Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις φτηνές μπαταρίες συμβαίνει αυτό, είναι ψεύτικα τα αναγραφόμενα mAh. Αυτό έλεγε 2600, είναι στην πραγματικότητα κάπου στα 1000-1300, μείον τις απώλειες γύρω στο 20%, οπότε από τα 2000mAh περίπου που έχεις μπαταρία, φορτίζει το 40%. Ναι, λογικό.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τη χωρητικότητα διαβαστε αυτό το άρθρο, ειναι εξαιρετικό! Δεν σημαινει οτι αν εχετε 3200mah μπαταρία θα φορτισετε φουλ με 3200mah power bank. http://www.greeceandroid.gr/device/1489-android-power-bank-capacity-and-charging
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν γυρίσεις στις 11-12 σπίτι, θα περιμένεις να φορτισει η μία, και μετά θα βάλεις την άλλη, και μετά θα πας για ύπνο? Αυτό είναι 2-3 ώρες, που όταν κάποιος δουλεύει ή έχει σχολείο την επόμενη μέρα δεν μπορεί να διαθέσει.

Υπάρχουν και εξωτερικοί universal φορτιστές για μπαταρίες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν είμαι πάνω απ 'τον καθένα, όπως τον βολεύει το κάνει...

Αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι μπορούνε να το κάνουν με τον τρόπο που το λέω.

(πάντως είναι θέμα προβληματισμού γενικότερα το να γυρνάει 11-12 στο σπίτι και να φεύγει πρωί πρωί)

Δεν εννοώ να είναι συνεχόμενα έξω :p γυρνάει και μετά ξαναβγαινει.

Υπάρχουν και εξωτερικοί universal φορτιστές για μπαταρίες.

Έχω έναν. Φορτίζει κάθε μπαταρία κινητού που έχω συναντήσει. Εκτός από το δικό μου :p σου λύνει τα χέρια το γεγονός ότι ρυθμίζεις και την απόσταση των Pins.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ,ξερετε αν αυτο ειναι αυθεντικο;;

http://new.newfrog.com/p/xiaomi-16000mah-battery-usb-power-bank-charger-for-mobile-phone-black-85943.html

Πως μπορω να το καταλαβω;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , το γνωστό power bank XIAOMI και οποιοδήποτε άλλο ξέρετε αν μπορεί να φορτίσει βιντεοκάμερα ?

Συγκεκριμένα η καμερα έχει mini b σε κανονικά usb.

Η κάμερα φορτίζει μεσω υπολογιστή άρα λογικά θα μεσω αυτου θα φορτίζει έτσι ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , το γνωστό power bank XIAOMI και οποιοδήποτε άλλο ξέρετε αν μπορεί να φορτίσει βιντεοκάμερα ?

Συγκεκριμένα η καμερα έχει mini b σε κανονικά usb.

Η κάμερα φορτίζει μεσω υπολογιστή άρα λογικά θα μεσω αυτου θα φορτίζει έτσι ?

 

Εγώ φορτίζω κανονικά την δικιά μου Samsung NX300 που παίρνει micro USB.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αρα θα ειναι κομπλέ.

Αυτο ειναι το''καλό'' XIAOMI http://www.banggood.com/Original-XIAOMI-5V-2A-10400mAh-Power-Bank-For-Smartphone-p-923637.html ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ,ξερετε αν αυτο ειναι αυθεντικο;;

http://new.newfrog.com/p/xiaomi-16000mah-battery-usb-power-bank-charger-for-mobile-phone-black-85943.html

Πως μπορω να το καταλαβω;;

Με αυτήν την τιμή είναι εξαιρετικά απίθανο να είναι αυθεντικό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Στο geekbuying το έχει σε προσφορά και καλά ~20$ (Χiaomi 10400). Από geekbuying είναι original και αγοράζουμε άφοβα ή υπάρχει πιθανότητα να την πατήσω;

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Με βαση κατι τεστ που κυκλοφορουν στο ιντερνετ φαινεται fake. στο youtube εχει ωιδεο πως να τα ξεχωρισεις, η xiaomi δεν εχει logo στο καλωδιο, αυτο που σειχνει δεν ειναι 16αρι και δε νομιζω οτι στο 10αρι γραφει τα χαρακτηριστικα σε αυτο το σημειο
Link to comment
Share on other sites

Καράfake :X

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Στο geekbuying το έχει σε προσφορά και καλά ~20$ (Χiaomi 10400). Από geekbuying είναι original και αγοράζουμε άφοβα ή υπάρχει πιθανότητα να την πατήσω;

Ευχαριστώ. :)

 

Απο ότι λένε στέλνει τα αυθεντικά xiaomi , έτσι είπαν και κάποια παιδιά που πήραν το power bank μαζί με τα pistons στα 32$. Και εγώ απο εκεί τα παρήγγειλα και αύριο-μεθαύριο θα τα έχω στα χέρια μου.

