Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά βρήκα στον Κωτσόβολο (στο site) power bank pantone 5000mAh micro usb σε προσφορά απο 55€ στα 16€...που είναι το λάθος;Αξίζει;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βρήκα στον Κωτσόβολο (στο site) power bank pantone 5000mAh micro usb σε προσφορά απο 55€ στα 16€...που είναι το λάθος;Αξίζει;

Όχι, δεν αξίζει. Γενικώς δεν αξίζει να πάρεις κάτι κάτω από 10000. Με αυτό που λες αν έχεις ένα κινητό με μπαταρία 3000 θα κάνεις ένα γέμισμα το πολύ. Να ξέρεις ότι η τιμή που αναγράφεται στην πραγματικότητα πάντα είναι λιγότερη.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

παραλειψη.

το galaxy s7 εχω και αυτο θα φορτιζω κυριως. περιστασιακα ομως ισως φορτιζω ενα bluetooth ηχειο ή το ipod.

και απο οτι ειδα το xiaomi δεν ειναι με 2 θυρες.

μαλλον θα παω για intenso.

κατι ακομα. τα power banks εχουν μπαταριες 3,7V. τα κινητα μας φορτιζουν με 5V. αρα τα 10.000 ουσιαστικα γινονται περιπου 7.000;

επισης.. για τα wireless γενικα τι αποψη εχετε; ειδα ενα omega στο e-shop και φαινεται καλο.

 

Τσέκαρε το intenso Q10000 με quick charge 3.Το έχω εδώ και καιρό και όλα κομπλέ.Με δύο θύρες usb η μία qc3.Πρέπει να έχει πραγματικά mah περίπου στα 7500 κοντά.Κλασικά όπως όλα έχουν χασούρα γύρω στο 25%.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν αξίζει. Γενικώς δεν αξίζει να πάρεις κάτι κάτω από 10000. Με αυτό που λες αν έχεις ένα κινητό με μπαταρία 3000 θα κάνεις ένα γέμισμα το πολύ. Να ξέρεις ότι η τιμή που αναγράφεται στην πραγματικότητα πάντα είναι λιγότερη.

 

Να σαι καλα φίλε..Θα κοιτάξω κάτι σε 10000 φθηνό σχετικά,ειδα της Xiaomi και διαβάζω και δω καλα σχόλια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το intenso q10000. Αν έχεις κινητό που υποστηρίζει qc fast charge είναι σαν φορτίζεις με την κανονικο φορτιστή. Στο le max 2 μου δίνει 2.5 φορές περίπου φόρτιση. Θα ήταν τέλειο αν φορτιζε και το ίδιο το pb με qc αλλά οκκ. Στα 23€ το θεωρώ καλή επιλογή προσωπικά

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επαιξε προσφορα στα 15-16 πριν λιγες μερες

 

edit: εδω, παιζει ακομα στα 15,90:

http://www.e-shop.gr/intenso-7334530-powerbank-q10000-quick-charge-10000mah-black-p-TEL.034054?offer=OFFER1805&d=180225

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

επαιξε προσφορα στα 15-16 πριν λιγες μερες

 

edit: εδω, παιζει ακομα στα 15,90:

http://www.e-shop.gr/intenso-7334530-powerbank-q10000-quick-charge-10000mah-black-p-TEL.034054?offer=OFFER1805&d=180225

 

ευχαριστω. το πηρα.

για την ακριβεια το σωστο λινκ ειναι αυτο.

το αλλο παραπεμπει σε πιο ακριβη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο λινκ 22.9€ μου βγάζει το μαύρο.Το γκρι το έχουν 26.9. πιο φθηνό στα 16.9 είναι το s10000 slim που όμως δεν υποστηρίζει qc fast charge.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο λινκ 22.9€ μου βγάζει το μαύρο.Το γκρι το έχουν 26.9. πιο φθηνό στα 16.9 είναι το s10000 slim που όμως δεν υποστηρίζει qc fast charge.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εγω το βρηκα το λινκ απο εδω.

για δες το γιατι κ εμενα μου εκανε κατι παλαβα αρχικα.

 

υγ. δεν γνωριζω την πολιτικη για λινκ απο αλλα φορα αλλα νομιζω πως το ινσομνια ειναι αδερφακι. αν οχι σορρυ προκαταβολικα και η διαχειριση να πραξει τα δεοντα :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα intenso με έχουν εκπλήξει ευχάριστα να πω την αλήθεια.Έχω το Q10000 για εμένα που με υπερκαλύπτει αλλά αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ένα παλιό intenso 4000mah που το είχα παλιά και τώρα το έχω δώσει στην γυναίκα μου.Λοιπόν πέραν ότι έχει ενσωματομένο καλώδιο και δεύτερο usb και μπορείς να φορτίζεις δύο συσκευές ταυτόχρονα,παιδιά δεν μασάει με τίποτα!!!Του είχα βγάλει την πίστη πριν το δώσω,μιλάμε για πολύ χρήση και πολλές αποφορτίσεις διότι είναι και μικρό.Και τώρα το έχει η γυναίκα μου και το ξεχνάει αφόρτιστο 2+ μήνες από γεμάτο,και δεν έχει χασούρα καθόλου σε ενέργεια στο πέρας του χρόνου.Τα θεωρώ εξαιρετικά,ειδικά σε τιμές που παίζουν ανα καιρούς.Πχ το Q10000 το πήρα 17,90 από το you.gr την black friday.Το μόνο κακό είναι ότι δεν φορτίζουν με quick charge και τα ίδια,αλλά μικρό το κακό που είπε και ο φίλος πιο πάνω.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά το intenso q10000 με τον qc φορτιστή του leeco, φορτιζει στα 4.95v-1.75A και από τελείως άδειο θέλει περίπου 5.30 ώρες για πλήρη φόρτιση

