Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος φιλε..

 

((Είχε όλες τις προδιαγραφές να είναι το αυτοκίνητο των ονείρων του, αλλά απεδείχθη εφιάλτης, καθώς κάθε φορά που θα ένοιωθε την τρομερή αίσθηση της απόλυτης επιτάχυνσης, θα σπαζόταν που το στροφόμετρο θα σταματούσε να λειτουργεί, ή θα του άναβε το check engine και θα έπρεπε την άλλη μέρα να το στείλει πάλι στο συνεργείο (ξέροντας μάλιστα ότι κατά πάσα πιθανότητα τα προβλήματα θα συνεχιστούν)).

 

ναι αν εβγαζε συνεχειια προβλημα ο αυτοκινητο και αυτο το προβλημα ηταν αιτια να μην το ευχαριστεται η αν αυτο το προβλημα δινηουργουσε αλλα προβληματα??? ναι το δεχομαι θα ηταν μαπα. Εμας παντως το ταμπλετακι μπορει να εχει την μπλε γραμμη στην οθονη, αλλα αυτο δεν δημιουργεί αλλα προβληματα και δεν φενεται καν στο ματι.... θα πρεπει να ελενξεις εξονυχιχτικα και αν το δεις... απο εκει και περα ουτε καν που το προσεχεις, και βεβαια δεν δημιουργεί κανενα αλλο προβλημα.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι αυτοι (εμεις) με τα saxoralla συνεχεια στα συνεργεια τρεχουνε αλλα τους αρεσει,επειδη εχουν κατι φθηνο που πυροβολαει πολυ κοσμο!!!(μιας και ηρθε η κουβεντα στα αυτοκινητα!)

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Το οτι καποια παιδια ειναι πιο ενεργα στο forum και γραφουν συνεχεια δεν σημαινει οτι ολοι εχουν προβληματα με το ταμπλετ.Το εχω δυομιση μηνες και μαλλον ειμαι απο τους "τυχερους" που δεν εχει κανενα προβλημα!Εκανα και πειραματα για να εντοπισω τα "προβληματα" που διαβαζα εδω μεσα και ουτε μπλε γραμμη καταφερα να δω ουτε bleeding ουτε καμμενα πιξελ ουτε προβολακια.Μαλλον "ειχα" προβολακια με φωτεινοτητα κατω του 10% και μονο σε ασπρο φοντο αλλα ποτε δεν εχω την φωτεινοτητα εκει οποτε αν δεν το διαβαζα δεν θα το εβλεπα.Μετα την τελευταια αναβαθμιση παει και αυτο το προβλημα.Τωρα ποιος το χρησιμομοποιουσε υπο αυτες τις συνθηκες ειναι συζητησιμο.Και επειδη ξερω αρκετο κοσμο που δεν γραφει στο forum αλλα το εχει και το εχει κατευχαριστηθει οπως εγω θα το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον ψαχνει ταμπλετ σε αυτην την κατηγορια.Τωρα αν ειναι το καλυτερο δεν ξερω αλλα οτι ειναι ποιοτικο,με φοβερη οθονη,γρηγορο,απροβληματιστο χωρις να μου εχει κολλησει ουτε μια φορα αυτο το ΥΠΟΓΡΑΦΩ.Ο μονος τομεας που προβληματιζει ειναι η ποιοτητα, και οχι η ενταση,του ηχειου απο την μεση και κατω.Απο την μεση και πανω ειναι μια χαρα.Δεν ξερω αν ειναι θεμα software ή hardware αλλα παραμορφωνεται ο ηχος σε αυτες τις συνθηκες.Αρα παιδια μην γενικευεται οτι ολοι εχουν προβλημα και απλα το αποδεχονται.Μαλλον η σιωπηρη πλειοψηφια δεν εχει προβλημα και απλα το απολαμβανει χωρις να μπαινει σε μια συζητηση για ανυπαρκτα προβληματα που με το ζορι προσπαθουν καποιοι να επιβαλλουν.Γι αυτο και το θεμα εχει αναλωθει σε τετοιες συζητησεις και οι υπολοιποι(και ειναι πολλοι) που το εχουν απλα δεν συμμετεχουν.Αυτα και επιστρεφω στη σιωπη μεχρι να τελειωσουν τα "προβληματα"....
Link to comment
Share on other sites

