Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν φύγετε από το σπίτι να κλείνετε τον γενικό να είστε σίγουροι

 

Και αν μας πάρει κανείς στο σταθερό ενώ λυπουμε; Δεν θα φανεί η κλήση....

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Αντιπαρέρχομαι ορισμένα ασόβαρα σχόλιο του τύπου: "έχουμε γράψει για το θέμα γιατί ξαναρωτάς", λέγοντας μόνο αυτό: -που το κακό στο ότι μερικοί θέλουμε να ξαναμιλήσουμε για το θέμα. Στην τελική, εάν δεν θες, μην απαντάς... Τέσπα!

 

Τώρα, ορισμένα συμπεράσματα:

 

Το OEM 12500 mAh φορτίζει άνετα 3 φορές το Moto G 1st Gen μου που είναι 2070 mAh και τραβάει ρεύμα πολύ λιγότερο από 1 αμπέρ (!) (0.6-0.8) καθ' όλη τη διάρκεια της φόρτισης! Αλλά το Moto X 2nd Gen που έχει μπαταρία 2300 mAh και τραβάει έως και 1.25 (!) και γενικότερα καθ' όλη τη φόρτιση τάση μεγαλύτερη από 1 αμπέρ, δεν του βγάζει ούτε μία! Οπότε υπάρχει σοβαρό θέμα συμβατότητας στα φθηνότερα power bank που σχετίζεται με την τάση των αμπέρ. Δεν είναι μόνο το πόσα mAh μπαταρία έχουν, αλλά και με το τι τάσεις μπορούν να αποδώσουν στις φορτίσεις!

 

Αγόρασα χθές το απόγευμα και το Tp-Link 10400, το έβαλα όλο το βράδυ να φορτίζει γιατί ήταν "τέζα", και το πρωί μου έδωσε μία μεγάλη φόρτιση στο Moto X και τώρα (έχοντας λιώσει το τηλέφωνο για να τεστάρω τις φορτίσεις του power bank), μου δίνει και τη δεύτερη. Μετά το 75% της δεύτερης φόρτισης του τηλεφώνου, τσέκαρα πως έσβησε το ένα από τα τέσσερα λεντάκια (δλδ με το τέταρτο λεντάκι έδωσε σε μπαταρία 2300 mAh μιάμιση φόρτιση).

Link to comment
Share on other sites

Αντιπαρέρχομαι ορισμένα ασόβαρα σχόλιο του τύπου: "έχουμε γράψει για το θέμα γιατί ξαναρωτάς", λέγοντας μόνο αυτό: -που το κακό στο ότι μερικοί θέλουμε να ξαναμιλήσουμε για το θέμα. Στην τελική, εάν δεν θες, μην απαντάς... Τέσπα!

 

Τώρα, ορισμένα συμπεράσματα:

 

Το OEM 12500 mAh φορτίζει άνετα 3 φορές το Moto G 1st Gen μου που είναι 2070 mAh και τραβάει ρεύμα πολύ λιγότερο από 1 αμπέρ (!) (0.6-0.8) καθ' όλη τη διάρκεια της φόρτισης! Αλλά το Moto X 2nd Gen που έχει μπαταρία 2300 mAh και τραβάει έως και 1.25 (!) και γενικότερα καθ' όλη τη φόρτιση τάση μεγαλύτερη από 1 αμπέρ, δεν του βγάζει ούτε μία! Οπότε υπάρχει σοβαρό θέμα συμβατότητας στα φθηνότερα power bank που σχετίζεται με την τάση των αμπέρ. Δεν είναι μόνο το πόσα mAh μπαταρία έχουν, αλλά και με το τι τάσεις μπορούν να αποδώσουν στις φορτίσεις!

 

Αγόρασα χθές το απόγευμα και το Tp-Link 10400, το έβαλα όλο το βράδυ να φορτίζει γιατί ήταν "τέζα", και το πρωί μου έδωσε μία μεγάλη φόρτιση στο Moto X και τώρα (έχοντας λιώσει το τηλέφωνο για να τεστάρω τις φορτίσεις του power bank), μου δίνει και τη δεύτερη. Μετά το 75% της δεύτερης φόρτισης του τηλεφώνου, τσέκαρα πως έσβησε το ένα από τα τέσσερα λεντάκια (δλδ με το τέταρτο λεντάκι έδωσε σε μπαταρία 2300 mAh μιάμιση φόρτιση).