 

Στα 15.9 θεωρώ πως αξίζει ακόμη περισσότερο και παρήγγειλα ένα ακόμη να υπάρχει για μελλοντική χρήση.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα μολις το intenso q10000. πολυ στιβαρη κατασκευη με ωραιο μαυρο ματ φινινρισμα αλλα επιρρεπες στις δαχτυλιες.

οσο για το βαρος...αν αναλογιστει κανεις οτι ειναι μια μπαταρια ουσιαστικα ειναι μια χαρα.

το ανοιξα και αναβε το 2ο led. το εβαλα για φορτιση στις 19.00 με φορτιστη samsung απλο και καλωδιο της anker (3ft gold plated) και αναμενω να δω ποση ωρα θα κανει να φορτισει. edit- 22.00 φορτισε πληρως. 3 ωρες γεματες!

Απορια παιδια. διαβασα οτι και το καλωδιο παιζει ρολο σε ταχυτητες.

μηπως μπορει καποιος να ριξει λιγο φως επ' αυτου; οκ καταλαβαινω οτι οσο πιο μακρυ ειναι τοσο πιο πολυ θα αργει [βεβαια θα ειναι νομιζω ανεπαισθητη η διαφορα απο 30cm μεχρι και 80cm ] αλλα γενικα παιζει ας πουμε με τα anker powerline 30 k 80 που εχω να μην φορτιζουν quick [ειτε απο το powerbank ειτε απο τον φορτιστη];

edit:

ακομη μια απορια...μπορεις να φορτισεις κατι απο το powerbank ενω φορτιζει το ιδιο [αν πχ θες να εχεις πιο σταθερο ρευμα απο μια πηγη-πριζα που δεν εισαι σιγουρος για την προστασια της ή την σταθεροτητα της τασης];

Edited by AgelosX
edit
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το PLM06ZM το έχω βρει με 35€ τελευταίο κομμάτι αλλά το φοβάμαι. Έχω διαβάσει και αλλού πως είναι συμβατό με fcp αλλά δεν έχω δει κανείς να γράφει, ναι το συνδέσαμε και μου έγραφε στην οθόνη γρήγορη φόρτιση όπως όταν το έχω στην πρίζα.

 

Κάπως αργά αλλά σήμερα ξανά διάβασα το σχόλιο σου, το 06 που κυκλοφορεί και Ελλάδα ενεργοποιεί το fcp (ανάβει κανονικά η γρήγορη φόρτιση) και λειτουργεί όπως ο μαμά φορτιστής. Οπότε αν αυτό σε περιόριζε στο επιβεβαιώνω πως το ενεργοποιεί.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Απορία που μου δημιουργήθηκε στο άσχετο...Τα powerbanks όταν φορτίζεις μία συσκευή και φτάνει στο 100% σταματάνε να δίνουν ρεύμα για να προστατέψουν το κινητό σου.Σε powerbank που έχει δύο usb,για να φορτίσεις δύο συσκευές ταυτόχρονα,αν η μία συσκευή φτάσει στο 100% και η άλλη φορτίζει ακόμα,θα κόψει να δίνει ρεύμα σε αυτή που ολοκλήρωσε την φόρτιση ή όχι?Γιατί αν δίνει ρεύμα κανονικά και στις δύο συσκευές,δεν θα υπάρχει θέμα με αυτήν που θα φορτίσει πρώτη?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Απορία που μου δημιουργήθηκε στο άσχετο...Τα powerbanks όταν φορτίζεις μία συσκευή και φτάνει στο 100% σταματάνε να δίνουν ρεύμα για να προστατέψουν το κινητό σου.Σε powerbank που έχει δύο usb,για να φορτίσεις δύο συσκευές ταυτόχρονα,αν η μία συσκευή φτάσει στο 100% και η άλλη φορτίζει ακόμα,θα κόψει να δίνει ρεύμα σε αυτή που ολοκλήρωσε την φόρτιση ή όχι?Γιατί αν δίνει ρεύμα κανονικά και στις δύο συσκευές,δεν θα υπάρχει θέμα με αυτήν που θα φορτίσει πρώτη?
Η συσκευή σταματάει να τραβάει ρεύμα όταν φορτίσει, και όχι ο φορτιστής ή το power bank να δίνει.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σταματάει να τραβάει ρεύμα όταν φορτίσει, και όχι ο φορτιστής ή το power bank να δίνει.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Α οκ!Νόμιζα ότι σταμάταγε ο φορτιστής να δίνει.Οπότε όλα κομπλέ!Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα που συζητήσαμε παραπάνω έκανα το εξής πείραμα.Καταρχήν έχω Sony με λαμπάκι που δείχνει όταν φορτίζει.Όταν το φορτίζω με τον φορτιστή και φτάνει στο 100% το λαμπάκι σβήνει τελειως.Το ίδιο και με το powerbank μου.Συνέδεσα πριν δύο συσκευές στο powerbank,ένα τάμπλετ και το Sony.Το Sony έφτασε στο 100%,ενώ το τάμπλετ φόρτιζε ακόμα αφού είχε φτάσει στο 50%.Το περίεργο είναι πως στο Sony δεν έσβησε το λαμπάκι όπως κάνει κανονικά με το που φορτίζει τελείως,αλλά παρέμεινε ανοικτό για τουλάχιστον 5 λεπτά μετά το πέρας της φόρτισης όπου και το έβγαλα.Και επανέρχομαι στο ερώτημά μου.Κόβεται η παροχή ρεύματος τελικά σε powerbank με δύο usb?Ή έστω κάνει να το αφήνεις πάνω όταν συνεχίζει και φορτίζει η άλλη συσκευή?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει δικό του κύκλωμα προστασίας της μπαταρίας δεν υπάρχει περίπτωση να έχει φόρτιση και να μην κλείσει την φόρτιση.Το να κρατήσει 5-10 λεπτά παραπάνω αφού ήταν 100% δεν είναι περίεργο ίσως το ποσοστό που έδειχνε να ήταν εσφαλμένο και θα έκλεινε λίγο αργότερα.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπόψη, μειώνετε την διάρκεια ζωής του κινητού/ταμπλετ κλπ αν το αφήνετε να φορτίζει μέχρι 100% κάθε φορά. Ουσιαστικά τερματιζετε τα όρια της μπαταρίας.

