Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα χρειάστηκε για μια δουλειά να συνδέσω τον υπολογιστή μου στο Ίντερνετ μέσω του F2G μου (πακέτο 500 MB, προσφορά εορτών), σε σημείο με καλό 3G σήμα και ενώ το iPhone μου (4S, έκδοση 5.0.1, υποστηρίζει Personal Hotspot κανονικά) φόρτωνε σελίδες κανονικότατα. Το κινητό, είτε μέσω USB, είτε μέσω Bluetooth, είτε μέσω WiFi έδινε στον υπολογιστή 169.*.*.* διεύθυνση, χωρίς πρόσβαση στο δίκτυο. Με επανεκκίνηση του iPhone, στο μενού Ρυθμίσεις->Γενικά->Δίκτυο μου βγάζει τον τροχό αναμονής στην επιλογή Προσωπικό Hotspot για αρκετή ώρα και μετά εμφανίζεται το κουμπί «Διαμόρφωση προσωπικού hotspot», πατώντας το οποίο εμφανίζεται ένα μήνυμα που με προτρέπει να επικοινωνήσω με τη WIND GR για πληροφορίες σχετικά με την υπηρεσία.

 

Έκλεισε η Wind το tethering; Πότε έσπρωξε καινούργιο carrier update και δεν το πήραμε καν χαμπάρι;

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα χρειάστηκε για μια δουλειά να συνδέσω τον υπολογιστή μου στο Ίντερνετ μέσω του F2G μου (πακέτο 500 MB, προσφορά εορτών), σε σημείο με καλό 3G σήμα και ενώ το iPhone μου (4S, έκδοση 5.0.1, υποστηρίζει Personal Hotspot κανονικά) φόρτωνε σελίδες κανονικότατα. Το κινητό, είτε μέσω USB, είτε μέσω Bluetooth, είτε μέσω WiFi έδινε στον υπολογιστή 169.*.*.* διεύθυνση, χωρίς πρόσβαση στο δίκτυο. Με επανεκκίνηση του iPhone, στο μενού Ρυθμίσεις->Γενικά->Δίκτυο μου βγάζει τον τροχό αναμονής στην επιλογή Προσωπικό Hotspot για αρκετή ώρα και μετά εμφανίζεται το κουμπί «Διαμόρφωση προσωπικού hotspot», πατώντας το οποίο εμφανίζεται ένα μήνυμα που με προτρέπει να επικοινωνήσω με τη WIND GR για πληροφορίες σχετικά με την υπηρεσία.

 

Έκλεισε η Wind το tethering; Πότε έσπρωξε καινούργιο carrier update και δεν το πήραμε καν χαμπάρι;

 

Δεν είχε κλείσει ποτέ το tethering και δεν πρόκειται να το κάνει και στο μέλλον. H Voda ακολούθησε αυτή την πολιτική και έφαγε το κράξιμο της αρκούδας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια καλημερα..

χθες το πρωι ελαβα ενα μηνυμα απο την wind που μου ελεγε οτι ενεργοποιηθηκε το πακετο 100μβ για 1 μηνα με 5Ε

χωρις εγω να εχω στειλει ποτε τετοιο αιτημα!

πως μπορει να εγινε αυτο? μηπως απο καποια εφαρμογη που χρησιμοποιω? δυσκολο το κοβω

θα παω το απογευμα σε ενα καταστημα να ρωτησω βεβαια απλα θελω και τις δικες σας γνωμες πανω στο θεμα

τι μπορω να κανω εγω για αυτο? επισης αν το εκανε αυθαιρετα η wind αυτο δεν συνιστα παραβαση των ορων συμβολαιου?

Link to comment
Share on other sites

Κουλό να ενεργοποιήθηκε έτσι.

Για να ενεργοποιηθεί, πρέπει να στείλεις μήνυμα σε κάποιο νούμερο το παρακάτω: 100MB ΝΑΙ

 

Μήπως έχεις εγκατεστημένη καμιά εφαρμογή της WIND?Θυμάμαι ότι κάποια έχει τέτοια δυνατότητα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλείς το cc 1260 να σε ενημερώσουν απο που ενεργοποιήθηκε. Υπάρχει περίπτωση να σε κάλεσε κάποιος και να σε ενημέρωσε για προσφορά Internet;
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..

χθες το πρωι ελαβα ενα μηνυμα απο την wind που μου ελεγε οτι ενεργοποιηθηκε το πακετο 100μβ για 1 μηνα με 5Ε

χωρις εγω να εχω στειλει ποτε τετοιο αιτημα!

