Jump to content

Doogee DG100


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Γίνε λίγο πιο αναλυτικός, σε ποιο σημείο της διαδικασίας "στράβωσε η δουλειά"; Όταν πας να το ανοίξεις τι κάνει; Στη σύνδεση με το καλώδιο φορτίζει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 729
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γίνε λίγο πιο αναλυτικός, σε ποιο σημείο της διαδικασίας "στράβωσε η δουλειά"; Όταν πας να το ανοίξεις τι κάνει; Στη σύνδεση με το καλώδιο φορτίζει;

 

Καλημέρα μόλις ξεκινάει το φλασαρισμα σταματάει μετά το κινητό δεν ανοίγει καν κοινός τούβλο χθες μετά από πολλές προσπάθειες πέρασε η rom αλλά δεν δούλευε το wifi και το bluetooth οπότε προσπάθησα να περάσω μια άλλη rom και δεν ανοίγει κολλάει στο σήμα της doogee στην αρχή και δεν προχωράει και ζεσταίνεται αρκετά πήγα να περάσω την προηγούμενη και πάλι τα ίδια.... Δεν ανοίγει καν.....Κατάφερα να περάσω πάλι μια rom αλλά δεν δούλευει το wifi και το bluetooth καμιά ιδέα????????

Edited by manolisg10
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ποια έκδοση του SP Flash Tool χρησιμοποιείς; Έχουν αναφερθεί προβλήματα ασυμβατότητας με κάποιες εκδόσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση του SP Flash Tool χρησιμοποιείς; Έχουν αναφερθεί προβλήματα ασυμβατότητας με κάποιες εκδόσεις.

 

Και με τα δύο flash tool V3 και V5 αυτό που κατάφερα να περάσω rom ήταν η V5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μόλις ξεκινάει το φλασαρισμα σταματάει μετά το κινητό δεν ανοίγει καν κοινός τούβλο χθες μετά από πολλές προσπάθειες πέρασε η rom αλλά δεν δούλευε το wifi και το bluetooth οπότε προσπάθησα να περάσω μια άλλη rom και δεν ανοίγει κολλάει στο σήμα της doogee στην αρχή και δεν προχωράει και ζεσταίνεται αρκετά πήγα να περάσω την προηγούμενη και πάλι τα ίδια.... Δεν ανοίγει καν.....Κατάφερα να περάσω πάλι μια rom αλλά δεν δούλευει το wifi και το bluetooth καμιά ιδέα????????

 

Κατέβασε από την doogee την έκδοση της rom που είχε αρχικά το τηλέφωνο και πέρνα την με το flash tool.

Έτσι θα δουλέψει σίγουρα το τηλέφωνο. Στην συνέχεια αν θέλεις να δοκιμάσεις και άλλες rom φλάσαρε μόνο το system και εάν έχεις cwm κάνε και clear την cache. H doogee ανέβασε στο site της, την τελευταία έκδοση rom (17-3-2014). Δοκίμασε και αυτήν αν θέλεις. Εγώ την πέρασα και διορθώθηκαν όλα τα προβλήματα που είχα.

Edited by thegoul
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από την doogee την έκδοση της rom που είχε αρχικά το τηλέφωνο και πέρνα την με το flash tool.

Έτσι θα δουλέψει σίγουρα το τηλέφωνο. Στην συνέχεια αν θέλεις να δοκιμάσεις και άλλες rom φλάσαρε μόνο το system και εάν έχεις cwm κάνε και clear την cache. H doogee ανέβασε στο site της, την τελευταία έκδοση rom (17-3-2014). Δοκίμασε και αυτήν αν θέλεις. Εγώ την πέρασα και διορθώθηκαν όλα τα προβλήματα που είχα.

 

Την πέρασα και αυτή αλλά τίποτα δεν θέλει να δουλέψει το wifi και το bluetooth

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Αν μπορεί κάποιος admin να προσθέσει και το & DG110 στον τίτλο του νήματος, να γράφουμε και σχόλια για το -110, μια "μικρή" εξέλιξη του -100 (εγώ το παρέλαβα πριν λίγες μέρες και παρήγγειλα και δευτερο...)

