Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την cm13 unofficial και τα δικαιωματα που λες πως να δωσω permitions στην sd card οταν φλασαρω την rom τα gapps και αφου ολοκληρωθει μετα το reboot και τελειωσει το downloading των apps η πρωτη ενδειξη που σου βγαζει ειναι (δυτυχως ο εξωτερικος χωρος εχει σταματησει) Και μεσα που μπαινεις μετα οταν πηγαινεις στα settings και πατας αποθηκευτικο χωρο με την μια σε πεταει εξω λεγοντας οτι η λειτουργια ρυθμισεις εχει σταματησει. Ετσι νομιζα και εγω οτι θα το εχουν λησει το προβλημα Τωρα οσον αφορα το back up ναι με το Titanioum Backup το εκανα αλλα κρατησα οτι ηθελα εγω και δεν μου αφησε τιποτα.Επιλεγεις και κρατας αναλογως η εφαρμογες μονο η εφαρμογες και δεδομενα η μονο δεδομενα.Σου εχει ολες τις επιλογες μεσα.Γενικα το Titanium εμενα με εχει σωσει!!!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτσε γιατί μπερδευτηκα κι εγώ τώρα χαχ Αυτό που σου έστειλα είναι flashable zip για την AOSP 6. Αυτό δεν λες; εγώ μετα το full wipe, μέσα από την twrp recovery φλασαρα την rom κ μετα το supersu κ είναι έτοιμη! Το kingroot για την kitkat δεν ήταν;

Στην cm13 μετα την πρώτη φορά που κάνεις εκκίνηση (δηλ. Αφού την φλασαρεις, πριν κατεβάσεις κάτι) σε ρωτάει πως θέλεις να χρησιμοποιήσεις την εξωτερική κάρτα, κ επιλέγεις φορητή (portable, που λειτουργεί) ή εσωτερική (που από ότι κατάλαβα δεν λειτουργεί ακόμα). Εδώ μπορείς να κάνεις και το εξής: να βγάλεις την κάρτα, να σεταρεις τη ρομ, κατεβασματα κλπ, κ μετά να την βάλεις για να σε ρωτήσει αναγκαστικά πως θα την χρησιμοποιήσεις.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Ναι για την AOSP μιλαω.Και εγω ακριβώς το ιδια βήματα με εσένα εκανα αλλα μου το δείχνει unroot.Εκτος αν υπάρχει και αλλη AOSP 6.0.1.Εσυ πια εχεις βάλεις?Το kingroot τωρα υπάρχει και για 5.0 -6.0... Εγω π.χ οσο το ειχα kit kat το ειχα ρουταρει με το towel root. Τωρα θα δοκιμασω να περασω μια πιο παλιοτερη εκδοση της cm ,την κατεβασα πριν λιγο, για να δούμε μήπως δεν έχει θέμα αυτη με την sdcard....Ειλικρινά παντως με το κινητό αυτα δεν μου είχαν συμβεί. Βέβαια εχω το Samsung galaxy s3 και το εχω CM13 και πετάει...
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο... Πάντως γι'αυτήν λέω:

http://forum.xda-developers.com/lg-g-pad-83/development/rom-android-6-0-marshmallow-20151028-t3235794

Κάποιος στο τέλος λέει ότι του δούλεψε το SuperSU 2.52... Αν σου έρθει δοκίμασε κι αυτό μήπως βγάλεις άκρη!

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Ουφφφφφφφφφ...Επιτελους το ρουταρα με το su που μου εστειλες εσυ μετα απο πολλα αποτυχημενα φλασαρισματα τωρα χωρις να βγαλει error εκανε κανονικα reboot και τωρα ο su υπαρχει πλεον μεσα .Σε ευχαριστω για αλλη μια φορα για την πολυτιμη βοηθεια σου jaranor!!!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Σου έβγαλε το λάδι χαχα! Τίποτα, να σαι καλά, αφού γινόταν σε μένα, θα γινόταν κ σε σένα! Πιστεύω είναι καλή Rom για το ταμπλετ μας...
Link to comment
Share on other sites

Στο YouTube δεν φαίνεται τόσο το θέμα με το gamma, αλλά έχει δίκιο ο strange πιο πίσω.