πως μπορει να εγινε αυτο? μηπως απο καποια εφαρμογη που χρησιμοποιω? δυσκολο το κοβω

θα παω το απογευμα σε ενα καταστημα να ρωτησω βεβαια απλα θελω και τις δικες σας γνωμες πανω στο θεμα

τι μπορω να κανω εγω για αυτο? επισης αν το εκανε αυθαιρετα η wind αυτο δεν συνιστα παραβαση των ορων συμβολαιου?

 

Αν δεις στο site της Wind, στις οδηγίες ενεργοποίησης του internet, εκεί που λέει να στείλεις το μήνυμα π.χ. "100 MB ΝΑΙ", αυτό ισχύει σαν μόνιμη ενεργοποίηση και κάθε φορά που θα περνούν οι 30 ημέρες, θα ενεργοποίειται αυτόματα το αντίστοιχο πακέτο, για τον καινούριο μήνα, που "ξεκίνησε τώρα". Τουλάχιστον αυτό καταλαβάινω, με αυτά που διάβασα στο site της Wind. :worry: Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να στείλεις ένα μήνυμα στις 30 μέρες, ανάλογα με τα MB που έχεις, π.χ. "100 MB OXI". Και σου έρχεται απαντητικό μήνυμα από τη Wind, ότι έχεις ακυρώσει την αυτόματη ( ; ) ενεργοποίηση του πακέτου. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

παιδια με ειχανε καλεσει πριν κανα 2 μηνες και τους ειχα πει δεν ενσιαφερομαι...δεν εχω καμια εγκατεστημενη εφαρμογη της wind ουτε εστειλα ποτε μηνυμα ενεργοποιησης!!!!!!! για αυτο μου φαινετε κουλο ολο αυτο
Link to comment
Share on other sites

παιδια με ειχανε καλεσει πριν κανα 2 μηνες και τους ειχα πει δεν ενσιαφερομαι...δεν εχω καμια εγκατεστημενη εφαρμογη της wind ουτε εστειλα ποτε μηνυμα ενεργοποιησης!!!!!!! για αυτο μου φαινετε κουλο ολο αυτο

 

Μάλλον αυτοί που σε κάλεσαν στο ενεργοποίησαν... Κάλεσε όπως σου ειπα το cc ρώτα πότε και ποιος στο ενεργοποίησε...

Μπορείς να το ενεργοποιήσεις με μήνυμα όπως είπαν παραπάνω, από κατάστημα ή να στο ενεργοποιήσει κάποιος άλλος!

Μην το αφήσεις πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτοί που σε κάλεσαν στο ενεργοποίησαν... Κάλεσε όπως σου ειπα το cc ρώτα πότε και ποιος στο ενεργοποίησε...

Μπορείς να το ενεργοποιήσεις με μήνυμα όπως είπαν παραπάνω, από κατάστημα ή να στο ενεργοποιήσει κάποιος άλλος!

Μην το αφήσεις πάντως...

 

σιγουρα δεν το αφηνω! θα παω σε λιγο σε ενα καταστημα και μετα θα παρω τηλεφωνο...αυτο δεν αποτελει παραβιαση των ορων του συμβολαιου μου??

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν το αφηνω! θα παω σε λιγο σε ενα καταστημα και μετα θα παρω τηλεφωνο...αυτο δεν αποτελει παραβιαση των ορων του συμβολαιου μου??

 

Εννοείται απλώς δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να βοηθήσουν από κατάστημα... Το καλύτερο για μένα κάλεσε πρώτα το 1231 επιλ. "8" (τεχνολίες internet κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται απλώς δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να βοηθήσουν από κατάστημα... Το καλύτερο για μένα κάλεσε πρώτα το 1231 επιλ. "8" (τεχνολίες internet κτλ)

 

πηρα και μου λενε οτι δεν γινετε να ενεργοποιηθει αυτοματα οτι γινετε μονο μεσω σμσ

εκτοσ μου λεει και αν ενεργοποιηθηκε κατα λαθος δηλαδη να ενεργοποιησαν λαθος αριθμο!!!!!

πολυ περιεργο......

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να σου απαντήσουν σίγουρα πότε και πως ενεργοποιήθηκε... Αν είναι με sms ή από κατάστημα.