 

τελικά μου τα έφερε ο ταχυδρόμος στο σπίτι με το που έγραψα το παραπάνω μήνυμα , φαίνονται να είναι τα αυθεντικά έκανα και όποια τεστ βρήκα π.χ. http://www.techmesto.com/identify-fake-xiaomi-power-bank/ και είναι όλα οπως τα λέει και το power bank μπορεί να φορτίζεται και να φορτίζει ταυτόχρονα και ταμπλετ. Και τα ακουστικά είναι πραγματικά πολύ καλά , με ωραίο και καθαρό ήχο , λίγο πιο αδύναμο ίσος θα έλεγα απο όλα τα άλλα που έχω αλλά πολύ πιο καθαρό και ξεκούραστο ...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

τελικά μου τα έφερε ο ταχυδρόμος στο σπίτι με το που έγραψα το παραπάνω μήνυμα , φαίνονται να είναι τα αυθεντικά έκανα και όποια τεστ βρήκα π.χ. http://www.techmesto.com/identify-fake-xiaomi-power-bank/ και είναι όλα οπως τα λέει και το power bank μπορεί να φορτίζεται και να φορτίζει ταυτόχρονα και ταμπλετ. Και τα ακουστικά είναι πραγματικά πολύ καλά , με ωραίο και καθαρό ήχο , λίγο πιο αδύναμο ίσος θα έλεγα απο όλα τα άλλα που έχω αλλά πολύ πιο καθαρό και ξεκούραστο ...

Καλορίζικο. Υπόψιν για τα pistons τα Xiaomi κινητά έχουν ειδική ρύθμιση, που όταν την ενεργοποιείς βλέπεις θεαματική διαφορά στην απόδωση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ! Τώρα θα βγούμε λίγο εκτός αλλά για 1+1 έχουμε τπτ ανάλογο ? διάβασα για ενα app Viper4android ...

 

καλα διαβασες. το κατεβαζεις απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2191223

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

φαίνονται να είναι τα αυθεντικά έκανα και όποια τεστ βρήκα π.χ. http://www.techmesto.com/identify-fake-xiaomi-power-bank/ και είναι όλα οπως τα λέει και το power bank μπορεί να φορτίζεται και να φορτίζει ταυτόχρονα και ταμπλετ.

 

Ομολογώ αυτό το κριτήριο με το μικρό MI logo μέσα στη θύρα USB δεν το ήξερα. Κοίταξα τα δικά μου και του merimobiles και coolicool το έχουν, του Banggood και geekbuying δεν το έχουν αλλά έχουν ένα L μέσα.

Παρόλα αυτά, πιστεύω πως έχουν ως εξής:

Geekbuying γνήσιο

Merimobiles γνήσιο

Coolicool μάλλον γνήσιο

Banggood fake

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ αυτό το κριτήριο με το μικρό MI logo μέσα στη θύρα USB δεν το ήξερα. Κοίταξα τα δικά μου και του merimobiles και coolicool το έχουν, του Banggood και geekbuying δεν το έχουν αλλά έχουν ένα L μέσα.

Παρόλα αυτά, πιστεύω πως έχουν ως εξής:

Geekbuying γνήσιο

Merimobiles γνήσιο

Coolicool μάλλον γνήσιο

Banggood fake

ναι και εγώ δεν το είχα ξαναδεί , το έχει κανονικά μέσα το mi. Kαι κάτι ακόμα τα ακουστικά είναι τα 2.1 version.

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγώ δεν το είχα ξαναδεί , το έχει κανονικά μέσα το mi. Kαι κάτι ακόμα τα ακουστικά είναι τα 2.1 version.

Πού βλέπεις αν είναι τα 2.1?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...