Είναι αδύνατο να δεις ταινία με σκοτεινές σκηνές σε οποιοδήποτε player ή browser.

Και για σύγκριση και ταυτοποίηση του θέματος, δεν χρειάζεται κανένα καλό μόνιτορ για να δεις την διαφορά.

Ακόμα σε σύγκριση με οθόνες των 150€ και κάτω ή τις άθλιες των λάπτοπ, φαίνεται έντονα η διαφορά.

Το θέμα είναι καθαρά gamma calibration. Κατά τα υπόλοιπα, στις αποχρώσεις την ποιότητα της οθόνης κλπ, είναι άψογο χωρίς αμφιβολία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω μήπως και γνωρίζει κάποιος.

Δυστυχώς μετά από δυο χρόνια περίπου που το ευχαριστήθηκα το πήρε στα χέρια η ανηψιά και η οθόνη έσπασε σε αρκετά σημεία, ευτυχώς υπήρχε screen protector.

Το θέμα είναι οτι η LG ζητάει 180 ευρώ, καθώς κρύσταλο και digitezer είναι ένα και σε αρκετά online καταστήματα που ρώτησα δεν μπαίνουν καν στον κόπο.

Αυτές οι οθόνες με τα 30 και 40 ευρώ που πουλάνε στο ebay είναι της προκοπής ή να μην τις σκέφτομαι καν; Και φυσικά υπάρχει και το θέμα ποιος μου το επισκευάζει από τη στιγμή που θα έχω την οθόνη.

Πραγματικά το λυπάμαι γιατί κατα τα άλλα λειτουργεί άψογα και είναι κρίμα να το έχω παρατημένο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται καν θέμα επισκευής στην procordia. 180€ είναι ανέκδοτο απλά..

Διάλεξε τον πωλητή με το μεγαλύτερο ποσοστό θετικών στο ebay και με ένα 50αρικο καθάρισες.

Η αλλαγή θα πάρει κανένα 10λεπτο περίπου, αρκετά απλή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται καν θέμα επισκευής στην procordia. 180€ είναι ανέκδοτο απλά..

Διάλεξε τον πωλητή με το μεγαλύτερο ποσοστό θετικών στο ebay και με ένα 50αρικο καθάρισες.

Η αλλαγή θα πάρει κανένα 10λεπτο περίπου, αρκετά απλή.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, έχεις δίκιο δεν είναι και πολύ δύσκολη σα διαδικασία, απλά δεν το έχω ξανακάνει, θα κοιτάξω να παραγγείλω από ebay.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος του εν λόγω tablet και αποφάσισα να του εγκαταστήσω μια custom rom. Δυστυχώς όμως παρά τις κατ' επανάληψη προσπάθειές μου δεν τα έχω καταφέρει. Παίρνοντας τα πράγματα με τη σειρά το tablet είναι rooted (σύμφωνα με το root checker), πλην όμως δεν κατάφερα με τίποτα να "εγκαταστήσω" το TWRP (οποιαδήποτε έκδοση και με οποιονδήποτε τρόπο) και καταλήγω πάντα στο μήνυμα: Secure Booting Error! Cause: Boot certification verify, από το οποίο το τηλέφωνο επανέρχεται μόνο με power off και εν συνεχεία power on.

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος φίλος μου έδινε τα φώτα του ακόμα και σε ΡΜ (για να μην καταχραστώ τη φιλοξενία του φόρουμ ή με παραπομπή σε "δοκμασμένα" link) προκειμένου να γίνει εγκαταστήσω μια οποιαδήποτε άλλη rom. Έχω εξαντλήσει όλους τους συνδυασμούς από βίντεο στο youtube και άρθρα στο xda-developers, έχω κατεβάσει roms και TWRPs αλλά δεν μπόρεσα να βρω άκρη (δεν βαριέμαι το ψάξιμο αλλά πραγματικά έχω απογοητευτεί - μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος?)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τι ROM έχεις φίλε; KitKat ή Lollipop?

