Jump to content

[HowTo] Increase Speaker and Mic Volume


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε ολους. Μηπως μπορει καποιος να βοηθησει στελνοντας τις ρυθμισεις για ενταση ακουστικου απο το Audio Headset Mode?Στο Type και στα Level τι αλλαγες κανουμε?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παιδιά έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας. Στο mobileuncle δεν μου αποθηκεύει καμία ρύθμιση. Θέλω να ανεβάσω την ένταση του μικροφώνου βάζω τηβ τιμή αλλά δεν την αποθηκεύει μόλις μπω ξανά στο μενού έχει πάλι την τιμή 0. Το κινητό μου είναι το coolpad f1 root
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας. Στο mobileuncle δεν μου αποθηκεύει καμία ρύθμιση. Θέλω να ανεβάσω την ένταση του μικροφώνου βάζω τηβ τιμή αλλά δεν την αποθηκεύει μόλις μπω ξανά στο μενού έχει πάλι την τιμή 0. Το κινητό μου είναι το coolpad f1 root

Δοκίμασε κάποιο από τα παρακάτω που σου δίνω:

1) Engineer Mode MTK Shortcut

2) MTK Engineer Mode

 

Σ' εμένα τουλάχιστον, όπου το Mobile Uncle τα βρήκε μπαστούνια, οι 2 παραπάνω με έσωσαν, ιδίως η πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιο από τα παρακάτω που σου δίνω:

1) Engineer Mode MTK Shortcut

2) MTK Engineer Mode

 

Σ' εμένα τουλάχιστον, όπου το Mobile Uncle τα βρήκε μπαστούνια, οι 2 παραπάνω με έσωσαν, ιδίως η πρώτη.

Μου κάνει ακριβώς το ίδιο δλδ βάζω την τιμή που θέλω λέει πως την κάνει save και άμα πατήσω πίσω και ξαναπώ η τιμή είναι πάλι 0

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει ακριβώς το ίδιο δλδ βάζω την τιμή που θέλω λέει πως την κάνει save και άμα πατήσω πίσω και ξαναπώ η τιμή είναι πάλι 0

Μετά την αποθήκευση, χρειάζεται να επανεκκινείς τη συσκευή σου, αν και κανονικά οι τιμές πρέπει να αποθηκεύονται από την πρώτη στιγμή, κάτι που βλέπω πως δε συμβαίνει στη δική σου περίπτωση.

Κάτι μου λέει πως το όλο θέμα έχει να κάνει με τη rom.

Το έχω ξανακούσει στο παρελθόν, αν και η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Και επανεκκίνηση να κάνω πάλι τα ίδια δεν παίρνει τις ρυθμίσεις από την πρώτη στιγμή. Τι να κάνω δεν πειράζει ακουστικά και τα μυαλά στα μπλέντερ! Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!

Έχω ένα κινητό (ΜΤΚ6572) το οποίο άλλαξε εντελώς την ποιότητα ήχου του.

Το ηχείο του αν και παίζει δυνατά, η ποιότητα ήχου είναι απαράδεκτη, καθόλου καθαρός ήχος,

εντελώς παραμορφωμένος και βγάζει πάρα πολλά πρίμα.

Πιθανώς να χρειάζεται καθάρισμά ή αλλαγή αλλά θέλω να ρωτήσω αντί να αυξήσω όλα τα values στο max,

πως μπορώ να μειώσω τα πρίμα και να αυξήσω μόνο το μπάσο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια μην τυραννιέστε με το Mobile Uncle αφου μπορείτε με εφαρμογή,βάζετε το xposed Installer κατεβάζετε το VolumeSteps+ και με αυτό ανεβάζετε τα επίπεδα της έντασης ήχου, μουσικής,αλαρμ και συστήματος.Βάζετε και το AudioManager για να τσέκαρε και αριθμητικά και την αλλαγή αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τυραννιέστε με το Mobile Uncle αφου μπορείτε με εφαρμογή,βάζετε το xposed Installer κατεβάζετε το VolumeSteps+ και με αυτό ανεβάζετε τα επίπεδα της έντασης ήχου, μουσικής,αλαρμ και συστήματος.Βάζετε και το AudioManager για να τσέκαρε και αριθμητικά και την αλλαγή αυτή.

