Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μεγάλη μου χαρά ανακάλυψα σήμερα ότι η zerolemon εκτός από τεράστιες μπαταρίες φτιάχνει και power banks. Αρκεί να βάλετε στο eBay τις κωδικές λέξεις zerolemon power bank.

Στην εταιρεία έχω τυφλή εμπιστοσύνη. Ήδη οι μπαταρίες που βγάζει είναι αληθινές, και πολύ καλές.

Εγώ τσίμπησα μια bank στα 9300

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει καποιος power bank. για το Samsung Galaxy core Duos και να το φορτιζει ??και ποιο ??για να παρω και εγω ενα ...εχω αγορασει 2 και δεν το φορτιζουν .
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει καποιος power bank. για το Samsung Galaxy core Duos και να το φορτιζει ??και ποιο ??για να παρω και εγω ενα ...εχω αγορασει 2 και δεν το φορτιζουν .

 

Όταν πάρω το δικό μου, θα σου στείλω μήνυμα να ανέβεις Χαλάνδρι να το δοκιμάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάρω το δικό μου, θα σου στείλω μήνυμα να ανέβεις Χαλάνδρι να το δοκιμάσουμε.

Μενω Χανιά... σ ευχαριστω ...αν καποιος ειναι απο Χανιά ας μου γραψει

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παράγγειλα κι εγώ... Δε μου βγάζει μέρες παράδοσης βέβαια. Ελπίζω να μην κάνει πολύ.

 

Το παρέλαβα τελικά. Εμφανισιακά είναι πολύ όμορφο, γυαλιστερό μαύρο και κομψές γραμμές. Συνοδεύεται από υφασμάτινη θήκη για μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, το Xiaomi 5200mAh το εχουν βαλει (στο aliexpress) 27$, ιδιο ή περισσοτερο απτο 10400.. Καθυστερημενοι ειναι;

Υπαρχει πουθενα 8$ οπως το ανακοινωσαν;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτό της xiaomi με τα 10k mAh πολύ μικρό και βολικό. Απεθαντο με πολύ καλή σχεδίαση και κατασκευή. Ίσως θα μπορούσε να έχει και δεύτερη USB θυρα για output.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παντως δε νομιζω να υπολογισαν αυτοι τα μεταφορικα σε σχεση με την τιμη, ουτε πανε στην τσεπη τους μαλλον...

Και παλι ομως...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτό της xiaomi με τα 10k mAh πολύ μικρό και βολικό. Απεθαντο με πολύ καλή σχεδίαση και κατασκευή. Ίσως θα μπορούσε να έχει και δεύτερη USB θυρα για output.

 

Κάτι που δεν λεγεται πάντα σαφώς όμως είναι ότι μπορεί να μην υποστηρίζεται το ονομαστικό output των δύο θυρών όταν χρησιμοποιούνται ταυτ΄χρονα..

ετσι πχ το 2.1Α + 1Α, μπορεί στη πραγματικότητα να είναι 1Α + 1Α σε συνδυαστικη λειτουργία...αυτό δεν ενοχλεί απαραίτητα και μπορεί να είναι μικρή θυσία για κάποιον που θέλει να φορτίσει δύο συσκευές ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγόρασα πριν από λίγες ημέρες το power bank της Zerolemon, στην έκδοση των 9300mah.

Θέλω να σας πω, ότι ψάχνοντας στο ίντερνετ, διάβασα ότι είναι άλλο πράγμα η πραγματική δυνατότητα σε mah των power banks, και άλλο πράγμα η ονομαστική ισχύ τους. Πράγματι η εταιρεία δημιούργησε μια μπαταρία εξωτερικής φόρτισης στα 9300 αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας τις απώλειες που έχει η συσκευή κατά την φόρτιση της μπαταρίας του κινητού μας. Απώλειες που έχουν να κάνουν με την μεταφορά της ενέργειας από τη μία συσκευή στην άλλη. Δηλαδή, για να γεμίσω εγώ την μπαταρία του κινητού μου μέσω του power bank, το power bank καταναλώσει ενέργεια για να στείλει την ενέργεια του. Αυτή την ενέργεια την παίρνει φυσικά από την ίδια του την μπαταρία μιας και δεν έχει άλλη εξωτερική πηγή. Η απώλεια αυτή ορίζεται σε ένα ποσοστό 20%.

Άρα στα 9300 η πραγματική δυναμική της συσκευής είναι 7440. Εμένα που η μπαταρία μου είναι 3200 σημαίνει ότι φτάνει να την φορτίσει 2.3 φορές. Και αυτό συνέβη στην πραγματικότητα. Λίγο πάνω από το διπλάσιο την φόρτησε έως ότου τελείωσε. Άρα η μπαταρία είναι πραγματική.

Link to comment
Share on other sites

Το powerbank της xiaomi φαίνεται πολύ ωραία λύση!

Να κάνω, όμως, μία ερώτηση, οι συγκεκριμένες συσκευές συνδέονται με το κινητό και το φορτίζουν ή πρέπει να τις έχουμε μόνιμα σε σύνδεση με το κινητό για να τραβάει από εκεί ενέργεια?

