Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά νομίζω βρήκα τρόπου για να γράφει κάποιος στην SD Card από οποιαδήποτε εφαρμογή. Προφανώς η αλλαγή αυτή απαιτεί rooted συσκευή, αλλά μετά η SD Card ελευθερώνεται για όλες τις εφαρμογές είτε έχουν root (οι συγκεκριμένες εφαρμογές) είτε όχι. Με το τρόπο αυτό κατάφερα να γράψω με το app του Mega, απευθείας στην SD.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ. ΚΡΑΤΗΣΤΕ BACKUP ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ

 

Οι οδηγίες εδώ:

 

http://www.androidauthority.com/galaxy-s4-gpe-android-4-3-sd-card-fix-254960/

 

το σχετικό λινκ στο XDA εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2575043

 

 

 

Υπαρχει κανενα tip να αυξηθει η διαρκεια ζωης της μπαταριας? Αφαιρεση knock on κλπ

 

Μείωσε τη φωτεινότητα της οθόνης (εγώ το έχω στο auto). Βάλε Greenify και βάζε το να σου κλείνει τις εφαρμογές που γενικώς τεμπελιάζουν ανοιχτές. Και τελικά χρησιμοποίησε το battery saver που είναι στα κουμπάκια που εμφανίζει όταν κατεβάζεις την κουρτίνα.

 

Επίσης κάθε 10 περίπου φορίσεις άστο να ξεφορτίσει τελείως και μετά φόρτισε στο 100% για να επαναφέρεις τα stats της μπαταρίας και να έχεις ακριβέστερη ένδειξη.

Edited by avlass
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν έχεις προβλημα με το flash player εγκατέστησε το flash box από το play store και τα παίζει όλα αυτό έχω στην ταμπλέτα μου
Link to comment
Share on other sites

Παιδια wallpapers που κατεβάζετε για το τεράτακι μας?

 

Zedge

Εχει και εφαρμογη στο store.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πιξελιασμενα? Να επιλεγεις hd wallpapers.

Μια χαρα βγαινουν.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω παρατηρησει και εγω. Μετα την αναβαθμιση ζεστενεται αρκετα εκει. Ψηλα, στην καμερα.

Πριν, πολυ σπανια να ανεβασει θερμοκρασια αλλα τωρα, ακομη και με απλο browsing το σισθανεσαι χλιαρο εκει. Παλιοτερα δεν ετρεχε μια.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εαν φορτιζει και το χρησιμοποιώ τι προβλήματα θα του δημιουργήσω?

 

Σίγουρα η θερμότητα που παράγεται από την χρήση όταν φορτίζει δεν κάνει καλό στην μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Το pad έχω δει στα 190€ σε ένα κατάστημα media markt εδώ στη Γερμανία..να φανταστώ αξίζει η αγορά του σε αυτά τα χρήματα, αλλά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για την μπαταρία του..Να κάνω την κίνηση?
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα άκουσες ακριβώς φίλε για την μπαταρία. 6 7 ωρες προβολή κατα μέσο όρο. Αν τα άκουσες έτσι και το θεωρείς κακή αυτονομία, το δέχομαι. Αν όχι χρησιμοποίησε την αναζήτηση και see for your self
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως δεν ξέρω εάν είναι καλή αυτή η αυτονομία για tablet ή όχι γιατί δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει..
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Πιστεύεις πως δεν σου αρκούν μέχρι να χρειαστεί να το φορτίσεις πάλι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος την λειτουργία του dlna;

Ενεργοποιώ το dlna στο tablet, αλλά στην τηλεόραση αν και το βλέπει, δεν βλέπει τα αρχεία βίντεο. Πρέπει να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση για τον διαμοιρασμό αρχείων;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένας ευτυχής κάτοχος εδώ και λίγες μέρες του εν λόγω tab, νομίζω ότι πραγματικά τα αξίζει τα λεφτά του!

Έβαλα και είδα μια 1080p ταινία χθές το βράδυ με τον Mxplayer και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι η οθόνη του απλά τα σπάει!:D

Από μπαταρία,ενταξει δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά πιστεύω με τις σχετικές παραμετροποιησεις(wifi,φωτεινότητα οθόνης),εκτός σπιτιού θα την παλεύει κάπως καλύτερα.

Κατά τα άλλα,οι πρώτες εντυπώσεις μόνο θετικές θα έλεγα ότι είναι. :)

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα την αλλαγή απο Dalvik σε art και μία απο τις εφαρμογές που δεν παίζουν είναι και το Polaris.Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθεί ή πρέπει να αναζητήσω κάποιο εναλλακτικό application για office?Επίσης μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τα πλεονεκτήματα του Greenify?Αξίζει τον κόπο?Μπορούμε ας πούμε να εξοικονομήσουμε σημαντική ενέργεια και αυτονομία απο το τερατάκι μας?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα την αλλαγή απο Dalvik σε art και μία απο τις εφαρμογές που δεν παίζουν είναι και το Polaris.Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθεί ή πρέπει να αναζητήσω κάποιο εναλλακτικό application για office?Επίσης μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τα πλεονεκτήματα του Greenify?Αξίζει τον κόπο?Μπορούμε ας πούμε να εξοικονομήσουμε σημαντική ενέργεια και αυτονομία απο το τερατάκι μας?