 

Καλησπέρα , πήρα και εγώ ένα DG110 για ένα φίλο και έχει πολύ χάλια σήμα ή καθόλου σήμα, το δικό σου δουλεύει καλά?

Αν έχει κάποιος πληροφορίες για αυτό το μοντέλο πολύ ευχαρίστως να ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , πήρα και εγώ ένα DG110 για ένα φίλο και έχει πολύ χάλια σήμα ή καθόλου σήμα, το δικό σου δουλεύει καλά? Αν έχει κάποιος πληροφορίες για αυτό το μοντέλο πολύ ευχαρίστως να ακούσω.

 

Για την ακρίβεια, ΤΡΙΑ (3) Dg110 έχω δωσει (τους τελευταίος 2 μήνες) σε κοντινό κύκλο ανθρώπων (το ένα η κόρη μου) και ολα λειτουργούν εξαιρετικά!

Δυο αγορασμένα από GeekBuying και ένα αγορασμένο από Minideal

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση, μήπως μπορείς να μου πεις και για το GPS αν λειτουργεί οκ?
Έχω πουλήσει 3 και λειτουργουν κανονικα, και το GPS μια χαρά. Πιθανόν έχεις πέσει σ ελλατωματικό, αλλά δοκιμασε και μ άλλη κάρτα σιμ.

Πάντως κατώτερο του DG100 το DG110, δεν έχει light sensor, έχει χειρότερη κάμερα, κατώτερη οθόνη σε ποιότητα χρωμάτων, θα πρεπε να ναι πολυ φθηνότερο απ το DG100

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Προσπαθώ να ρίξω στο κινητό το CWM 6.0.3.7 χρησιμοποιώντας το οδηγό της πρώτης σελίδας ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374175 )... Όλα καλά μέχρι το Download που πρέπει να πατήσω... Μετά συνδέω το κινητό και το μόνο που γίνεται είναι να ακούγεται ο ήχος των Windows που ακούγεται όταν συνδέουμε κάποια συσκευή USB και μετά από κανα δευτερόλεπτο ακούγεται ο ήχος που ακούγεται όταν αποσυνδέουμε κάποια συσκευή USB και μετά πάλι από την αρχή χωρίς να κάνω κάτι εγώ.. :what: Το δοκίμασα και σε άλλη θύρα και κάνει πάλι το ίδιο... Καμία ιδέα παίδες.. :help:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ,

εχω παρει ενα dg100 της μανας μου και ξαφνικα βγαζει κινεζικα.ανοιγει σε factory mode,με 6 κινεζικες επιλογες.οτι και να πατησω δεν ανοιγει,ουτε σε safe mode,κανει τα δικα του.αναγκαζομαι να βγαλω την μπαταρια για να ξαναπροσπαθησω με τα 3 κουμπια ταυτοχρονα.

μπορω να ανεβασω και φωτο αν χρειαζεται.

ξερεις κανεις καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στο δικό μου κινητό χάλασε πιθανότατα το digitizer μιας και η οθόνη δεν πατιέται καθώς και από μόνο του μπαίνει στο μενού, ανοίγει εφαρμογές κλπ. Έχει βρει κάνεις κανένα κατάστημα να πουλάει ανταλλακτικό;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια το κινητο ειναι καλο για καθημερινη χρηση, κυριως facebook, και μηπως θα μπορουσατε να μου δειξετε καποιες φωτογραφιες απο την μπροστινη και την πισω καμερα ( αν εχουν ηδη ανεβει αυτες οι φωτογραφιες μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε σε ποια σε σελιδα της συζητησης :) )
πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι καθολου καλο.Μην το σκεφτεσαι καν.Πηγαινε σε καποιο αλλο μοντελο.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο ειναι καλο για καθημερινη χρηση, κυριως facebook, και μηπως θα μπορουσατε να μου δειξετε καποιες φωτογραφιες απο την μπροστινη και την πισω καμερα ( αν εχουν ηδη ανεβει αυτες οι φωτογραφιες μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε σε ποια σε σελιδα της συζητησης :) )

 

Μακριά και αγαπημένοι

Πεταμένα Λεφτά!!

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

AIA

Καλησπέρα.

 

Πριν κάποιους μήνες αγόρασα για την μητέρα μου το κινητό COLLO DOOGEE DG 100 20130926.

