Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις το τσίμπησα και εγώ το power bank της xiaomi!

Στα 15 ευρώ είναι σούπερ η προσφορά.

Μετά από σχεδόν 2 χρόνια με ένα power bank της anker που άρχισε να παραδίδει πνεύμα ήταν ότι έπρεπε η προσφορά.

Ευχαριστώ το παλικάρι που την ποσταρε!

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το power bank της xiaomi το παιρνουμε απο εδω η οχι?(ειναι επισημος reseller η απλα εχει βαλει το ονομα και πουλαει οτι ναναι)

http://www.xiaomiworld.com/xiaomi-brand-power-bank-10400mah.html

εχει την καλυτερη τιμη μεχρι τωρα και μετα

http://www.banggood.com/Original-XIAOMI-5V-2A-10400mAh-Power-Bank-For-Smartphone-Silver-p-923637.html?currency=USD

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το πρώτο (σχετικά με το ονομα).

Και κανένα απτά δύο..

Πάρε ή από geekbuying ή από ibuygou

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω αγορασει 2 απο αυτα τα power bank

 

http://www.ebay.com/itm/2600mAh-Portable-Power-Bank-External-Battery-Charger-For-Mobile-i-Phone-Samsung-/141281187793?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&var=&hash=item20e503d7d1

 

Aλλα εχω ενα προβλημα....μου φορτιζουν το κινητο μονο 20% παραπανω απο ειχα....θεωριτικα θα επρεπε να κανανε μια πληρη φορτιση διοτι η μπαταρια μου ειναι μονο 2000Amh..

Mπορει/ξερει καποιος να πει τι γινεται ? :(

το εχω δοκιμασει κ σε αλλα κινητα..

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το power bank της xiaomi το παιρνουμε απο εδω η οχι?(ειναι επισημος reseller η απλα εχει βαλει το ονομα και πουλαει οτι ναναι)

http://www.xiaomiworld.com/xiaomi-brand-power-bank-10400mah.html

εχει την καλυτερη τιμη μεχρι τωρα και μετα

http://www.banggood.com/Original-XIAOMI-5V-2A-10400mAh-Power-Bank-For-Smartphone-Silver-p-923637.html?currency=USD

 

Δεν υπάρχουν επίσημοι resellers Xiaomi, το μαγαζί είναι ok, έχω αγοράσει από εκεί piston+μπαταρία για mi2s και όλα ήταν μια χαρά.

 

Γενικά με το power bank της Xiaomi προσοχή, κυκλοφορούν πολλές μαϊμούδες. Μέχρι και video έβγαλε η Xiaomi για να ξεχωρίσουν το γνήσιο.

 

Το είχε πρόσφατα προσφορά 20$ το merimobiles και ξεπούλησαν!

Edited by FrOsT_frt
Link to comment
Share on other sites

το καλωδιο ειναι κοντο, ειναι αυτο που ειχε η συσκευασια..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τι καλώδιο φορτίζεις? Δοκίμασε με κοντό καλώδιο.

 

το καλωδιο ειναι κοντο, ειναι αυτο που ειχε η συσκευασια..

Link to comment
Share on other sites

το καλωδιο ειναι κοντο, ειναι αυτο που ειχε η συσκευασια..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το καλωδιο ειναι κοντο, ειναι αυτο που ειχε η συσκευασια..

 

Πιστεύω ότι είναι μούφα, είναι πολύ μικρό, μπορεί να έχει μέσα μια επαναφορτιζόμενη ΑΑΑ 900-950 mah.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι μούφα, είναι πολύ μικρό, μπορεί να έχει μέσα μια επαναφορτιζόμενη ΑΑΑ 900-950 mah.

 

Το ανοιξα και εχει μια 18650 3200mAh....:(

εχω παρει και αλλη κανουρια(18650) κ παλι τα ιδια...

 

To εχει παρει κανεις αλλος??

Link to comment
Share on other sites

Το ανοιξα και εχει μια 18650 3200mAh....:(

εχω παρει και αλλη κανουρια(18650) κ παλι τα ιδια...

 

To εχει παρει κανεις αλλος??

Οι περισσότερες 18650 που στέλνουν οι Κινέζοι έχουν μόνο ονομαστική χωρητικότητα, στην πραγματικότητα είναι ανακυκλωμένες μπαταρίες από χαλασμένα battery packs από λαπτοπ.

 

Αν θες καλές 18650 δες τις Sony ή τις πράσινες ncr18650 της Panasonic.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες 18650 που στέλνουν οι Κινέζοι έχουν μόνο ονομαστική χωρητικότητα, στην πραγματικότητα είναι ανακυκλωμένες μπαταρίες από χαλασμένα battery packs από λαπτοπ.

