Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το (ξανα)περιεργάστηκα σήμερα για πολύ ώρα στο Public που έτυχε και περνούσα! Είναι φοβερό εργαλείο, ελαφρύ, άψογα υλικά κατασκευής, γρήγορο ... δεν κολλάει πουθενά! Μπράβο στην LG και το σίγουρο είναι πως η επόμενη ταμπλέτα που θα βγάλει, θα είναι τούμπανο!

Το μόνο αρνητικό που είδα, είναι κάπως σκοτεινή η οθόνη, το άσπρο της δεν είναι αυτό που τουλάχιστον εγώ θέλω από τις συσκευές μου! Έτυχε και είχε δίπλα μια ταμπλέτα την samsung και έτσι όπως τα έβλεπα ήταν σα να είχε της LG μισή φωτεινότητα!

Φώναξα τον υπάλληλο να ξεκλειδώσει τις ρυθμίσεις του lg (είχαν βάλει password στις ρυθμίσεις:p) και του είπα ν' αυξήσει την φωτεινότητα και είδαμε πως ήταν ήδη στο max!!:(

Edit .. είχε πλάκα ο υπάλληλος που μου έλεγε συνέχεια πως το έχουν προσφορά για ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ στα 299 ευρώ!:lol: Λες και κατεβήκαμε από τα χωριά και δεν ξέρουμε πως αυτή είναι η τιμή του σε όλους και μάλιστα στο σκρουτζ το βρίσκεις και κάνα 20ρικο φτηνότερα! Τέλος πάντων ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και στο androidcentral αναφερουν το θεματακι με τη μπλε γραμμη..Λενε οτι το βγαζει οταν το pad ζεσταινεται με full φωτηνοτητα στην οθονη. Θα κατσω σε λιγο να το ψησω και αν δω το ιδιο θα το ψωτογραφισω αν γινεται.
Link to comment
Share on other sites

δύσκολα να μην το δεις........... όταν ζεσταίνετε μπαμ κάνει μια γραμμή και φωτινοτιτα σε κάποιες γωνίες αρχίζει να κάνει περίεργα

 

να και μια συζήτηση στο xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=47638872

 

υπάρχει πάντως πιθανότητα λάθος τοποθέτησης του επεξεργαστή και αυτός να υπερθερμαίνει την LCD

αν είναι ετσι.......... σε όλους σχεδόν θα το κάνει αυτό

 

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι και έχει τύχει να το έχω και περίπου 2 ώρες σερί ανοιχτό.

Βέβαια κάνω χρήση μόνο internet, tapatalk και γενικά τέτοιας φύσεως χρήση. Όχι παιχνίδια, μουσική, ταινίες κλπ και από ότι διαβάζω αυτοί που το βλέπουν το βλέπουν μετά από κανένα 20λεπτο σε ταινίες και παιχνίδια και αφού ζεσταθεί. Εμένα δεν έχει ζεσταθεί ποτέ με την χρήση που κάνω...

Για αυτό ζήτησα και screenshot αν γίνεται...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι και έχει τύχει να το έχω και περίπου 2 ώρες σερί ανοιχτό.

Βέβαια κάνω χρήση μόνο internet, tapatalk και γενικά τέτοιας φύσεως χρήση. Όχι παιχνίδια, μουσική, ταινίες κλπ και από ότι διαβάζω αυτοί που το βλέπουν το βλέπουν μετά από κανένα 20λεπτο σε ταινίες και παιχνίδια και αφού ζεσταθεί. Εμένα δεν έχει ζεσταθεί ποτέ με την χρήση που κάνω...

Για αυτό ζήτησα και screenshot αν γίνεται...

 

με τέτοια χρήση δεν ζεσταίνετε

δες καμία full hd mkv με full φωτεινότητα η κάποιο game με τ full φωτεινότητα κλπ

 

απλός από περιέργεια και μόνο θέλω να δω είναι κάποιες παρτίδες η πράγματι είναι οπούς το λένε οι έβαλαν το cpu σε λάθος σημείο..........

