Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά άλλο "το δοκιμάζω στο κατάστημα" κι άλλο το χρησιμοποιώ... δείτε αυτό για το Tab pro:

 

στην πράξη το G Pad είναι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά άλλο "το δοκιμάζω στο κατάστημα" κι άλλο το χρησιμοποιώ... δείτε αυτό για το Tab pro:

 

στην πράξη το G Pad είναι καλύτερο...

 

Γιατί, μια χαρά τα λέει. Αλλά... Θεέ μου, 470€ το Φεβρουάριο κι ήδη απ' τον Αύγουστο έχει πέσει στα 200€στο σκρουτζ... Το GPad το πήρα 299 τον περασμένο Νοέμβρη και τώρα είναι ακόμα στα 240!

 

Για την αργή περιστροφή που λέτε, εγώ την έκλεισα. Μου παραέσπαγε τα νεύρα. Όταν τη χρειαστώ, κατεβάζω την επάνω μπάρα και την ανοίγω, μικρό το κακό :)

 

Κι όσον αφορά την οθόνη, είναι όντως άξια. Τρομερά σκούρα για lcd αλλά και ωραία χρώματα. Δεν είναι τόσο χαρούμενα και ζωντανά όπως της Samsung, αλλά πιο αληθινά.

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Εγω το τσιμπησα μεταχειρισμενο σε πολυ καλη τιμη και το εχω λιωσει! δεν ειχα κανενα προβλημα ως τωρα περα απο την οθονη (οπως ειχα ξαναγραψει εχει πολυ λαθος gamma calibration, με αποτελεσμα να χανεις λεπτομερια στα σκουρα σημεια σε φωτος και βιντεο.) Καποιο αλλο μελος απο εδω προτεινε μια εφαρμογη για ρθυμιση και μετα απο αυτο δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.

Για το θεμα με τη φωτεινοτητα που λετε εγω που παιζω παιχνιδια μου συμβαινει μονο οταν παιζω και φορτιζω παραλληλα αλλα σε εσωτερικο χωρο δεν εχω βαλει και ποτε 100% φωτεινοτητα. Οσοι το εχουν λογικα ξερουν πως αν μετα τις 7-8 το απογευμα το βαλουν στο 70% και πανω μαλλον θα τους καουν τα ματια! :lol::lol: (ειναι πολυ πολυ φωτεινο)

Στα specs και μενα μου φαινεται καλυτερο το samsung και αν το εβρισκα στην ιδια τιμη λογικα θα το προτιμουσα αλλα προκτικα ως τωρα δεν εχει τυχει να με απογοητεύσει καπου.

Link to comment
Share on other sites

Και η εφαρμογή του Facebook έχει θέμα. Για να καταλάβεις την ανοίγω μετά από ενημέρωση και κάνω κάτι άλλο μέχρι να φορτώσει για πρώτη φορά. Το καλό είναι ότι αυτό μπορεί να γίνει και με την εφαρμογή στο παρασκήνιο.

Αυτό δεν είναι θέμα του αρτ αλλά του φουμπου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι θέμα του αρτ αλλά του φουμπου.

Όσο οι εφαρμογές δεν γράφονται σε art είναι θέμα του art. Δε θα αλλάξω εφαρμογές για το art. Οι εφαρμογές πρέπει να πεισθούν από την Google να αλλάξουν. Ελπίζω το πέρασμα να είναι άμεσο για να μην έχουμε παρατράγουδα.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ειμαι απολυτα σίγουρος οτι θα εχουμε προβληματα.

Ειδικά τον πρωτο καιρό, τα fc's θα πηγαίνουν σύννεφο!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με cm11 και art δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με καμία εφαρμογή
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα μια πληροφορια απο τους ειδημονες...Εχω ενθουσιαστει απο τις δυνατοτητες του ταμπλετ και κυριως τις επιδοσεις του σε οτι αφορα τα παιχνιδια. Μολις συνεδεσα τη συσκευη με την τηλεοραση (slimport adaptor/HDMI) και ειναι οντως εντυπωσιακο. Μπορω αραγε να συνδεσω τη συσκευη με ασυρματο χειριστηριο ωστε να αποφυγω την ιδια την συσκευη σα χειριστηριο ?

Συγγνωμη αν δεν ειναι ΕΔΩ το καταλληλο μερος να γραψω ή να αναζητησω τετοιου ειδους τεχνικη υποστηριξη, αλλα μολις εγινα μελος και αφου πρωτα εξαντλησα ολες τις σελιδες του θεματος..