Ανέφερες εσύ πως ποτέ δεν έχεις στείλει το sms ενεργοποιήσης; Καλά στείλε γραπτά το περιστατικό να το ελέγξουν και ενημέρωσέ μας όταν θα έχεις μια απάντηση. Και φυσικά ζήτα να πιστωθούν για όσους μήνες ήταν ενεργοποιημένη η υπηρεσία (κόστος 5€/μήνα)

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να σου απαντήσουν σίγουρα πότε και πως ενεργοποιήθηκε... Αν είναι με sms ή από κατάστημα.

Ανέφερες εσύ πως ποτέ δεν έχεις στείλει το sms ενεργοποιήσης; Καλά στείλε γραπτά το περιστατικό να το ελέγξουν και ενημέρωσέ μας όταν θα έχεις μια απάντηση. Και φυσικά ζήτα να πιστωθούν για όσους μήνες ήταν ενεργοποιημένη η υπηρεσία (κόστος 5€/μήνα)

 

χθες το πρωι ενεργοποιηθηκε

να το στειλω γραπτα λες να το ελεγξουν? απο που γινετε αυτο?

το θεμα ομως ειναι οτι δεν με χαλαει γιατι σκεφτομουν να το ενεργοποιησω ετσι και αλλιως

απλα ειμαι περιεργοσ το πως εγινε

αλλα θα το ψαξω

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα είναι με 5€ να έχεις 100mb αν κανείς απλή χρήση Ίντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο bug είναι με τα carrier settings της wind ας ελπίζουμε σε κάποιο σύντομο update τα ίδια κάνει και στο δικο μου s
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάποιο bug είναι με τα carrier settings της wind ας ελπίζουμε σε κάποιο σύντομο update τα ίδια κάνει και στο δικο μου s

 

Βασικά είναι bug της Apple που στέλνει ότι της κατέβει στο κεφάλι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο 4 κανένα πρόβλημα... Πιο παλιά το είχα χρησιμοποιήσει!

Δεν θυμάμαι βέβαια αν ήταν πριν από τη 5.0.1

Link to comment
Share on other sites

Wind + apple κακός συνδυασμός

 

Τα είπαμε, δεν τα είπαμε; Δεν φταίει η Wind. Απλά είναι ένας βολικός τρόπος να δικαιολογούμε τις όποιες μαλακιές* της Apple

 

*Σκόπιμος ο λάθος τονισμός, για να διαβάζει η λέξη

Link to comment
Share on other sites

Update σε 5.1 wind settings 12.0 και tethering is back τώρα ποιος φταίει ... Άλλο θέμα

 

Έχει αναφερθεί και από άλλα παιδιά είτε εδώ είτε σε άλλα forums ότι για τα περισσότερα προβλήματα με το iPhone έφταιγε η έκδοση 5.0.1. Απλά οι τύποι στην Apple δεν είχαν τα @ρχιδι@ να βγουν και να το παραδεχτούν. Τι πιο απλό από το να πετάξουν το μπαλάκι στα δίκτυα; Δεν έφταιγε λοιπόν η Wind. Το μόνο δίκτυο που κάνει τα δικά του με το tethering είναι η Vodafone. Τα ίδια και με το viber, τα ίδια με το...

Edited by humanoid
Link to comment
Share on other sites

Έξι χρόνια μετά την πώληση της αλυσίδας του στην Cosmote, ετοιμάζει δυναμικό comeback στην ελληνική τηλεπικοινωνιακή αγορά

 

Την οριστική επιστροφή του στην ελληνική αγορά κινητής τηλεφωνίας προετοιμάζει ο Πάνος Γερμανός. Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες του «Κ», ο επιχειρηματίας, πέραν της εμπορικής συμφωνίας που ήδη έχει διαπραγματευτεί με τη Vodafone Ελλάδος για τη διάθεση συνδέσεων και γενικότερα υπηρεσιών της μέσω των δύο αλυσίδων που ελέγχει, των Multirama και των Public, συζητά με τη Wind Hellas το ενδεχόμενο ευρύτερης μετοχικής συνεργασίας, στο πρότυπο του μοντέλου που ακολούθησε στην Πολωνία με την Play. Πρόκειται για κινήσεις που, εάν υλοποιηθούν, θα επιφέρουν ριζικές ανατροπές στην τηλεπικοινωνιακή αγορά, με την εμπορική και κεφαλαιακή ενίσχυση του τρίτου σε μέγεθος παίκτη της αγοράς.

