Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναρωτήθηκα γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι αλλάχτηκε. Δείχνει να έχει ρυθμιστεί η ίδια ώστε να έχει μονίμως χαμηλότερη φωτεινότητα από το φυσιολογικό για να περιοριστούν τα bleeds και η μπλε γραμμή. Πως είναι δυνατόν να βάζεις καινούργια οθόνη και να έχει τόσο μεγάλη διαφορά -προς τα κάτω- με την ελαττωματική & χρησιμοποιημένη;
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπες για φωτεινότητα....είπες για κακή εικόνα ,θολούρα ,σαν χυμένος καφεςκαι κίτρινίλες. Επίσης αν δεν την άνοιξαν πως ξεχειλωσαν τα κενά πάνω και κάτω της οθόνης?
Link to comment
Share on other sites

Είχα DOA. Στην αρχή έβγαλε την μπλε γραμμή, αλλά δεν το άλλαξα επειδή την έβγαζε σε όλους, και είπα ότι δεν έχει νόημα να αλλάξω 10 συσκευές μέχρι να πετύχω μια (και αν την πετύχω και αυτήν) που να να μην την βγάζει. Το πήρα από Μαρούσι και μένω Αργυρούπολη. Το θεώρησα πολύ γελοίο να κάνω κάθε μέρα 40 χιλιόμετρα για να βρω ένα που να μην έχει την γραμμή, δεν ενοχλεί εξάλλου.

Τα bleeds όμως εμφανίστηκαν μετά την βδομάδα.

Και τώρα πια σκέφτομαι πως θα έπρεπε να είχα κάνει αυτό ακριβώς, κάθε μέρα καινούργιο. Έτσι για το σπάσιμο.

 

Μα δεν είπες για φωτεινότητα....είπες για κακή εικόνα ,θολούρα ,σαν χυμένος καφεςκαι κίτρινίλες. Επίσης αν δεν την άνοιξαν πως ξεχειλωσαν τα κενά πάνω και κάτω της οθόνης?

 

Είπα για φωτεινότητα, είπα ότι είναι σκοτεινή. Και εξάλλου, όταν έχεις μια θολή οθόνη, επηρεάζεται και η φωτεινότητα. Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει γίνει, εικασίες κάνω. Ενδεχομένως, για να ρυθμίσουν την ήδη υπάρχουσα, να χρειάστηκε να το ανοίξουν. Όταν βλέπεις τέτοια αναποτελεσματικότητα από το service, πολλά μπορείς να σκεφτείς.

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ σήμερα το tablet. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι η ποιότητα του ήχου, όχι τόσο στη μουσική, όσο σε κάποιες σειρές που δοκίμασα να δω, ακουγόταν κάτω από τις φωνές των ηθοποιών ένας περίεργος ήχος σαν γουργουρητό. Διορθώνεται αυτό με καμία εφαρμογή equalizer?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε.

Το πηρα και εγω. Ισα ομως που εβαλα τα βασικα γιατι εχουμε και τα πρωτοχρονιατικα! Οποτε για λιγο στην ακρη και θα το τσεκαρω πιο γερα, αργοτερα.

Με μια πρωτη ματια παντως δεν ειδα κατι που να με ανυσηχησει. Για να δουμε λοιπον.

 

Και παλι καλη πρωτοχρονια!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Είχα δεί το tablet σε κάποιο κατάστημα και πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την εμφάνισή του.Ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά (έκφραση που βγήκε από το στόμα κάποιου ο οποίος δεν έχει σε τόσο μεγάλη υπόληψη την LG, αλλά η αλήθεια πρέπει να λέγεται). Λόγω ηλικίας δεν είμαι impulse buyer, οπότε αποφάσισα να συμβουλευθώ τους ειδικούς σε αυτό το forum. Μετά απο περίπου 2 μήνες αναμονής και χρησιμοποιώντας σαν οδηγό τις απόψεις όλων όσων έχουν συνεισφέρει, πήγα και το αγόρασα. Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την πολύτιμη συνεισφορά σας και να ευχηθώ να συνεχίσετε με το ίδιο κέφι να προσφέρετε τις γνώσεις σας. Καλή Χρονιά και Χρόνια Καλά σε όλους...

