Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα προχθες μου εστειλε το GeekBuying.com 2 τεμαχια Original Xiaomi Ultra-thin 10000mAh Lithium Polymer Power Bank 2
Δώσε και άλλες λεπτομέρειες με ποιά μεταφορική, με τρακ ή χωρίς, τι επιλογή έβαλες όταν έκανες την παραγγελία στην σελίδα του geek;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά,powerbank samsung σταμάτησε να φορτίζει.

ενός χρόνου και λίγων ημερών,αγορασμένο σε αλυσίδα,είπαν στον φίλο που το έχει ότι δεν έχει 2 χρόνια εγγύηση.

ξέρει κανείς τι ισχύει?

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

παιδιά,powerbank samsung σταμάτησε να φορτίζει.

ενός χρόνου και λίγων ημερών,αγορασμένο σε αλυσίδα,είπαν στον φίλο που το έχει ότι δεν έχει 2 χρόνια εγγύηση.

ξέρει κανείς τι ισχύει?

Απο την ΕΕ εχεις 2 χρονια εγγυηση.Πανε στο καταστημα και ενημερωσε τους για τα δικαιωματα σου.Αμα σε λενε τα δικα τους καταγγελια στην γενικη γραμματεια καταναλωτη.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταριες δεν ειναι τηλεοραση, ποιος ξερει θα σου πει αν εβαλες σωστο φορτιστη; αν το αφηνες στον ηλιο κλπ; Δε λεω οτι πρεπει να καλυπτουμε τις αλυσιδες, αλλα εμενα αμα εβγαζε ενα χρονο δε θα το εκανα θεμα στη γραμματεια του καταναλωτη (με ενα προστιμο μπορει να κλεισει αν ηταν μικρο καταστημα για ενα power bank)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταριες δεν ειναι τηλεοραση, ποιος ξερει θα σου πει αν εβαλες σωστο φορτιστη; αν το αφηνες στον ηλιο κλπ; Δε λεω οτι πρεπει να καλυπτουμε τις αλυσιδες, αλλα εμενα αμα εβγαζε ενα χρονο δε θα το εκανα θεμα στη γραμματεια του καταναλωτη (με ενα προστιμο μπορει να κλεισει αν ηταν μικρο καταστημα για ενα power bank)

 

Δεν συμφωνώ με αυτά που λες αν όντος είχε δυο χρόνια εγγύηση και δεν το παραδέχεται το κατάστημα εννοείτε ότι θα έκανα καταγγελία παντού και ας αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Σαν καταναλωτής πλήρωσα για κάτι που περιλαμβάνει και το προϊών και την εγγύηση του οπότε δεν φταίω σε κάτι και εφόσον με καλύπτει ο νόμος θα το κυνηγήσω μέχρι να δικαιωθώ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο αν γραφει 2 χρονια εγγυηση και λεει μετα οχι, εγω λεω αν γραφει 1 χρονο εγγυηση, αλλα εμεις παμε με τις "ευρωπαϊκες" οδηγιες.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο αν γραφει 2 χρονια εγγυηση και λεει μετα οχι, εγω λεω αν γραφει 1 χρονο εγγυηση, αλλα εμεις παμε με τις "ευρωπαϊκες" οδηγιες.

 

Συγνώμη που υπάρχουν και νόμοι σε αυτή την χώρα και πρέπει κάποιος να υπακούει σε αυτούς.... http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm

''Συμπληρωματικές εγγυήσεις (εμπορικές εγγυήσεις)

 

Τα καταστήματα ή οι κατασκευαστές σας προσφέρουν συχνά συμπληρωματική εγγύηση (γνωστή επίσης ως εμπορική εγγύηση), η οποία είτε περιλαμβάνεται στην τιμή πώλησης του προϊόντος είτε χρεώνεται επιπλέον.

 

Η συμπληρωματική αυτή εγγύηση σάς παρέχει μεγαλύτερη προστασία αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά ή μειώνει την ελάχιστη 2ετή εγγύηση, την οποία δικαιούστε πάντα σύμφωνα με τους κανόνες της ΕΕ.

 

Ομοίως, εάν ένα κατάστημα σάς πουλήσει ένα νέο προϊόν φθηνότερα επειδή είναι «χωρίς εγγύηση», αυτό σημαίνει μόνο ότι δεν έχετε συμπληρωματική προστασία. Έχετε πάντα το δικαίωμα σε δωρεάν 2ετή εγγύηση σε περίπτωση που το προϊόν αποδειχθεί ελαττωματικό ή δεν ανταποκρίνεται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι τα power bank ειναι σε ειδικη κατηγορια, περιπου αναλωσιμα, δηλαδη αμα βαλεις λαστιχα στο αμαξι θα πας στον ενα χρονο να πεις εχουν λιγο ξεραθει, θελω αλλα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον φίλο που έχει το πρόβλημα.