Το οτι καποια παιδια ειναι πιο ενεργα στο forum και γραφουν συνεχεια δεν σημαινει οτι ολοι εχουν προβληματα με το ταμπλετ.Το εχω δυομιση μηνες και μαλλον ειμαι απο τους "τυχερους" που δεν εχει κανενα προβλημα!Εκανα και πειραματα για να εντοπισω τα "προβληματα" που διαβαζα εδω μεσα και ουτε μπλε γραμμη καταφερα να δω ουτε bleeding ουτε καμμενα πιξελ ουτε προβολακια.Μαλλον "ειχα" προβολακια με φωτεινοτητα κατω του 10% και μονο σε ασπρο φοντο αλλα ποτε δεν εχω την φωτεινοτητα εκει οποτε αν δεν το διαβαζα δεν θα το εβλεπα.Μετα την τελευταια αναβαθμιση παει και αυτο το προβλημα.Τωρα ποιος το χρησιμομοποιουσε υπο αυτες τις συνθηκες ειναι συζητησιμο.Και επειδη ξερω αρκετο κοσμο που δεν γραφει στο forum αλλα το εχει και το εχει κατευχαριστηθει οπως εγω θα το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον ψαχνει ταμπλετ σε αυτην την κατηγορια.Τωρα αν ειναι το καλυτερο δεν ξερω αλλα οτι ειναι ποιοτικο,με φοβερη οθονη,γρηγορο,απροβληματιστο χωρις να μου εχει κολλησει ουτε μια φορα αυτο το ΥΠΟΓΡΑΦΩ.Ο μονος τομεας που προβληματιζει ειναι η ποιοτητα, και οχι η ενταση,του ηχειου απο την μεση και κατω.Απο την μεση και πανω ειναι μια χαρα.Δεν ξερω αν ειναι θεμα software ή hardware αλλα παραμορφωνεται ο ηχος σε αυτες τις συνθηκες.Αρα παιδια μην γενικευεται οτι ολοι εχουν προβλημα και απλα το αποδεχονται.Μαλλον η σιωπηρη πλειοψηφια δεν εχει προβλημα και απλα το απολαμβανει χωρις να μπαινει σε μια συζητηση για ανυπαρκτα προβληματα που με το ζορι προσπαθουν καποιοι να επιβαλλουν.Γι αυτο και το θεμα εχει αναλωθει σε τετοιες συζητησεις και οι υπολοιποι(και ειναι πολλοι) που το εχουν απλα δεν συμμετεχουν.Αυτα και επιστρεφω στη σιωπη μεχρι να τελειωσουν τα "προβληματα"....

 

Επιτελους!!!Να και μια σωστη τοποθετηση!!!

 

Αντι να ψαχνετε να βρειτε ψεγαδια στο tablet απλα ευχαριστηθειτε το!!!

 

3 ατομα και εμεις στην παρεα και κανενας δεν εχει προβλημα,εκτος απο την υποψια απο προβολακια και αυτο σε φωτισμο 0%...ελεος πια!!!:!:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν έχω πρόθεση για flamewar, απλά άποψή μου είναι ότι όταν ένα προιόν αποδεδειγμένα έχει προβλήματα, τότε δεν μπορεί να θεωρείται το καλύτερο και μάλιστα με διαφορά (και δεν μιλάω για μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά για το σύνολο σχεδόν των επισκεπτών του νήματος - και δεν δέχομαι ότι οι εκαντοντάδες ευχαριστημένοι κάτοχοι απλά δεν γράφουν στο φορουμ και γράφουν μόνο οι έχοντες πρόβλημα, γιατί αλλοιώς θα έβλεπες όλα τα νήματα του φορουμ μόνο με προβλήματα και αυτό απλά ΔΕΝ συμβαίνει). Ναι, έχει φοβερή οθόνη (καλύτερη από του Note 8, με τη διαφορά ότι του Note είναι μεν χειρότερη χωρίς να είναι κακή και δεν έχει θέματα) ταχύτητα κλπ, αλλά δεν παύει να είναι προβληματικό. Επαναλαμβάνω ότι από τις 95 σελίδες του νήματος οι 93 είναι για τα προβλήματα (που για άλλον είναι σημαντικά, για άλλον όχι, δεν παύουν όμως να είναι προβλήματα), και αυτές τις σελίδες εσείς (οι κάτοχοι) τις γράψατε, όχι εγώ.