Νομίζω πως πρέπει να ξαναφλασάρεις την TWRP και μετά όλα θα είναι ΟΚ (μου είχε βγάλει κι εμένα το μήνυμα πριν καιρό αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί και πως ακριβώς το πέρασα).

Τώρα, λες ότι δοκίμασες, αλλά για να βοηθήσω όσο μπορώ, είχα κρατήσει το λινκ:

εγκατάσταση της TWRP:

http://forum.xda-developers.com/lg-g-pad-83/orig-development/recovery-official-twrp-t3135886

 

υποπτεύομαι αυτό που λέει: "Builds for v500 should be used with kitkat bootloader. If you are stuck on Lollipop bootloader, check this post"

Με bootloader δεν έχω ασχοληθεί για να σου πω σίγουρα...

 

Προσωπικά πρώτα θα δοκίμαζα μέσα από το Android (αφού είσαι root) να ξαναεγκαταστήσω την TWRP είτε με το TWRP manager είτε με το flashify:

 

TWRP Manager:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jmz.soft.twrpmanager

 

flashify

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cgollner.flashify

 

Αν ξεπεράσεις το μήνυμα δηλ μετά θα σου είναι εύκολα, αφού λες ότι ασχολήθηκες με xda κλπ

 

Αν δεν γίνει με αυτόν τον τρόπο, υπάρχει άλλος αλλά θέλει διαδικασία. Να φλασάρεις την KitKat με το LG Flash Tool 2014 (ώστε να φλασαριστεί και ο KitKat bootloader), μετά να rootάρεις, να φλασάρεις την TWRP και μετά όποια custom ROM θέλεις. Εννοείται ότι με το LG Flash Tool σβήνονται τα πάντα, οπότε πρέπει να πάρεις backup τα αρχεία σου!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2797190

(νομίζω αυτό είχα κάνει εγώ για να ξεπεράσω το μήνυμα. Πάντως μην αγχώνεσαι, γίνεται και είναι απλό)

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Τι ROM έχεις φίλε; KitKat ή Lollipop?

Νομίζω πως πρέπει να ξαναφλασάρεις την TWRP και μετά όλα θα είναι ΟΚ (μου είχε βγάλει κι εμένα το μήνυμα πριν καιρό αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί και πως ακριβώς το πέρασα).

.........................................................................

Αν δεν γίνει με αυτόν τον τρόπο, υπάρχει άλλος αλλά θέλει διαδικασία. Να φλασάρεις την KitKat με το LG Flash Tool 2014 (ώστε να φλασαριστεί και ο KitKat bootloader), μετά να rootάρεις, να φλασάρεις την TWRP και μετά όποια custom ROM θέλεις. Εννοείται ότι με το LG Flash Tool σβήνονται τα πάντα, οπότε πρέπει να πάρεις backup τα αρχεία σου!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2797190

(νομίζω αυτό είχα κάνει εγώ για να ξεπεράσω το μήνυμα. Πάντως μην αγχώνεσαι, γίνεται και είναι απλό)

 

Φίλε μου σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! Τελικά έκανα τις ενέργειες της τελευταίας παραγράφου (το tablet είχε μπει σε bootloop, το έβαλα σε download mode) και με το LG Mobile Tool έκανα τις υπόλοιπες ενέργειες. Πλέον "φοράει" την Lollipop 5.0.2 (V50030A) και μένει μόνο να γίνει root.

Και πάλι ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

Αν και καθυστερημένη η απάντηση μου,οντως μου το βγαλε χαχαχαχα αλλα τελος καλο ολα καλα....Καλο σ/κ!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! Τελικά έκανα τις ενέργειες της τελευταίας παραγράφου (το tablet είχε μπει σε bootloop, το έβαλα σε download mode) και με το LG Mobile Tool έκανα τις υπόλοιπες ενέργειες. Πλέον "φοράει" την Lollipop 5.0.2 (V50030A) και μένει μόνο να γίνει root.