Ο νόμος λέει 2 χρόνια. Αν το πήρε από κανονικό μαγαζί, ας τηρήσουν τον νόμο.

Αν ήταν από Κίνα, άλλη φάση.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα power bank έχουν ένα χρόνο, λόγο φορτίων.

Είναι ειδική κατηγορία.

Ακόμα και να το κυνηγήσεις (που δεν αξίζει) θα επικαλεστούν (και σωστά θα κάνουν) οτι του άλλαξες τα φώτα στις φορτίσεις αποφορτισεις και έφτασε στα τελευταία του.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Δώσε και άλλες λεπτομέρειες με ποιά μεταφορική, με τρακ ή χωρίς, τι επιλογή έβαλες όταν έκανες την παραγγελία στην σελίδα του geek;

LB000295***BE προφανως Βελγικο ταχυδρομειο.. δεν εβαλα τιποτα εξτρα επιλογη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μία γρήγορη ερώτηση γιατί βαριέμαι να ψάχνω στο θέμα... Το κινητό μου υποστηρίζει quick charge 2.0. Εάν πάρω ένα powerbank με quick charge 3.0,θα φορτίζει γρήγορα?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ναι

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο POWER bang συμβατό με γρήγορη φόρτιση του honor 8;

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα θα κάνω ταξίδι επαγγελματικό στο εξωτερικό και θέλω να πάρω power bank από Ελλάδα - Αθήνα για το mate 9.

 

Τι προτείνετε σας παρακαλώ ως αξιόπιστη επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα θα κάνω ταξίδι επαγγελματικό στο εξωτερικό και θέλω να πάρω power bank από Ελλάδα - Αθήνα για το mate 9.

 

Τι προτείνετε σας παρακαλώ ως αξιόπιστη επιλογή;

 

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/power-bank/176482-xiaomi-20000mah?cmicc=skroutz

 

Είναι λίγο ογκώδες (δες κανένα review) αλλά είναι πολύ καλό. Και με εγγύηση από infoquest

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα θα κάνω ταξίδι επαγγελματικό στο εξωτερικό και θέλω να πάρω power bank από Ελλάδα - Αθήνα για το mate 9.

 

Τι προτείνετε σας παρακαλώ ως αξιόπιστη επιλογή;

Πολύ καλή επιλογή και ιδιαίτερα τώρα που παίζει στα 17 ευρώ, είναι το intenso 10000mah που έχει και quick charge 3.0. Τσέκαρέ το.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

ROMOSS Solo 5 10,000mAh 2-Port Universal Portable Charger External Power Bank 2.1A/1A Output for Smartphones and Tablets (White) https://www.amazon.co.uk/dp/B01NBP02L8/ref=cm_sw_r_cp_apa_BsBgAb3ZQTGKM

 

10.5 λίρες

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα και εγώ το intenso! Πάρα πολύ ωραίο. Από εδώ: https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=143647
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη ερώτηση γιατί βαριέμαι να ψάχνω στο θέμα... Το κινητό μου υποστηρίζει quick charge 2.0. Εάν πάρω ένα powerbank με quick charge 3.0,θα φορτίζει γρήγορα?

Θα φορτίζει με τη μέγιστη ταχύτητα που υπολογίζει το κινητό, δηλαδή με 2.0. Η τεχνολογία Qualcomm QuickCharge είναι συμβατή με παλαιότερες εκδόσεις της. Κι εγώ το LG G4 έχω που υποστηρίζει QC2.0, και φορτίζω απροβλημάτιστα με γρήγορη φόρτιση με powerbanks και φορτιστές πρίζας και αυτοκινήτου που υποστηρίζουν μέχρι QC3.0.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.Τσίμπησα ένα power bank της intenso και το είχα απορία.Ωστόσο είχα και ένα φακό,της πλάκας με usb,που το έβαζα στο παλιό μου power bank και φώτιζε.Στο καινούργιο power bank,δεν ανάβει όταν τον βάζω στην απλή θύρα usb παρά μόνο στην quick charge 3.0.Όχι ότι με ενοχλεί,απλά απορία το έχω γιατί συμβαίνει.Στο παλιό power bank μου,που είχε απλή θύρα usb και όχι quick charge,άναβε κανονικά ο φακός.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα θα κάνω ταξίδι επαγγελματικό στο εξωτερικό και θέλω να πάρω power bank από Ελλάδα - Αθήνα για το mate 9.

 

Τι προτείνετε σας παρακαλώ ως αξιόπιστη επιλογή;

 

Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα το έγραψα και στο θέμα του ματε 9 αν θες γρήγορη φόρτιση μπορείς να πάρεις της xiaomi που υποστηρίζει fcp

 

Απλά να κοιτάξεις και μια λεπτομέρεια, το μοντέλο να είναι το PLM05ZM.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...