Από τις πρώτες μέρες παρουσίασε πρόβλημα το handsfree.Άνοιξα το κινητό και δεν βρήκα πρόβλημα στο hardware, στο σημείο που μπαίνει το βύσμα.

Μετά απο λιγο καιρό χάθηκε απο το menu και το εικονίδιο με την κάμερα και έτσι δεν μπορεί να βγάλει photos και να τραβήξει video.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για την αποκατάσταση και των δύο προβλημάτων?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

To Πρόβλημα με τον ηχο προς τα handsfree λύνεται με εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.woodslink.android.wiredheadphoneroutingfix&hl=el

 

Για την καμερα, κάνε μια δοκιμή με extra app

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.magix.camera_mx&hl=el

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ASOT.

Έκανα οτι μου αναφέρεις, αλλά τίποτα και για τα 2 θέματα. Για το πρόβλημα με το handsfree, δοκίμασα και με άλλα 3 handsfree αλλά το κινητό δεν τα "βλέπει". Το δικό του handsfree σε άλλο κινητό παίζει κανονικά, οπότε το πρόβλημα είναι στο συγκεκριμένο κινητό.

Για το θέμα με την κάμερα, μου βγάζει το μήνυμα οτι υπάρχει βλάβη.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ASOT.

Έκανα οτι μου αναφέρεις, αλλά τίποτα και για τα 2 θέματα. Για το πρόβλημα με το handsfree, δοκίμασα και με άλλα 3 handsfree αλλά το κινητό δεν τα "βλέπει". Το δικό του handsfree σε άλλο κινητό παίζει κανονικά, οπότε το πρόβλημα είναι στο συγκεκριμένο κινητό.

Για το θέμα με την κάμερα, μου βγάζει το μήνυμα οτι υπάρχει βλάβη.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων (απο το μενού Ρυθμίσεις)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ενημερωτικά αναφέρω ότι χρειάστηκε να περάσω ξανά firmware γιατί μετά από επαναφορά εργοστασιακών δεν έπαιζε το wifi και το bluetooth

To firmware που βρήκα εδώ:

http://chinagadgetsreviews.blogspot.com.es/2014/07/download-latest-422-stock-firmware-for_16.html

δούλεψε ΟΚ στο κινητό μου που είχε έρθει με την 20131016

 

Το φλάσαρα με το SP_Flash_Tool_v5.1408.00

με την μπαταρία φορεμένη

Edited by diplo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τελικά το DG100 με την έκδοση 17-3-2014 δουλεύει άψογα.Το έχει η κόρη μου ένα χρόνο και κάτι και είναι πολύ ευχαριστημένη.Βεβαίως το πρόβλημα με το handsfree παραμένει και λύνεται μόνο με το soundabout.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία, πάνω από ένα χρόνο πριν, κάποιοι φίλοι πήραμε 4 DG100, μόλις ανακαλύψαμε τα κινέζικα τηλέφωνα και το εδώ φόρουμ.

Το 1 (μαύρο) στους 9 μήνες χάλασε το digitizer, αποσύρθηκε.

Το 2 (μαύρο) την πρώτη εβδομάδα στάλθηκε πίσω στην Κίνα γιατί δεν δούλευε η επαφή των ακουστικών. Ο Κινέζος έκανε τον Κινέζο και δεν το επέστρεψε ποτέ.

Το 3 (μαύρο) και το 4 (άσπρο-δικό μου) δουλεύουν απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία, πάνω από ένα χρόνο πριν, κάποιοι φίλοι πήραμε 4 DG100, μόλις ανακαλύψαμε τα κινέζικα τηλέφωνα και το εδώ φόρουμ.

Το 1 (μαύρο) στους 9 μήνες χάλασε το digitizer, αποσύρθηκε.

Το 2 (μαύρο) την πρώτη εβδομάδα στάλθηκε πίσω στην Κίνα γιατί δεν δούλευε η επαφή των ακουστικών. Ο Κινέζος έκανε τον Κινέζο και δεν το επέστρεψε ποτέ.

Το 3 (μαύρο) και το 4 (άσπρο-δικό μου) δουλεύουν απροβλημάτιστα.

 

το digitizer κοστίζει καμια 15αριά ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...