Ευχαριστω anyway !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα μια πληροφορια απο τους ειδημονες...Εχω ενθουσιαστει απο τις δυνατοτητες του ταμπλετ και κυριως τις επιδοσεις του σε οτι αφορα τα παιχνιδια. Μολις συνεδεσα τη συσκευη με την τηλεοραση (slimport adaptor/HDMI) και ειναι οντως εντυπωσιακο. Μπορω αραγε να συνδεσω τη συσκευη με ασυρματο χειριστηριο ωστε να αποφυγω την ιδια την συσκευη σα χειριστηριο ?

Συγγνωμη αν δεν ειναι ΕΔΩ το καταλληλο μερος να γραψω ή να αναζητησω τετοιου ειδους τεχνικη υποστηριξη, αλλα μολις εγινα μελος και αφου πρωτα εξαντλησα ολες τις σελιδες του θεματος..

Ευχαριστω anyway !

Βασικά εγώ συνδέω το Tabled μέσου Miracast ( wifidirect ) με την Τηλεόραση , δουλεύει άψογα και γρήγορα χωρίς καλώδια κατευθείαν από τον καναπέ σου και ανά πάσα στιγμή . Στο συγκεκριμένο δεν δοκίμασα ακόμα να συνδέσω game controller σε άλλες συσκευές που έχω δουλεύει και ασύρματο και ενσύρματο χειριστήριο .. υπάρχουν βεβαία και ιδικά xeiristhria με NFC ή bluetooth για android συσκευές .

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βλέπω αν έχει έρθει ειδοποίηση (πχ μήνυμα από facebook) ενώ είναι σβηστή η οθόνη;... πχ έχω το τάμπλετ στο τραπέζι και δεν ξέρω αν πριν από κάποια λεπτά μου έστειλαν κάτι... οπότε πρέπει να το "ξυπνάω" κάθε φορά για να δω. Υπάρχει κάποια έμμεση λύση;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βλέπω αν έχει έρθει ειδοποίηση (πχ μήνυμα από facebook) ενώ είναι σβηστή η οθόνη;... πχ έχω το τάμπλετ στο τραπέζι και δεν ξέρω αν πριν από κάποια λεπτά μου έστειλαν κάτι... οπότε πρέπει να το "ξυπνάω" κάθε φορά για να δω. Υπάρχει κάποια έμμεση λύση;

Το noled αλλά αν δεν δεις την ειδοποίηση γρήγορα θα σου κρατάει την οθόνη ανοιχτή.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο κλασικός ηχος του notification και η δόνηση που είναι σαν να παίρνεις μήνυμα ή e-mail στο κινητό σου. Νομίζω γίνεται και με το FB αν κι εγώ δεν το χρησιμοποιώ.

 

Επίσης, υπάρχει και μια εφαρμογή που συνδέει την ταμπλέτα με το κινητό σου μέσω bluetooth που νομίζω η Qpair, όπου οι ειδοποιήσεις της ταμπλέτας εμφανίζονται στο κινητό.

 

Ψάξε λίγο, ίσως να βολευτείς με κάτι από τα παραπάνω, αν και όπως είπα δεν χρησιμοποιώ FB και δεν ξέρω αν αυτά δουλεύουν για τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κάτι σαν το NoLed σκεφτόμουν, είπα μήπως έχετε ήδη κάποιο στάνταρ οι παλιοί :P Ανοιχτή οθόνη σημαίνει λιγότερη διάρκεια μπαταρίας... αλλά θα δοκιμάσω να δω αν βολεύει. Το QPair το προσπάθησα με το LG Optimus 2x αλλά δεν βρήκα άκρη για fb (ούτε και για κάποια άλλη εφαρμογή, υποπτεύομαι ότι λόγω μικρής RAM το κινητό κλείνει το Qpair από κάτω οπότε δεν δουλεύει) Αλλά και πάλι, αν έχω το κινητό δίπλα μου, γιατί να απαντήσω από το τάμπλετ και όχι από το κινητό; οπότε δώρον άδωρον... χαχα
Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βλέπω αν έχει έρθει ειδοποίηση (πχ μήνυμα από facebook) ενώ είναι σβηστή η οθόνη;... πχ έχω το τάμπλετ στο τραπέζι και δεν ξέρω αν πριν από κάποια λεπτά μου έστειλαν κάτι... οπότε πρέπει να το "ξυπνάω" κάθε φορά για να δω. Υπάρχει κάποια έμμεση λύση;

Βάλε το repeating notifications. Θα σε ειδοποιεί με δόνηση και ήχο ανά διαστήματα που θα ορίσεις εσύ, για όποια εφαρμογή θέλεις.

Πολύ πιο οικονομικό σε κατανάλωση ενέργειας από το noled.

