.

Να πάει να αλλάξει SIM, ή υπάρχει κάποια ενεργοποίηση από τη Nova?

Είναι σε συμβόλαιο.

 

Κλείσε την εξοικονόμηση ενέργειας αν είναι ανοιχτή και δες στις ρυθμίσεις αν έχει επιλεγμένο «5G αυτόματο» ή «5G ενεργό»

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...