 

 

Από βδομάδα περιμένω και εγώ το Tp-Link από το eshop... Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να έχεις Κάτι καλό για καιρό παρά κινεζιες...

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η to-link που έχει το εργοστάσιο στην NY

Όλα Κίνα είναι ...

 

Όντως και το Tp-Link από Κίνα είναι, αλλά μιλάμε η διαφορά τους από τα άλλα κινεζάκια είναι όπως αυτή της μέρας με τη νύχτα...

 

Πάρα πολλά προϊόντα φτάχνονται στην Κίνα. Υπάρχουν πολύ ποιοτικά προϊόντα όπως τα OnePlus και σε αυτά ανήκουν και τα Tp-Link, αλλά και δεκάδες ακόμα προϊόντα είτε Κινεζικών (λιγότερα σίγουρα), είτε άλλων πολυεθνικών, που έχουν εργοστάσια εκεί.

 

Από την πρώτη στιγμή που πιάνεις στα χέρια σου το κουτί καταλαβαίνεις τη διαφορά ποιότητας. Όπως άλλωστε και στο ίδιο το προϊόν. Από το βάρος μέχρι το καλώδιο, τις οδηγίες χρήσης και τον τρόπο λειτουργίας. Μου έκανε εντύπωση πως το Tp-Link δεν ζεστάθηκε σε καμία από τις δύο φορτίσεις, παρά ελάχιστα. Σχεδόν καθόλου. Ζεστένεται βέβαια ο φορτιστής του τηλεφώνου που το φορτίζω. Αλλά το power bank είναι cool.

 

Η άλλη κινεζιά της ΟΕΜ που έχω, στο 20' φόρτισης είτε του κινητού από αυτήν, είναι αυτής από την πρίζα, πιάνει θεσμοκρασίες κάρβουνου από μπάρμπεκιου! :P

Link to comment
Share on other sites

Αντιπαρέρχομαι ορισμένα ασόβαρα σχόλιο του τύπου: "έχουμε γράψει για το θέμα γιατί ξαναρωτάς", λέγοντας μόνο αυτό: -που το κακό στο ότι μερικοί θέλουμε να ξαναμιλήσουμε για το θέμα. Στην τελική, εάν δεν θες, μην απαντάς... Τέσπα!

Μια που το ανέφερες,

Ασοβαροι μπορούν να θεωρηθούν και όσοι μπαίνουν σε ένα φόρουμ και χωρίς να κάνουν μια αναζήτηση πρώτα για να δούνε αν καλύπτεται η ερώτησή τους, γράφουνε κατευθείαν το πρώτο πράγμα που τους έρχεται στο κεφάλι.

Και ας έχει αναφερθεί το ίδιο πράγμα πχ 10 σχόλια πριν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πριν φύγετε από το σπίτι να κλείνετε τον γενικό να είστε σίγουροι

Προφανώς τρολλάρεις φίλε και δεν βρίσκω τον λόγο. Σου φάνηκε περίεργο που είπα ότι δεν πρέπει να φορτίζουμε συσκευές με μπαταρίες όταν δεν είμαστε κοντά;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το Tp link 30€ από eshop. Έχει ένα χρόνο εγγύηση. Μάλλον είναι τελείως άδειο γιατί ούτε λαμπάκι ανάβει ούτε κινητό φορτίζει... Μόλις πάω σπίτι θα το βάλω να φορτίσει. Ελπίζω να μην έχει θέμα αν και πίστευα σαν καινούργιο θα έπρεπε να έχει έστω μισή μπαταρία γεμάτη όπως στα κινητά Όταν τα παίρνεις καινούργια...
Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το Tp link 30€ από eshop. Έχει ένα χρόνο εγγύηση. Μάλλον είναι τελείως άδειο γιατί ούτε λαμπάκι ανάβει ούτε κινητό φορτίζει... Μόλις πάω σπίτι θα το βάλω να φορτίσει. Ελπίζω να μην έχει θέμα αν και πίστευα σαν καινούργιο θα έπρεπε να έχει έστω μισή μπαταρία γεμάτη όπως στα κινητά Όταν τα παίρνεις καινούργια...