Anyway, δεν έχω σκοπό με το ζόρι να σας κάνω να παραδεχθείτε ότι το ταμπλετ σας είναι κακό, προς Θεού. Απλά εγώ, αν είχα ένα ταμπλετ που το έχω επιστρέψει 2 και τρεις φορές και τα θέματα που μου έβγαλε τα έχουν και πάρα πολλοί άλλοι, ΕΓΩ δεν θα το πρότεινα με τόσο ενθουσιασμό σε ένα υποψήφιο αγοραστή.

 

Εννοείται πάντα φιλικά (σταματάω την συζήτηση εδώ, γιατί δεν θέλω να θεωρηθεί ότι σας χαλάω το θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου. Η αλήθεια είναι ότι θα έπαιρνα το LG κυρίως λόγω της εμπερίας μου με το OG. Δεν το πήρα γιατί δεν ήμουν διατεθειμένος να αντιμετωπίσω τα θέματα που αντιμετωπίσατε οι περισσότεροι, και κατέληξα στο Note, όπου εκεί ερωτεύτηκα το πενάκι και πλέον θεωρώ ότι δεν πρόκειται να πάρω στο μέλλον tablet χωρίς πένα. Ήταν γάμος και ο έρωτας ακολούθησε, για την ίδια όμως συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και τα προβολακια και η μπλε γγραμμή, αποτελούν προβλήματα μόνο για όποιον θέλει να τα δει..το ταμπλέτακι ΕΙΝΑΙ ότι καλύτερο στις διαστάσεις του, απροβλημάτιστο, σφαίρατο, με ωραίο ui..απλά το θρεντ έχει καταντήσει αυτοεκπληρουμενη προφητεία!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν υπήρχε περίπτωση να ξέρω ότι κυκλοφορούν στην αγορά συσκευές με full hd οθόνη και καλύτερους επεξεργαστές, μα nexus, μα gpad και να πήγαινα να δώσω περισσότερα χρήματα για ένα note 8! Ας είχε και 2 πενάκια :Ρ Αλλα ο καθένας ότι του αρέσει, αυτό θα πάρει :)

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω δύο παρατηρήσεις, χωρίς να απευθύνομαι σε συγκεκριμένα άτομα:

 

1) Η ύπαρξη κατασκευαστικών ελαττωμάτων στις πρώτες παρτίδες διάφορων τεχνολογικών προϊόντων αποτελεί συχνό φαινόμενο. Τα ελαττώματα αυτά σχεδόν πάντα διορθώνονται στις επόμενες παρτίδες. Με βάση αυτά τα δεδομένα θα πρότεινα το G Pad σε οποιονδήποτε ενδιαφέρεται να αγοράσει tablet.

 

2) Ως καταναλωτές επιβάλλεται να απαιτούμε τα προϊόντα που αγοράζουμε να είναι άρτια κατασκευασμένα είτε κοστίζουν 5€ είτε 50000€. Ίσως τότε οι εταιρίες να γίνουν πιο υπεύθυνες και να μας σέβονται περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Η μπλε γραμμή πάντως δεν είναι στάνταρ σε όλα. Στο τελευταίο που πήρα τώρα έκανε μπαμ στην αρχή και τώρα δε φαίνεται καν αν δεν βγάλεις τα μάτια σου και δεν κολλήσεις το κεφάλι σου πάνω. Στα αλλα δύο χτυπούσε στο μάτι μέρα μεσημέρι..

Προβολακια δε φαίνονται και αυτο είναι το μόνο που δεν με ενδιέφερε καν.

Καμμένα πιξελ ευτυχώς δεν έχει αυτή τη φορά. Οπότε ναι, τώρα θα το απολαύσω επιτέλους!!

 

1η αποφόρτιση στις 51 ωρες standby, 7 ωρες οθόνη, 50% φωτεινότητα και από το 20% με μέχρι να κλείσει έπαιζε ταινία με 100% φωτεινότητα. Άψογη και η μπαταρία όπως και τα προηγούμενα.

 

Το μόνο πράγμα που με χαλάει είναι η απόχρωση της οθόνης του. Βγάζει μια κιτρινιλα στο άσπρο όπως το ενα από τα δυο OG της βοντα που πηρα (λεω το ενα, γιατί το άλλο κιτρινιζει λιγο). Αν δηλαδή βάλω δίπλα το OG που εχω από το καλοκαίρι με το ΚΆΤΑΣΠΡΟ λευκό, φαίνεται κίτρινο.

Αυτό βέβαια δεν είναι θέμα του ταμπλετ. Είναι θέμα lg. Σε πολλές οθόνες και μονιτορ έχω δει το ίδιο πράγμα (για ips πάντα).