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα φόρουμ (δείτε στην προηγούμενη σελίδα, 2 λινκ που έβαλα) ένας έγραψε αυτό :

 

""I had a problem with the screen on the first G pad I received. It had a small spot where the screen was about twice as bright as the rest of the screen. I exchanged it and the second tab is fine. I cant see any blue line in mine on a black background unless I try to swipe the screen left or right. If I force a swipe a bright blue line appears on the edge before it rebounds back. I'm thinking if the line is there all the time it may be an lcd misaligned with the bezel. ""

 

Μήπως κάτι σπρώχνει την οθόνη εσωτερικά και βγαίνει αυτή η γραμμή? Όσοι το έχετε, κάντε το παραπάνω που λέει και ο τύπος και πιέστε (απαλά εννοείτε!!) αριστερά η δεξιά την οθόνη να δείτε αν εμφανιστεί η γραμμή! (Κάντε το σε σκοτεινό χώρο για να φανεί καλύτερα και φυσικά το φόντο να είναι μαύρο)!

Link to comment
Share on other sites

Θήκη ρε παιδιά, μία θήκη χρειάζομαι γιατί το έχω πάρει εδώ και λίγες ημέρες και το έχω μόνο στο σπίτι γτ δεν έχω θήκη..:p
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να δειτε την μπλε γραμμη πρεπει να ζεσταθει το tablet και να ειναι σε εκεινο το σημειο μαυρη η εικονα!Δουλεψτε το καμια ωρα και μετα βαλτε να δειτε καποιο βιντεακι οριζοντια...Θα δειτε απο την πλευρα που ειναι τα κουμπια του ηχου μια μπλε λεπτη γραμμουλα...Απλα για να την δειτε θα πρεπει να ειστε σε σκοτεινο δωματιο και το φοντο σε εκεινο το σημειο να ειναι μαυρο...(γι αυτο ειπα να δειτε μια ταινια η ενα βιντεακι οριζοντια!) Ολα τα αυτα τα tablet το εχουν αυτο το προβλημα και αγνωστο απο τι προερχετε!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να δειτε την μπλε γραμμη πρεπει να ζεσταθει το tablet και να ειναι σε εκεινο το σημειο μαυρη η εικονα!Δουλεψτε το καμια ωρα και μετα βαλτε να δειτε καποιο βιντεακι οριζοντια...Θα δειτε απο την πλευρα που ειναι τα κουμπια του ηχου μια μπλε λεπτη γραμμουλα...Απλα για να την δειτε θα πρεπει να ειστε σε σκοτεινο δωματιο και το φοντο σε εκεινο το σημειο να ειναι μαυρο...(γι αυτο ειπα να δειτε μια ταινια η ενα βιντεακι οριζοντια!) Ολα τα αυτα τα tablet το εχουν αυτο το προβλημα και αγνωστο απο τι προερχετε!

 

οχ.......... δλδ κει που είναι επεξεργαστής............ δλδ καλά λένε ότι είναι λάθος τοποθέτηση............ και μαρεσε το μηχάνημα :(

 

και πριν πει κάποιος ότι τι να κάνει θα μπλε γραμμή....... αν είναι από υπερθέρμανση λόγο λάθος τοποθέτησης του επεξεργαστή δεν θα αργήσει να κιτρινίσει το σημείο........:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ουτε το λογω που γινεται αυτη η μπλε γραμμη ουτε αν χειροτερεψει!Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι τοσο μικρη και λεπτη και φαινεται μονο σε μαυρο φοντο που δεν σε ενοχλει καθολου...

Η μονη μου ανησυχια ειναι μηπως χειροτερεψει...Μην κιτρινισει οπως λεει ενας φιλος ή μην μεγαλωσει αυτη η γραμμη!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να εννοείτε αυτή την μπλε γραμμή...

 

http://i1107.photobucket.com/albums/h394/kalagas/Mobile%20Uploads/Screenshot_2013-11-20-19-56-50_zpsda633a85.png

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καμια μπλε γραμμη σε σενα!Πως τραβαμε φωτογραφια για να τραβηξω αν την ξαναδω!?
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καμια μπλε γραμμη σε σενα!Πως τραβαμε φωτογραφια για να τραβηξω αν την ξαναδω!?

 

Τώρα φαίνεται? Πρέπει να φαίνεται. Γιατί αυτό λέγεται glow effect και γίνεται μόνο όταν πας να κάνεις swipe πχ προς τα αριστερά και δεν έχει τίποτα άλλο να δεις.