 

Τελικά ήταν άδειο... Φορτίζει κανονικά.. Το φορτίζω με έναν φορτιστή από LG G3.

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα και πιο ανθεκτικά ,power bank είναι τις ANKER. Γερμανική εταιρία expert στο είδος. Το πήρα από amazon.de

 

 

 

 

Μόνο και μόνο που είπες γερμανική ....ΤΕΛΕΙΩΣΕ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο που είπες γερμανική ....ΤΕΛΕΙΩΣΕ

Συγνώμη για το off topic αλλά δε φταίνε οι εταιρείες για τα Λαμόγια πολιτικούς που είχαμε και έχουμε, καθώς και τα όποια γερμανικά Λαμόγια

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα και πιο ανθεκτικά ,power bank είναι τις ANKER. Γερμανική εταιρία expert στο είδος. Το πήρα από amazon.de

Πόσο πάνε αυτά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν θυμάμαι ότι ήταν πανάκριβα. Εγώ έχω το 10400 της xiaomi 11 μήνες και θα το άλλαζα μόνο με το 16000 ή κάποιο με ασύρματη φόρτιση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα το xiaomi powerbank 10000 πολυ καλο αλλα εχω μια απορια πως θα φωρτιζει το powerbank με usb απο το pc? δεν ειχε charger μεσα..
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Αφού θες να το φορτίζεις από το PC, τι το θες το charger? Ναι, δεν έχει μέσα. (και ευτυχώς, γιατί θα ήταν και ακριβότερο και θα κάναμε συλλογή φορτιστές, με τόσα power banks) Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θες να το φορτίζεις από το PC, τι το θες το charger? Ναι, δεν έχει μέσα. (και ευτυχώς, γιατί θα ήταν και ακριβότερο και θα κάναμε συλλογή φορτιστές, με τόσα power banks)

 

απλα μου φανηκε παραξενο αγορασα αυτον τον φορτιστη θα ειναι μια χαρα με το powerbank?

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα και εγω ενα power bank.... Λεει οτι ειναι 10800mAh ομως δεν το πιστευω με τιποτα... Μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας ?? Ανεβαζω φωτο

 

http://prntscr.com/7xqiim

 

http://prntscr.com/7xqizp

 

http://prntscr.com/7xqjcd

 

Ένα τέτοιο που έχω είναι 5600 θεωρητικά και είναι πιο φαρδύ....

Link to comment
Share on other sites

απλα μου φανηκε παραξενο αγορασα αυτον τον φορτιστη θα ειναι μια χαρα με το powerbank?

Ναι εντάξει θα είναι. Απλά συνήθως έχουμε φορτιστές από κινητά, ταμπλετ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει θα είναι. Απλά συνήθως έχουμε φορτιστές από κινητά, ταμπλετ

 

εχω αλλα διαβασα με 1Α εχει θεμα αργη!

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το βάζεις βράδυ.

Γιατί συνήθως παίζει πολλή μουφα στους φορτιστές από EBay, πολλές φορές δε βγάζουν 2Α. Εγώ πήρα έναν τέτοιο και γράφει πάνω SAMSUGN ή SANSUNG.. Και φορτίζει πιο αργά από του κινητού..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ ένα powerbank! διάβασα για το geekbuying οτι ειναι εμπιστο!

βρηκα τα εξης:

 

http://www.geekbuying.com/item/XIAOMI-Original-5V-3-6A-2A-16000mAh-Power-Bank-Smartphone-Tablet-Silver-External-Battery-338665.html

 

http://www.geekbuying.com/item/XiaoMi-10400mAh-USB-Portable-Power-Bank-External-Battery-Charger-for-Mobile-Phones-Tablets-iPhone-Samsung-HTC-Google-325638.html

 

Λέει ότι είναι σε προσφορά!Επειδή δεν έχω αγοράσει ξανά από το συγκεκριμένο τι λέτε?Να "χτυπήσω" το 16αρι η το 10αρι?

Edited by tsakos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...