 

Αναλυτικά, η εμπορική συμφωνία των Π. Γερμανού και του fund Novator, που ελέγχεται από τον Ισλανδό επενδυτή T. Bjorgolfsson (γνωστού στην Ελλάδα από την επένδυση στη Forthnet), με τη Vodafone Ελλάδος θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Ο δρόμος για τη συνεργασία ουσιαστικά ήταν ανοιχτός μετά την εκπλήρωση του όρου, στο πλαίσιο της συμφωνίας για την πώληση της Γερμανός στην Cosmote το 2006, που ανέφερε ότι ο επιχειρηματίας θα απείχε μέχρι το τέλος του 2011 από κάθε ανταγωνιστική -για την Cosmote- δραστηριότητα στην Ελλάδα. Στο πλαίσιο αυτό, ενισχύονται τόσο τα Multirama και τα Public, που θα αρχίσουν ξανά να πωλούν προϊόντα και υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας (δραστηριότητα που γνωρίζει καλά ο επιχειρηματίας), όσο και η Vodafone, που ενισχύεται σε επίπεδο δικτύου πωλήσεων.

 

Με Wind

Αυτό, όμως είναι μόνο ένα μέρος όσων σχεδιάζει ο Π. Γερμανός για την επιστροφή του στην εγχώρια αγορά κινητής τηλεφωνίας. Όπως μεταφέρουν πηγές που βρίσκονται πολύ κοντά στις διαπραγματεύσεις, ο επιχειρηματίας βρίσκεται σε ανοιχτή γραμμή με τους ομολογιούχους-μετόχους της Wind Hellas για το ενδεχόμενο απόκτησης ποσοστού κοντά στο 10% της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας, της εισφοράς των καταστημάτων των Multirama (75 σημεία πώλησης) και Public (9 σημεία πώλησης) στο εμπορικό δίκτυο της Wind και, παράλληλα, της συμμετοχής στελεχών του σχήματος Γερμανός-Bjorgolfsson στο management της τελευταίας. Μάλιστα, οι ίδιες πηγές αναφέρουν πως στο τραπέζι των συζητήσεων έχει βρεθεί και η πιθανότητα παραχώρησης ακόμα μεγαλύτερης συμμετοχής στο μετοχικό κεφάλαιο της Wind.

 

Πρόκειται για ένα deal που δείχνει να συγκεντρώνει σημαντικά πλεονεκτήματα σε πολλαπλά επίπεδα: Οι ομολογιούχοι-ιδιοκτήτες της Wind Hellas, με την παραχώρηση ποσοστού της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας, επιτυγχάνουν ταχύτερη απόσβεση της επένδυσή τους, λαμβάνοντας σημαντικό μέρος των 820 εκατ. ευρώ (400 εκατ. ευρώ το χρέος που κεφαλαιοποιήθηκε και 420 εκατ. ευρώ για την ενίσχυση της ρευστότητας) που επενδύουν. Παράλληλα, αποκτούν πρόσβαση σε ένα υπάρχον εμπορικό δίκτυο με το οποίο μπορούν να δημιουργηθούν σημαντικές συνέργειες, ιδιαίτερα από τη στιγμή που το πελατειακό χαρτοφυλάκιο των δύο Multirama και Public είναι σημαντικά εξοικειωμένο με τις νέες τεχνολογίες και την πληροφορική.

 

Ουσιαστικά, Γερμανός-Bjorgolfsson θα επιχειρήσουν να εφαρμόσουν στην Ελλάδα το μοντέλο που ακολούθησε με την Play στην Πολωνία. Εκεί ο επιχειρηματίας είχε συνεισφέρει στην εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ένα δίκτυο 450 καταστημάτων, παίρνοντας ως αντάλλαγμα το 21% του μετοχικού της κεφαλαίου, ενώ στη συνέχεια η συμμετοχή τους ανέβηκε στο 50,3%.

 

Η Play αποτελεί ίσως το μοναδικό παράδειγμα παγκοσμίως στην αγορά των τηλεπικοινωνιών όπου ο τέταρτος παίκτης που μπαίνει στην αγορά καταφέρνει να πάρει σημαντικό μερίδιο σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Σχεδόν σε τέσσερα χρόνια έφτασε τους 5,2 εκατ. συνδρομητές και αύξησε το μερίδιό της από το 2% στο 11,8%.