 

Αγόρασα πριν από λίγες ημέρες το power bank της Zerolemon, στην έκδοση των 9300mah.

Θέλω να σας πω, ότι ψάχνοντας στο ίντερνετ, διάβασα ότι είναι άλλο πράγμα η πραγματική δυνατότητα σε mah των power banks, και άλλο πράγμα η ονομαστική ισχύ τους. Πράγματι η εταιρεία δημιούργησε μια μπαταρία εξωτερικής φόρτισης στα 9300 αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας τις απώλειες που έχει η συσκευή κατά την φόρτιση της μπαταρίας του κινητού μας. Απώλειες που έχουν να κάνουν με την μεταφορά της ενέργειας από τη μία συσκευή στην άλλη. Δηλαδή, για να γεμίσω εγώ την μπαταρία του κινητού μου μέσω του power bank, το power bank καταναλώσει ενέργεια για να στείλει την ενέργεια του. Αυτή την ενέργεια την παίρνει φυσικά από την ίδια του την μπαταρία μιας και δεν έχει άλλη εξωτερική πηγή. Η απώλεια αυτή ορίζεται σε ένα ποσοστό 20%.

Άρα στα 9300 η πραγματική δυναμική της συσκευής είναι 7440. Εμένα που η μπαταρία μου είναι 3200 σημαίνει ότι φτάνει να την φορτίσει 2.3 φορές. Και αυτό συνέβη στην πραγματικότητα. Λίγο πάνω από το διπλάσιο την φόρτησε έως ότου τελείωσε. Άρα η μπαταρία είναι πραγματική.

 

Πολύ χρήσιμο αυτό για να υπολογίζουμε πόσες φορτίσεις μας βγάζει ένα power bank :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχει παρει καποιος power bank. για το Samsung Galaxy core Duos και να το φορτιζει ??και ποιο ??για να παρω και εγω ενα ...εχω αγορασει 2 και δεν το φορτιζουν .

Κανεις με Samsung Galaxy core Duos ;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κανεις με Samsung Galaxy core Duos ;;;;;;;

 

Δεν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο, όλα με micro Usb θύρα το φορτίζουν. Τι πρόβλημα έχεις με αυτά που έχεις πάρει και ποια είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο, όλα με micro Usb θύρα το φορτίζουν. Τι πρόβλημα έχεις με αυτά που έχεις πάρει και ποια είναι?

Ειναι με micro Usb θύρα ...Το προβλημα ειναι οτι δεν φορτιζουν το samsung core δεν τα βλεπει καθολου ...σε αλλα τηλεφωνα που το δοκιμασα LG . Nokia τα φορτιζει κανονικα

αυτο πηρα πρωτο http://www.ebay.com/itm/POWER-BANK-External-Portable-2600-mAh-USB-Battery-Charger-For-iPhone-Samsung-/161130444352?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&var=&hash=item25841f7640

ειπα μην ειναι μικρο και πηρα μετα αυτο .. http://www.ebay.com/itm/5600mAh-External-Backup-Battery-Charger-Portable-Mobile-Power-Bank-For-CellPhone-/350788477604?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item51ac9f62a4

αλλα παλι τα ιδια ολα εκτος το δικο μου

δεν τα πηρα απο αυτα τα σαιτ αλλα ειναι ιδια

Link to comment
Share on other sites

Πόσα mA output γράφει ο φορτιστής του core?

Ο φορτιστής του core OUTPUT 5.0 V 1.0 A

και το Power bank το μικρο DC OUT 5.0V 1000ma

και το μεγαλο Output DC5v/1A

Edited by kostas47y
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως επηρεάζει αρνητικά την μπαταρία του κινητού λόγω κακής φόρτισης...

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν από λίγες ημέρες το power bank της Zerolemon, στην έκδοση των 9300mah.

Έχεις ένα link ;

Σε πόσο διάστημα παρέλαβες ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Επειδή μ' ενδιαφέρει κι εμένα να πάρω ένα power bank αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά, μπορείτε να μου πείτε τι στοιχεία πρέπει να ελέγξω για να είμαι καλυμμένη ότι κάνει για το κινητό μου; Έχω ένα samsung galaxy ace 3.
"The only people we can think of as normal are those we don't yet know very well." Alain de Botton
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πήρα αυτό και το περιμένω.

[ATTACH]45004[/ATTACH]

 

Ωραία η τιμή του αλλά εγώ θέλω ένα πιο μικρό σε μέγεθος. Υπάρχει περίπτωση να παραγγείλω κάποιο και να μην κάνει; Είδα παραπάνω ότι κάποιος είχε πάρει ένα και δεν του φόρτιζε το τηλέφωνο :wacko:

"The only people we can think of as normal are those we don't yet know very well." Alain de Botton
Link to comment
Share on other sites

http://www.dx.com/p/2000mah-rechargeable-external-battery-power-case-for-samsung-i8190-black-208895#.U3D5iPl_sgg

σκέφτομαι να πάρω αυτό τι λέτε δουλεύουν καλα αυτα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...