Βέβαια αν εσάς βγάζει Μόνιμη μπλε γραμμή χωρίς να ακουμπάτε την οθόνη είναι άλλο...

Με power button + volume down ταυτόχρονα παρμένα για ένα δύο δευτερόλεπτα βγαίνει το screenshot

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η γραμμή που λες εσύ...Εμείς λέμε για μια Μόνιμη μπλε λεπτή γραμμή που Δημιουργήτε μετά από ώρα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η γραμμή που λες εσύ...Εμείς λέμε για μια Μόνιμη μπλε λεπτή γραμμή που Δημιουργήτε μετά από ώρα...

 

Α Ok ...

Θα ήθελα για πλάκα να το δοκιμάσω αλλά δεν έχω κάποιο mkv. ..

Άλλος τρόπος να το εμφανίσω? ??

Γιατί και γω θεωρώ ότι η λογική λέει πως θα εμφανίζεται σε όλες τις συσκευές...

Με κανένα HD video από το YouTube θα γίνει δουλειά???

 

Edit: Τελικά το κάνει και μένα. Μετά από 23 λεπτά συνεχούς αναπαραγωγής HD video από το YouTube. Μια πολύ λεπτή και αχνή μπλε-γαλάζια γραμμή σε όλη σχεδόν την δεξιά πλευρά κρατώντας το σε portrait θέση, η οποία φαίνεται όντως στο απόλυτο σκοταδι. Σε screenshot που πήρα δεν φαίνεται όσο ζουμ και να έκανα για αυτό και δεν ανεβαζω. Αφού δεν φαίνεται στο screenshot προφανώς δημιουργείται ακριβώς εκεί που τελειώνει η οθόνη. Θέλω να πω ότι κατά την γνώμη μου η γραμμή αυτή δημιουργείται ΕΚΤΟΣ οθόνης. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο σε βάθος χρόνου μπορεί ή όχι να δημιουργήσει πρόβλημα στην ίδια την οθόνη.

Αυτό προφανώς με το screenshot δεν το έχει κανένας στα link των forums που παραθέσετε πιο πάνω, οπότε όλοι νομίζουν ότι η γραμμή είναι εντός της οθόνης. Εγώ νομίζω ότι είναι εκτός οθόνης γιατί θα φαινότανε στο screenshot σίγουρα.

Ορίστε και το screenshot για όποιον θέλει να το δει στο pc του για να βεβαιώσει ότι δεν φαίνεται η γραμμή...

https://www.dropbox.com/s/yobruo65q5yyo5y/Screenshot_2013-11-20-21-13-02.png

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βγει φωτο η οθονη με καμερα για να φανει τo προβλημα,οπως σε ολα τα hardware προβληματα των οθoνων και οχι screenshot
Link to comment
Share on other sites

Α Ok ...

Θα ήθελα για πλάκα να το δοκιμάσω αλλά δεν έχω κάποιο mkv. ..

Άλλος τρόπος να το εμφανίσω? ??

Γιατί και γω θεωρώ ότι η λογική λέει πως θα εμφανίζεται σε όλες τις συσκευές...

Με κανένα HD video από το YouTube θα γίνει δουλειά???

 

Edit: Τελικά το κάνει και μένα. Μετά από 23 λεπτά συνεχούς αναπαραγωγής HD video από το YouTube. Μια πολύ λεπτή και αχνή μπλε-γαλάζια γραμμή σε όλη σχεδόν την δεξιά πλευρά κρατώντας το σε portrait θέση, η οποία φαίνεται όντως στο απόλυτο σκοταδι. Σε screenshot που πήρα δεν φαίνεται όσο ζουμ και να έκανα για αυτό και δεν ανεβαζω. Αφού δεν φαίνεται στο screenshot προφανώς δημιουργείται ακριβώς εκεί που τελειώνει η οθόνη. Θέλω να πω ότι κατά την γνώμη μου η γραμμή αυτή δημιουργείται ΕΚΤΟΣ οθόνης. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο σε βάθος χρόνου μπορεί ή όχι να δημιουργήσει πρόβλημα στην ίδια την οθόνη.