Για την Ανοιχτή ακρόαση υπάρχει στην εφαρμογή συγκεκριμένη ρύθμιση;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Στο VolumeSteps+ στο μενου, απο εκει ανεβάζεις τα επίπεδα εχει Αλαρμ, Μουσική,Ειδοποίηση,Ηχος κλήσης,Σύστημα,και τέλος Φωνητική κλήση.Δεν ξέρω εάν βοήθησα με αυτό,και τα ίδια έχει στο AudioManager απλά αντί για μουσική έχει το Media.
Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι η μεθοδος που αναγραφεται στο πρωτο ποστ ισχυει μονο για MediaTek επεξεργαστες, σωστα; Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι η μεθοδος που αναγραφεται στο πρωτο ποστ ισχυει μονο για MediaTek επεξεργαστες, σωστα;

Σωστά!!!!!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τυραννιέστε με το Mobile Uncle αφου μπορείτε με εφαρμογή,βάζετε το xposed Installer κατεβάζετε το VolumeSteps+ και με αυτό ανεβάζετε τα επίπεδα της έντασης ήχου, μουσικής,αλαρμ και συστήματος.Βάζετε και το AudioManager για να τσέκαρε και αριθμητικά και την αλλαγή αυτή.

Για ένταση ήχου μικροφώνου ποιο βάζουμε και πόσο; Δεν βρήκα κάτι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Το mtk engineering θελει ρουταρισμενο κινητό για να λειτουργήσει (οσον αφορά την αυξηση μεγιστης εντασης ηχειου κουδουνισματος)?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Στο VolumeSteps+ στο μενου, απο εκει ανεβάζεις τα επίπεδα εχει Αλαρμ, Μουσική,Ειδοποίηση,Ηχος κλήσης,Σύστημα,και τέλος Φωνητική κλήση.Δεν ξέρω εάν βοήθησα με αυτό,και τα ίδια έχει στο AudioManager απλά αντί για μουσική έχει το Media.

 

Θέλω να ανεβάσω μόνο την ένταση του μεγάφωνου στο κινητό μου (ρουταρισμένο παλιό μοντέλο της xiaοmi mote 3G ) τι πρέπει να αλλάξω στις μπάρες με τα νούμερα;;;; Τι νούμερο να το πάω και ποια μπάρα δίχως να έχω παραμόρφωση στο μεγάφωνο….:!:

ΜΟΝΟ το μεγάφωνο θέλω για να ακούω δυνατά τις κλήσεις όταν με παίρνουν γιατί δουλεύω σε θόρυβο και κίνηση….:confused::worry::blink:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως θα ανεβάσω την ένταση του ακουστικού όταν κάνω κλήση μέσω messenger ή Viber;

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως θα ανεβάσω την ένταση του ακουστικού όταν κάνω κλήση μέσω messenger ή Viber;

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καποιος παρακαλω??

Link to comment
Share on other sites

Αχ… και εγώ θέλω να ανεβάσω την ένταση του μεγάφωνου αλλά …..κανείς δεν απαντά!!!!!

Τι να κάνω;;;;; ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Του ηχειου όταν έχεις ανοιχτή ακρόαση εννοείς;

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Του ηχειου όταν έχεις ανοιχτή ακρόαση εννοείς;

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν μιλάς σε μένα….. το μεγάφωνο αυτό που ακούγεται ο ήχος από τις κλήσεις και όταν είναι για ανοιχτή ακρόαση. Πιθανών να λέμε το ίδιο. Όπως και να είναι, είναι υπερβολικά χαμηλός ο ήχος!!!! Δοκίμασα το VolumeSteps αλλά ΤΙΠΟΤΑ……

Υπάρχει κανένας που μπορεί να με βοηθήσει;;;. δεν ξέρω πολλά από αυτά……Ειμαι σχετικά αρχάριος!:shifty::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς σε μένα….. το μεγάφωνο αυτό που ακούγεται ο ήχος από τις κλήσεις και όταν είναι για ανοιχτή ακρόαση. Πιθανών να λέμε το ίδιο. Όπως και να είναι, είναι υπερβολικά χαμηλός ο ήχος!!!! Δοκίμασα το VolumeSteps αλλά ΤΙΠΟΤΑ……

