Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aυτό που βλέπεις είναι απλά ο μετατροπέας. Σημασία έχει τι μπαταρίες του βάζεις μέσα. Έχεις δικές σου μπαταρίες ΑΑ επαναφορτιζόμενες? Προσωπικά έχω πολλές ποιοτικές επαναφορτιζόμες ΑΑ χωρετικότητας 2500 mAh (Sanyo, Panasonic, Varta) λόγω της ψηφιακής μου.

Με 2 τέτοιες μπαταρίες έχω ενέργεια 5000-5200 mAh. Το κινητό που περιμένω (Haier w910) έχει μπαταρία 1750 mAh. Aκόμα και με τις απώλειες και την "εξίσωση" υπολογισμού φόρτισης φτάνει σίγουρα για 2 φορτίσεις.

 

Όχι δεν είναι έτσι, η μπαταρία δεν γεμίζει με την ένταση του ρεύματος αλλά με την ενέργεια που της παρέχεται.

Η συνολική ενέργεια 2 μπαταριών συνδεδεμένες παράλληλα θα είναι: 1,5V x 4A/h ~= 6,0W/h (στην πραγματικότητα ακόμα πιο λίγο γιατί οι ni-mh δίνουν κατά μέσο όρο ~1,2V)

Η αντίστοιχη της μπαταρίας του κινητού θα είναι: 3,7V x 1,75A/h ~= 6.475W/h (στην πραγματικότητα θα είναι παραπάνω, οι li-ion ξεκινάνε από τα 4,2V)

 

Βλέπεις ότι ούτε μια φόρτιση δεν θα σου βγάζει...

 

Δεν αξίζει τον κόπο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου λέω για το πρώτο, καλύτερα να μην το πάρεις. Και γενικά μάλλον θα απογοητευτείς. Εμένα μου χάλασε πριν καν το χρειαστώ.

 

Καλά ναι, το πρώτο δε φαίνεται καθόλου της προκοπής. Και το δεύτερο φτηνιάρικο φαίνεται αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι σαν ιδέα βολεύει και σώζει αρκετά χρήματα. Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες ποιότητες μετατροπέων για να διαλέξεις και όχι μόνο αυτά των 2 ή 3 ευρώ από το ebay

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμο και πάλι το xiaomi στο merimobiles. Εντυπώσεις μόλις παραλάβω.

Ελπίζω να είναι τόσο καλό όσο διαβάζω.

Το κατάστημα είναι αξιόπιστο ενημερωτικά, δεν φέρνει μούφες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι έτσι, η μπαταρία δεν γεμίζει με την ένταση του ρεύματος αλλά με την ενέργεια που της παρέχεται.

Η συνολική ενέργεια 2 μπαταριών συνδεδεμένες παράλληλα θα είναι: 1,5V x 4A/h ~= 6,0W/h (στην πραγματικότητα ακόμα πιο λίγο γιατί οι ni-mh δίνουν κατά μέσο όρο ~1,2V)

Η αντίστοιχη της μπαταρίας του κινητού θα είναι: 3,7V x 1,75A/h ~= 6.475W/h (στην πραγματικότητα θα είναι παραπάνω, οι li-ion ξεκινάνε από τα 4,2V)

 

Βλέπεις ότι ούτε μια φόρτιση δεν θα σου βγάζει...

 

Δεν αξίζει τον κόπο :)

 

Έλα ρε φίλε,

Το 4 Α/h τι δηλώνει? Οι μπαταρίες 18650 που έχουν οι φορτιστές και οι οποίες είναι εν σειρά έχουν μεγαλύτερη τάση? Γιατί ένταση έχουν ίδια και λιγότερη από τις 2500 ΑΑ αν κάνεις την διάιρεση ( έτσι νομίζω τουλάχιστον).

 

Τα mAh είναι μονάδα μέτρησης έντασης αλλά απ όσο έχω καταλάβει είναι και ένδειξη της ενέργειας που "κουβαλάει" μια μπαταρία. Με 2 μπαταρίες 2500mAh τραβάω 300 φωτογραφίες με την ψηφιακή μου και με 2 των 2000mAh 220.

 

Ρωτάω για να μάθω και γω γιατί εμπειρικά τα ξέρω (αν τα ξέρω και σωστά).