Για τους περισσότερους δεν είναι θέμα, αλλά αν έχεις og με τέλεια οθόνη, το βλέπεις :)

Για amoled, lcd κλπ ούτε λόγος εννοείται. Κάτασπρο σε σχέση με αυτές.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, το κακό με σένα είναι ότι έχεις το εξαιρετικό OG. Το ειχα και εγώ και ξέρω οτι σε κάποια πράγματα πλησιάζει σχεδόν το απολυτο!

Μοιραία λοιπόν οι συγκρίσεις είναι χαμένες από χέρι.

 

Ρωτά με και μένα που είμαι με s4! Μια χαρούλα μου φαίνεται το λευκό του. Πιο θερμό ναι, κιτρινιαρικο όμως όχι, με τίποτα!

 

Τώρα για όλα τα σχετικά με την οθόνη του, θα συμφωνήσω. Αν και είμαι από τους τυχερούς που δεν είχαν κανένα από τα προβλήματα, η αλήθεια είναι ότι στο μεγαλύτερο ατού του ταμπλετ βγήκαν πολλά κουσούρια out of the box. Κακό αυτό. Μπορεί βέβαια να διορθώθηκαν σιγά σιγά στις επόμενες παρτίδες, αλλά η εντύπωση έμεινε και αρκετό κακό έγινε.

 

Τες πα, χαίρομαι που ακούω ότι επιτέλους είσαι ΟΚ με το τρίτο και πραγματικά πιστεύω ότι θα το ευχαριστήσεις τώρα!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω κατοχος αυτου του ταμπλετ εδω και δυο μηνες. Το εχω ευχαρηστηθει (και εας το πετυχα με την 3 φορα) και πριν το αγορασω ενημερωθηκα σχετικα με τα προβληματα του. Τα ζυγισα ολλα αυτα και το πηρα που πιστευω οτι με την ιδια μεθοδο πρεπει να πραξουν και ολοι οι μελλοντικοι αγοραστες οποιασδηποτε συσκευης. Πιστευω οτι η LG εχει ενημερωθει για τα προβληματα σε αυτο το ταμπλετ(και ας παιζουν τους ανηξερους, που ειναι λογικο εφοσον πρεπει να τα πουλησουν τωρα) και σας αναφερω οτι η Μεντια Μαρκτ στην Ολλανδια το πουλαει αυτην την εβδομαδα 194€ (244 € με 50€ επιστροφη απο την Lg). Τα γεγονοτα μιλανε καλυτερα απο ολους εμας!
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά για να ανοίξει το τάμπλετ μετά από πλήρη φόρτιση του. Πραγματικά ήμουν έτοιμος να πω ότι κάηκε το μηχάνημα και πάμε για άλλα...δεν ξέρω τι έφταιξε αλλά δεν ήταν και από τις καλύτερες στιγμές μου με το τάμπλετ :)
Link to comment
Share on other sites

:what::what:

 

Τι εννοείς 25 λεπτά ν' ανοιξει? Έκατσε δηλαδή κολλημένο 25 λεπτά στο λογότυπο της LG? :eek:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες που το έχω το tablet, μόνο ροοτ του έχω κάνει... Το μόνο που έχω είναι τα προβολακια που δεν νομίζω να τα παρατηρούν οι νορμάλ χρήστες... :-) και αυτά σχεδόν δεν φαίνονται... Κατά τα άλλα το συνιστώ με κλειστά τα μάτια είχα Samsung 7. Nexus 7 και window n70HD το μόνο που έχω να πω προσωπική μου άποψη πάντα είναι ότι θα το ξανά αγόραζα σίγουρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Η μπλε γραμμή πάντως δεν είναι στάνταρ σε όλα. Στο τελευταίο που πήρα τώρα έκανε μπαμ στην αρχή και τώρα δε φαίνεται καν αν δεν βγάλεις τα μάτια σου και δεν κολλήσεις το κεφάλι σου πάνω. Στα αλλα δύο χτυπούσε στο μάτι μέρα μεσημέρι..

Προβολακια δε φαίνονται και αυτο είναι το μόνο που δεν με ενδιέφερε καν.

Καμμένα πιξελ ευτυχώς δεν έχει αυτή τη φορά. Οπότε ναι, τώρα θα το απολαύσω επιτέλους!!