Αυτό προφανώς με το screenshot δεν το έχει κανένας στα link των forums που παραθέσετε πιο πάνω, οπότε όλοι νομίζουν ότι η γραμμή είναι εντός της οθόνης. Εγώ νομίζω ότι είναι εκτός οθόνης γιατί θα φαινότανε στο screenshot σίγουρα.

Ορίστε και το screenshot για όποιον θέλει να το δει στο pc του για να βεβαιώσει ότι δεν φαίνεται η γραμμή...

https://www.dropbox.com/s/yobruo65q5yyo5y/Screenshot_2013-11-20-21-13-02.png

 

τότε επιβεβαιώνετε ότι είναι κατασκευαστικό λάθος και ότι προκαλείτε από την υπερθέρμανση...............

 

και αφού το προκαλεί από υπερθέρμανση μια δύο δέκα θα αρχίζει να κιτρινίζει το σημείο αυτό..........

 

ολόκληρη εταιρεία και τόσο σοβαρό λάθος? :X

Link to comment
Share on other sites

Εχω τρεξει μεχρι τωρα 5 λεπτα βιντεο, 2x ice storm και 1x ice storm extreme..εχει ζεσταθει αρκετα αλλα μπλε γραμμη δε βλεπω! Εχει αρχισει βεβαια να φαινεται κατι αλλα οχι επανω στο πανελ αλλα στην ακρη, εκει δηλαδη που δε κανει απεικονιση (ας πουμε αναμεσα στο πανελ και στο bezel). Ειναι τοσο απαλη που για να τη δω πρεπει να παω στους 10 ποντους και να εστιασω..Συνεχιζω τα benchmarks και τραβαω φωτο με το note μπας και φανει.
Link to comment
Share on other sites

Και μενα το ιδιο σημερα το πηρα και το πιεσα με το xbmc ταινιες ρυθμισεις ζεσταθηκε και εμφανιστηκε η μπλε γραμμη πολυυυυυυυ μικρη στην μερια των κουμπιων φωνης,το θεμα ειναι τι κανω τωρα φοβαμαι μην παθει καμιαα σοβαρη ζημια και μετα:chair:χαχαχαχα Α μετα απο λιγο σε χρονο ντε τε ειχε φυγει Edited by hittman
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγινε και σε εμενα οποτε δεν ειναι η παρτιδα αλλα το προβλημα ειναι γενικο..Η γραμμη ειναι μηκους 2.5 περιπου ποντων και 1 χιλιοστου παχος ΚΑΙ εμφανιζεται και στην αλλη ακρη της οθονης. Η φωτο που τραβηξα ειναι μονο το αριστερο μερος και οσο ειναι αριστερα τοσο ειναι και δεξια, σχεδον...Οι φωτογραφιες τραβηχτηκαν απο αποσταση 3 ποντων περιπου:

 

http://i1298.photobucket.com/albums/ag41/zapee995/20131121_022909_zpsecac7376.jpg

 

http://i1298.photobucket.com/albums/ag41/zapee995/20131121_022929_zpsd60c64f2.jpg

Edited by zapee995
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα ειναι θα μεινει ετσι η γραμμη ή θα γινει χειροτερο και θα καταστρεψει σιγα σιγα την οθονη???Το εχω 7 μερες περιπου...Να τ επιστρεψω αν ειναι και να παρω καμια αλλη συσκευη αλλης μαρκας...(αν και μ αρεσε πολυ αυτο το ταμπλετ!)
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μερικές ερωτήσεις όσον αφορά την γραμμή.

1. Είναι πολύ ενοχλητική στο μάτι όταν βλέπεις ταινίες?

2. Μετά από πόση ώρα εξαφανίζεται?

3. Μπορούν όσοι το έχουν πάρει να κάνουν και εκείνοι το test να δούμε εάν είναι κατασκευαστικό λάθος ή μόνο σε κάποιες παρτίδες?

4. Εφόσον έχει εγγύηση το tablet για ένα χρόνο τουλάχιστον μήπως θα ήταν καλό να το κρατήσουμε και να το αλλάξουμε αργότερα με μια καινούρια παρτίδα που πιθανά θα έχει διορθώσει το πρόβλημα?

5. Πιστεύεται ότι το Πλ…σιο ή το Pu..ic θα αναγνωρίσουν την μπλε γραμμή σαν πρόβλημα οθόνης για να μπει στην εγγύηση?