Και πάλι ευχαριστώ.....

Τίποτα, χάρηκα που βοήθησα :)

 

Αν και καθυστερημένη η απάντηση μου,οντως μου το βγαλε χαχαχαχα αλλα τελος καλο ολα καλα....Καλο σ/κ!

:heat: :up: χεχε καλό σ/κ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,να σε ρωτησω κατι? Την (V50030A) απο που την κατέβασες?
.

Ο.κ το βρήκα' θα την δοκιμασω και αυτην μεσω laptop. ..Ελληνικά εχει λογικά εεε?

Despina!
Link to comment
Share on other sites

αν ρωτούσες εμένα, από το xda. Αλλά προτείνω την 30B που είναι νομίζω καλύτερα μεταφρασμένη. Έχει ελληνικά, τα επιλέγεις στη διαδικασία.

http://forum.xda-developers.com/lg-g-pad-83/development/rom-custom-stock-v50030b-lollipop-5-0-2-t3230344

Πάντως πιο γρήγορη είναι η AOSP 6, αλλά και πιο άδεια εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειπώθηκε @jaranor ειπα να ρωτήσω,εγω βρήκα την Κορεάτικη η ιδια είναι η οχι? Ακομη δεν εχω δοκιμασει αλλα μάλλον θα αποπειραθω αύριο.Γιατί και αυτη που κατέβασα υποστηρίζει 50 γλώσσες.Εννοείται πως η AOSP πετάει αλλα ήθελα απο την αρχη να βαλω stock.Εσυ την έχεις δοκιμάσει?
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως και αυτή κορεατική είναι.

Anyway, Την 30B πέρασα πριν μερικούς μήνες πάνω σε στοκ kk χωρίς καν wipe.

Άψογα δουλεύει τόσο καιρό

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα την 30Β φλασαρα και εγω τελικα μεσω TWRP μιας και δεν ηταν αρχειο KDZ αλλα zip και αυτο για τις γλωσσες περισσοτερο.Το ρουταρα κι ολας ..Ομορφη και η AOSP αλλα Μου ειχαν ληψει οι λειτουργειες του σαν LG η αληθεια ειναι.
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Η 30Α είναι η Κορεάτικη και η 30Β του Χονγκ Κονγκ. Και στις 2 έχει να επιλέξεις ελληνικά (έχουν όλες τις γλώσσες νομίζω ήδη), απλά νομίζω στην πρώτη κάποια widgets παραμένουν στα Κορεάτικα. Οπότε καλύτερα την 30B για να έχεις πλήρη μετάφραση. Την είχα δοκιμάσει, αλλά μου φαινόταν βαριά, οι εφαρμογές είχαν "ένα κλικ" καθυστέρηση στο άνοιγμα κλπ. Και επειδή δεν χρησιμοποιώ τις εφαρμογές της LG πήγα σε AOSP.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο προτιμησα την 30Β και εγω,Παντως για την ωρα μου τρεχει μια χαρα και δεν εχω καποια καθηστερηση στο ανοιγμα.Η πιο καλη δοκιμη ηταν σε ενα παιχνιδι που εχω (Dead Trigger) Οτι ειναι πιο βαρια εννοειται γιατι εχει μεσα και τις ςφαρμογες της LG. Eυτυχως εχει και μετακινηση στην sd κατι που με το kit kat δεν το ειχαμε αυτο παρα μονο με root και το sd fix card..Aλλα οπως προανεφερα για την ωρα....
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό Πάσχα.

Αξίζει η αγορά του σήμερα;το βρηκα απο στοκ στην κλιμακα των 150 ευρώ;υπαρχει κατι αλλο για τη μικρή μου και για μενα:);

Lollipop πηρε;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...