Edited by koliri

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε φίλε,

Το 4 Α/h τι δηλώνει? Οι μπαταρίες 18650 που έχουν οι φορτιστές και οι οποίες είναι εν σειρά έχουν μεγαλύτερη τάση? Γιατί ένταση έχουν ίδια και λιγότερη από τις 2500 ΑΑ αν κάνεις την διάιρεση ( έτσι νομίζω τουλάχιστον).

 

Τα mAh είναι μονάδα μέτρησης έντασης αλλά απ όσο έχω καταλάβει είναι και ένδειξη της ενέργειας που "κουβαλάει" μια μπαταρία. Με 2 μπαταρίες 2500mAh τραβάω 300 φωτογραφίες με την ψηφιακή μου και με 2 των 2000mAh 220.

 

Ρωτάω για να μάθω και γω γιατί εμπειρικά τα ξέρω (αν τα ξέρω και σωστά).

Αν συνδέσεις 2 μπαταρίες παράλληλα τότε η τάση παραμένει η ίδια και η ένταση που μπορούν να δώσουν διπλασιάζεται.

Τα 4A/h είναι το ίδιο με τα 4000mAh.

 

Οι 18660 μπορεί να δίνουν την ίδια ένταση ρεύματος με τις ΑΑ αλλά το ρεύμα που δίνουν έχει πολύ μεγαλύτερη τάση ~3.7-4.2V

 

Γι αυτόν τον λόγο μια μόνο 18650 μπορεί να φορτίσει μια μπαταρία κινητού σε αντίθεση με μια ή και 2 ΑΑ.

 

Γενικώς στις μπαταρίες που χρησιμοποιουν οι φορτιστές δεν μετράνε μόνο τα mAh ή τα V αλλά το γινόμενο τους.

 

Οι 18650 μπορούν να αποθηκεύουν πολλή περισσότερη ενέργεια γι αυτό και τις προτιμούν οι περισσότεροι. (βέβαια έχουν αλλά μειονέκτηματα)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ολίγο ψάξιμο είδα ότι για να φορτίσεις μπαταρίά 3.7 volt (πχ του Haier W910) χρειάζεσαι ο φορτιστής να έχει τάση τουλάχιστον 5V, γιατί αν έχει λιγότερα υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης και ίσως και φωτιάς καθώς η μπαταρία του κινητού υπερθερμαίνεται από την προσπάθεια να τραβήξει ρεύμα από την αδύναμη πηγή . Δείτε και εδώ

("If you connect a Lithium cell with 3.6 V out across a cell that only puts out 1.5 V, the Lithium cell will put an enormous amount of energy into trying to charge the other cell up to 3.6 V. The result will be a large temperature rise and possibly fire.")

Οπότε χρειαζόμαστε τουλάχιστον 4 μπαταρίες ΑΑ για να κάνουμε με ασφάλεια και αποδοτικότητα τη δουλειά μας (4χ 1.2v/1.5v= 4.8/6 volt).

Επίσης πρέπει να είμαστε προσεκτικοί ώστε οι μπαταρίες να είναι ιδιου τύπου και επίσης ισοδύναμα φορτισμένες.

Edited by koliri

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ολίγο ψάξιμο είδα ότι για να φορτίσεις μπαταρίά 3.7 volt (πχ του Haier W910) χρειάζεσαι ο φορτιστής να έχει τάση τουλάχιστον 5V, γιατί αν έχει λιγότερα υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης και ίσως και φωτιάς καθώς η μπαταρία του κινητού υπερθερμαίνεται από την προσπάθεια να τραβήξει ρεύμα από την αδύναμη πηγή (αυτά από το ιντερνετ)

Οπότε χρειαζόμαστε τουλάχιστον 4 μπαταρίες ΑΑ για να κάνουμε με ασφάλεια και αποδοτικότητα τη δουλειά μας (4χ 1.2v/1.5v= 4.8/6 volt).

Επίσης πρέπει να είμαστε προσεκτικοί ώστε οι μπαταρίες να είναι ιδιου τύπου και επίσης ισοδύναμα φορτισμένες.