 

Δίκτυα

Σήμερα η Cosmote διαθέτει το μεγαλύτερο δίκτυο καταστημάτων, με περίπου 700 σημεία πώλησης (Γερμανός, Cosmote Shops, OTEshops, Cosmote Corners). Αντίστοιχα, η Vodafone έχει αναπτύξει δίκτυο πέριξ των 330 καταστημάτων, ενώ η Wind Hellas διαθέτει 270 σημεία πώλησης στην Ελλάδα. Ωστόσο, εδώ και ένα διάστημα έχει ξεκινήσει μια προσπάθεια εξορθολογισμού των δικτύων πώλησης και από τις τρεις εταιρείες. Και αυτό, διότι αποτελεί κοινή παραδοχή πως η πολιτική δημιουργίας σημείων πώλησης «σε κάθε γωνιά της Ελλάδας» δεν συμβαδίζει πλέον με τις υφιστάμενες συνθήκες στην τηλεπικοινωνιακή αγορά, τη στιγμή, μάλιστα, που όλες οι εταιρείες του κλάδου βρίσκονται σε διαδικασία περιστολής των λειτουργικών τους εξόδων.

 

«Πολυεθνικές» επενδύσεις με το βλέμμα στραμμένο στην Ελλάδα

 

Με δραστηριότητες από τη βιομηχανία (Sunlight) έως το λιανεμπόριο (Multirama, Public) και με βλέψεις για την αγορά των ΜΜΕ, ο Πάνος Γερμανός ουδέποτε έπαψε να ενδιαφέρεται για την ελληνική αγορά, παρά το γεγονός ότι περνά μεγάλο μέρος του χρόνου του στο εξωτερικό, και κυρίως στις ΗΠΑ.

 

Αν και μετά την πώληση της φερώνυμης αλυσίδας καταστημάτων επικεντρώθηκε στις αγορές του εξωτερικού, επενδύοντας σε τηλεπικοινωνίες στο Ουζμπεκιστάν (Unitel), στην Κύπρο (Infotel) και στην Πολωνία (Play, GTI), η έδρα των επιχειρήσεων του παρέμεινε στην Ελλάδα. Από τον Άγιο Στέφανο, όπου βρίσκονται τα κεντρικά της Olympia Development, η διοικητική ομάδα του ομίλου πάντοτε αναζητούσε ευκαιρίες τοποθετήσεων. Ωστόσο, οι τηλεπικοινωνίες φαίνεται να αποτελούν το προνομιακό πεδίο δραστηριοποίησης του Π. Γερμανού.

 

Έτσι, μετά την Κύπρο και την Πολωνία, ο επιχειρηματίας διεκδικεί εκ νέου την είσοδό του στη Βουλγαρία, έχοντας εκδηλώσει ενδιαφέρον (από κοινού με το fund Novator) για την εξαγορά της Vivacom, της μεγαλύτερης εταιρείας σταθερής τηλεφωνίας και τρίτης σε μερίδιο εταιρείας κινητής της χώρας.

 

Η τελευταία, πάντως, εμπειρία από τη γειτονική χώρα δεν ήταν ευχάριστη: το 2010 αναγκάστηκε να αναστείλει τη λειτουργία του πρώτου καταστήματος Public στη Βουλγαρία, αφού το concept δεν βρήκε την αναμενόμενη ανταπόκριση. Η αλυσίδα σχεδίαζε να επενδύσει περί τα 10 εκατ. ευρώ σε διάστημα τριετίας για την ανάπτυξη του δικτύου της στη χώρα. Για το κατάστημα δαπανήθηκαν 2 εκατ. ευρώ, με την επιστροφή, όμως, εμπορευμάτων και άλλων ειδών, το κόστος εξόδου από τη βουλγαρική αγορά περιορίστηκε στο 1 εκατ. ευρώ.

 

Αλλά και η Multirama στη Βουλγαρία, όπου διαθέτει έντεκα σημεία πώλησης, δείχνει να χρειάζεται ακόμα χρόνο για να πετύχει τους στόχους που έχουν τεθεί, κάτι που, βέβαια, ισχύει και για την επί ελληνικού εδάφους δραστηριότητα της αλυσίδας.

 

* Αναδημοσίευση από την εφημερίδα "Κεφάλαιο" της 17ης Μαρτίου

 

http://www.capital.gr/weekend_articles.asp?id=1449090

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Είμαι στο πρόγραμμα Wind-140R.

Ξέρετε εάν υπάρχει τρόπος (πχ κάποια υπηρεσία) να ενημερώνομαι όταν τελειώνει (ή κοντεύει να τελειώσει) ο δωρεάν χρόνος ομιλίας?

 

Η cosmote πχ στο 80% του δωρεάν χρόνου στέλνει ενημερωτικό SMS.

 

Ευχαριστώ.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to Περί... Nova γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...