6. Μήπως θα έπρεπε πρώτα να ρωτήσουμε στο service στης LG για να πάρουμε μια γνώμη γιατί αν είναι κατασκευαστικό ζεις με αυτό μέχρι να έρθει η νέα παρτίδα.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις…

 

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

1. Οχι..Αν δεν εισαι σε εντελως σκοτεινο δωματιο δε προκειται να τη βρεις ευκολα..

2. Οταν αρχιζει να ζεσταινεται αρκετα...Ξεκιναει με μια απαλη μικρη γραμμη και χοντραινει

3. Ειδη το εχουν αναφερει πολλα ατομα, φανταζομαι εχουμε καταληξει οτι ειναι γενικο το προβλημα.:)

4. Αυτο θα κανουμε οι περισσοτεροι φανταζομαι..

5. Απο το XDA ενα παλικαρι μιλησε με lg..Του ειπαν οτι δε γνωριζουν για το προβλημα οποτε το καθε μαγαζι δε θα κανει κατι...

6. Υπομονη!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα το θέμα δεν είναι η γραμμή.......... δεν ίνα τραγικά ενοχλητική........ το θέμα είναι ότι πρέπει να μάθουμε αν είναι από υπερθέρμανση η όχι, γιατί μελλοντικά μια δύο δέκα το σημείο θα βγάλει κιτρινίλα (πάντα μετά από αρκετές υπερθερμάνσεις λιώνει κώλα στης οθόνες)

 

τώρα αν δεν είναι από υπερθέρμανση το συζητάμε

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα το θέμα δεν είναι η γραμμή.......... δεν ίνα τραγικά ενοχλητική........ το θέμα είναι ότι πρέπει να μάθουμε αν είναι από υπερθέρμανση η όχι, γιατί μελλοντικά μια δύο δέκα το σημείο θα βγάλει κιτρινίλα (πάντα μετά από αρκετές υπερθερμάνσεις λιώνει κώλα στης οθόνες)

 

τώρα αν δεν είναι από υπερθέρμανση το συζητάμε

λογικα ειναι απο υπερθερμανση αφου εμφανιζεται οταν ζεσταινεται...ολοι παμε για μαζικη επιστροφη ..αργα ή γρηγορα θα το παραδεχτει η LG

την πατησαμε ...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι μπλεδιζει και στην αλλη ακρη...Η κολλα δεν ειναι καλος αγωγος της θερμοτητας απομενως ειναι λιγο κουλο αυτο που γινεται 16ποντους πιο κατω...:S

 

Αν και ρητορικη η ερωτηση, σας το κανει και στο μαυρο μοντελο ετσι?? Επειδη οι περισσοτεροι που το αναφερουν μιλανε για το ασπρο μοντελο οπως και εγω.:)

 

Anyway, προσπαθω να το χρησιμοποιησω χωρις θηκη και αρχιζω να το συνιθιζω..Μεχρι στιγμης το εχω λατρεψει περισσοτερο απο το tab 2 3g που ειχα και πιστευω τελικα οτι και οι 8,3 ιντσες του ειναι αρκετα ικανοποιητικες.

 

Αργα το βραδυ εστειλα mail στην lg εξηγοντας το προβλημα..αν και το εστειλα στην lg international, μολις τωρα με καλεσαν απο την LG Hellas να με ενημερωσουν για τη κατασταση. Το παλικαρι ειδε τις φωτο που ειχα επισυναψει και μου προτεινε DOA εφοσον ειμαι μεσα στη προθεσμια..Μου ειπε επισης οτι αν οφειλεται σε υπερθερμανση η LG θα το κοιταξει και θα πραξει αναλογα.

 

Μετα απο 5 λεπτα κουβεντας μου ειπε οτι θα παρει τη πρωτοβουλια να στειλει τις φωτο στα "κεντρικα" ωστε να το ψαξουν και καλο θα ηταν οσοι εχουν το ιδιο προβλημα να στειλουν ενα τυπικο mail ωστε να αρχισουμε να μαζευομαστε! Γιατι προς το παρον η LG (ξαναλεω) υποστηριζει οτι το συγκεκριμενο προβλημα ειναι αγνωστο..Σημερα θα το παω για DOA στο Πλαισιο και θα δοκιμασω τη Μαυρη εκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...