Υπάρχει κανένας που μπορεί να με βοηθήσει;;;. δεν ξέρω πολλά από αυτά……Ειμαι σχετικά αρχάριος!:shifty::cry::cry:

 

Ένταση ηχείου στις κλήσεις

 

Ανοίγετε το MobileUncle και επιλέγετε διαδοχικά:

engineer mode

engineer mode (mtk) (εάν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή τότε κλείστε το mobileuncle και στον dialer του κινητού σας πληκτρολογήστε *#*#3646633#*#*)

πάτε στην καρτέλα Hardware Testing (η τρίτη προς τα δεξιά)

Audio

Στο Normal Mode επιλέγετε type: Sph και ανεβάζετε τις τιμές αναλόγως για κάθε level

Έπειτα επιστρέφετε πίσω στο βασικό μενου του audio και επιλέγετε Speech Enhancement

Αλλάζετε το Common Parametre σε Normal Mode

Αλλάζετε το parametre0 σε parametre7 και δίνετε μία τιμή ανάμεσα σε 96-128

Εάν θέλετε να προσθέσετε και λίγα μπάσα στον ήχο (αυτό ίσως μειώσει την τελική ένταση αλλά θα δώσει καλύτερο ποιοτικά ήχο) επιλέγετε parametre0 και μειώνετε λίγο την τιμή (προτιμότερο να μειώνετε ανά 30-50 ώστε να ελέγχετε το αποτέλεσμα... εάν δεν έχετε καθόλου μπάσα πχ. doogee dg100 τότε μειώστε περισσότερο ακόμα και 200)

 

Ακολουθησε αυτα βαζοντας αυτες τις τιμες στο sph

Level 0 80

Level 1 100

Level 2 110

Level 3 120

Level 4 130

Level 5 140

Level 6 150

 

Επανεκκινηση και δες αποτελεσμα

εγω ειμαι μια χαρα ετσι.

Βεβαια μη περιμενεις και θαυματα ετσι?

Μη παμε και στο αλλο ακρο.Της παραμορφωσης ηχου

 

Οπως και να εχει κανε τις διαδικασιες αυτες και πες μας αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μονο για Mediatek επεξεργαστες

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε αυτα βαζοντας αυτες τις τιμες στο sph

Level 0 80

Level 1 100

Level 2 110

Level 3 120

Level 4 130

Level 5 140

Level 6 150

 

Επανεκκινηση και δες αποτελεσμα

εγω ειμαι μια χαρα ετσι.

Βεβαια μη περιμενεις και θαυματα ετσι?

Μη παμε και στο αλλο ακρο.Της παραμορφωσης ηχου

 

Οπως και να εχει κανε τις διαδικασιες αυτες και πες μας αποτελεσματα.

 

Γεια σου! Πήγα στο audio modesettihg στο type : sip : level0

Και από κάτω μου γράφει value is 0-255 και μου έχει 112

Και από κάτω έχει max vol. 0-160 k και μου έχει το νούμερο 128

Θα ανεβάσω και τα ΔΥΟ πλαίσια;;; πχ στο level 0 θα βάλω και στα δυο 80 και από κάτω 80 ξανά;;;;;;;

Το 80 δεν είναι πιο χαμηλό από το 112 που έχει τώρα;;;

Συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις μου αλλά επειδή δεν ξέρω φοβάμαι μήπως το χαλάσω και θα πρέπει να βάλω από την αρχή την ραμ (κάνοντας καθαρή εγκατάσταση) πράγμα που δεν ξέρω……

Ειλικρινά την βοήθεια σας , σας παρακαλώ πολύ!!!!!:O:rolleyes::rolleyes::rolleyes::!:

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μια άλλη ερώτηση για το δεύτερο σκέλος του audio speech enhancement του normal mode μου λέτε ΜΟΝΟ την parameter 7;;;;;;; Η όλες τις parameter;;;;;;;;;;;;;:w00t:

Edited by JTS1KOSTAS1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...