 

Υ.Γ. Θα επανέλθω με εντυπώσεις και ερωτήσεις. Ελπίζω να μην κούρασα όσους διάβασαν τα παραπάνω.

RedMi Note 8:music:
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς εύχομαι καλή χρονιά σε όλους.

 

Χτες το μεσημέρι λοιπόν, και μετά από το εντός προθεσμίας 3-4 εργασίμων ημερών που μου ζήτησαν από το service της LG, με κάλεσαν να πάω να παραλάβω. Στα σχόλια ο τεχνικός ανέγραφε αντικατάσταση οθόνης, και ότι τα bleed effects που παρουσιάζονται είναι φυσιολογικά λόγω περιμετρικού φωτισμού. Ε λέω, αφού διόρθωσαν την μπλε γραμμή, τα άλλα ούτως ή άλλως δεν φαίνονται, πόσο μάλλον να ενοχλούν, ας είναι.

Επιστρέφω σπίτι, το ανοίγω, και αμέσως καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά με την οθόνη. Είχε γίνει πολύ χειρότερη από πριν. Θολούρα, σκοτεινή, και μια κιτρινίλα παντού έτσι για να δέσει το γλυκό, λες και είχε χυθεί καφές μέσα στην οθόνη. Καμία σχέση με την γαμάτη οθόνη του G Pad, σαν να βάλανε μια κινεζιά που βρήκαν από αλλοδαπό στα φανάρια. Ξενέρωσα τρελά. Έπαιξα με τις ρυθμίσεις, άλλαξα ταπετσαρίες, ανεβοκατέβασα φωτεινότητα, έκανα reboot, τα ίδια χάλια παντού. Πάω και παίρνω του κολλητού που έχει το ίδιο για σύγκριση, η μέρα με την νύχτα.

Όπως μου το δώσανε, τους το ξαναγύρισα, και ζήτησα αντικατάσταση εξ'ολοκλήρου. Συν το ότι είχε πάρει μπόσικα από το άνοιγμα (αν όντως το άνοιξαν για να την αλλάξουν) στις πάνω & κάτω πλευρές με πρώτους εχθρούς σκόνη & υγρασία.

 

Μου είπαν πως από το service δεν μπορούν να κάνουν αντικατάσταση, μπορούν όμως να ειδοποιήσουν την LG για αυτόν τον σκοπό, η οποία ανοίγει πάλι τα γραφεία της στις 7/1 :blink::lost::dizzy::wacko::mad::shock:

 

Από την εμπειρία που είχες από το σέρβις της LG εξάγω το συμπέρασμα ότι δεν πρέπει να στείλω το tablet για επισκευή για το θέμα με τα "προβολάκια". Στην καλύτερη περίπτωση δε θα κάνουν τίποτα, στη χειρότερη θα το επιστρέψουν σε οικτρή κατάσταση.

 

 

 

Και όλα αυτά επειδή δεν θέλουν να παραδεχτούν τα αυτονόητα. Ότι οι πρώτες παρτίδες τουλάχιστον είναι ελαττωματικές.

 

Αυτό είναι το "ζουμί" της υπόθεσης.

 

Αν αυτή τη στιγμή ήθελα να αγοράσω tablet, η εμπειρία που είχες θα με απέτρεπε να αγοράσω το G Pad (αν και το θεώρω το καλύτερο value for money tablet τη δεδομένη χρονική περίοδο). Επιτέλους οι εταιρίες θα πρέπει να σέβονται τους καταναλωτές!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα με τον ήχο που ακούγεται σαν να είναι μέσα σε κουτί τα ηχεία, είναι γενικό ή το έχει κάποια παρτίδα συγκεκριμένη? Να το πάω πίσω δηλαδή ή και το άλλο που θα μου δώσουν θα έχει πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα με τον ήχο που ακούγεται σαν να είναι μέσα σε κουτί τα ηχεία, είναι γενικό ή το έχει κάποια παρτίδα συγκεκριμένη? Να το πάω πίσω δηλαδή ή και το άλλο που θα μου δώσουν θα έχει πρόβλημα?