Θεωρητικά και με μια μπαταρία μπορείς να δώσεις 5v στο κινητό αρκεί να υπάρχει η κατάλληλη αντίσταση στο κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χτες το xiaomi 10400,μα αυτό φορτίζει μόνο με usb?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χτες το xiaomi 10400,μα αυτό φορτίζει μόνο με usb?

Ναι μόνο έτσι φορτίζει.. Τι καλό είναι ότι μπορεί να φορτίσει παράλληλα με το αν φορτίζει κάποια συσκευή.. Γενικά είναι πάρα πολύ καλό, νομίζω από τις τοπ αγορές

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χτες το xiaomi 10400,μα αυτό φορτίζει μόνο με usb?

 

Aπλά να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν μετατροπείς/φορτιστές που μπαίνουν στην μπρίζα και έχουν έξοδο usb ώστε να φορτίζουμε οποιαδήποτε usb συσκευή (το ξέρω ότι το ξέρετε!)

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Aπλά να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν μετατροπείς/φορτιστές που μπαίνουν στην μπρίζα και έχουν έξοδο usb ώστε να φορτίζουμε οποιαδήποτε usb συσκευή (το ξέρω ότι το ξέρετε!)

Μα δεν υπάρχει άλλος τρόπος, με τον φορτιστή του κινητού φορτίζει κι αυτό. Εγώ κατάλαβα ότι εννοεί αλλού τύπου φορτιστή όπως πχ έχει ένα laptop κτλ. Εν πάση περιπτώσει είναι πολύ βολικό στην χρήση και με πολύ καλή απόδοση ;)

Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδή μπορώ να το φορτίσω και με φορτιστή κινητού?

Τι ρεύμα πρέπει να δίνει ώστε να μην έχει θέμα?γιατί το φόρτιζα με usb από pc αλλά φορτίζει αργά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδή μπορώ να το φορτίσω και με φορτιστή κινητού?

Τι ρεύμα πρέπει να δίνει ώστε να μην έχει θέμα?γιατί το φόρτιζα με usb από pc αλλά φορτίζει αργά.

Βρε ταξιδιώτη ποιο usb από PC θα κάνει 5 μέρες! Εγώ το φορτίζω με τον φορτιστή του G2 και είναι μια χαρά, γενικά όλοι οι φορτιστές των σύγχρονων συσκευών κάνουν :happy:

Link to comment
Share on other sites

Από τον υπολογιστή φορτίζει όντως αργά.

Εάν το φορτίσω με το φορτιστή του ipad θα έχει θέμα;

 

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχει αν είναι φορτιστής usb,ολοι οι φορτιστές usb τα ιδια volt βγάζουν,στα αμπέρ είναι η διαφορά,όσο λιγότερα τόσο πιο αργά θα φορτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Από τον υπολογιστή φορτίζει όντως αργά.

Εάν το φορτίσω με το φορτιστή του ipad θα έχει θέμα;

Κανένα θέμα, κι αυτό μια μπαταρία περίπου 10000mAh είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να ναι πολύ καλό μηχάνημα,το xiaomi εννοώ

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να ναι πολύ καλό μηχάνημα,το xiaomi εννοώ

Είναι πολύ καλό, φορτίζει Note2, Nexus 10 και δύο φορές το G2 σχεδόν με μια φόρτιση.. Και απόλυτα πρακτικό ειδικά για άτομα που ταξιδεύουν ή απλά λιώνουν τις συσκευές στην χρήση

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα; Μονο το Nexus 10 εχει ιδια μπαταρια με αυτο (αν υπολογισεις τις απωλειες)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι, με την προυπόθεση πως είναι το original.:)

 

Πως το βλέπω αυτό?βασικά από το merible το πήρα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και ποιοτικό προϊόν.. Το έχω περίπου 4μηνες..

 

Και εγώ το πήρα από eBay ..ελπίζω να είναι γνήσιο

 

Παίζεις με τη φλόγα....

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείτε να κάνετε έλεγχο εάν είναι αυθεντικό ή όχι το xiaomi.

Εάν εννοείς το merimobiles, είναι αυθεντικό τότε.

Από meri το πήρα και εγώ και γενικά το meri πουλάει αυθεντικά.

Edited by KostasGre
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...