 

Το Polaris είναι ένας από τους βασικούς λόγους που δεν γύρισα σε ART. Τελικά δεν είμαι και σίγουρος αν αξίζει τον κόπο γιατί σκέφτηκα, πως συνέχεια θα ανακαλύπτω εφαρμογές που δεν παίζουν σωστά με ART. Επιπλέον, ο,τι πάει λάθος θα έχω μονίμως την έννοια ότι φταίει το ART (ακόμα κι αν αυτό δεν είναι αλήθεια.)

 

To Greenify πάει και κλείνει κάποιες εφαρμογές που παραμένουν ανοιχτές ακόμα κι αν δεν τις κάλεσε κανένας ή ακόμα κι αφού τις έχεις κλείσει (αυτές πάνε κι ανοίγουν ξανά από μόνες τους). Το χρησιμοποιώ στο κινητό μου που είναι πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων και πραγματικά έχω δει διαφορά. Το G Pad είναι αρκετά ισχυρό και έχει και μπόλικη μνήμη και συνεπώς δεν βρήκα λόγο να το βάλω. Σε τελική ανάλυση αν κάποια από τις μαμίσιες εφαρμογές με ενοχλήσουν πολύ θα τις κάνω freeze στο titanium και ... αντέ γεια...

Link to comment
Share on other sites

Το Polaris είναι ένας από τους βασικούς λόγους που δεν γύρισα σε ART. Τελικά δεν είμαι και σίγουρος αν αξίζει τον κόπο γιατί σκέφτηκα, πως συνέχεια θα ανακαλύπτω εφαρμογές που δεν παίζουν σωστά με ART. Επιπλέον, ο,τι πάει λάθος θα έχω μονίμως την έννοια ότι φταίει το ART (ακόμα κι αν αυτό δεν είναι αλήθεια.)

 

To Greenify πάει και κλείνει κάποιες εφαρμογές που παραμένουν ανοιχτές ακόμα κι αν δεν τις κάλεσε κανένας ή ακόμα κι αφού τις έχεις κλείσει (αυτές πάνε κι ανοίγουν ξανά από μόνες τους). Το χρησιμοποιώ στο κινητό μου που είναι πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων και πραγματικά έχω δει διαφορά. Το G Pad είναι αρκετά ισχυρό και έχει και μπόλικη μνήμη και συνεπώς δεν βρήκα λόγο να το βάλω. Σε τελική ανάλυση αν κάποια από τις μαμίσιες εφαρμογές με ενοχλήσουν πολύ θα τις κάνω freeze στο titanium και ... αντέ γεια...

 

Ευχαριστώ καλέ μου φίλε για την άμεση απάντηση. Εδώ φαίνονται οι αδυναμίες της ART.H λίστα με τις εφαρμογές. http://www.androidruntime.com/list .Εδώ το polaris 5 γράφει ότι ''working''.Εγκατέστησα εναλλακτικά το quickoffice,μεγάλο αλλά παίζει και είναι free.Τελικά όμως μοιάζει πιο προβληματική η ART.Ευχαριστώ και για την γνώμη σου για το greenify.keep on tableting with Lg pad!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το pad έχω δει στα 190€ σε ένα κατάστημα media markt εδώ στη Γερμανία..να φανταστώ αξίζει η αγορά του σε αυτά τα χρήματα, αλλά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για την μπαταρία του..Να κάνω την κίνηση?

 

Ωραία τιμή! Εγώ είμαι στις 5 ώρες με πολύ πολύ προσοχή. Καλά είναι.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος την λειτουργία του dlna;

Ενεργοποιώ το dlna στο tablet, αλλά στην τηλεόραση αν και το βλέπει, δεν βλέπει τα αρχεία βίντεο. Πρέπει να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση για τον διαμοιρασμό αρχείων;

 

Το πιθανότερο είναι ότι ενεργοποιείς DLNA client, δηλαδή τη δυνατότητα να αναπαράξεις πολυμέσα στο tablet (ότι κάνεις και στην τηλεόραση). Χρειάζεσαι και μια συσκευή που θα φιλοξενεί τα αρχεία - ένα DLNA server. Εάν θέλεις να το κάνεις στο κινητό, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές στο play που το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα σκασω.Εχω δοκιμασει τα παντα και flash δεν μου παιζει.

Ενω πριν λιγες μερες επαιζε κανονικα.

Καποια αναβαθμιση εφαρμογης την εκανε τη δουλεια.

Σε σας παιζει κανονικα;;Καμια.ιδεα;;

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν παιζει σε κανέναν browser!

Ουτε με το σπασμένο flash απο xda ουτε με το original!

Στον dolphin εχω ενεργοποιήσει να παιζει flash και να μου τα δείχνει σαν desktop αλλά τίποτα!

Έχω κανει τα παντα!

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...