 

Νομιζω πως αυτο με το ηχειο σε χαμηλες εντασεις το εχουν το 100% των χρηστων.Οποτε μη σε αγχωνει.

Αυτο με τα προβολακια δεν εχω καταλαβει τι ειναι.Μαλλον δεν το κανει στο δικο μου.

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω εδώ μιας και είναι πιο πιθανό να πάρω σωστές απαντήσεις. Για pdf ebook reader τι προτείνετε που να είναι όσο πιο battery friendly; Με της Adobe η μπαταρία έπεφτε αρκετά γρήγορα. Όλα το ίδιο είναι πάνω κάτω;

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσα προβλήματα στην ταμπλέτα. Εμένα δεν έχει κανένα θέμα ευτυχώς. Είναι μια πολύ καλή αγορά στα λεφτά της. Η μπαταρία δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά ικανοποιητική θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσα προβλήματα στην ταμπλέτα. Εμένα δεν έχει κανένα θέμα ευτυχώς. Είναι μια πολύ καλή αγορά στα λεφτά της. Η μπαταρία δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά ικανοποιητική θα έλεγα.

Θα πρέπει ίσως να βάλουμε κάποια βάση στο τι είναι πρόβλημα αντικειμενικό η υποκειμενικό. Κατά την γνώμη μου πρόβλημα μιας συσκευής είναι το κακό που παρουσιάζει σε σχέση με αυτά που υπόσχεται η τις προδιαγραφές του. Άλλο λοιπόν αυτό και άλλο οι επιθυμίες μας για το τι θα έπρεπε να κάνει (πυχης). Αυτό με τα π ροβολακια είναι μέσα στις προδιαγραφές άσχετα αν για κάποιον είναι σημαντικό και για μένα ασήμαντο. Άλλο παράδειγμα το bleeding. ..το λίγο το δέχομαι σε αυτά τα λεφτά όταν το έχω δεχτεί στις 3 ακριβοπληρωμένες τν που έχω σπίτι και που 2 από αυτές έχουν και νεκρά πιξελ.

Παρεμπιπτόντως νεκρά πιξελ έχουν και 2 μου κινητά ενώ είναι αξιοσημείωτο πως δεν έχουν αναφερθεί πολλές τέτοιες αστοχίες στα συγκεκριμένα ταμπλετακια. Ο ήχος από την άλλη θα ήταν κάτι που και εγώ θα ήθελα σε κάποια σημεία διαφορετικό αλλά έχω καταπιεί σε άλλες συσκευές και χειρότερους και κατά πολύ ασθενέστερους.

Link to comment
Share on other sites

Για τα δικα μου δεδομενα δεν χρειαζομαι κατι παραπανω.Μου φαινονται πολλες οι 5 ωρες οθονης 8.3 ιντσων ips fhd+ με φωτεινοτητες απο 60-100%

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά σε όλους. Καλή χρονιά να εχουμε!

 

Ειλικρινά και εγω δεν έχω καταλάβει τα προβολακια και την μπλε γραμμή. Άψογη την βρίσκω την οθόνη. Εξαιρετική σε σχέση με το note 10.1 που επίσης έχω.

 

Δεν ξέρω μπορεί και να υπάρχουν αυτά τα "προβληματα" που λέτε, απλά εγώ δεν μπορώ να τα δω, ίσως γιατί είναι τόσο ελάχιστα που αν δεν σου πουν τι να κοιταξεις και που, δεν τα βλέπεις.

 

Γενικά, μου έχει αφήσει μέχρι στιγμής άριστες εντυπώσεις.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα προβολακια είναι μέσα στις προδιαγραφές άσχετα αν για κάποιον είναι σημαντικό και για μένα ασήμαντο.