Link to comment
Share on other sites

μμμ θέλω οπτική ένδειξη... πχ βλέπεις μια ταινία με ακουστικά (όχι στο τάμπλετ)... και σου 'ρχεται μήνυμα. Δεν το ακούς (ούτε τη δόνηση, ή μπορεί να είναι στο αθόρυβο)... περνάει κανένα τέταρτο/// με μια ματιά να καταλαβαίνεις ότι κάτι έχει έρθει...
Link to comment
Share on other sites

Οπτικη, περαν της οθόνης....... δεν!!!!

 

Απλα γιατι δεν εχει ουτε καποιο led ουτε τιποτα. Πως να σου δειξει κατι. Ουτε καν led για την καμερα! (Αυτο ειναι και το μοναδικο μειον της ταμπλετας, για μενα).

Δες μηπως βρεις κάποιο να φλασαρει την οθονη. Δεν υπαρχει κατι αλλο.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

μμμ θέλω οπτική ένδειξη... πχ βλέπεις μια ταινία με ακουστικά (όχι στο τάμπλετ)... και σου 'ρχεται μήνυμα. Δεν το ακούς (ούτε τη δόνηση, ή μπορεί να είναι στο αθόρυβο)... περνάει κανένα τέταρτο/// με μια ματιά να καταλαβαίνεις ότι κάτι έχει έρθει...

Ε τότε ίσως σε βολέψουν εφαρμογές σαν αυτές, οι οποίες έχουν μάλιστα και τη δυνατότητα όταν έρχεται ειδοποίηση να ανάβει η οθόνη

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=robj.floating.notifications

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jamworks.floatify

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nlucas.notificationtoasterlite

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το γνωστό πρόβλημα με την SD («η κάρτα σας αποσυνδέθηκε» κλπ.) να ενημερώσω ότι μετά το root έχει συμβεί μια φορά σε ένα μήνα. Χωρίς να κάνω κάποια άλλη ενέργεια ή να εγκαταστήσω κάποιο σχετικό app. Μόνο με το root.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το γνωστό πρόβλημα με την SD («η κάρτα σας αποσυνδέθηκε» κλπ.) να ενημερώσω ότι μετά το root έχει συμβεί μια φορά σε ένα μήνα. Χωρίς να κάνω κάποια άλλη ενέργεια ή να εγκαταστήσω κάποιο σχετικό app. Μόνο με το root.

 

 

Μάλλον τυχαίο γεγονός ...

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2-3 αποσυνδέσεις τη βδομάδα επί σειρά μηνών κάτι μου λέει ότι δεν είναι, αλλά επειδή δεν γνωρίζω δεν έχω και γνώμη. Ίσως και να έχεις δίκιο.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2-3 αποσυνδέσεις τη βδομάδα επί σειρά μηνών κάτι μου λέει ότι δεν είναι, αλλά επειδή δεν γνωρίζω δεν έχω και γνώμη. Ίσως και να έχεις δίκιο.

 

Απο τοτε που εκανα την καρτα απε fat σε exfat και στα δυο που εχω έφτιαξε στην αρχη μου εβγαζε το μην για την καρτα αλλα την έβλεπε κανονικα και εχει να μου το κανει πανο απο 2 μηνες φτου μην το ματιασω κιολας

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς την έβλεπες; Είτε πριν το ρουτ, είτε τώρα (που το έχει κάνει δυο φορές σε μερικές βδομάδες) δεν βλέπω την κάρτα, πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Με ποιο πρόγραμμα τη βλέπεις;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω αργή σύνδεση με το tablet... φτάνει μέχρι 150 kb/s πολλές φορές (ενώ η γραμμή φτάνει μέχρι 440 kb/s) και από ότι εχω ψάξει φταίει το router (συμβαίνει σε παλιά σχετικά Thomson). Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω γι αυτό; καμμιά ρύθμιση εννοώ στο router;
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς την έβλεπες; Είτε πριν το ρουτ, είτε τώρα (που το έχει κάνει δυο φορές σε μερικές βδομάδες) δεν βλέπω την κάρτα, πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Με ποιο πρόγραμμα τη βλέπεις;

 

Καντην exfat απο fat32 στον υπολογιστή σου σε εμενα μολις το εκανα και στα δυο τερμα η αποσύνδεσης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω κάνει ex-fat και πάει πολύ καλά, αλλά αν κάποιο αρχείο είναι πολύ μεγάλο (π.χ. ένα αρχείο mkv) δεν μπορώ να το σβήσω. Όταν κάνω delete μου βγάζει το σηματάκι της αναμονής και κολλάει εκεί. Ο μόνος τρόπος για να ξεκολήσει είναι να κάνω restart και τότε βλέπω τα περιεχόμενα της κάρτας και όντως τα αρχεία έχουν σβηστεί.

 

Αν πάω να κάνω το ίδιο με card reader από τον υπολογιστή μου, όλα δουλεύουν περίφημα...

 

Έχει κανένα άποψη για το παραπάνω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...