 

1η αποφόρτιση στις 51 ωρες standby, 7 ωρες οθόνη, 50% φωτεινότητα και από το 20% με μέχρι να κλείσει έπαιζε ταινία με 100% φωτεινότητα. Άψογη και η μπαταρία όπως και τα προηγούμενα.

 

Το μόνο πράγμα που με χαλάει είναι η απόχρωση της οθόνης του. Βγάζει μια κιτρινιλα στο άσπρο όπως το ενα από τα δυο OG της βοντα που πηρα (λεω το ενα, γιατί το άλλο κιτρινιζει λιγο). Αν δηλαδή βάλω δίπλα το OG που εχω από το καλοκαίρι με το ΚΆΤΑΣΠΡΟ λευκό, φαίνεται κίτρινο.

Αυτό βέβαια δεν είναι θέμα του ταμπλετ. Είναι θέμα lg. Σε πολλές οθόνες και μονιτορ έχω δει το ίδιο πράγμα (για ips πάντα).

Για τους περισσότερους δεν είναι θέμα, αλλά αν έχεις og με τέλεια οθόνη, το βλέπεις :)

Για amoled, lcd κλπ ούτε λόγος εννοείται. Κάτασπρο σε σχέση με αυτές.

 

Γιαυτο κανει αι 300 ευρω!Αν η LG εβαζε καλυτερης ποιοτητας οθονη η τιμη θα ανεβαινε κανενα 100αρικο ακομα και τοτε δεν θα μιλουσαμε για το καλυτερο ταμπλετ της αγορας αλλα για ενα ακριβο ταμπλετ που εβγαλε η LG.Το OG ξεκινησε στα 600 ευρω και δεν γινοταν να μην εχει οθοναρα

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια επανεκκινηση σημερα (ειχα να κανω απο την αναβαθμιση) και μου βγαζει το εξης μυνημα

Δυστυχως, LGSystemServer εχει σταματησει

που ξαναεμφανιζεται αμεσως αφου πατησω ok

Ειδα στο xda να το εχουν παθει και αλλοι,

Τωρα κανω upgrade recovery και βλεπουμε

Ηταν stock, χωρις root κλπ

Παρτε κανενα backup για καλο και για κακο

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις καμια καλη εφαρμογη ηχου-equalizer που να βελτιωνει τον ηχο;
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις καμια καλη εφαρμογη ηχου-equalizer που να βελτιωνει τον ηχο;

 

Δοκίμασε αυτή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hbstudios.dspmanagerfree

Με αυτή κατάφερα να βελτιώσω την ποιότητα του ήχου, αλλά χαμήλωσε αρκετά σε ένταση. Τη λύση την βρήκα μόνο με custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς γνώση για την σωστή φόρτιση της μπαταρίας μας ; . Ειδικά αν πρέπει να την ξελιγωνουμε πριν την φορτισουμε η έχουμε κάποιο όριο.
Link to comment
Share on other sites

+1 Αν ήταν να το ξαναπάρω, θα προτιμούσα να περιμένω το Samsung tablet PRO 8.4 ή το note 8. Φοβερή οθόνη, αλλά κακό auto adjustment, μέτριος ήχος, κάτω του μετρίου μπαταρία, σε μερικούς μπλε οθόνη. Έλεος...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hbstudios.dspmanagerfree

Με αυτή κατάφερα να βελτιώσω την ποιότητα του ήχου, αλλά χαμήλωσε αρκετά σε ένταση. Τη λύση την βρήκα μόνο με custom rom.

 

Ευχαριστω,καααατι γινεται,ειναι λιγο καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς γνώση για την σωστή φόρτιση της μπαταρίας μας ; . Ειδικά αν πρέπει να την ξελιγωνουμε πριν την φορτισουμε η έχουμε κάποιο όριο.

 

Αυτά που χω διαβάσει για τα κινητά γενικότερα (οπότε το ίδιο ισχύει και στα τάμπλετ) λένε ότι όταν πέφτει στο 20%, να το βάζεις για φόρτιση. Και κάθε 7-10 φορτίσεις, να το αφήνεις να σβήνει μόνο του. Σε αυτό είχαν συμφωνήσει και κάποιοι "ψαγμένοι" πωλητές σε media markt και plaisio. Τώρα τι να σου πω :p Εγώ πάντως αυτό κάνω.

Α, και όταν το φορτίζεις, να προσπαθείς να κάνεις κάθε φορά πλήρη φόρτιση και όχι να το βγάζεις νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...