 

Κάτι τέτοιο θα ίσχυε αν το παρουσίαζαν όλες οι συσκευές. Οι νεότερες παρτίδες δε φαίνεται ν' αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αυτο με το ηχειο σε χαμηλες εντασεις το εχουν το 100% των χρηστων.Οποτε μη σε αγχωνει.

Αυτο με τα προβολακια δεν εχω καταλαβει τι ειναι.Μαλλον δεν το κανει στο δικο μου.

 

Το πρόβλημα με τον ήχο το κάνει ακόμα και με τέρμα ένταση. Πάντως στο XDA υπάρχει ολόκληρο thread που ασχολείται με αυτό και μάλιστα προτείνουν και μία custom rom που διορθώνει το πρόβλημα.

Με την οθόνη δεν έχω κανένα θέμα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θα ίσχυε αν το παρουσίαζαν όλες οι συσκευές. Οι νεότερες παρτίδες δε φαίνεται ν' αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα.

 

Κάνουμε κύκλους λέγοντας τα ίδια. Τα Προβολάκια είναι χαρακτηριστικό της τεχνολογίας περιμετρικού φωτισμού που χρησιμοποιεί η LG οπότε μην βάζουμε τον κόσμο να ψάχνει για νέες και παλιές παρτίδες.

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε κύκλους λέγοντας τα ίδια. Τα Προβολάκια είναι χαρακτηριστικό της τεχνολογίας περιμετρικού φωτισμού που χρησιμοποιεί η LG οπότε μην βάζουμε τον κόσμο να ψάχνει για νέες και παλιές παρτίδες.

 

Συμφωνώ ότι είναι έτσι, αλλά δεν συμφωνώ ότι είναι κακό να ψάχνεις το καλύτερο! Εγώ έχω τύχει ν' αλλάξω μέχρι και 4 φορές tablet για να βρω κάποιο χωρίς light bleending και βρήκα ένα τέλειο! (... όλα με DOA και φυσικά ΧΩΡΙΣ πολλά πολλά μιας και φρόντισα να τους το κόψω από την αρχή! Ως καταναλωτές ΈΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να πάρουμε αυτό που πληρώνουμε! Δεν είδα κάπου στην κούτα να λέει "αυτό θα έχει προβολάκια" :p )

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι το "ζουμί" της υπόθεσης.

Αν αυτή τη στιγμή ήθελα να αγοράσω tablet, η εμπειρία που είχες θα με απέτρεπε να αγοράσω το G Pad (αν και το θεώρω το καλύτερο value for money tablet τη δεδομένη χρονική περίοδο). Επιτέλους οι εταιρίες θα πρέπει να σέβονται τους καταναλωτές!

 

Δεν θα σε απέτρεπα καθόλου, θα σου έλεγα να το πάρεις με κλειστά μάτια. Δεν υπάρχει καλύτερο, και δεν υπάρχει και 2ο αντίστοιχο να κοιτάξεις (ίσως μόνο το Νote 8, χειρότερο και ακριβότερο). Απλά πλέον θα σου έλεγα να το ελέγξεις και να τους πλακώσεις στα DOA. Και όταν στην LG δέχονται παραγγελίες μόνο για DOA, και δεχτούν καμιά παλέτα ολόκληρη από επιστροφές, ίσως νιώσουν λιγάκι, και στο service.

 

Παίδες, άλλο τα leds στην κάτω πλευρά και άλλο το bleeding που εμφανίζεται σε οποιοδήποτε σημείο ασύμμετρα. Η εμφάνιση των leds δεν είναι κάτι που μπορείς να διορθώσεις, δεν είναι στην ουσία πρόβλημα. Το πιθανότερο είναι πως αν είχαν βάλει περισσότερα αντί για 7, δεν θα το παρατηρούσαμε καθόλου, απλά μετά θα αυξανόταν η κατανάλωση. Το bleeding ας πούμε ότι είναι πρόβλημα, αλλά εν μέρει δικαιολογείται, ανάλογα και από το μέγεθος της εμφάνισής του.

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...