 

Αν θες καλές 18650 δες τις Sony ή τις πράσινες ncr18650 της Panasonic.

 

Ξερεις πως μπορουμε να μετρησουμε τα mAh σε μια μπαταρια??

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πως μπορουμε να μετρησουμε τα mAh σε μια μπαταρια??

 

Αν θυμάμαι καλά με πολυμετρο.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά με πολυμετρο.

Προσοχή παιδιά, δεν μετράμε πότε την χωρητικότητα της μπαταρίας με πολυμετρο. Την μετράμε με ειδικό όργανο που αποφορτιζει την μπαταρία με κάποιον ρυθμό και ανάλογα με το πόση ώρα θα κάνει να αποφορτιστει μας δείχνει και την ανάλογη μέτρηση.

 

Με πολυμετρο μετράμε μόνο την τάση.

Αν επιλέξουμε την ρύθμιση για Amps στο πολυμετρο και συνδέσουμε την μπαταρία, είναι σαν να την βραχυκυκλωνουμε.

Στην καλύτερη θα ενεργοποιηθεί το κύκλωμα προστασίας της μπαταρίας, στην χειρότερη θα βγάλει φλόγες και τοξικά αέρια.

 

Επίσης μετά την φόρτιση της μπαταρίας θα πρέπει να έχει τάση γύρω στα 4,2 volts. Αν είναι παραπάνω έχουμε θέμα.

Επίσης αν η τάση πέσει κάτω από 3 volts την πετάμε γιατί και πάλι μπορεί να κάνει boom στην επόμενη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , ενδιαφέρομε για ένα power bank όπου να φορτίζει και με usb αλλά και με ήλιο

 

Δυστυχώς τους καλοκαιρινούς μήνες είμαι όλη μέρα εκτός και ψάχνω κάτι όπου να φορτίζει και να κρατάει μπαταρία για τις συσκευές μου (κινητά, bluetooth, tablet).

 

Ύστερα από ψάξιμο βρήκα το παρακάτω powerbank όπου έχει ταυτόχρονα και ηλιακό panel με 5000mAh αυτονομία

 

http://www.themrgadget.gr/iliakoi/iliako-power-bank-5000mah-spb-99-oem

 

Έχετε κάποια άποψη για το παραπάνω προϊόν ή να προτείνετε κάποιο άλλο ? η τιμή του είναι δελεαστική για Ελλάδα

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Tι λέτε για αυτό και αυτό? Έχω πολλές επαναφορτιζόμενες ΑΑ 2500 για την ψηφιακή μου και πιστεύω βολεύει απίστευτα και από άποψη μεγέθους και οικονομίας (3 ευρώ με μεταφορικά) και από άποψη εξοικονόμησης πόρων (χρησιμοποιούμε κάτι που σχεδόν όλοι έχουμε σπίτι μας) . Edited by koliri

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Που το βρήκες αυτό; Το είχα πάρει παλιά, το πουλάνε οι πακιστανοι στο δρόμο και πολύ πιο φτηνά, δεν παίζει να βγάλει τη μέρα, ακόμα και αν δούλευε δε θα φτάσει για φόρτιση.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Που το βρήκες αυτό; Το είχα πάρει παλιά, το πουλάνε οι πακιστανοι στο δρόμο και πολύ πιο φτηνά, δεν παίζει να βγάλει τη μέρα, ακόμα και αν δούλευε δε θα φτάσει για φόρτιση.

 

Aυτό που βλέπεις είναι απλά ο μετατροπέας. Σημασία έχει τι μπαταρίες του βάζεις μέσα. Έχεις δικές σου μπαταρίες ΑΑ επαναφορτιζόμενες? Προσωπικά έχω πολλές ποιοτικές επαναφορτιζόμες ΑΑ χωρετικότητας 2500 mAh (Sanyo, Panasonic, Varta) λόγω της ψηφιακής μου.

Με 2 τέτοιες μπαταρίες έχω ενέργεια 5000-5200 mAh. Το κινητό που περιμένω (Haier w910) έχει μπαταρία 1750 mAh. Aκόμα και με τις απώλειες και την "εξίσωση" υπολογισμού φόρτισης φτάνει σίγουρα για 2 φορτίσεις.

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αναζήτηση στο e-bay και γράψε:

power bank 10000mah

Πιο φθηνά και διπλάσια mah.

Το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi power bank 10000 mah για ποιότητα...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου λέω για το πρώτο, καλύτερα να μην το πάρεις. Και γενικά μάλλον θα απογοητευτείς. Εμένα μου χάλασε πριν καν το χρειαστώ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...