Το ίδιο αν το αφήνετε να ξεφορτιζει κάτω από 20%.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για huawei p10 τι θα επιλέγατε σε 10 αρι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Αν σε ενδιαφέρει η γρήγορη φόρτιση θα σου προτείνω να πάρεις το xiaomi 20ρι, το μέγεθός είναι το ίδιο με τα 10ρια και θα χεις καλύτερη αυτονομία και γρήγορη φόρτιση.

 

Αυτό έχει fcp και κάνει γρήγορη φόρτιση για τα Huawei.

 

https://www.skroutz.gr/s/13127437/Xiaomi-PLM06ZM-2C-20000mAh.html

 

Στο θέμα που συζητήσαμε παραπάνω έκανα το εξής πείραμα.Καταρχήν έχω Sony με λαμπάκι που δείχνει όταν φορτίζει.Όταν το φορτίζω με τον φορτιστή και φτάνει στο 100% το λαμπάκι σβήνει τελειως.Το ίδιο και με το powerbank μου.Συνέδεσα πριν δύο συσκευές στο powerbank,ένα τάμπλετ και το Sony.Το Sony έφτασε στο 100%,ενώ το τάμπλετ φόρτιζε ακόμα αφού είχε φτάσει στο 50%.Το περίεργο είναι πως στο Sony δεν έσβησε το λαμπάκι όπως κάνει κανονικά με το που φορτίζει τελείως,αλλά παρέμεινε ανοικτό για τουλάχιστον 5 λεπτά μετά το πέρας της φόρτισης όπου και το έβγαλα.Και επανέρχομαι στο ερώτημά μου.Κόβεται η παροχή ρεύματος τελικά σε powerbank με δύο usb?Ή έστω κάνει να το αφήνεις πάνω όταν συνεχίζει και φορτίζει η άλλη συσκευή?

 

Το power bank θα δίνει ρεύμα μέχρι να μείνει απο μπαταρία ανεξαρτήτου συσκευής.

Τα κινητά Όταν φτάσουν στο 100% σταματάει να παίρνει ρεύμα η μπαταρία και απλά διατηρείται σε λειτουργία απο το ρεύμα του power bank.

Όταν τραβήξεις το καλώδιο φορτιστή απο το κινητό τότε το κύκλωμα αλλάζει και τροφοδοτείται απο την μπαταρία του κινητού πάλι.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας πιό πάνω.Με καλύψατε πλήρως!
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα power bank της Xiaomi 10000,και το έβαλα να το φόρτιση για να γεμίσει,και εδώ και 3 ώρες έχει μείνει στάσιμο στο ένα λαμπάκι... Συνήθως μετά από τόση ώρα είχαν γεμίσει τρία λαμπάκια,περίεργο ελπίζω να μην τα έπαιξε...

Το έχω ενάμιση χρόνο...Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;;;Ο φορτιστης είναι ένας Samsungαπο το J7 της γυναίκας μου,και δουλεύει γιατί πριν φόρτισε το κινητό της...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...